Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #211  
Vechi 25.08.2011, 08:26:17
crestinOrtodoxa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Paraclisul Maicii Domnului.
Iata ce zice parintele Cleopa:

Cele mai bune sunt Acatistul Maicii Domnului si Paraclisul Maicii Domnului. Acestea au mare putere si sunt aprobate de toate Sinoadele Ecumenice. Sa le cititi in fiecare zi.

Cititi Acatistul Bunei Vestiri, cel mai renumit; Acatistul Acoperamantului Maicii Domnului, cand ai o suparare mare, sa te acopere Maica Domnului; si Acatistul Maicii Domnului numit " Bucuria tuturor scarbitilor ".

Ai vazut in Ceaslov, cand ai scarbe mari si-l citesti, Maica Domnului iti da bucurie; si Paraclisul este pentru calmare. Cand esti nervos, cand ai suparare in casa si-i tulburat sotul sau sotia, cititi Paraclisul Maicii Domnului cu candela apansa la sfintele icoane si va linistiti.

Aceasta putere are Paraclisul Maicii Domnului, ca sa dea liniste in familie si in casa. http://www.sfaturiortodoxe.ro/pcleopa/39sfaturi.htm

Multumesc mult! E ADEVARAT.

Sfatuiesc si eu mai departe pe cei care au probleme cu nervii/mania ca mine sa citeasca Paraclisul Maicii. Te linisteste! Si duce oamenii de la manie spre impacare!

Din nou, multumesc MULT pt. sfat!
Reply With Quote
  #212  
Vechi 25.08.2011, 18:10:09
Nicole_Alma's Avatar
Nicole_Alma Nicole_Alma is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.07.2010
Locație: Norvegia, dar romanca in suflet
Religia: Ortodox
Mesaje: 102
Implicit

Dumnezeu mi-a dat o mare incercare anul acesta.
In vara aceasta am venit in Romania cu sotul si fetita, avand mai multe de rezolvat. Pe 4 iulie in timp ce eram cu fetita in brate si caram si niste sacose, din cauza greutatii si a genunchiului meu defectuos de mai multi ani...sau a voii Domnului, mi s-au rupt niste ligamente si un tendon care sustineau rotula genunchiului drept.
Pe 12 iulie m-am operat la un spital de ortopedie din zona, iar operatia a fost mult mai complexa decat se credea initial, au aparut niste complicatii si mi s-au pus si niste suruburi. Problema este ca recuperarea este foarte-foarte lenta, de-abia saptamana asta am inceput sa merg si singura (pana acum m-am deplasat cu carje). Saptamana care vine voi merge la tratament intr-o statiune balneo-climaterica sa fac recuperari in speranta ca-mi voi putea flexa genunchiul intepenit. Merg plina de incredere, stiu ca Dumnezeu, Maicuta Domnului si sfintii de care m-am apropiat in ultima vreme nu ma vor parasi.
Poate Dumnezeu a vrut sa-mi deschida ochii, poate a vrut sa reaprinda in mine flacara care de-abia mai palpaia...stiu ca s-a intamplat cu voia Lui.

Va rog sa spuneti o rugaciune mica-mica si pentru mine...daca se poate... Nu-mi doresc decat sa pot merge ca sa pot avea grija de cei dragi.

Sa va dea Dumnezeu sanatate!
__________________
"Iubirea este înrudirea omului cu Dumnezeu. Ea unește la maxim persoanele umane fără să le confunde. În iubire se arată plenitudinea existenței." (Parintele D. Staniloae)
Reply With Quote
  #213  
Vechi 25.08.2011, 18:33:23
crestinOrtodoxa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

care-i numele tau de botez?
Reply With Quote
  #214  
Vechi 25.08.2011, 19:15:26
Nicole_Alma's Avatar
Nicole_Alma Nicole_Alma is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.07.2010
Locație: Norvegia, dar romanca in suflet
Religia: Ortodox
Mesaje: 102
Implicit

Citat:
În prealabil postat de crestinOrtodoxa Vezi mesajul
care-i numele tau de botez?
Ma numesc Nicoleta.
__________________
"Iubirea este înrudirea omului cu Dumnezeu. Ea unește la maxim persoanele umane fără să le confunde. În iubire se arată plenitudinea existenței." (Parintele D. Staniloae)
Reply With Quote
  #215  
Vechi 26.08.2011, 21:53:07
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Necazul meu cel mai mare e ca ii privesc pe cei din jur prin ochii satanei adica ai Minciunii. Partile lor rele le vad exagerate intr-un mod ridicol iar frumusetea din ei imi e total ascunsa. Asta se vede si in felul in care ma comport cu ei. Deci eu in loc sa fac ce spune Duminica la Sf. Liturghie "pe noi insine si unii pe altii si toata viata noastra lui Hristos Dumnezeu sa o dam" eu fac tocmai opusul. Ii daruiesc pe cei din jur Mamonei. Partea proasta e ca toti ma stiu de ortodox(nu ca m-as afisa eu ostentativ dar ajung oamenii sa te cunoasca)...deci imaginea mea se rasfrange asupra lui Hristos iar pentru asta in viitor va trebuie sa platesc un pret...deci cam asta ar fi.

