Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfinti Parinti (Patrologie)
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 28.08.2015, 10:42:48
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Eu vad ca Mihai, poate dupa patru ani pe forum Florin s-a gandit prima data la ortodoxie.

Raspunsul mai detaliat il gasesti aici (sunt raspunsurile Parintelui Cleopa): http://www.crestinortodox.ro/carti-o...lor-79903.html

"Cinstind pe sfinti, insa, nu ii punem in locul lui Hristos, nici macar alaturi de El. Cand sfintii se roaga pentru noi, ei tocmai cer lui Hristos ca El sa mijloceasca mantuirea noastra. Ei cer de la Hristos mantuirea noastra. Si, in acest inteles, spunem ca mijlocesc pentru noi. Singurul care mantuieste este Hristos, iar sfintii, prin rugaciunile lor, cer mantuirea noastra, dar nu o dau ei insisi. De aceea, noi nu ne inchinam la sfinti si la ingeri ca la Dumnezeu, inchinarea pe care o aducem noi sfintilor si ingerilor este numai o cinstire (venerare), iar lui Dumnezeu ne inchinam si ii slujim cu desavarsita inchinare, care se mai numeste si latrie sau adorare. Noi veneram pe sfintii lui Dumnezeu pentru ca ei sunt prieteni si casnici ai lui Dumnezeu, dupa cum este scris: "Voi prietenii Mei sunteti daca faceti cele ce va poruncesc" (Ioan, 15, 14). Iar despre Avraam citim de asemenea: "Si a crezut Avraam lui Dumnezeu si i-a socotit lui spre dreptate si prietenul lui Dumnezeu s-a chemat" (Iacov, 2, 23). Si marele apostol Pavel scrie efesenilor: "Deci, dar, nu mai sunteti straini si locuitori vremelnici, ci sunteti impreuna cetateni cu sfintii si casnici ai lui Dumnezeu" (Efes., 2, 19)."
Reply With Quote
  #12  
Vechi 28.08.2015, 10:43:00
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.637
Implicit

.....................
Reply With Quote
  #13  
Vechi 28.08.2015, 10:48:17
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
.....................
Adâncă și profundă, ca de obicei!
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #14  
Vechi 28.08.2015, 11:00:58
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Eu vad ca Mihai, poate dupa patru ani pe forum Florin s-a gandit prima data la ortodoxie.

Raspunsul mai detaliat il gasesti aici (sunt raspunsurile Parintelui Cleopa): http://www.crestinortodox.ro/carti-o...lor-79903.html

"Cinstind pe sfinti, insa, nu ii punem in locul lui Hristos, nici macar alaturi de El. Cand sfintii se roaga pentru noi, ei tocmai cer lui Hristos ca El sa mijloceasca mantuirea noastra. Ei cer de la Hristos mantuirea noastra. Si, in acest inteles, spunem ca mijlocesc pentru noi. Singurul care mantuieste este Hristos, iar sfintii, prin rugaciunile lor, cer mantuirea noastra, dar nu o dau ei insisi. De aceea, noi nu ne inchinam la sfinti si la ingeri ca la Dumnezeu, inchinarea pe care o aducem noi sfintilor si ingerilor este numai o cinstire (venerare), iar lui Dumnezeu ne inchinam si ii slujim cu desavarsita inchinare, care se mai numeste si latrie sau adorare. Noi veneram pe sfintii lui Dumnezeu pentru ca ei sunt prieteni si casnici ai lui Dumnezeu, dupa cum este scris: "Voi prietenii Mei sunteti daca faceti cele ce va poruncesc" (Ioan, 15, 14). Iar despre Avraam citim de asemenea: "Si a crezut Avraam lui Dumnezeu si i-a socotit lui spre dreptate si prietenul lui Dumnezeu s-a chemat" (Iacov, 2, 23). Si marele apostol Pavel scrie efesenilor: "Deci, dar, nu mai sunteti straini si locuitori vremelnici, ci sunteti impreuna cetateni cu sfintii si casnici ai lui Dumnezeu" (Efes., 2, 19)."

Cu ce este "cinstirea sfintilor" mai mica decat "cinstirea Lui Dumnezeu", ca miscare a inimii?

Ce este cenzurat ca traire launtrica?

Ce filtram/oprim in revarsarea de dragoste si apreciere catre sfinti, pentru a nu cadea in adorare?
__________________

Reply With Quote
  #15  
Vechi 28.08.2015, 11:01:45
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Adâncă și profundă, ca de obicei!
Nu are de ales, daca zice ceva in consens cu invatatura cultului ne enerveaza pe noi, daca zice ceva pozitiv il dau afara din cult. :)
Reply With Quote
  #16  
Vechi 28.08.2015, 13:14:08
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.637
Implicit

Nu vă stresati, băieti!
Ca promit sa va enervez in curând. Si sa n-am nici o mustrare de constiintă
Dar acum am postat pe un topic greșit.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 28.08.2015, 15:10:05
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Uf, ce m-am liniștit!
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #18  
Vechi 28.08.2015, 15:25:02
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.173
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florin.oltean75 Vezi mesajul
Daca inchinaciunea "nu este altceva decat strigatul dragostei",
inseamna ca omul se inchina la toate cele pentru care manifesta o anumita forma de dragoste: cei apropiati, cei imaginati (de exemplu sfintii - pe care nu-i cunoaste direct), pamantul natal.....
http://www.crestinortodox.ro/forum/s...&postcount=633
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #19  
Vechi 28.08.2015, 17:57:12
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Deci închinarea la Sfinți este interzisă.
Si in ce ar consta o potentiala inchinare la un Sfant?
Reply With Quote
  #20  
Vechi 28.08.2015, 19:17:27
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
http://www.crestinortodox.ro/forum/s...d=1#post599208
__________________

Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare