Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 16.03.2017, 10:01:28
Urbanophon Urbanophon is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.11.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 257
Implicit Virtualitate, depresie, suicid

Avem aici un caz extrem care m-a pus pe ganduri.

http://adevarul.ro/international/rus...5e4/index.html

130 de sinucideri intr-un joc virtual.

Mi-as dori ca Biserica sa aprofundeze putin noua dimensiune a existentei noastre: internetul (virtualitatea).

Cum s-a schimbat lumea sufleteste si psihologic de cand suntem conectati la aceasta tehnologie? Cum ne sapa demonii prin aceasta poarta care pare inofensiva, chiar folositoare?

Eu vad la propria persoana. De ceva vreme tot ma cercetez in interiorul meu parca obosit si prea framantat. Incep sa ma gandesc la cum eram inainte sa fiu "internaut" si cum sunt acum. Initial am dat vina pe tranzitiile varstei, dar parca ceva nu decurge natural.

Voi cum vedeti era informatiei?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 16.03.2017, 22:48:11
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Angry Drama mare este ca nu s-a sesizat nimeni mai repede!

O drama teribila, daca vezi ca sunt 130 de tineri ,multi frumosi si nu te-ai fi putut gandi ca ce au in cap.Parca ma mir 130 de tineri morti, si nimeni sa nu se sesizeze mai iute? Asta este marea intrebare.
Ce ar fi bine... ,am spus de fapt si aici,intr-un post ,pe Forumuri e bine ca oamenii sa spuna ce aspiratii au ,in ce cred,ceva aproximativ care ii caracterizeaza, ca oamenii sa aiba o idee aproximativa cu cine stau de vorba.
Cine era cel care i-a "racolat" ptr moarte pe tinerii astia".

"Acolo Filipp a crescut împreună cu cei doi frați mai mari ai săi, sub certurile frecvente ale mamei.
„Relațiile între membrii acestei familii erau foarte tensionate. Mama își certa fiii aproape în fiecare săptămână, chiar și în fața străinilor. Frații vorbeau rar între ei. Filipp era foarte rezervat, iar uneori trebuia să tragi de el ca să spună ceva. Când mergea pe stradă, parcă nici nu-i vedea pe ceilalți. Era foarte supărat de cele mai multe ori“, spune un vecin, descriind o „familie ciudată“. Potrivit postului life.ru, el a învățat într-o clasă de elevi-problemă și nu și-a făcut niciun prieten din cauza agresivității sale."

Ce putea sa ii invete acest tanar.Ce le putea oferi:Un" export " de relatii tensionate si certuri din propria familie.Un "export" de agresivitate si probleme catre cei din jur. Un om care nu numai ca i-a invatat "nimic" pe acesti tineri, ba chiar mai mult, i-a invatat comportamente aberante si fatale ptr ei si catastrofale ptr parinti.
Ma infioara gandul ca Societatea in cazul asta Rusa,plus exsovietica, a reactionat doar dupa 130 de tineri morti.

Pui niste intrebari si e bine ca ti le pui,caci feedback-ul te ajuta atunci cand stii ,de exemplu ,ca petreci prea mult timp in dauna unei vieti sociale reale.Sau, nu mai faci miscare suficient cat faceai inainte etc.Problemele sunt multe, sper sa mai revin.
Doamne ajuta frate!
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote
  #3  
Vechi 17.03.2017, 23:26:58
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.964
Implicit

.............................
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 13.04.2018 at 17:20:35.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 18.03.2017, 22:38:43
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Ma rog un tanar care a facut asa ceva, nu stiu daca a avut te miri ce viata inainte, indiferent daca spune nu stiu ce, un vecin.Problema este la scara mai mare.Toti invata pe altii dinainte de a fii ei invatati. Exemplul cel mai elocvent puscariasi de la noi scriu carti,"capodopere" intr-o perioada care ptr ei ar trebui sa fie de parere de rau ptr ce au facut,un canon propriu zis.Am citit cum era pe vremea lui Dostoievski in Rusia ,intrai in puscarie, munca si o singura carte Biblia atat.Invatai Cuvantul si te caleai prin munca.
Acuma nu stiu nimic, dar invata pe altii.Cum am spus "export" de necunoastere, nerranduiala etc.
De altfel ai subliniat, cu filmulete de doi bani pe youtube, cu sute de mii de vizualizari, si ele vai si amar,vulgarritati etc.

