Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Botezul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 28.02.2006, 10:27:38
consuela consuela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.02.2006
Mesaje: 295
Implicit

E adevarat ca in timpul botezului vine un inger pazitor pt fiecare persoana botezata? Si in cazul asta persoanele nebotezate, nu au inger propriu pazitor?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 28.02.2006, 12:00:39
Chriss-tian78 Chriss-tian78 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2005
Mesaje: 112
Implicit

Citat:
În prealabil postat de consuela
E adevarat ca in timpul botezului vine un inger pazitor pt fiecare persoana botezata? Si in cazul asta persoanele nebotezate, nu au inger propriu pazitor?
Da,asa este fiecare om primeste un inger pazitor care i se da la primirea Tainei Botezului. Sf. Antonie cel Mare zice:"Cand esti singur, cunoaste ca e cu tine ingerul". Iar cei nebotezati chiar daca nu au un inger pazitor, ei nu sunt lipsiti de ajutorul lui Dumnezeu. Popoarele necrestine au inger pazitor care este pus de Dumnezeu spre ocrotirea acestora.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 09.03.2006, 23:16:14
consuela consuela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.02.2006
Mesaje: 295
Implicit

pai in cazul popoarelor necrestine cum e cu ingerii? cate un inger de om sau un inger pt toata tara?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 10.03.2006, 13:24:42
Chriss-tian78 Chriss-tian78 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2005
Mesaje: 112
Implicit

Citat:
În prealabil postat de consuela
pai in cazul popoarelor necrestine cum e cu ingerii? cate un inger de om sau un inger pt toata tara?
da, pentru popoarele necrestine exista cate un inger pazitor.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 11.03.2006, 21:39:03
consuela consuela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.02.2006
Mesaje: 295
Implicit

esti sigur/a? e greu sa faca fatza un singur inger la atatea pers. ce vina au ei ca s-au nascut acolo? sau sunt si mult mai putini diavoli in locurile alea si in cz asta nu sunt prea incercati sau mai putin incercati ca in cazul crestinilor astfel incat sa faca fata cu un singur inger? trebuie sa fie vreun echilibru pe undeva...altfel nu prea ar fi corect...
Reply With Quote
  #6  
Vechi 12.03.2006, 13:26:06
Chriss-tian78 Chriss-tian78 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2005
Mesaje: 112
Implicit

Citat:
În prealabil postat de consuela
esti sigur/a? e greu sa faca fatza un singur inger la atatea pers. ce vina au ei ca s-au nascut acolo? sau sunt si mult mai putini diavoli in locurile alea si in cz asta nu sunt prea incercati sau mai putin incercati ca in cazul crestinilor astfel incat sa faca fata cu un singur inger? trebuie sa fie vreun echilibru pe undeva...altfel nu prea ar fi corect...
un inger nu e pus singur sa pazeasca pe fiecare om in parte(daca ne referim la oamenii necrestini), nu tr luat asa. Ingerii sunt pusi sa pazeasca oamenii, bisericile, localitatile, popoarele si intreg universul. Chiar daca un necrestin nu are un inger pazitor ca la noi crestinii care suntem botezati, acestia(necrestinii) sunt sub ocrotirea lui Dumnezeu caci si pe acestia ii pazeste harul divin si acestia sunt chipul lui Dumnezeu.Cei care nu sau nascut crestini, nu inseamna ca nul vor cunoaste niciodata pe Dumnezeu, fiecare om are in fiinta sa puterea de a gasi adevarul, de a cunoaste adevarul, aceasta putere este sadita de Dumnezeu in om de la nastere, indiferent daca e sau nu crestin. Ca sunt sau nu mai putini diavoli in locurile unde locuiesc necrestini, asta nu prea conteaza, deoarece diavolii nu ar avea de ve sai ispiteasca prea tare, atata vreme cand cei care nu sunt crestini nu se afla pe drumul cel bun si nu sunt botezati in credinta noastra ortodoxa, ei sunt inca in intuneric. Pe cand acolo unde sunt crestini adevarati ai dreptei credinte si care se ostenesc in a pazi poruncile Mantuitorului, diavolii sunt mult ma prezenti si ataca pe crestini cu mai multa inversunare, ca doar sai intoarca de la Dumnezeu.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 13.03.2006, 12:11:28
Chriss-tian78 Chriss-tian78 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2005
Mesaje: 112
Implicit

