Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 30.06.2019, 08:20:15
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MGTOW4life Vezi mesajul
Fals. Dacă ai spirit simți Duhul. Focul cand vine il simți nu ti se pare. Vântul cand vine il simți nu ti se pare. Simți cand spiritul e luminat în Duh nu e o părere. Sunt lucruri clare, spiritul este separat de ceea ce esti tu ca om. Simți cand ai un spirit în tine, este ceva distinct si este modul prin care Dumnezeu comunică cu tine.
Pavel este exemplul cel mai clar. Prigonea creștinii si nici botezat nu era, dar Domnul a zis nu, tu esti al Meu. De ce? Pentru că în Pavel se afla un spirit. Nu era un om oarecare.
Însă cei care nu au spirit îi depistezi foarte usor prin faptul că vorbesc vag si ambiguu, vorbesc de haruri, daruri si vrajeala de genul. Cam asta e.
Citind primele tale randuri mi-a intrat in gand sa contra-argumentez cu convertirea lui Saul, dar apoi am observat ca ai venit chiar tu cu acelasi argument, dar invers. De ce spui fals? Ca sa te contrazici pe tine?

Este simplu ca buna-ziua ca Saul vorbea vag si ambiguu de "haruri, daruri si vrajeli" atunci cand prigonea crestinii fiindca nu avea alt "argument" decat presiunea "prefabricatei" conceptii a comunitatii (sinagoga) asupra individului. Nu era un om oarecare, era un corifeu al "statului paralel". Oare ce duh putea el sa aiba cand prigonea pe apostolii Celui pentru care apoi(dupa coborarea Sf Duh, trimis de Mantuitorul la 10 zile de la Inaltarea Sa la ceruri) si-a dat si viata?

Nu se poate nega ca n-ar fi avut spirit fiindca spiritul este parte Sine Qua non a oricarei creaturi. Spiritul este codul informational (pe baza caruia se ordoneaza energia) si cuprinde sursa(originea), statutul, sensul si destinul a orice; fara spirit ramane doar energia. Spiritul este foarte legat de ceea ce esti tu ca om, este foarte personalizat. Focul si vantul sunt materiale si sunt simtite de arganele de simt ale trupului; au si ele spiritul lor, dar mai simplist.
Duhul reprezinta puterea si puritatea vointei de a implini destinul.

Nu faptul ca a simtit(auzit) Duhul l-a convertit, ci faptul ca nu a vazut trei zile l-a smerit ad-hoc (si n-a mancat si n-a baut trei zile), fiindca si cei ce erau cu el pe cale au auzit cuvintele, dar n-au vazut pe nimeni si nici n-au orbit.(Fap9,7)
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #12  
Vechi 30.06.2019, 12:55:43
MGTOW4life
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

