Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #711  
Vechi 17.06.2014, 23:44:55
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul

Apoi Iuliu vine cu un studiu prin care arata ca un om de stiinta de acum 150 de ani ar putea sa greseasca, si dupaia trage concluzia ca, prin aceasta, inseamna ca evolutia este gresita.
Imi arati si mie unde am tras concluzii dupa ce am scris despre povestea lui Darwin ?
Eu doar am subliniat in aproape toate mesajele mele ca exista tentatia ca oamenii sa confunde stiinta cu povesti scoase din burta. Nu asa ar trebui sa se faca stiinta, sa se explice de ce are paunul coada pe care o are sau cum au aparut aripile. Astea sunt povesti si chiar daca le spune un om despre care tu ai impresia ca-i destept, raman povesti. Povestea lui Dawkins despre aripi, sau a lui Darwin despre coada paunului si povestea pe care toti am citit-o in copilarie cu tigrul sau crocodilul care s-a agatat de nasul elefantului, sunt la fel de stiintifice.

Si biologia este un domeniu diferit. Daca ai vazut, poti cerceta cum vibreaza enzimele si fara sa inventezi povesti despre cum au evoluat ca sa faca asta.
  #712  
Vechi 18.06.2014, 01:25:49
AlbertX AlbertX is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.05.2014
Locație: Sibiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.066
Talking

Teoria care caută să explice misterele cosmosului - http://www.descopera.ro/dnews/127677...ele-cosmosului

Multiversul este deja o ipoteză susținută de mai mulți fizicieni (Teoria M), deși deocamdată pare imposibil de demonstrat. Totuși, teoria poate explica anumite mistere pe care savanții nu au reușit însă să le rezolve prin alte metode.

Imediat după Big Bang, Universul s-a extins cu o viteză uluitoare, potrivit modelului inflației, lăsând în urmă microunde (microwave background radiation, pe scurt CMBR) care sunt resturile acestei inflații.

În mod normal, Universul ar fi trebuit să se extindă simetric, în toate direcțiile, dar datele obținute de fizicienii cu ajutorul telescopului Planck al Agenției Spațiale Europene arată că de fapt Universul este asimetric.

În emisfera de sud a Universului, cele mai fiebinți și cele mai reci regiuni sunt mai strălucitoare și mai intense decât cele din nord, după cum se poate vedea în acest model realizat de fizicieni.



Prin urmare, care este explicația?

Există mai multe teorii, cea mai interesantă fiind cea potrivit căreia Universul nostru, parte a unui multivers, a intrat în coliziune cu un alt Univers vecin în momentul inflației, iar anomaliile pe care le vedem acum sunt „rănile” rămase în urma acestui impact.

Coliziunea s-ar fi produs la 380.000 de ani după Big Bang, cred fizicienii care susțin această teorie.

Potrivit altei ipoteze, Universul nostru s-ar fi „împiedicat” în el însuși, iar acum este „înfășurat” în jurul a trei dimensiuni, deși există de fapt mai multe dimensiuni ale spațiu-timpului. (11 dimensiuni ?)

O altă explicație ar fi că în emisfera de sud a Universului funcționează alte legi ale fizicii.

Datorită noilor date care vor fi obținute în acest an de telescopul Planck, fizicienii vor putea verifica aceste modele ale inflației și astfel vor reduce semnificativ numărul teoriilor. Astfel, ei vor putea realiza o hartă de polarizare a Universului.

Citat:
În prealabil postat de t4ilgunn3r Vezi mesajul
Intreaga metoda stiintifica se bazeaza pe un principiu (uniformism) care spune ca legile naturii sunt aceleasi, in timp si spatiu; nici nu ar avea rost sa se studieze daca s-ar schimba arbitrar.

