Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 28.05.2008, 10:38:56
elyere elyere is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.05.2008
Mesaje: 2
Implicit

Am si eu o nelamurire privind buletinele electronice,introducerea lor in tara noastra,lipsa de mediatizare a acestei probleme,posibile solutii.Multumesc mult
Reply With Quote
  #2  
Vechi 28.05.2008, 20:28:56
GEORGIANA22 GEORGIANA22 is offline
Member
 
Data înregistrării: 28.08.2007
Mesaje: 95
Implicit

ce anume vrei sa sti despre asta? eu am auzit de la cineva ca o sa apara buletinul electronic cam prin 2011- 2012, alti spun ca o sa apara mai devreme, trebuie sa ne ingrijim de altceva , adica sa fim pregatiti de moarte in fiecare zi ca nu se stie, pana la buletnu electronic mai e , important este sa fim spovediti impacati cu toata lumea etc.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 28.05.2008, 21:25:04
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GEORGIANA22
ce anume vrei sa sti despre asta? eu am auzit de la cineva ca o sa apara buletinul electronic cam prin 2011- 2012, alti spun ca o sa apara mai devreme, trebuie sa ne ingrijim de altceva , adica sa fim pregatiti de moarte in fiecare zi ca nu se stie, pana la buletnu electronic mai e , important este sa fim spovediti impacati cu toata lumea etc.
O, da ! Ce vorbe mari, bine ar fi sa fim impacati cu toata lumea. Cat despre impacare , multi crestini stau prost la acest capitol , ce sa mai spunem de ceilalti. Vorbim tot timpul , generalitati, fara a puncta si fara a fi siguri ca cea ce scriem si aplicam in practica, dar tu probabil esti iertatoare cu toti din jurul tau !
Reply With Quote
  #4  
Vechi 29.05.2008, 18:50:24
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

deja se elibereaza microcipuri care sa fie puse pe mina dreapta sau pe frunte..de o firma mondex smart card ,butonati la VERICHIP
Reply With Quote
  #5  
Vechi 29.05.2008, 22:39:19
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Cipul pacatului....codurile de bara a mizeriilor noastre ??? Acelea nu le mai ia nimeni in serios???

Faptul ca suntem insemnati cu atatea si atatea patimi? Cele 666 de pacate si patimi? Acestea cine le mai baga in seama?

NU cumva suntem mai atenti in alte parti? nu cumva ne distrage diavolul prea mult atentia de la lucrurile importante?
Reply With Quote
  #6  
Vechi 29.05.2008, 23:01:43
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Frate Iosif, cele 4 posturi din an, in care ne spovedim, ne ajuta sa ne curatam de pacate; dar odata pus acel cip, de catre cel indiferent la urmarile lui, nu il mai poate curati nimic. Gasesc ca e bine sa ne amintim atat de pacatele noastre, pe care le inmultim, si pe care trebuie sa le spovedim; cat si de cipurile, despre ale caror pericol am fost avertizati de sfintii parinti. Cred ca nici un pericol nu trebuie minimalizat.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 30.05.2008, 01:14:12
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Stau si ma gandesc ca sufletul se poate sfinti fara sa fie oprit de trup. Atunci, de ce un cip care apartine tot trupului ne-ar putea afecta? Trupul va muri cu cipul, iar sufletul va ramane cu virtutile lui, eu asa as crede...si totusi treaba asta cu cipul este inca un mister pentru mine din punct de vedere religios. Adica vreau sa vad si eu daca este vreo legatura intre cifra 666 si cipul electronic :dozingoff:
Reply With Quote
  #8  
Vechi 30.05.2008, 01:14:27
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Un duhovnic contemporan spunea ca traim vremurile lui ,,Scapa cine poate"! In Apocalipsa, cap. 13-14, se spune clar ca e vorba despre un semn care va fi purtat pe frunte sau pe mana dreapta. Deci aici nu e vorba despre pacate, ci despre semnul lui Antihrist - 666, adica despre un semn fara de care nu vom putea nici sa vindem, nici sa cumparam.

Exista carti aparute care se refera la aceasta problema. In ,,Apocalipsa 13. Sfarsitul libertatii umane", inginerul Mircea Vlad explica stiintific modul in care deja aproape tot ce se vinde si se cumpara este insemnat cu 666. E vorba despre acele trei perechi de bare de protectie din cadrul codului de bare care dupa decodificare dau 666.

In cartea ,, Profetii si marturii crestine pentru vremea de acum", p. 10,Sfintii Parinti ne avetizeaza ca purtarea acestui semn are urmatoarea semnificatie:
-,,Ma lepad de Facatorul cerului si al pamantului."
-,,Ma lepad de Sfantul Botez."
-,,Ma lepad de a sluji lui Hristos si ma fac rob lui Antihrist."
-,,Ma lepad de Imparatia Cerurilor si iubesc muncile cele vesnice."
-,,Ma lepad de Sfanta Cruce si primesc pecetea lui Antihrist."

Calculatoarele deja lucreaza cu ,,numarul de om", deci cu CNP, care va fi din ce in ce mai important decat numele de Botez. In momentul in care am acceptat microcipul inseamna ca am inlocuit pentru vesnicie numele cu un numar. Si, orice-am face, Dumnezeu nu va uita ca L-am tradat.

Parintele Paisie Aghioritul recomanda sa nu primim nici cardurile, nici buletinele electronice pentru a ne pregati duhovniceste pentru acele vremuri si pentru a nu asocia numele nostru cu un numar.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 30.05.2008, 02:48:48
Carmen-Sylva Carmen-Sylva is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.05.2008
Mesaje: 25
Implicit

In Anglia sunt deja parinti care implementeaza cipuri copiilor pentru a-i localiza cu ajutorul satelitilor in cazul in care dispar. E un inceput. Poate ca cipurile vor ajunge sa ne controleze si mintile... cine stie? Astazi mai mult ca oricand oamenii sunt manipulati si controlati prin tot felul de mesaje, maine probabil controlul se va face prin cipuri...ce e scris se va intampla... salvarea este individuala.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 30.05.2008, 04:35:05
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.547
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Carmen-Sylva
Poate ca cipurile vor ajunge sa ne controleze si mintile...
Pe undeva cred ca nu ar strica sa primim un soc electric cind pacatuim, as ca o aducere aminte...subtila:D


Sunt de acord cu ce spune Iosif, NOI DEJA SUNTEM PECETLUITI CU PACATUIREA SI LEPADAREA CONTINUA LA CARE SUNTEM SUPUSI ZILNIC CU POATE CHIAR MAI MULT DE 666 PACATE.

Pecetluiri fortate au mai fost , steaua lui David in Ghetouri-le naziste si asta nu inseamna ca evreii si-au pierdut credinta si s-au lepadat de Dumnezeu Izrelului

vorba lui Iosif, suntem vrajiti sa privim la pecetluiri numerice si alte bazaconii in loc sa privim in noi care ne transformam incet incet in roboti daca nu avem grija CUM STAM! si daca pierdem frica de Dumnezeu.

si chiar daca o sa mincam pe cartele, nu vad problema de a avea o legitimatie, din moment ce si in trecut s-a mincat tot asa, in timpul razboaielor si lumea a mers inainte cu Hristos.

Banuiesc ca in urma unor evolutii catastrofice de natura apocaliptica care ar fi un al treilea razboi in care MILIARDE vor muri, cred ca este logic ca controlul populatiei sa se inteteasca si sa fie controlat, insa nu vad cum ar putea credinta in Hristos sa fie controlata, cind Mintuitorul ne-a spus clar ca rugaciunile sa fie facute in ASCUNS...deci nu au cum sa stie prigonitorii.

Dezastrul sufletesc va veni din interior, din deznadejde, jale suferinte, si orbire,NOI VOM DORI ACEST LUCRU, aici este problema!... nu antihristii-securistii care vor alerga de colo-n colo sa ne controleze(am mai trecut noi prin asa ceva)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Apocalipsa Anna Generalitati 16 07.11.2017 18:43:07
Apocalipsa Gabriel-G Spiritualitatea ortodoxa 1 05.12.2011 21:03:32
Apocalipsa gabrielazamfir Intrebari utilizatori 9 03.03.2010 16:07:36
Apocalipsa IonutS Din Noul Testament 54 01.08.2009 12:05:58
APOCALIPSA saccsiv Generalitati 5 30.03.2008 10:40:27