Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 20.05.2010, 15:00:56
casiana's Avatar
casiana casiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 177
Implicit

Citat:
În prealabil postat de voxdei55 Vezi mesajul
In acest caz ,nimic sa nu va mai mire ca o duceti rau.Ar trebui ca atunci cand sunati la 112 sa vina popa sa va vindece.Propun sa inchidem comentarul..eu la inceput nu am propus decat ca salariul pana la sfarsit de an al sfintiei sale sa fie donat la saraci...nimic altceva.Nu am judecat pe nimeni..si nu am contestat daca sant bani munciti.Stiu foarte bine ce spun..
Pai din cate se vede nu prea stii..avand in vedere ca nu stii ce se face cu acei bani si unde ajung ei... cum poti veni cu propuneri?
__________________
Ma plangeam ca n-am bani pentru sandale, pana cand m-am intalnit cu un om fara picioare...
"Cred, Doamne! ajuta necredintei mele!"(Marcu, 9:24)
Reply With Quote
  #42  
Vechi 20.05.2010, 17:13:29
casiana's Avatar
casiana casiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 177
Implicit pt Voxdei

Si inca ceva care cred ca se potriveste f bine aici...

"Daca nu citesti ziarele esti neinformat.
Daca le citesti esti dezinformat."
(Mark Twain)
__________________
Ma plangeam ca n-am bani pentru sandale, pana cand m-am intalnit cu un om fara picioare...
"Cred, Doamne! ajuta necredintei mele!"(Marcu, 9:24)
Reply With Quote
  #43  
Vechi 20.05.2010, 18:07:00
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Cu ziare sau fara ziare, se stie, oricum, ca Episcopii din BOR au salarii colosale....asa ca , nu mai are rost atata speculatie.
Eu nu prea inteleg ce inseamna salariul de lux atribuit calugarului " sarac ", de fapt, stiu ce-nseamna, o iluzie, dar, nu conteaza..." bani sa iasa ! ".
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #44  
Vechi 20.05.2010, 18:14:54
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit Ory

Mi se pare mie sau chiar ai ceva impotriva ierarhiei bisericesti?!
Reply With Quote
  #45  
Vechi 20.05.2010, 21:07:11
voxdei55 voxdei55 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.10.2009
Locație: ANCONA..iTALIA
Religia: Ortodox
Mesaje: 217
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
De ce, tu o duci bine? Cum, dezartand?



Pentru astea se platesc taxe si impozite dar uite ca banii nu ajung unde trebuie.
Nu inteleg de ce aceeasi oameni ar trebui jecmaniti inca o data apelandu-se la sentimentele lor crestine de data asta.

Si sa nu ajungi tu sa suni la 112 si sa-ti doresti sa-ti poata aia trimite un preot...



Si tu ce ai face daca ar veni la tine un neicanimeni si ti-ar zice cum sa-ti cheltui banii munciti?
Asa'i ca ai accepta bucuros orice sugestie filantropica? Ca doar esti un bun crestin..
Vai cat de scumpa e sudoarea de preot...si cat de grea e munca asta..Ma mir cum de mai rezista.!!! Pentru cutura ta..eu fac multe pentru suferintele oamenilor..mai mult decat esti tu in stare sa faci vreodata..si nu cer decat putin respect,,,nimic altceva.l
Reply With Quote
  #46  
Vechi 20.05.2010, 21:08:28
voxdei55 voxdei55 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.10.2009
Locație: ANCONA..iTALIA
Religia: Ortodox
Mesaje: 217
Implicit

Citat:
În prealabil postat de casiana Vezi mesajul
Pai din cate se vede nu prea stii..avand in vedere ca nu stii ce se face cu acei bani si unde ajung ei... cum poti veni cu propuneri?
Nici nu e greu de ghicit..doar sa te uiti in jurul tau si sa observi lumea in care traim cu atentie.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 20.05.2010, 21:19:51
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de voxdei55 Vezi mesajul
Vai cat de scumpa e sudoarea de preot...si cat de grea e munca asta..Ma mir cum de mai rezista.!!! Pentru cutura ta..eu fac multe pentru suferintele oamenilor..mai mult decat esti tu in stare sa faci vreodata..si nu cer decat putin respect,,,nimic altceva.l
Laudarosenia , pute rau , iar de ceri respect , respecta la RANDUL TAU . De unde sti dumneata ce poate face X sau Y ? Cu ce drept te consideri mai presus decat X sau Y ? La ce ai postat pana acum , ma mir ca ai tupeul de a cere o farama de respect . Ca o concluzie : sa-ti fie RUSINE !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #48  
Vechi 20.05.2010, 21:29:33
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

voxdei, pentru noi crestinii nu e important sa stim ce fapte bune fac cei de langa noi, ci e important sa facem noi ceva in acest sens.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 20.05.2010, 21:30:05
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Sa-i dam caesarului ce-i al caesarului...daca iau astfel de salarii, inseamna ca merita.Si este rusinos si mare pacat sa discutam Fetele Bisericesti!
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #50  
Vechi 20.05.2010, 21:30:36
angel4ver angel4ver is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.03.2010
Mesaje: 115
Implicit

nu cred ca ory a zis ceva rau. ba din contra, e foarte adevarat.
inteleg sa primeasca o suma pentru ceea ce face, dar sa ia mai mult decat unul care munceste de dimineata pana seara de ii sar capacele si sa primeasca bani putini, nu e corect.
apoi, de cand pana cand biserica ia bani de la stat? daca primeste bani de la stat, inseamna ca este o firma. eu asa o vad avand in vedere faptul ca au salarii.
ca sa nu mai zic cat are patriarhul. mi s-a facut rau...
si culmea e ca oamenii au incredere in preoti si biserici.
a zis bine cine a zis... ca biserica a ajuns sa produca bani. nu mai e ce a fost inainte.
Reply With Quote
Răspunde