Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 14.03.2017, 22:53:58
Alina10 Alina10 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2017
Mesaje: 1
Implicit As vrea sa il uit!

Voi incepe prin a spune ca acum ceva timp am avut o relatie cu un baiat pe care l-am iubit foarte mult, il consideram cel alaturi de care voi imbatrani, insa relatia s-a terminat iar eu de atunci nu pot sa merg mai departe. El si-a facut o noua relatie si cel putin aparent pare fericit, eu nici macat atat nu pot face pentru ca nu imi doresc sa fac pe nimeni sa sufere atat timp cat nu sunt vindecata. Il iubesc in continuare enorm, ma gandesc deseori daca e bine, inca ma rog pentru el si nu stiu cum sa "omor" aceasta iubire, sunt nopti in care adorm plangand de dor. Cand am fost mica, tatal meu a decedat iar e singurul care a reusit sa suplineasca aceasta nevoie a mea, de protectie si afectiune paterna.
M-am rugat, am tinut post, o perioada eram mai bine dar era de scurta durata.
Un sfat, va rog!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 15.03.2017, 04:52:02
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Alina10 Vezi mesajul
Voi incepe prin a spune ca acum ceva timp am avut o relatie cu un baiat pe care l-am iubit foarte mult, il consideram cel alaturi de care voi imbatrani, insa relatia s-a terminat iar eu de atunci nu pot sa merg mai departe. El si-a facut o noua relatie si cel putin aparent pare fericit, eu nici macat atat nu pot face pentru ca nu imi doresc sa fac pe nimeni sa sufere atat timp cat nu sunt vindecata. Il iubesc in continuare enorm, ma gandesc deseori daca e bine, inca ma rog pentru el si nu stiu cum sa "omor" aceasta iubire, sunt nopti in care adorm plangand de dor. Cand am fost mica, tatal meu a decedat iar e singurul care a reusit sa suplineasca aceasta nevoie a mea, de protectie si afectiune paterna.
M-am rugat, am tinut post, o perioada eram mai bine dar era de scurta durata.
Un sfat, va rog!
Imi dau seama de durerea ta, insa, te rog sa ma ierti, cum vrei sa mergi mai departe? Chiar vrei?

Eu simt ca tu nu vrei sa mergi mai depoarte, tu nu vrei sa renunti la el, tu doresti ca el sa revina chiar daca a inceput o alta relatie, nu vrei sa-l scoti din inima ta.

Eu asta am inteles din cele scrise de tine, cu toate ca multe alte lucruri nu ne-ai spus si erau necesare(cati ani ai, viata ta bisericeasca, de cand va cunoasteti, prin ce a reusit el sa suplineasca nevoia ta de afectiune si protectie paterna(?), daca ai mai avut relatii si cate, de ce v-ati despartit...
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 15.03.2017, 06:41:02
Lancelot Lancelot is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.01.2017
Mesaje: 545
Implicit

Femeia are doua mari iubiri in viata, prima si ultima. Numai astea doua sunt de aceeasi intensitate si nu le va uita vreodata. Balzac zicea chestia asta :)
Acu, intre astea doua mari iubiri pot fi multe altele, dar io zic s-o lasi mai moale cu dragostele o perioada.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 15.03.2017, 14:57:53
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Alina10 Vezi mesajul
Voi incepe prin a spune ca acum ceva timp am avut o relatie cu un baiat pe care l-am iubit foarte mult, il consideram cel alaturi de care voi imbatrani, insa relatia s-a terminat iar eu de atunci nu pot sa merg mai departe. El si-a facut o noua relatie si cel putin aparent pare fericit, eu nici macat atat nu pot face pentru ca nu imi doresc sa fac pe nimeni sa sufere atat timp cat nu sunt vindecata. Il iubesc in continuare enorm, ma gandesc deseori daca e bine, inca ma rog pentru el si nu stiu cum sa "omor" aceasta iubire, sunt nopti in care adorm plangand de dor. Cand am fost mica, tatal meu a decedat iar e singurul care a reusit sa suplineasca aceasta nevoie a mea, de protectie si afectiune paterna.
M-am rugat, am tinut post, o perioada eram mai bine dar era de scurta durata.
Un sfat, va rog!
Pai dragostea aia in plus trebuie s-o calauzesti spre Dumnezeu. Sa te spovedesti, sa tii canon dat de duhovnicul tau, sa participi la Sfantul Maslu, Sf Liturghie.
Apoi sa te rogi la Maica Domnului si Iisus Hristos sa-ti dea sotul potrivit pentru tine. Nu esti nici prima si nici singura in aceasta situatie.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 15.03.2017, 17:51:56
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.964
Implicit