Last edited by VladCat; 26.08.2011 at 23:07:13.
Reply With Quote
  #216  
Vechi 26.08.2011, 22:21:05
laviniu laviniu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 26.08.2011
Mesaje: 183
Implicit

Citat:
În prealabil postat de VladCat Vezi mesajul
Necazul meu cel mai mare e ca ii privesc pe cei din jur prin ochii satanei adica a Minciunii. Partile lor rele le vad exagerate intr-un mod ridicol iar frumusetea din ei imi e total ascunsa. Asta se vede si in felul in care ma comport cu ei. Deci eu in loc sa fac ce spune Duminica la Sf. Liturghie "pe noi insine si unii pe altii si toata viata noastra lui Hristos Dumnezeu sa o dam" eu fac tocmai opusul. Ii daruiesc pe cei din jur Mamonei. Partea proasta e ca toti ma stiu de ortodox(nu ca m-as afisa eu ostentativ dar ajung oamenii sa te cunoasca)...deci imaginea mea se rasfrange asupra lui Hristos iar pentru asta in viitor va trebuie sa platesc un pret...deci cam asta ar fi.
Pai si ce te opreste sa te schimbi?
Reply With Quote
  #217  
Vechi 26.08.2011, 22:31:11
Ana-Maria N's Avatar
Ana-Maria N Ana-Maria N is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.08.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 353
Talking

Citat:
În prealabil postat de laviniu Vezi mesajul
Pai si ce te opreste sa te schimbi?
Vad eu o pietricica aruncata? Pai oare nu asa facem toti? Daca am privi pe semenii nostrii prin ochii Domnului am iubi mai mult, ne-am milostivi mai mult, ne-am indura mai mult...
__________________
'Fara Duhul Sfant, omul nu e decat lut si pacat.'(Sf Siluan Athonitul)
'Domnul stie ca suferi, dar iubirea Lui straluceste peste tine asa cum soarele straluceste peste lume. Nu te teme! E spre binele tau.'(Sf Siluan Athonitul)
Reply With Quote
  #218  
Vechi 02.09.2011, 09:00:27
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Necazul meu in acest moment particular este ca "sotul" meu ma crede cea mai proasta fiinta de pe fata pamantului si nu e niciodata de acord cu ce spun eu, zice ca spun numai idiotenii, si nimic din ce spun si ce fac nu e bine. Oare asta spun/fac toti sotii/sotiile? Oare este o competitie constructiva? Partea proasta e ca, aici pe forum nu mi se intampla niciodata chestia asta, dar in viata reala eu ma enerervez daca cineva (apropiat in special) nu e de acord cu mine, probabil pentru ca, zic eu, e doar o ipoteza, nu am incredere in propriile convingeri???
Reply With Quote
  #219  
Vechi 02.09.2011, 13:54:55
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Necazul meu in acest moment particular este ca "sotul" meu ma crede cea mai proasta fiinta de pe fata pamantului si nu e niciodata de acord cu ce spun eu, zice ca spun numai idiotenii, si nimic din ce spun si ce fac nu e bine. Oare asta spun/fac toti sotii/sotiile? Oare este o competitie constructiva? Partea proasta e ca, aici pe forum nu mi se intampla niciodata chestia asta, dar in viata reala eu ma enerervez daca cineva (apropiat in special) nu e de acord cu mine, probabil pentru ca, zic eu, e doar o ipoteza, nu am incredere in propriile convingeri???
Fallen, sper sa iti lumineze Dumnezeu mintea si sa iti deschida ochii...
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #220  
Vechi 02.09.2011, 15:01:06
philalex philalex is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 517
Implicit

necazul....meu e ca vad mult haos in aceasta societate materialista
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Care este scopul vietii? amatyyy Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 53 23.05.2013 20:57:02
Discretia care pazeste taina vietii duhovnicesti autentice Adriana Cluj Calugarul 3 12.03.2012 18:33:52
Care este pozitia BOR fata de persoanele care fac doar cununuia civila? elom Nunta 38 16.08.2011 23:45:58
Ce asteapta o fata care vrea sa se casatoreasca de Ioan_Ciobota Generalitati 42 28.07.2007 01:13:20