E clar. Eu vorbeam de focul spiritual si de vântul spiritual(tin de Duhul lui Dumnezeu). Sunt două trăiri total diferite în spirit.
Iar Pavel cand prigonea făcea ceea ce stia el ca om, înainte ca spiritul său să fie activat de Domnul. A văzut acea lumină în spirit. Nu le mai amestecați, trupul e trup duhul e duh. De ce crezi că spune: "trebuie sa va nașteti de sus". Adică trebuie sa va nașteti din spirit, să locuiască în voi un spirit ca sa cunoașteți pe Domnul în spirit. Si spiritul nu este parte din Ego ul omului, spiritul este al Domnului si este distinct si separat de tine ca persoană si dacă cu adevarat locuiește în tine simți că nu face parte din tine ci locuiește în tin3. Subliniez LOCUIEȘTE. Si da este pecetea lui Dumnezeu ca ii aparții Lui. Încă odată.
Spiritul nu este o componentă a omului ca sufletul, este distinct si separat. Locuiește în tine, îi aparține lui Dumnezeu, este darul său ca tu sa Il cunoști pe El asa cum El este Duh(spirit). Dar dacă nu trăiești e mai greu de înțeles. Degeaba stau eu să explic.
Multi confundă starea sufletească cu cea spirituală. Starea sufletească înseamnă sentimente, cum te simți în general si multi religioși atribuie acestei stări atribuții spirituale. ex: mai auzi pe cate unul ca zice: "m a binecuvântat Dumnezeu cu un har, m am simtit extraordinar." Fals aia e o stare sufletească nu spirituală. Spiritul nu tine de sentimente. ex: poti sa fii nervos si obosit si Duhul de foc este peste spiritul tău. Sunt 3 lucruri distincte. Starea ta sufletească este ca ești nervos, starea spirituală este ca te afli in acel foc care arde, iar starea fizică este ca ești obosit. Sunt distincte si separate. Dar repet dacă nu trăiești e mai greu de înțeles. Degeaba stau eu să explic.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 01.07.2019, 03:46:02
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MGTOW4life Vezi mesajul
E clar. Eu vorbeam de focul spiritual si de vântul spiritual(tin de Duhul lui Dumnezeu). Sunt două trăiri total diferite în spirit.
Duhul lui Dumnezeu este Duhul Sfant si Acesta nu poate avea decat O Singura traire in spirit IN VECII VECILOR(nu doua, si diferite, pe deasura).

Citat:
Iar Pavel cand prigonea făcea ceea ce stia el ca om, înainte ca spiritul său să fie activat de Domnul. A văzut acea lumină în spirit. Nu le mai amestecați, trupul e trup duhul e duh. De ce crezi că spune: "trebuie sa va nașteti de sus". Adică trebuie sa va nașteti din spirit, să locuiască în voi un spirit ca sa cunoașteți pe Domnul în spirit. Si spiritul nu este parte din Ego ul omului, spiritul este al Domnului si este distinct si separat de tine ca persoană si dacă cu adevarat locuiește în tine simți că nu face parte din tine ci locuiește în tin3. Subliniez LOCUIEȘTE. Si da este pecetea lui Dumnezeu ca ii aparții Lui. Încă odată.
Spiritul nu este o componentă a omului ca sufletul, este distinct si separat. Locuiește în tine, îi aparține lui Dumnezeu, este darul său ca tu sa Il cunoști pe El asa cum El este Duh(spirit). Dar dacă nu trăiești e mai greu de înțeles. Degeaba stau eu să explic.
Multi confundă starea sufletească cu cea spirituală. Starea sufletească înseamnă sentimente, cum te simți în general si multi religioși atribuie acestei stări atribuții spirituale. ex: mai auzi pe cate unul ca zice: "m a binecuvântat Dumnezeu cu un har, m am simtit extraordinar." Fals aia e o stare sufletească nu spirituală. Spiritul nu tine de sentimente. ex: poti sa fii nervos si obosit si Duhul de foc este peste spiritul tău. Sunt 3 lucruri distincte. Starea ta sufletească este ca ești nervos, starea spirituală este ca te afli in acel foc care arde, iar starea fizică este ca ești obosit. Sunt distincte si separate. Dar repet dacă nu trăiești e mai greu de înțeles. Degeaba stau eu să explic.
Eu propun sa intrerupem dialogul pana traiesti ceea ce vrei sa explici(nu degeaba), fiindca vreau sa cred ca esti de buna-credinta.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #14  
Vechi 01.07.2019, 12:41:24
MGTOW4life
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Trairea în spirit nu este monotonă. Duhul lui Dumnezeu este complet complex si viu. Prezintă o game de energii spirituale diferite. Duhul de Vânt se manifestă ca o adiere rece intr o pace sublimă pe cand Duhul de Foc este intens flăcări scântei, efectiv trupul se încinge ca o sobă. Duhul de Lumina de ex. nu înseamnă că vezi o lumină în jurul tău ci se manifestă ca o vibrație care deschide în spiritul tau percepția Luminii și se accentuează cu cât vibrația devine mai intensă.
Poți să mă crezi sau nu însă nu sunt un troll. Nu scriu la mișto. Încercați să nu L mai puneți pe Dumnezeu intr o cutie doar pentru că ați citi* un verset în scriptură și ai a rămas cu o impresie. Dar uite o să citez din scriptură ca sa vezi ca Duhul de Vânt apare în scriptură:

