Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #201  
Vechi 26.01.2014, 02:26:44
Psihiatrist Psihiatrist is offline
Banned
 
Data înregistrării: 26.01.2014
Mesaje: 11
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mandea77 Vezi mesajul
Cineva, mai devreme a afirmat

"Nu cred in om, oricat de genial ar fi. Prefer sa cred in Dumnezeu, oricat de prost as parea"

si sunt total de acord cu el.
Eu acum afirm.

"Nu cred in respiratie oricat de geniala ar parea. Prefer sa cred ca Oxigenul nu e necesar, oricat de prost ar parea"

vrei sa fii cu totul deacord cu mine?
  #202  
Vechi 26.01.2014, 02:59:10
Psihiatrist Psihiatrist is offline
Banned
 
Data înregistrării: 26.01.2014
Mesaje: 11
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mandea77 Vezi mesajul
Floryan9, filosofia evolutionista nu tine loc de demonstratii "stiintifice". Poti sa te miri cat vrei, poti sa soliciti ce vrei, pana una alta, "evolutionismul" sustine sus si tare ca NU exista Dumnezeu, ca omul a aparut din intamplare in urma unui accident chimic primordial ...

Nimeni, subliniez nimeni, din gasca evotionistilor NU a demonstrat ceva vreodata, iar ipotezele lor au fost absolut toate infirmate de cercetarile curente!
Prietene mai lasa etnobotanicele.Unde naiba specifica teoria evolutionista ca nu exista dumnezeu.Nu e treaba teoriei evolutioniste sa dovedeasca exista sau inexistenta unui dumnezeu...
Aceasta "problema" de a dovedi existenta unui dumnezeu cade pe capul religiei fiindca ea face afirmatia "Dumnezeu exista" deci ea trebuie sa dovedeasca ca aceasta afirmatie este corecta.
Si ca sa vezi pana acum nu a dovedit nimic.

Ah apropo da-mi si mie niste exemple de "ipoteze" ale evolutionismnului si cercetarile care demonstreaza ca sunt incorecte.
Pana atunci tot ceea ce spui este IRELEVANT.
  #203  
Vechi 26.01.2014, 03:12:36
Psihiatrist Psihiatrist is offline
Banned
 
Data înregistrării: 26.01.2014
Mesaje: 11
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mandea77 Vezi mesajul
Floryan9, tu si daca Darwin in persoana ti-ar spune ca s-a inselat, nu l-ai crede. Din pacate majoritatea oamenilor gandesc ca tine, nu spune nimeni ca-i usor sa accepti faptul ca ipotezele evolutioniste au fost gresite ... necesita un studiu minimal precum si un efort de vointa. Nu de carti in domeniu ducem lipsa ci de cititori ...
1+1=3
Te provoc sa imi demestrezi ca ma insel.

Conditii:
-nu ai voie sa folosesti matematica ca sa-mi demostrezi ca ma insel.
-in schimb poti folosi si chiar este recomandat si admis sa folosesti religia si credinta ta in dumnezeu sa imi demonstrezi ca ma insel.
  #204  
Vechi 26.01.2014, 03:48:06
Psihiatrist Psihiatrist is offline
Banned
 
Data înregistrării: 26.01.2014
Mesaje: 11
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ni-meni Vezi mesajul
Nu ma mira ca habar nu ai despre ce vorbesti. Evolutionistii in general sunt vinovati de asta…




Da, chiar n-ai idee despre ce vorbesti. Caci Creationismul e, vorbind “basic”, religie, nu teorie stiintifica. Desi sunt multe teorii stiintifice care sustin (sic!) Creationismul…

Si apropo, imi place finalul semnaturii tale: “Question everything.” Numai ca de ce nu-ti urmezi propriul sfat? Deci hai sa te vedem cum te indoiesti de paradigmele oficiale, si in final de propria ta minte…




Ma bucur sa aud din partea unui evolutionist ca acele canale TV Discovery n-au nimic de-a face cu stiinta. Tine-o tot asa si o sa ajungi la adevar.

Pina atunci, pune-ti fapta acolo unde ti-e vorba si trimite nenumarate scrisori la Discovery ca sa renunte la toate emisiunile de popularizare a evolutiei.
Esti o gluma prietene.
Toate respunsurile tale la topice sunt fara nici o baza si se rezula la: Nuh-uh..
  #205  
Vechi 26.01.2014, 03:56:59
Psihiatrist Psihiatrist is offline
Banned
 
Data înregistrării: 26.01.2014
Mesaje: 11
Exclamation Citi asta o sa va descida mintea

Misconceptii despre evolutie
http://evolution.berkeley.edu/evolib...ons_faq.php#f1
Mai treceti si pe la noi sa vedeti cum traieste "Dusmanul".Eu am fost in tabara adversa hai sa facem rocada...Cititi MACAR jumatate de ora.
http://www.evolutionism.ro/

PS:corectie la postul anterior la cuvantul "rezula" este de fapt "rezuma".

Last edited by Psihiatrist; 26.01.2014 at 04:02:14.
  #206  
Vechi 26.01.2014, 08:30:19
Mandea77 Mandea77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.12.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 228
Talking

Citat:
În prealabil postat de Psihiatrist Vezi mesajul
Mai treceti si pe la noi sa vedeti cum traieste "Dusmanul".Eu am fost in tabara adversa hai sa facem rocada...Cititi MACAR jumatate de ora. http://www.evolutionism.ro/
Am vizitat saitul www.evolutionism.ro fix jumatate de ora, mai mult nici nu ai de ce sa stai, si v-am extras informatiile "semnificative":

- Extras din prima pagina (jos)
Evoluționism, dezvoltat de Asociația Umanistă Română, adica de Remus Cernea !!!

Extras din pagina "Parteneri"
Sponsori: Asociația Umanistă Română, National Georaphic, British Council, Muzeul Grigore Antipa

Extras de pe pagina "Intreaba"
De ce nu consideri evoluționismul ca fiind corect?
Teoria evoluției a fost acceptată în mediile științifice și de către un mare număr de oameni. Ea este încă dificil de acceptat de către multe persoane din cauza popularității unor opinii și viziuni substanțial diferite de evoluționism. Însă aceste opinii nu sunt, de regulă, de factură științifică. Care este motivul pentru care tu nu consideri că evoluționismul este corect?

Extras din pagina "Stiri"
Film despre Darwin marti seara in Cluj , Marți, 17 Martie 2009
In fiecare Marti seara de la ora 20:30 in sala de curs SZN, din cadrul Facultatii de Biologie din Cluj (Str. Clinicilor Nr. 5-7). Intrarea este libera si se pot chema si cunoscutii la aceste proiectii!

Extras din pagina "Contact"
Asociația Umanistă Română - Remus Cernea, Președinte

Se pare ca grupul din jurul lui Remus Cernea alcatuiesc o secta de fanatici anti-religiosi care au ca unic scop eliminarea religiei din scoli si daca s-ar putea, chiar desfiintarea BOR! Mentorul lor "spiritual" este Darwin. Membrii acestei secte evolutioniste sunt foarte activi inclusiv pe acest forum, ei sustin printre altele si homosexualii, Remus Cernea fiind unul dintre cei care au stat in "fata" la marsul acestora.

E foarte posibil ca cel care se semneaza ironic "Psihiatrist" sa fie chiar Remus Cernea sau cineva apropiat de acesta.
Ati vazut cum spune "Eu am fost in tabara adversa (crestinortodox.ro) hai sa facem rocada..." e foarte clar cine este personajul.

Citat:
În prealabil postat de Psihiatrist Vezi mesajul
"Nu cred in respiratie oricat de geniala ar parea. Prefer sa cred ca Oxigenul nu e necesar, oricat de prost ar parea"
De la Remus Cernea nici nu am pretentia ca ar putea sa inteleaga vreodata "ceva" din moment ce acesta are doar liceul terminat.
El este foarte preocupat sa apere "stiinta lui Darwin" dar nu a fost in stare sa termine nici macar o facultate (tehnica?).

Din pacate pentru evolutionisti, "Genetica" a inceput mai nou sa treaca din tabara evolutionista in tabara creationista.
Asta-i viata !

Last edited by Mandea77; 26.01.2014 at 09:04:13.
  #207  
Vechi 26.01.2014, 09:16:55
Mandea77 Mandea77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.12.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 228
Talking

Citat:
În prealabil postat de Psihiatrist Vezi mesajul
1+1=3 , Te provoc sa imi demonstrezi ca ma insel.
Psihiatrist, domnule Remus Cernea, 1+1 face intotdeauna cat vrea contabilul Dvs sa faca.
Nu e nevoie sa va demonstrez ca va inselati, deoarece nu va inselati.
Chiar Darwin spune ca se intampla urmatorul fenomen biologic: 1(unu) + 1(una) = 3 (2 + minim 1 nou membru al "speciei").
Aceasta "matematica" se aplica strict intre elemente de sex diferit apartinand aceleasi "specii", nu si la homosexuali.

Last edited by Mandea77; 26.01.2014 at 09:27:27.
  #208  
Vechi 26.01.2014, 14:38:28
ni-meni ni-meni is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.01.2014
Religia: Protestant
Mesaje: 50
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Pentru a proba teoria evolutiei propun ca Francis Collins si ceilalti care ne-au vorbit despre Junk DNA sa-si faca un pic de curatenie prin propriul ADN.

http://news.harvard.edu/gazette/stor...k-not-so-fast/
E vorba de acelasi Francis Collins care sustinea ca YEC fac un deserviciu Crestinismului neimbratisind evolutia? Interesant.
  #209  
Vechi 26.01.2014, 15:17:45
bin000 bin000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.06.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 508
Arrow

Citat:
În prealabil postat de Psihiatrist Vezi mesajul
Eu acum afirm.

"Nu cred in respiratie oricat de geniala ar parea. Prefer sa cred ca Oxigenul nu e necesar, oricat de prost ar parea"

vrei sa fii cu totul deacord cu mine?

N-are nici o legatura. Sper ca nu ti-ai lasat pisica sa umble pe tastatura si sa trimita mesage ilogice.
  #210  
Vechi 26.01.2014, 17:07:08
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ni-meni Vezi mesajul
E vorba de acelasi Francis Collins care sustinea ca YEC fac un deserviciu Crestinismului neimbratisind evolutia? Interesant.
Asta e din urma cu 3 ani, de atunci "Darwin of the gaps" a ramas din ce in ce mai mic.
http://www.youtube.com/watch?v=34p3kKwKIEQ

Last edited by iuliu46; 26.01.2014 at 17:12:12.
Subiect închis