Stiinta nu isi propune sa studieze creatia; insa chiar si speculatiile despre singularitatea initiala (bigbang) sau ce a urmat (inflation) se fac tot scriind ecuatii matematice, adica in cadrul unor legi ale naturii care se presupun valabile.
t4ilgunn3r, daca ai citit cu atentie articolul de mai sus, probabil ca ai dedus deja ca stiinta recunoaste ca principiul uniformist este cam eronat ... legile "fizicii" nu functioneza la fel peste tot in Univers ... inclusiv "gravitatia".

Concluziile sunt evidente pentru creationisti si absolut fara importanta pentru atei.

Last edited by AlbertX; 18.06.2014 at 01:37:52.
  #713  
Vechi 18.06.2014, 01:58:38
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlbertX Vezi mesajul

Imediat după Big Bang, Universul s-a extins cu o viteză uluitoare, potrivit modelului inflației, lăsând în urmă microunde (microwave background radiation, pe scurt CMBR) care sunt resturile acestei inflații.
CMR-ul ala se crede ca reprezinta resturile "Big Bang-ului" nu al inflatiei. Povestea cu inflatia a fost inventata mult mai tarziu, cand marii oameni de stiinta care stiu totul despre cosmos si-au dat seama ca Big Bang-ul nu e de ajuns si ca daca universul a aparut conform teoriilor lor atunci nu ar trebui sa existam. Si atunci au scos din burta inflatia " poate universul era cat o nuca si intr-o fractiune de secunda a crescut cat o galaxie ". Orice este posibil, creationistii sunr rai ca nu inteleg cum functioneaza stiinta si il aduc mereu in discutie pe Dumnezeul lor in loc sa se inchine la dumnezeii nostri.
Poate e o greseala in articol sau poate s-a dat ordin de zi pe unitate sa se spuna ca CMR-ul reprezinta resturile inflatiei.

Apoi multiversul, dincolo de faptul ca e ceva supranatural ( dar e ok sa crezi in supranatural atata timp cat nu il aduci in discutie pe Dumnezeu ), e si impotriva a ceea ce ni se spunea pana acum despre univers. Adica atunci cand intrebam ce se afla dincolo de balon, care este spatiul in care se extinde balonul, ni se spunea ca nu e nimic, da nici macar nimic, spatiul se creaza pe masura ce se extinde balonul. Acum se pare ca totusi e ceva de vreme ce alte universuri se plimba libere in toate directiile si se mai si ciocnesc.


Last edited by iuliu46; 18.06.2014 at 02:04:17.
  #714  
Vechi 18.06.2014, 09:06:47
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Voi postați la mișto sau serios?
Că nu m-am lămurit încă...
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
  #715  
Vechi 18.06.2014, 10:20:52
AlbertX AlbertX is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.05.2014
Locație: Sibiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.066
Talking

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Voi postați la mișto sau serios?
Că nu m-am lămurit încă...
E foarte bine daca razi, inseamna ca ai simtul umorului dezvoltat ... pai cum altfel te poti raporta la asemenea teorii stiintifice:

Potrivit altei ipoteze, Universul nostru s-ar fi „împiedicat” în el însuși, iar acum este „înfășurat” în jurul a trei dimensiuni, deși există de fapt mai multe dimensiuni ale spațiu-timpului. (au ajuns la 11 dimensiuni, conform Teoriei M)

O altă explicație ar fi că în emisfera de sud a Universului funcționează alte legi ale fizicii.

Este mai pertinenta si plina de sens Facerea din Sfanta Scriptura de miliarde de ori, decat ipotezele de mai sus.

Last edited by AlbertX; 18.06.2014 at 11:31:54.
  #716  
Vechi 18.06.2014, 12:21:26
Theodore_of_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlbertX Vezi mesajul
E foarte bine daca razi, inseamna ca ai simtul umorului dezvoltat ... pai cum altfel te poti raporta la asemenea teorii stiintifice:

Potrivit altei ipoteze, Universul nostru s-ar fi „împiedicat” în el însuși, iar acum este „înfășurat” în jurul a trei dimensiuni, deși există de fapt mai multe dimensiuni ale spațiu-timpului. (au ajuns la 11 dimensiuni, conform Teoriei M)

O altă explicație ar fi că în emisfera de sud a Universului funcționează alte legi ale fizicii.