*Biblia. Evrei 1:7
[7]Și despre îngeri zice: „Din vânturi face îngeri ai Lui, și dintr-o flacără de foc, slujitori ai Lui”;

*Biblia. Faptele Apostolilor 1:2
[2]Și din cer, fără de veste, s-a făcut un vuiet, ca de suflare de vânt ce vine repede, și a umplut toată casa unde ședeau ei

*Biblia. 1 Împăraților 19:11
[11]Domnul i-a zis: „Ieși și stai pe munte înaintea Domnului!” Și iată că Domnul a trecut pe lângă peșteră. Și înaintea Domnului a trecut un vânt tare și puternic, care despica munții și sfărâma stâncile. Domnul nu era în vântul acela. Și, după vânt, a venit un cutremur de pământ. Domnul nu era în cutremurul de pământ.

Ai trei pasaje clare unde se vorbește de Duhul de Vânt.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 01.07.2019, 15:39:26
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit

Domnilor vă rog să nu vă supărați că mă bag în discuție. Spun și eu o părere rezultată din experiență.

Duhul Sfânt, Harul (''De ajuns ție Harul Meu''), este puterea răbdării Domnului care miluiește și împărtășește și conlucrează cu omul spre îndumnezeirea credinciosului aflat în ascultare și misiune. Acest Dar vine și locuiește în om și în comunitate prin rugăciune, prin ascultare și mai ales prin CREDINȚA personală a fiecăruia care se bucură împreună cu credința Domnului... se bucură atunci când îl crede omul pe Dumnezeu și când locuiește în credința comună, în unitate de credință. La baza acestei trăiri stă Cuvântul Lui Dumnezeu și comuniunea se realizează în dragostea credincioasă, smerită și nepăcătoasă.

Puterea respectivă, Harul se simte în om ca o putere de ascultare și urmare spre împlinire în liniște netulburată, ca o voință divină, ca un duh lucrător în tine de cele sfinte, acesta e ca un foc atunci când afară e frig și e ca o răcoare când afară e cald și e ca o lumină când afară e întuneric și ca o umbră atunci când lumina de afară e deranjantă astfel că nu ai nevoie de nimic deoarece îți aduce puterea aceasta și plinătate încât uiți de foame și de sete sau de alte nevoi și simți o stare de bine generală cu miros duhovnicesc... te simți bine întru Dumnezeu, întru Credință.

Acest Duh Sfânt nevăzut poate să fie și văzut în roadele Sale, în împlinirile Sale, astfel că poți vedea în capul credinciosului o flacără care nu mistuie creierii lui și poți vedea o dragoste ce-i iese din inimă așa ca o apă curgătoare și poți vedea veselia și liniștea și limpezirea cerului din jurul celor aflați în credință.

Are și o mireasmă specifică... dar nu toate acestea sunt vizibile sau simțibile simultan ci când și când se fac simțite doar unele spre a-l întări pe credincios că se află pe drumul cel bun, drumul ascultării, drumul răbdării, la capătul căruia se află răsplata cea bună ce vine din mâna Domnului.

Deci vreau să spun că în toate cele ale Duhului e vorba de Credință, de trăirea cea prin Credință în Cuvântul lui Dumnezeu și de iubire curată în relația dintre om și Dumnezeu și dintre oameni.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa
Reply With Quote
  #16  
Vechi 01.07.2019, 19:25:20
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MGTOW4life Vezi mesajul

Ai trei pasaje clare unde se vorbește de Duhul de Vânt.
Asta nu-i Biblia ortodoxa.
Poate in inchipuirea ta se vorbeste de Duhul de Vant.
Citat:
*Biblia. Evrei 1:7
[7]Și despre îngeri zice: ”Din vânturi face îngeri ai Lui, Și dintr-o flacără de foc, slujitori ai Lui”;
Fals.
7. Și de îngeri zice: "Cel ce face pe îngerii Săi duhuri și pe slujitorii Săi pară de foc";(Evrei1,7)
Citat:
Biblia. Faptele Apostolilor 1:2
[2]Și din cer, fără de veste, s-a făcut un vuiet, ca de suflare de vânt ce vine repede, și a umplut toată casa unde ședeau ei
Fals.

2. Până în ziua în care S-a înălțat la cer, poruncind prin Duhul Sfânt apostolilor pe care i-a ales,
(FapAp1,2)

Citat:
*Biblia. 1 Împăraților 19:11
imparati nu sunt in Biblia Ortodoxa. La revedere!
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 01.07.2019 at 19:36:49.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 01.07.2019, 23:33:28
MGTOW4life
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
La revedere!
Era o simplă conversație, nu incerc sa te conving de nimic. Ce la revedere? Nu esti capabil să porți o conversație? Crezi ca incerc sa te mint sau ce.

În biblia Ortodoxa Împăraților este III Regi 19:11-12
După cutremur va fi foc, dar nici în foc nu va fi Domnul. Iar după foc va fi adiere de vânt lin și acolo va fi Domnul".

Uite acum e bine? La faptele apostolilor era cap 2:2 nu 1:2. Am gresit eu. Dar trebuie sa exagerezi în felul ăsta. Întreabă sau citeste mai departe. Era greu să mai treci un capitol si sa citesti versetul 2. Doamne Dumnezeule!

Iar la Evrei ție ti se pare logică o asemenea traducere. Pe îngeri îi face duhuri. Îngerii prin definiție sunt fiinte spirituale adică duhuri. Deci pe duhuri îi face duhuri. Nu are logică de aceea nu am pus acea traducere.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 03.07.2019, 00:29:25
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Exclamation

Citat:
În prealabil postat de MGTOW4life Vezi mesajul
Fals. Dacă ai spirit simți Duhul. Focul cand vine il simți nu ti se pare. Vântul cand vine il simți nu ti se pare. Simți cand spiritul e luminat în Duh nu e o părere. Sunt lucruri clare, spiritul este separat de ceea ce esti tu ca om. Simți cand ai un spirit în tine, este ceva distinct si este modul prin care Dumnezeu comunică cu tine.
Pavel este exemplul cel mai clar. Prigonea creștinii si nici botezat nu era, dar Domnul a zis nu, tu esti al Meu. De ce? Pentru că în Pavel se afla un spirit. Nu era un om oarecare.
Însă cei care nu au spirit îi depistezi foarte usor prin faptul că vorbesc vag si ambiguu, vorbesc de haruri, daruri si vrajeala de genul. Cam asta e.
MGTOW4life oare te-ai uitat despre ce am incercat sa spun aici?... Nu ai incercat nimic in directia asta. Esti vag si ambiguu.

Citeam un articol foarte interesant despre comunicarea in on line cum multe site-uri si-au inchis rubrica de comentarii pe site-uri. Un fragment edificator:
"Cu siguranță, lumea online nu este o reprezentare fidelă a relațiilor care se înfiripă între oameni când aceștia trebuie să interacționeze față în față. Procentual, în online foarte mulți tac, observă, merg mai departe. Însă minoritatea care merge la extreme într-un mod atât de public dă tonul. „Chiar și o minoritate are destulă putere să schimbe percepția cititorului asupra unui articol”[1], au explicat cei de la revista Popular Science când au anunțat că își închid rubrica de comentarii de pe site, spunând că acestea subminează integritatea științei și duc la o cultură a agresiunii și a bătăii de joc, ce împiedică discursul de substanță. Dar această minoritate gălăgioasă este în creștere. Dacă, în anul 2012, studiile arătau că doar 13% dintre americani fuseseră victimele unui fel de hărțuire pe rețelele de socializare în timpul anului precedent,[2] în anul 2017 deja procentul crescuse la 41%, dintre care aproape jumătate fuseseră supuși unor forme severe de hărțuire.[3] Este o problemă ce ține de noile medii de comunicare? Sau este o problemă care arată că ceva fundamental se schimbă în societate?

