Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 21.06.2010, 13:53:39
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Am impresia ca se fac niste confuzii aici.
Nici eu nu ma pricep bine, recunosc, dar asa din putinul citit, eu am inteles postul altfel.
(Sunt f.de acord cu Georgeval!).
Voi veniti aici cu exemple care mai de care, de acum mii de ani.
Ceea ce faceau acei oameni: Iisus, apostolii, Ioan Botezatorul, nu este postul din ziua de azi.
1. Voi spuneti ca nu aveau case, animale, etc si doar umblau intr-una.
Da, asa este, dar se duceau in case de oameni si mancau. Si poate ca aveau oameni cu ei care le si gateau ceva. Ei nu circulau singuri. Acum nu stiu daca umblau si femeile lor cu ei (Mariile si alte femei).
Mancau ceea ce gaseau: painea lor nedospita, peste, poate mai dadeau de animale, lapte, fructe etc.
Pe urma in clima de acolo, ei nu consuma nici azi carne multa si numai anumite feluri.
2. Postul lor era altceva.
Iisus avea perioade cand manca mai putin, sau nu mananca. Dar nu pentru ca i-ar fi cerut cineva, sau nu ca o jertfa (nu cred ca o facea pentru Tatal sau).
O facea din motive sufletesti. Exact asa cum o fac oamenii cand sunt tulburati si apasati de griji, de ganduri, de probleme, de necazuri, si nu au pofta/chef sa manance. Pur si simplu nu le trebuie mancare atunci, ci altceva.
Se vorbeau aici pe forum si despre asexualitatea lui Iisus. El era om numai ca infatisare as spune eu. Ca sa spun asa, pe o parte era om, asemanator cu Maica Sa, pe de alta era alt fel de fiinta, asemenator cu Tatal Sau.
El putea trai si fara familie, si fara sex, si fara mancare si fara iubire omeneasca.
Mi se pare pacat si fara sens a ne compara cu Iisus, sau cu Maica Sa.
Sa nu uitam si ca Iisus isi cunoastea bine soarta, stia ce avea sa se intample cu el. Poate ca avea si El sentimentul de teama omeneasca, si poate ca simtea si el si o neputinta, cand vedea ca totusi este greu cu oamenii si ca va pleca, dar fara a indeplini poate tot ceea ce trebuia, fara a vindeca pe deplin omenirea. Si atunci se retragea singur de multe ori si se gandea, si medita.
Nu avea sau nu arata acea forta si singuranta pe care ar fi trebuit sa i-o dea originea Sa.
Mi-aduc aminte cand a fost mama mea grav bolnava si mai apoi pe moarte, Nu-mi trebuia mancare, nu puteam si nu mi-era nici foame.
Si mai sunt si oamenii care tot din motive de tulburare sufleteasca refuza hrana: anorexici, bulimici.
Si ei traiesc fara hrana.
Si mai sunt si oameni carora le lipsesc alte lucruri si atunci compenseaza cu...mancare si nu pot sta fara mancare.
E asa uosr de spus: Hai sa nu mai mancam! Dar ce facem in schimb?

Pe urma El ne-a invatat poate (asa inteleg eu), nu postul in sine, ci cumpatarea, smerenia, faptul ca unele lucruri trupesti pot veni si in urma celor sufletesti.
Nu stiu sa fi scris undeva: "Nu mancati si nu beti, atatea si atatea zile", pentru mine/Tatal meu.

2. Este important si modul in care vietuiau ei, apostolii impreuna cu Invataorul lor. Bun, nu mancau grozav, dar traiau altfel decat noi azi.
Ei nu erau singuri fiecare, nu aveau alte munci, serviciu, familie, ci aveau altceva: aveau discutiile cu Iisus, erau impreuna si aveau alte preocupari sufletesti mai inalte, aveau alte haruri, aveau implicarea sociala.
Adica erau cam manastirea de azi.
Postul nu este numai acel simplu nemancat, facut foamea.
Noi azi postim cam asa: singuri, fiecare acasa la el, mananca de post si se roaga eventual. In rest se duce in lume la rostul lui, la serviciu, la stresul din lume, la necazuri, isi vede de viata.
Ori asta nu este post. Lipseste ceva. Sufletul, intelegerea, profunzimea.
Postim, dar poftim la o cana de lapte, sau la o ciocolata sau friptura, pentru ca ne lipseste, pentru ca nu avem nimic in locul hranei.
Noi nu mai percepem asa ca apostolii, nu mai avem pe Invatatorul, sau macar un duhovnic, cu care sa postim impreuna. Avem acele griji lumesti, pecare Ei nu le aveau.
Ce fac maine? Serviciu, cum platesc aia si aia, cu cine las copiii, cum fac cu mama bolnava, etc. Singuratate!
Si incepi sa alergi, sa muncesti, sa rezolvi si ca sa nu cazi, trebuie sa mananci.
Nu se poate compara. Nu putem compara vremurile si situatiile.
Da, sunt oameni la manastire, care pot face asta.