texte din Sf.Scriptura


13. Si ingerul pazitor al Persiei mi-a stat impotriva douăzeci si una de zile, dar iata ca Mihail, cel dintai dintre ingerii pazitori, a venit in ajutorul meu si eu l-am lasat acolo la îngerul păzitor al regelui Persilor
14. Si am venit ca sa-ti fac cunoscut ce se va intampla poporului tau la sfarsitul zilelor; ca mai este o vedenie pentru zilele cele din urma".
15. Si pe cand graia cu mine astfel de cuvinte, mi-am intors privirea spre pamant si am ramas ca un mut.
16. Si iata! Acela care avea infatisarea fiului omului s-a atins de buzele mele; atunci am deschis gura mea si am grait si am zis catre cel ce sta inaintea mea: "O, Stapanul meu! Din pricina acestei vedenii m-au cuprins zvarcoliri de durere si am rămas fara putere.
17. Si cum poate un slujitor atat de mic al Domnului sau sa graiască cu un Stapan atat de mare ca Tine! Si de spaimă imi piere toata puterea si suflarea mi se opreste".
18. Atunci s-a atins iarăsi de mine acela care avea înfatisarea Fiului Omului si mi-a dat tarie.
19. Si mi-a zis: "Nu te teme, om placut al lui Dumnezeu! Pace tie! Fii tare si curajos!" Si pe cand graia cu mine, m-am simtit intarit si am zis: "Spune, Stapane, caci Tu m-ai intarit!"
20. Atunci El a zis: "Stii tu, oare, pentru ce am venit la tine? Acum Ma voi întoarce sa fac război cu îngerul pazitor al Persiei si, cand Eu Ma voi duce, iata ca ingerul pazitor al Greciei va veni.
21. Iti voi vesti tie ceea ce este scris in cartea adevarului. Nimeni nu poate sa Ma ajute mai bine la aceasta decat Mihail, ingerul vostru pazitor".
(Daniel 10, 13-21)

1. Si in vremea aceea se va scula Mihail, marele voievod care ocroteste pe fiii poporului tau, si va fi vreme de stramtorare cum n-a mai fost de cand sunt popoarele si pana in vremea de acum. Dar in vremea aceea, poporul tau va fi mantuit si anume oricine va fi gasit scris in carte. (Daniel 12, 1).

In cartea Tobit citim ca Rafael, unul din cei sapte arhangheli (12, 15), a fost trimis sa-l pazeasca pe Tobie si sa-l vindece (5, 4 s.u.0).
Gavriil, ingerul care i s-a aratat lui Daniel, era ingerul pazitor al lui Darius Medul “Si eu in anul dintai al lui Darius Medul stam langa el ca sa-l ajut si sa-l intaresc.(Daniel 11, 1).

In Noul Testament gasim doar doua referiri clare la ingerii pazitori (Matei 18, 10; Fapte 12, 15).

sursa:http://www.romanianbible.org/
Daniel Mihoc - Epistolele Apocalipsei, Ed. Teofania, Sibiu, 2003
Reply With Quote
  #8  
Vechi 03.08.2006, 23:49:22
ierompetru
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Fratilor, treaba cu ingerii e mult mai complicata decat ni se pare noua.
Nu trebuie sa abordam prea scolastic aceasta problema.
Intrebare: Cand au fost creati ingerii care se dau la Botez? Daca ei sunt creati mai inainte de a fi omul botezat, ce fac ei in cazul in care omul refuza botezul sau moare inainte de botez?
Cat priveste "ingerul tarii" ce se intampla cu el cand se modifica granitele tarii.
Dionisie Areopagitul vorbeste de un inger al fiecarui popor care e altceva decat tara. Si in acest caz va rog sa-mi spuneti ce va fi cu romanii care nu se incadreaza in granitele Romaniei.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 04.08.2006, 11:33:16
Chriss-tian78 Chriss-tian78 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2005
Mesaje: 112
Implicit

Normal ca noi suntem limitati in astfel de lucruri si nu stim cand si cum au fost creaty ingerii. Pai dupa cate am citit despre ingeri, ce credety ca sar putea intampla cu un inger daca omul refuza botezul? decat ca sar intrista si ar deplange soarta unui astfel de om, insa nu cred ca ar putea uninger sa fie pedepsit de Dumnezeu ca nu sia indeplinit misiunea, iar in leg cu omul care moare inainte de botez, nu cred ca are vreun inger pazitor daca inca na fost botezat. Presupun ca acesty ingeri carora li se incredinteaza grija unui popor au o misiune care poate sa fie temporara si care are probabil are anumite insarcinari si de inger nu cred ca depinde daca acel popor va dainui sau nu. Iar Romanii daca sunt botezaty au ingerasul lor cel bun :). Daca cunoastety mai multe spunetimi si mie ca ce stiu eu nu imi e suficient. cartile pe care leam citit despre ingeri nu imi dadeau prea multe informatii :
:)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 04.08.2006, 18:22:49
sovidiu sovidiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2006
Mesaje: 357
Implicit

[quote=ierompetru]Fratilor, treaba cu ingerii e mult mai complicata decat ni se pare noua.
Nu trebuie sa abordam prea scolastic aceasta problema.
Intrebare: Cand au fost creati ingerii care se dau la Botez? Daca ei sunt creati mai inainte de a fi omul botezat, ce fac ei in cazul in care omul refuza botezul sau moare inainte de botez?
Cat priveste "ingerul tarii" ce se intampla cu el cand se modifica granitele tarii.
Dionisie Areopagitul vorbeste de un inger al fiecarui popor care e altceva decat tara. Si in acest caz va rog sa-mi spuneti ce va fi cu romanii care nu se incadreaza in granitele Romaniei.