.............................
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 13.04.2018 at 17:20:07.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 16.03.2017, 14:36:47
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Ai încercat sa spui rugăciunea inimii ?
Serios? Mi se pare hazliu rau de tot raspunsul asta.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 16.03.2017, 14:37:57
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Alina10 Vezi mesajul
Voi incepe prin a spune ca acum ceva timp am avut o relatie cu un baiat pe care l-am iubit foarte mult, il consideram cel alaturi de care voi imbatrani, insa relatia s-a terminat iar eu de atunci nu pot sa merg mai departe. El si-a facut o noua relatie si cel putin aparent pare fericit, eu nici macat atat nu pot face pentru ca nu imi doresc sa fac pe nimeni sa sufere atat timp cat nu sunt vindecata. Il iubesc in continuare enorm, ma gandesc deseori daca e bine, inca ma rog pentru el si nu stiu cum sa "omor" aceasta iubire, sunt nopti in care adorm plangand de dor. Cand am fost mica, tatal meu a decedat iar e singurul care a reusit sa suplineasca aceasta nevoie a mea, de protectie si afectiune paterna.
M-am rugat, am tinut post, o perioada eram mai bine dar era de scurta durata.
Un sfat, va rog!
Sunt cateva lucruri pe care poti si trebuie sa le faci:

1. Roaga-te sa te ajute Dumnezeu sa treci peste asta
2. Roaga-te sa te ajute Dumnezeu sa gasesti pe cineva care sa fie pentru tine

Mental trebuie sa te obisnuiesti cu lucrul asta si sa mergi mai departe. Este un exercitiu de uitare si de vointa...
Reply With Quote
  #8  
Vechi 17.03.2017, 23:15:17
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Alina10 Vezi mesajul
Voi incepe prin a spune ca acum ceva timp am avut o relatie cu un baiat pe care l-am iubit foarte mult, il consideram cel alaturi de care voi imbatrani, insa relatia s-a terminat iar eu de atunci nu pot sa merg mai departe. El si-a facut o noua relatie si cel putin aparent pare fericit, eu nici macat atat nu pot face pentru ca nu imi doresc sa fac pe nimeni sa sufere atat timp cat nu sunt vindecata. Il iubesc in continuare enorm, ma gandesc deseori daca e bine, inca ma rog pentru el si nu stiu cum sa "omor" aceasta iubire, sunt nopti in care adorm plangand de dor. Cand am fost mica, tatal meu a decedat iar e singurul care a reusit sa suplineasca aceasta nevoie a mea, de protectie si afectiune paterna.
M-am rugat, am tinut post, o perioada eram mai bine dar era de scurta durata.
Un sfat, va rog!
Daca omul a gasit pe alta, e timpul sa il uitati si sa va intariti sufletul.Imi pare rau ca nu ati intrat pe un Forum crestin cand erati la inceput cu acest prieten si sa o auziti pe Pam Sternzel.https://www.youtube.com/watch?v=JEO0PuO4mSE
Ma rog in film ea voorbeste si de boli cu traansmitere sexuala, dar ideea de baza ,este sublinierea ca legea lui Dumnezeu e simpla si clara, NU sexului in afara casniciei. "Adica vrei cele ale casniciei,respectiv (relatii trupesti),atunci trebuie sa fim casatoriti" .Asta trebuie sa puna problema in primul rand fata.