Postul nu este numai nemancat de aia si de aia, este mai mult, este un ritual, hrana lipsa este inlocuita cu ceva. Meditatie, prieteni in jur, discutii (macar cateheza, discutii cu duhovnicul), liniste, pace.
Noi nici nu pricepem bine credinta, n-o stim. Citim una si alta si de fapt nu stim cele mai elementare lucruri, nu ni le putem explica, nu stim sa procedam, sa aplicam pentru noi credinta.

Pana si apostolii aveau lipsurile lor, desi posteau si stau 24 ore nas in nas cu Invatatorul lor si vorba aceea puteau sa intrebe, li se explica, erau ajutati.
Petru s-a lepadat de el, la prima ocazie, si inca de trei ori si nici nu avea incredere deplina (vezi mersul pe apa).
Toma nu credea daca nu vedea cu ochii lui si nu punea degetul.
Iuda stim bine ce a facut. Cu tot postul si rugaciunea.
Cat le-a adus lor postul pana la urma? Altceva i-a ajutat in credinta: Iisus insusi, cu vorba blanda, intelegere si tinut de mana.
"Du-te si intinde navoadele, hai vino spre Mine si ai incredere (si mergi si pe apa), hai vino si pune degetul aici pe rana mea si vezi (si nu m ai fi neredincios, ci credincios) etc."
Si tot Iisus n-a vrut sa faca oamenii foame: a inmultit paini si pesti de i-a saturat pe toti, le-a dat la pescari barci pline de pesti.

In concluzie: postul nu trebuie cerut, fortat, obligat, ci facut din suflet, daca, atunci cand poti si la modul in care poti. O jertfa pentru El nu inseamna neparat numai lipsa de mancare si apa. Poate avea si alte forme.
Ceea ce se face astazi nu se cheama post, totusi.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #42  
Vechi 21.06.2010, 14:01:37
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
Eu as spune ca mai intai de toate este o jertfa- in care intalnesc rodul iubirii si al libertatii. Pentru ca daca postim din obligatie, ci nu din libertate nu ne deosebim de farisei si carturari. Daca postim intr-un mod liber ca raspuns la iubirea lui Dumnezeu, atunci postul este cu folos.
Ce inseamna sa te joci cu cuvintele! Daca am spus ca este o obligatie,nu inseamna ca nu este si o jertfa si iarasi nu inseamna ca nu putem refuza sa postim,avem aceasta libertate.Eu spuneam de o obligatie derivata din ascultare fata de Biserica,care ascultare este liber asumata.
Am spus obligatie pentru cei care nu mai considera necesar postul reglementat de Biserica,nu nevointele personale.
Nu am epuizat toate sensurile care rezulta din postire,am vrut doar sa evidentiez un aspect care era in replica cu ceea ce se discuta pe forum.
A posti pentru ca asculti de Biserica nu insemna fariseism.Fariseism inseamna sa iti arati nevointele personale,dar a afirma ca faci ascultare de Biserica este ceva normal si nu ai de ce sa te mandresti cu asta.Insa acum aceasta normalitate ,ca si in alte cazuri,nu mai este normalitate pentru majoritatea ,ci pentru putini.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 21.06.2010, 14:23:35
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Ce inseamna sa te joci cu cuvintele! Daca am spus ca este o obligatie,nu inseamna ca nu este si o jertfa si iarasi nu inseamna ca nu putem refuza sa postim,avem aceasta libertate.Eu spuneam de o obligatie derivata din ascultare fata de Biserica,care ascultare este liber asumata.
Am spus obligatie pentru cei care nu mai considera necesar postul reglementat de Biserica,nu nevointele personale.
Nu am epuizat toate sensurile care rezulta din postire,am vrut doar sa evidentiez un aspect care era in replica cu ceea ce se discuta pe forum.
A posti pentru ca asculti de Biserica nu insemna fariseism.Fariseism inseamna sa iti arati nevointele personale,dar a afirma ca faci ascultare de Biserica este ceva normal si nu ai de ce sa te mandresti cu asta.Insa acum aceasta normalitate ,ca si in alte cazuri,nu mai este normalitate pentru majoritatea ,ci pentru putini.
Imi cer iertare daca postarea mea a insemnat o critica, eu cred ca a fost doar o completare. Sunt pentru o morala existentiala, ontologica nu legalista.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 21.06.2010, 16:59:37
caliyo caliyo is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 257
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Porunca de la Dumnezeu?