Partea proasta ca societatea incurrca in loc sa ajute cu ceva.Varsta oficiala este de 13 ani la care te poti conecat pe Facebook.Dar sunt clase de elevi ,eu cunosc,unde in clasa a V-a le dadea teme pe Facebook. Oare de ce ca profesor, ispitesti elevii?
Oare tu ca profesor ai vorbit cu diriginta lor, s-a facut o prezentare cat de cat a pericolelor care pot fi pe Facebook? Prezentarea setarilor , unii nu stiu setarile si le folosesc in defavoarea lor.
DECI NU UTILIZAREA TEHNICA e o prroblema ,sa pui nu stiu ce aiureli acolo.Dar mediul, este el insusi o prroblema, unde sunt pusi in legatura tinerri de diverse varste cu oameni maturi.Am auzit parinti care au spus clar ,am vazut in feed-urile lor,la tineri de aceeasi varsta, lucruri total nepotrivite ptr varsta lor.
Scurt UN MEDIU NOCIV! O amestecatura de oameni, care pot sa nu aiba aproape nimic in comun.
Jocul asta jalnic, ne arata cat de mult a involuat societatea in ultimii ani, nivelul comunicarii parrinte copil(daca era calumea comunicarea, se sesiza un parinte sa spuna, uite juca jocul ala de nebuni, si deaia s-a intamplat asta),lipsa luarii unor decizii la nivelul Societatii, referritor la provocarile de la ora actuala din Societate.

Autoritătile trebuie să dispună de tehnologie nouă pentru internet, dispozitive si cunoasterea acestor platforme... cum functionează ele. Politia a vrut să ajute când i-a sunat jurnalista Amanda Hess atunci cand a fost amenintata cu moartea pe Twitter, dar nu au fost în stare, caci politistul a întrebat-o: "€žCe e Twitter?..." Politistul nu auzise de Twitter! :-(

O amenintare e o amenintare, fie in viata rreala, fie pe Net.Copii astia au fost fortati sa nu spuna la nimeni(cei din jocul amintit mai sus).Trebuie invatati sa nu fie naivi. Cineva care nu il cunosti nu te poate obliga la nimic.Dar trebuie multa comunicare in familie.
Domnul sa ne ajute !
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela

Last edited by Jonnyw2013; 18.03.2017 at 23:19:54.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 19.03.2017, 02:01:55
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.964
Implicit

.............................
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 13.04.2018 at 17:21:03.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 19.03.2017, 09:18:08
Lancelot Lancelot is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.01.2017
Mesaje: 545
Implicit

nu e deloc de mirare ca un astfel de "joc" dement a aparut in rusia.

eu cred ca jocul ataca copii care au deja ceva probleme, ma gandesc ca este si un atac fizic asupra lor, pai cati copii accepta nonsalant sa se taie cu lama? indiferent ce parinti ar avea, etc. de aceea eu cred ca e necesara o interventie in forta, toti administratorii jocului trebuie arestati imediat si izolati ani de zile.

in ceea ce priveste interzicerea, cat de redusa, a accesului celor mici la pc, internet si altele, eu nu-s de acord, mai ales ca ar avea consecinte mai degraba contrare scopului dorit. eu cred ca indrumarea de aproape si de la distanta, comunicarea permanenta de pe picior de egalitate (manipulativ, fireste, dragul copilas nu trebuie sa-si dea seama de manipulare) si gradul din ce in ce mai ridicat de responsabilizare acordat, pe masura ce inainteaza in varsta, cred ca acestea sunt absolut necesare intr-o lume care se schimba zilnic. copiii nostri se adapteaza imediat fenomenului virtual, dar daca sunt indrumati corect nu pot sa pice in astfel de capcane. raman ceilalti... pentru ei trebuie sa-i bagam pe aia cat mai repede in puscarie.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 19.03.2017, 10:02:34
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Urbanophon Vezi mesajul
Avem aici un caz extrem care m-a pus pe ganduri.

http://adevarul.ro/international/rus...5e4/index.html

130 de sinucideri intr-un joc virtual.

Mi-as dori ca Biserica sa aprofundeze putin noua dimensiune a existentei noastre: internetul (virtualitatea).

Cum s-a schimbat lumea sufleteste si psihologic de cand suntem conectati la aceasta tehnologie? Cum ne sapa demonii prin aceasta poarta care pare inofensiva, chiar folositoare?

Eu vad la propria persoana. De ceva vreme tot ma cercetez in interiorul meu parca obosit si prea framantat. Incep sa ma gandesc la cum eram inainte sa fiu "internaut" si cum sunt acum. Initial am dat vina pe tranzitiile varstei, dar parca ceva nu decurge natural.

Voi cum vedeti era informatiei?
Daca astupam o gaura prin care curg ispitele spre noi, apare alta, si tot asa. Este o existenta tesuta din ispite.

Ceea ce este important, sa invatam cum sa le recunoastem si sa ne imunizam cu intelepciune.

Intelepciunea se dezvolta in relatie cu ispita. Ridica ispita si nimeni nu se poate intelepti.

Aceasta nu inseamna ca nu trebuie sa ne protejam copiii de aceste capcane psihologice. Omul este inghitit de ispita daca nu are discernamant.