Deci eu zic ca nu e tarziu sa continuati viata cu acest principiu. Stiu in zi de azi e un pic mai greu ,am auzit in unele orrase, de restaurrante inchiriate cu mai mult de un an inainte ptr nunta.Intr-un an niste tinerri se pot certa.Facut chiar si nunta mica 60-70 de oameni,cei apropiati chiar daca la un restaurant mai mic,dar nu amanati. Nu trebuie sa stati in ganduri ,omul a luat-o pe alt drum, nu mai suferiti in continuare.Viata merge inainte dar nu uitati ce ati invatat dupa lectia asta,zic eu dura:"Scopul dvs este casatoria,un om care isi asuma si responsabilitati,atunci cand ia o fata tanara langa el.Deci casatorie, nu relatie.(Cuvantul asta -relatie ma irita grozav,ca nu arre nici o responsabilitate in el.)"

Eu ma gandesc si mai departe.
La un moment dat vorrbesc cu un tip cu personalitate care imi spune mai multe.Printre altele,omul spunea de o tipa care desi casatorita cumva vroia sa continue niste practici dinainte, care le aveau dinainte de casatorie ,adica ea se dadea la el.Si barbatul ii spune ei, ca sa isi vada de treaba ca este casatorita.
Deci va cer nu numai sa il uitati pe omul asta, dar fiind intr-o situatie ca omul asta,sa va faca vreo propunere, sa il duce-ti pe respectivul la realitate. " Eu tineam la tine atunci.Ai formulat bine,astazi inima mea este a sotului meu .Acum mi-am gasit jumatatea,care imi ofera echilibru,siguranta, protectie,este statornic pe gustul meu."
Ii veti taia elanul ,dar atunci va spun eu sigur, in capul lui va va iubi.Dar e tarziu.

Incepe-ti o noua viata, cu un alt om real. Asta este de fapt pericolul relatiilor, dati cei mai fumosi ani unor oameni care sunt ceva pasager in viata lor.
Dumnezeu sa va ajute sa va gasiti jumatatea!
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote
  #9  
Vechi 18.03.2017, 03:27:17
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Alina10 Vezi mesajul
...
M-am rugat, am tinut post, o perioada eram mai bine dar era de scurta durata.
Un sfat, va rog!
Se pare ca nu mai vrei sa revii in scris pe forum si e de inteles intr-o asemenea situatie.

Va trebui sa te hotarasti ce vrei sa faci, adica ce atitudine iti impui tie fata de el, mai ales in cazul in care va veti mai intalni fara sa vreti.
Nu stiu motivul despartirii voastre, dar daca vrei sa-l reprimesti inapoi, atunci cel putin acelasi lucru il vei primi din nou mai tarziu, poate cand nu vei mai avea alternativele pe care le ai acum.
Trebuie sa schimbi ce depinde de tine.

Daca totusi te hotarasti sa-ti rupi gandul de la el, propun sa arunci la gunoi dragostea care i-o porti, care nu-i dragoste, ci patima, si care doare tare. Cum s-o arunci la gunoi?
Daca te-ai hotarat, ii scrii efectiv cu pixul(nu la imprimanta) o scrisoare de dragoste pe care o semnezi si pe care o pui intr-un plic timbrat cu destinatar(prenumele), dar fara adresa, si pe care o arunci de pe pod in Dambovita(daca esti din Bucuresti) sau in Dunare(daca esti din Braila, Galati), la gunoi sau in foc daca faceti foc in soba, astfel ca sa plece de la tine patima.
Pe langa asta, e nevoie ca 40 de zile sa fii hotarata tot timpul, sa tii postul randuit de Biserica(acum e Postul Mare) si sa te rogi sa te binecuvanteze Dumnezeu si pe tine si pe "saracul de el", pa langa toate celelalte: spovada, impartasire... Doar atat, insa neaparat hotarata.

Daca dupa toate acestea, ametita de "placerile relatiei' il vei reprimi(putin probabil dupa 40 de zile) fara sa fi invatat din durerea acestor zile, atunci acelasi lucru pe care el ti l-a facut(asa reiese din durerea ta), la fel ii vei face tu si tot despartiti veti fi.

Foamea ta dupa un barbat alaturi de care sa imbatranesti si-a facut loc in tine de la moartea tatalui tau, nu de la "relatia" cu el. Tu l-ai creditat cu "farmecul" pe care tu il doreai de la cineva, care, iata(!), s-a nimerit sa fie el.

Acum nu mai e. Fii linistita!
Revino la realitate.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
Răspunde