Este mai pertinenta si plina de sens Facerea din Sfanta Scriptura de miliarde de ori, decat ipotezele de mai sus.
Excelent spus, Albert. A propos de ras, stii la ce ma duce mintea, anumea partea ei cea mai umoristica, citind aiurita teorie atee cu "universul nascut prin inflatie"? La o basina. Pe bune, cred ca savantul ateu in cauza era la masa, si tocmai halise prea multa fasole, drept care un mic univers efemer de metan si etan a tisnit din el.
Pina si flatulentele sunt bune pentru ei, ca surse de inspiratie in elaborarea de teorii, numai sa Il excluda pe Dumnezeu.
  #717  
Vechi 18.06.2014, 17:19:21
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlbertX Vezi mesajul
E foarte bine daca razi, inseamna ca ai simtul umorului dezvoltat ... pai cum altfel te poti raporta la asemenea teorii stiintifice:

[i]Potrivit altei ipoteze, Universul nostru s-ar fi „împiedicat” în el însuși, iar acum este „înfășurat” în jurul a trei dimensiuni, deși există de fapt mai multe dimensiuni ale spațiu-timpului. (au ajuns la 11 dimensiuni, conform Teoriei M)
.
Iti dai seama ca astia sunt platiti, pentru flatulentele astea ?!
Nici un mop in mana nu le-as pune, pt ca n-ar sti ce sa faca cu el. :D
  #718  
Vechi 18.06.2014, 20:21:56
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Imi arati si mie unde am tras concluzii dupa ce am scris despre povestea lui Darwin ?
Eu doar am subliniat in aproape toate mesajele mele ca exista tentatia ca oamenii sa confunde stiinta cu povesti scoase din burta. Nu asa ar trebui sa se faca stiinta, sa se explice de ce are paunul coada pe care o are sau cum au aparut aripile. Astea sunt povesti si chiar daca le spune un om despre care tu ai impresia ca-i destept, raman povesti. Povestea lui Dawkins despre aripi, sau a lui Darwin despre coada paunului si povestea pe care toti am citit-o in copilarie cu tigrul sau crocodilul care s-a agatat de nasul elefantului, sunt la fel de stiintifice.
Stiu si eu o poveste stiintifica, mai cunoscuta: ursul pacalit de vulpe se cheama. SE spune ca din acea cauza ursul nu mai are coada. Stiintific 100% din perspectiva evolutionista, nu e cu nimic diferita de povestile evolutioniste.
  #719  
Vechi 18.06.2014, 21:48:59
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Stiu si eu o poveste stiintifica, mai cunoscuta: ursul pacalit de vulpe se cheama. SE spune ca din acea cauza ursul nu mai are coada. Stiintific 100% din perspectiva evolutionista, nu e cu nimic diferita de povestile evolutioniste.
Stiu eu de o anumita poveste care implica doi ursi, si se termina cu cativa zeci de copii sfasiati pentru ca au ras de un barbat chel.

Haideti sa nu vorbim de "povesti", pentru ca multe se pot compara cu povestile din Biblie, daca e sa luam totul literal.
  #720  
Vechi 19.06.2014, 11:42:25
AlbertX AlbertX is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.05.2014
Locație: Sibiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.066
Talking

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Stiu eu de o anumita poveste care implica doi ursi, si se termina cu cativa zeci de copii sfasiati pentru ca au ras de un barbat chel.

Haideti sa nu vorbim de "povesti", pentru ca multe se pot compara cu povestile din Biblie, daca e sa luam totul literal.
abaaaabbbb63, nu realizezi cat esti de penibil, nu-i asa ? Fugi cu ursul ca-i rugineste lantul ... spunea o vorba populara.
Subiect închis