Iar discernamantul vine prin Educatie.

In acest caz este necesara o educatie privind valoarea vietii umane si pericolul de a o pierde.
__________________

Reply With Quote
  #8  
Vechi 19.03.2017, 14:52:27
Urbanophon Urbanophon is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.11.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 257
Implicit Dramatism si expunere

Eu imi amintesc cum era sa fiu adolescent: izolare fata de parinti, nevoia de afirmare in anturaj, prima iubire...etc. Unde vreau sa bat? Expunerea...

Inainte de era virtuala aveai 1-2 prieteni la care iti aratai cu adevarat framantarile. Daca te aratai fata de intreg anturajul riscai sa fi luat in ras. Trebuia sa fi dur. Fata de ei. Izolat de parinti ca nu mai erai un papa-lapte. Si uite asa te framantai introspectiv. Totusi asta te construia. Cugetarea, lupta interioara, primii pasi spre un isihasm prin care cred ca trecem toti in crizele varstei.

In era virtuala ne expunem. Pe peretele virtual de dupa perdeaua monitorului. Ne dezbracam cugetul. Asta nu cred ca e bine. Eu cred ca teribilismul asta extrem vine din aceasta depresurizare a inimii. Nu stiu cat de clar m-am exprimat. E o teorie la care am tot contemplat...

Expunerea excesiva in virtualitate e de fapt o curvie a cugetului. Drumul inimii noastre ar trebui sa aiba directia: cugetare-contemplare-rugaciune-isihie.

Depresie. Depresurizare. Virtualitatea in general cred ca ne-a facut mult mai vulnerabili la depresie si deznadejde. Si copiii astia au fost fara nici o imunitate interioare.

Cine n-are batrani s-asi cumpere...
Reply With Quote
  #9  
Vechi 19.03.2017, 23:11:12
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Talking

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Depinde de autori și doctor Mencinicopschi a scris cărți în detenție unii poate le aveau scrise dinainte pe notițe și le-au revizuit și publicat pe repede înainte, mă refer la cei care au avut posturi universitare înainte.
Frate Iorest e clar ca aceia care aveau scrieri si inainte de detentie, aveau valoare la ceea ce scriau din puscarie. Ma refeream la cei care foloseau inainte "carti in format de buzunar", colectia 52 de bucati ,sau uneori 32 sau 20 dupa caz ,si apoi brusc s-au apucat de scris carti. :-)

Imi aduci aminte de fratele Traian Dorz care in puscarie a scris vreo 1.000 de poezi religioase memorate in cap.A facut-o pe prima in cap.A retinut-o.A facut-o pe a doua ,a repetat-o si pe cea dinainte si pe a doua .La fel si cu a treia si le-a repetat si pe celelalte.Astfel ca atunci cand a iesit a scris in jur de 1000 de poezii.
Citind aici; https://ro.wikipedia.org/wiki/Traian_Dorz
se pare ca a avut doar 300 de poezii memorate la iesirea din puscarie.


Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Aici e o altă slăbiciune, practic statul prin profesorii lui te obligă să intri pe retele de socializare este un atac la viata privată, chiar dacă ai avea setările maxime de securitate si nu ai pune niciun continut simplu fapt că reteaua de socializare culege date legate de logare, cercul de prieteni, grupul de interes si nr de tel e deja o pierdere a vietii private în raport cu reteaua de socializare.
Si nu stiu daca mare lucru poti spune, decat daca ai avea un nume si ai venii foarte documentat la o Conferinta sau ceva ca sa formezi o opinie alternativa.Daca poti atrage eventual alti profesori crestini si impreuna "construita" o parere comuna,viabila legat de "luatul asta pe sus" a tinerilor fara ca ei sa aiba o alta alternativa concreta.
Tehnologia a luat-o mult inainte ca Societatea sa dea un raspuns la aceste incercari si provocari.Noi crestinii uneori nu avem o Libertate de alegere reala .Am scris despre Libertatea de alegere si "Spirala Tacerii" in topicul asta; http://www.crestinortodox.ro/forum/s...=17734&page=11
mesajul 106
In realitate noi nu avem o Libertate de alegere reala, daca unii ne discrediteaza public si nu stim ca ei de fapt folosesc niste siretlicuri. Unii cunosc niste trucuri psihologice si le folosesc la greu.Am explicat si am dat niste exemple concret cum functioneaza "Spirala tacerii" apoi niste lucruri citite sau vazute de cei apropiati legat de Facebook, care cred ca sunt elocvente.
P.S.Zambaretul ala din stanga sus habar nu am cum a aparut si vad ca nu pot sa il editez dupa ce am scris.A aparut din greseala.
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela

Last edited by Jonnyw2013; 19.03.2017 at 23:15:36.
Reply With Quote
Răspunde