Fratilor, treaba cu ingerii e mult mai complicata decat ni se pare noua.
Asa mi se pare si mie, pacatosul, si sigur este daca ne gandim ca in scripturi se vorbeste despre ingeri, de exemplu imi amintesc din ce am citit ca unul dintre ei avea puterea si probabil misiunea de a-l taia cu sabia pe omul lui D-zeu, norocul lui a fost ca asinul pe care acesta statea s-a oprit si nu mai voia sa inainteze, omul lui D-zeu a batut asinul iar acesta a prins grai omenesc intrebandu-l "de ce ma bati? cand eu iti salvez tie viatza", acesta nedumerit a vazut atunci ingerul D-nului care avea sabia in mana si ii atinea calea find pregatit sa-l omoare, pentru a nu se putea duce omul lui D-zeu acolo unde voia sa ajunga, sa faca ce ii ceruse un mai mare de al sau, ingerul fiind gata sa implineasca ce ii ceruse D-nul...
In alt loc un alt inger pedepseste pe un alt om al D-nului cu mutzenie pana la nasterea copilului acestuia, venit din voia D-nului la o varsta inaintata
In alt loc ingerii trimisi la Sodoma si Gomora probabil poate pentru a cerceta nelegiuirile sau pentru a salva singura casa neintinata de la pedeapsa, ce innopteaza la sfantul din acea cetate, lovesc cu orbire pe nerusinatii care vroiau sa violeze casa sfantului pentru ca la ea poposisera niste straini
Si despre multimea ingerilor din imparatia D-nului Isus care marturisind lui Pilat ca impartia Lui nu este de aici spunea si despre multimea slujitorilor Sai care nu ar lasa sa se intample ceea ce se intampla daca nu ar fi dat de sus adica de la Dumnezeu...
deci este nu numai complicata ci si dificila si periculoasa, dupa parerea mea...
Intrebare: Cand au fost creati ingerii care se dau la Botez? Daca ei sunt creati mai inainte de a fi omul botezat, ce fac ei in cazul in care omul refuza botezul sau moare inainte de botez?Pai raspunsul l-ati dat singur, inainte de a fi omul botezat si fac voia lui D-zeu... eu nu stiu
Cat priveste "ingerul tarii" ce se intampla cu el cand se modifica granitele tarii.
Dionisie Areopagitul vorbeste de un inger al fiecarui popor care e altceva decat tara. Si in acest caz va rog sa-mi spuneti ce va fi cu romanii care nu se incadreaza in granitele Romaniei.
Eeeeeeeeeeeeee...
Stiu mai multe, dar am vrut sa incit pe cei care vorbesc despre ingeri ca si cum ar vorbi despre Basescu pe care-l vad in fiecare zi la televizor...

Pai daca ati zis ca Dionisie Areopagitul (probabil un sfant, nu am auzit si nu am citit)vorbeste despre ingerul unui popor, de unde afirmati de ingerul tzarii pe baza ingerului unui popor? O fi si asa ceva, nu stiu, si precis e altceva decat tzara dar atunci ce legatura are cu romanii care se incadreaza sau nu in granitze? Probabil exista si un inger al Tzarii care face voia D-nului cu romanii ce nu se afla in tzara sau poate ca e acelasi, oricum romanii de pretutindeni poarta in suflet Romania lor "cu motoceii si cu ozana cea frumos curgatoare" a satului lor care poate, de ce nu, o fi avand si aceasta un alt inger al D-nului...
Dar am si eu o intrebare: Cum ar trebui sa vorbeasca despre ingeri? cei ce ii incitati, mai frumos sau mai urat ca despre Basescu, ca daca vorbesti de asa ceva in public se stie cum esti taxat si privit, sau poate insinuati sa nu mai vorbeasca deloc pastrand aceste taine fiind si asa asezate decat in apropierea unora... iar altii inca nefiind pregatiti pentru astfel de lucruri sa fie lasati in mai putina descoperire a adevarului... despre ingeri vorba stimabilului scriitor cu cartea domniei sale pe care spre rusinea mea inca n-am citit-o...
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Intrebare legata de botez George R. Botezul 41 24.04.2013 12:50:10
O intrebare despre botez andrewww Botezul 1 11.10.2011 15:42:54
Ce inseamna de fapt botez si feluri de botez sophia Botezul 8 30.01.2010 11:02:22
Nasi de botez, intrebare cv Botezul 8 03.12.2008 19:25:18
Botez marius007 Generalitati 7 11.08.2008 18:31:00