Concluzie: postul este ceva bun (atunci cand este facut asa cum trebuie) si este doar o jertfa pentru Dumnezeu, de buna voie.
Ar trebui s-o faca fiecare atunci cand poate si crede de cuviinta.
Sfintii Apostoli si Sfintii Parinti au stabilit ca zile de post miercuri si vineri plus cele 4 posturi din an pt. ca aceste perioade au o insemnatate duhovniceasca si sunt legate de anumite evenimente religioase importante. Tinand posturile tocmai in aceste perioade, ne aratam respectul fata de evenimentele respective( pana la urma fata de Dumnezeu), apoi dam ascultare fata de Sfintii Parinti care le-au randuit primind binecuvantare de la acesti sfinti. Tinem posturile cu totii in acelasi timp aratand ca suntem in comuniune unii cu altii. Ne ferim si de ispita mandriei, pt. ca facem ceea ce suntem datori ( ce fac toti crestinii) , deci nimic special sau deosebit fata de restul.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 21.06.2010, 17:32:22
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
Imi cer iertare daca postarea mea a insemnat o critica, eu cred ca a fost doar o completare. Sunt pentru o morala existentiala, ontologica nu legalista.
Doua lucruri le consider eu obligatorii pentru un crestin ortodox,daca vrea sa fie considerat astfel: tinerea posturilor randuite de Biserica si prezenta in fiecare duminica la Liturghie!
De cate ori sa mananci,cat de putin sau ce anume ,asta face parte din nevointele fiecaruia ,care trebuiesc ascunse.Dar postul randuit de Biserica este practicat de toti fara a fi un secret.
Libertatea de a nu tine post sau de a nu merge la Biserica ,te scoate din randul Bisericii.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 21.06.2010, 17:41:58
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Nu sunt exagerat, insa cuvantul "obligatie" nu trebuie interpretat in sens juridic- asa cum se intampla in teologia occidentala. Personal ma feresc de acest sens. Asta nu inseamna ca tu ai folosit acest cuvant cu acest sens, insa asa cum am mai zis prefer o morala existentiala care pune accentul pe libertate si care corespunde chemarii Mantuitorului "De voieste cineva ....."

Last edited by georgeval; 21.06.2010 at 17:54:46.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 21.06.2010, 19:57:15
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
Nu sunt exagerat, insa cuvantul "obligatie" nu trebuie interpretat in sens juridic- asa cum se intampla in teologia occidentala. Personal ma feresc de acest sens. Asta nu inseamna ca tu ai folosit acest cuvant cu acest sens, insa asa cum am mai zis prefer o morala existentiala care pune accentul pe libertate si care corespunde chemarii Mantuitorului "De voieste cineva ....."
Folosesc cuvantul obligatie pentru acei crestini care spun ca ei pot sa nu posteasca si sa mearga la Biserica,daca in inima lor sunt oameni buni si nu fac rau.Ceea ce este gresit.
Spun din nou,iar si iar,DOAR doua obligatii are crestinul,sa tina posturile si sa mearga la Biserica.
In sensul ca poruncile le mai putem incalca din slabiciune,nu facem totdeuna binele care le-am putea face,dar mersul la Biserica si postul randuit este la indemana fiecaruia si este obligatoriu,daca vrei sa te tii de Biserica.Daca vrei sa-ti faci propria voie si atitudine,esti LIBER sa o faci,insa nu mai apartii Bisericii.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 21.06.2010, 22:00:38
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Postul e liber consimtit,pentru ca altfel nu e post,ci e silire,nu e sacrificiu ,ci e datina.
Postul e si obligatoriu ,nu pentru vreo pedeapsa anume,ci pentru ca fara post ,nu se poate lupta impotriva patimilor din noi.
Cine nu posteste,se va lenevi,si duhul sau va lancezi,va fi cotropit de tot felul de ispite si neputinte. Aici e o relatie de necesitate,cum e si atunci cand faci raul.Imediat ce faci raul,iti pierzi linistea,si duhul slabeste in tine.
In acest mod vad eu obligativitatea...pot alerga si imbracat in cojoc,dar obligatoriu sa ma dezbrac in maieu daca vreau sa castig cursa.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 21.06.2010, 22:04:25
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Postul inseamna in primul rand ascultare,este echivalentul interzicerii de a manca marul cunoasterii bienlui si raului din rai.
De atunci s-a instituit porunca postului.Da,postul este o porunca.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 21.06.2010, 23:17:35
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Postul inseamna in primul rand ascultare,este echivalentul interzicerii de a manca marul cunoasterii bienlui si raului din rai.
De atunci s-a instituit porunca postului.Da,postul este o porunca.
Da, bine subliniat, PORUNCA , dar nu povară , căci porunca este de unii privită ca povară ! Aici e baiul neânțelegerii unora ! Povara adevărată e patima noastră, fărădelegea și slăbiciunea noastră.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Postul Sfintilor Apostoli mirelat Sfintii Apostoli Petru si Pavel 35 14.06.2015 19:33:52
Iertarea lui Petru si repunerea lui intre apostoli Ana-Maria N Sfintii Apostoli Petru si Pavel 5 22.05.2012 13:13:02
La Multi Ani PETRU si PAVEL Melissa Generalitati 11 29.06.2011 22:23:27
Imbratisarea Sfintilor Apostoli Petru si Pavel vesalonmaricica Intrebari utilizatori 2 31.05.2010 11:56:09
Lansare de Micromonografie a Bisericii " Sfintii Apostoli Petru si Pavel din Chichis cristiboss56 Resurse ortodoxe on-line 0 29.05.2010 16:29:29