Cel mai probabil, este o combinație între cele două. Pe de o parte, cercetători precum Emily Thorson, de la Universitatea din Syracuse, cred că internetul doar scoate ce e mai rău din oameni, dar că mare parte din interacțiunile anormale pe care le vedem azi sunt un simptom al unor probleme sociale mult mai mari și mult mai vechi, inclusiv rasismul și misoginismul.[4] Pe de altă parte, studii realizate comparativ între generații în Statele Unite arată că nivelul empatiei este în scădere de 30 de ani și a suferit cel mai mare declin în ultimii zece ani. Până la 75% dintre studenții de astăzi sunt cu 40% mai puțin empatici față de cei care erau studenți acum 30 de ani și nu înțeleg de ce ar trebui să se ajute unii pe alții sau să încerce să privească lumea și din altă perspectivă."
PANA AICIi am citit articolul copiat si pana aici sunt INTRUTOTUL DE ACORD cu ce scrie. Copiat de la adresa: https://semneletimpului.ro/social/ps...e-empatie.html
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote
  #19  
Vechi 03.07.2019, 04:04:22
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MGTOW4life Vezi mesajul
...Iar la Evrei ție ti se pare logică o asemenea traducere. Pe îngeri îi face duhuri. Îngerii prin definiție sunt fiinte spirituale adică duhuri. Deci pe duhuri îi face duhuri. Nu are logică de aceea nu am pus acea traducere.
Asta-i baiu' cel mai mare.
Ca orice protestant veritabil, si tu cauti/construiesti/explici "revelatii' dupa logica omeneasca ca sa le creada si un corigent; adica tu banuiesti ca "traducerea" din exemplarul tau/vostru ridica versetele la nivelul inteligentei tale/voastre.
Nici prin cap nu-ti trece sa te smeresti, ca smerenia sa ridice intelegerea ta/voastra duhovnicesca la nivelul versetului.
Diferenta e uriasa, ca de la pamant la cer.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #20  
Vechi 03.07.2019, 15:08:31
MGTOW4life
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

:)) Să renunțăm la logică de dragul religiei? Tare! Si sincer iti spun că nu am făcut parte și nici nu fac din vreo denominatie creștină oricare ar fi aia. Dumnezeu chiar m a protejat si ferit de îndoctrinare.

Acum sincer e greu să avem o discuție dacă nu folosim logica. Uite pogorarea Duhului Sfânt la cinzecime tot textul.

Faptele Apostolilor capitolul 2 (Biblia Ortodoxă)

1.Și când a sosit ziua Cincizecimii, erau toți împreună în același loc.
2.Și din cer, fără de veste, s-a făcut un vuiet, ca de suflare de vânt ce vine repede, și a umplut toată casa unde ședeau ei.
3.Și li s-au arătat, împărțite, limbi ca de foc și au șezut pe fiecare dintre ei.

S a revelat Duhul Sfânt la Cincizecime în chip de vânt și limbi de foc(flăcări) ?

Iar dacă Duhul să revelat ca vânt si foc deopotrivă nu ti se pare normal ca Pavel să întărească acest aspect. Si sa spună ceva de genul:" din vânt îi face pe îngeri și din foc pe slujitorii lui."

Precum Domnul ne spune :" Vântul suflă unde voiește și tu auzi glasul lui, dar nu știi de unde vine, nici încotro se duce. Astfel este cu oricine e născut din Duhul." Ioan 3:8 Biblia Ortodoxă
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare