Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 24.02.2007, 18:20:51
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Spovedanie - marturisirea pacatelor. De ce este necesara spovedania si cum se face o adevarata spovedanie?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 24.02.2007, 20:13:22
Juli Juli is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.2007
Mesaje: 146
Implicit

Pai, curat, complet, cu pocainta, cu hotarare de a nu repeta pacatele marturisite...

Poate nu va aduceti aminte prima spovedanie (cea de maturitate), eu mi-o aduc aminte perfect, pentru ca nu a fost foarte demult...
Dupa spovedanie m-am simtit "mai usoara", am plecat de la Biserica plutind parca, nu cred sa ma fi simtit vreodata mai usurata si chiar mai fericita decat atunci. Parca am simtit o bucatica din curatia unui copil, mi-am simtit trupul si mai ales sufletul "zburdand". Acum ma simt la fel, chiar daca imi mai iau cate "o lectie de smerenie" (e tare buna, mai ales cand in fruntea listei sta, cam totdeauna, mandria or slava desarta). Cam asta e folosul meu...
Plus ca fiecare spovedanie este o noua lectie de pocainta, cu fiecare mai fac cate un pas mic in urcusul greu al crestinismului si ma aduce mai aproape de Sfantul Trup si Sange...
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 26.02.2007, 23:11:15
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Complet inseamna oare a spune pacatele in detaliu?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 27.02.2007, 06:45:46
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nimeni nu are nevoie de detalii, nici noi, nici preotul, nici Dumnezeu.

Dar oare cati in ziua de azi se spovedesc dupa "Indreptarul de spovedanie"?...

Eu una, recunosc ca nu. Nici nu mi s-a cerut asta niciodata, dealtfel. Am auzit ca pe la manastiri se mai pastreaza spovedania dupa indreptar, eu insa n-am avut niciodata duhovnic la manastire.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 27.02.2007, 13:09:44
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Unele indreptare smintesc, asa ca mare grija. Important este cum te indruma duhovnicul.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 27.02.2007, 15:09:36
Juli Juli is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.2007
Mesaje: 146
Implicit

Iosif, stii cumva care ar fi un inderptar bun?
Cu duhovnicul am discutat doar despre "examenul" zilnic al constiintei (si lista aferenta!)...
Cel de Nicodim Mandita este putin exagerat (parerea mea).
Cat despre detalii, sa zicem ca se pot da pentru a sublinia, de exemplu, o latura prin care se manifesta mandria "nevindecata".
Reply With Quote
  #7  
Vechi 27.02.2007, 17:30:19
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Teoretic ar fi cam asha, ma gandesc si eu, banuiesc fiindca nu ma pricep, sunt novice in astfel de treburi:

Spovedania si pocaintza? atat de mult si de atatea ori pana nu mai esti un pericol social prin lucrarea ta in slujba patimii, pana ajungi la sigurantza ca aproapele si oricine poate sa stea linistit langa tine fara sa-l ispitesti la fericirea in patima ta. Si tot asha cu fiecare patima. Si daca ai trecut de toate patimile tale si toate itzi sunt inofensive, atunci trebuie sa te pazesti prin dragoste si credintza de barna personala, a voii tale si a ochiului tau ca in toate sa ajungi desavarshit: in dragoste, in credintza, in cuvant ajutat de Dumnezeu si Domnul Iisus Hristos.

Asta mi se pare ca ar fi in teorie ca in realitate este mult mai greu. O patima poate sa dureze ani, multzi ani. Si patimile nu sunt toate omorate prin post, ci pentru unele trebuie aplicat un fel de antipost. Adica dezrobirea de o patima poate fi efectuat prin opusul a ce intzelegem prin post, de ex: plecarea de acasa, sau prin shofat, sau prin urcarea intr-un pom, sau prin statul de vorba cu un prieten, sau revenire pe meleagurile natale... adica postul presupune inactziunea iar antipostul actziunea.

Cam asha cum ni se cere mereu
sa da!
si
sa nu!

Si tot asha este si cu postul:
sa posteshti! unele lucruri
si
sa nu posteshti! unele lucruri

sigur ca e greu sa ai dreapta socotintza creshtina ca
postind sa nu mergi spre patimi
si
nepostind sa nu mergi spre patimi

intre acestea neexistand un echilibru ci se poate intampla ca unii prin foarte mult
sa da! sa se mantuiasca
altzii prin
sa posteshti! (postesc 75% din lucruri) sa se mantuiasca
altzii prin sa nu!
altzii prin sa nu posteshti! (75% nu postesc) anumite treburi sa se mantuiasca

deci echilibrul procentual nu are nici o semnificatzie desi pot exista si exceptii ca anumite persoane sa postesca 50% si sa nu posteasca 50% si sa se mantuiasca dar cu totul exceptional deoarece se aplica pe patimi in parte care au pondere mai mica sau mai mare si influentze diferite.

Deci e foarte greu in practica si exista posturi/antiposturi generale si posturi/antiposturi specifice persoanei in cauza.

Iar daca ajungi sa te spovedeshti, atunci o faci pentru ca ai constatat sau eshti fortzat sa constatzi ca ai greshit fatza de tine sau fatza de o alta persoana, ca si greshala fatza de Dumnezeu, eventual raportat la cunoashterea Domnului Iisus si a sfintzilor.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 27.02.2007, 22:47:19
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Stiu ca o carte foarte buna este cea a lui Petre Vintilescu - Spovedania si duhovnicia, republicata de Episcopia Alba Iulia.

Vindecarea patimii este conditionata de smerenie, iar smerenia atrage dupa sine postul si rugaciunea. Vindecarea necesita intr-adevar timp pentru vindecare, in functie de cat de adanca este patima, de vointa celui robit de patima respectiva, de dragostea pe care o are fata de Dumnezeu si mai ales de smerenia lui.

Spovedania este actul liber si constient de marturisire a pacatelor, a acestei stari de boala sufleteasca, spovedania facuta corect duhovniceste este expresia unei smerenii deosebite, smerenia care atrage dupa sine iertarea lui Dumnezeu si pasirea pe calea vindecarii.

E o cale a vindecarii care incepe insa cu spovedania. Aceasta este poarta spre vindecare!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 28.02.2007, 16:34:27
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iosif
...
E o cale a vindecarii care incepe insa cu spovedania. Aceasta este poarta spre vindecare!
Nu stiu daca este vorba despre vindecare sau despre ce intzelegem noi prin vindecare, ca vindecarea se refera in general la boli iar patimile si pacatele acumulate nu prea sunt boli, decat eventual la figurat.

Iar spovedania poate sa fie finalul patimirii si nu inceputul vindecarii, adica mergi la biserica sau auzi despre pacate, itzi dai seama ca esti pacatos, te pocaiesti, te smereshti, te luptzi cu patima in care eshti si apoi te spovedeshti in final, benevol, eliberandu-te si dezlegandu-te Dumnezeu de vina. Mie mi se pare ca spovedania poate sa vina oricand in drumul tau de impotrivire la caderea in patima respectiva, cand te simtzi pregatit. Si la inceputul drumului te potzi spovedi, de ce nu, cu conditzia sa ceri un indreptar, un canon de ajutor, dar si mai tarziu, dupa ce ai realizat si te-ai indreptat si ti-ai cerut iertare celor carora le-ai greshit si te-ai impacat cu ei, si te simtzi in stare ca nu vei mai greshii cuprins de patimi similare.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 28.02.2007, 20:06:17
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Patimile sunt boli sufletesti fara niciun fel de indoiala. Precum trupul sufera de boli si sufletul este supus bolilor, adica patimilor, stricaciunii. De ce te indoiesti?

Fara spovedanie nu exista vindecare, sa nu cautam alte cai si sa asteptam sa fim curati si vindecati si apoi sa ne ducem la Hristos, ca fara El nu ne descurcam in niciun fel. Asta este o mare viclenie a satanei care ne determina sa amanam spovedania pana vom fi mai curati, mai pregatiti....Grija mare!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
(totul) Despre desfranare NeInocentiu Generalitati 184 31.08.2011 23:18:33
Despre Spovedanie. marcel_ioan Despre Biserica Ortodoxa in general 1 21.12.2009 21:30:59
Totul despre catolicism strajeru Biserica Romano-Catolica 7 15.12.2007 05:48:31
"A intelege totul inseamna a ierta totul" irina77 Generalitati 12 21.11.2006 11:31:25