Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 05.11.2008, 01:42:49
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Parintele Cleopa asa v-a numit; nu am inventat eu nimic.
Biblia e Lumina, dar nu avem voie s-o interpretam dupa cum ne place noua.
Dar nu am intentionat sa te ranesc sau sa te supar. Imi pare insa rau ca va puneti singuri piedica. alegerea voastra.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 05.11.2008, 06:24:01
C.tin C.tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 409
Implicit Parasirea Dreptei Credinte! Credinta Mosilor Stramosilor Nostri!

Cei care au fost ortodocsi si au renuntat ducandu-se pe la alte confesiuni, nu au fost ortodocsi decat cu numele...Adica, dintr-aceia caldicei, pe care Hristos ii arunca cat colo...
Altfel sta insa situatia cu cei care nu au avut ortodoxia la baza si s-au dus pe la sectati, aici va fi loc de milostenie, va fi loc de milostenie pt cei care s-au nascut prin neamuri pagane, care nu au cunoscut ortodoxia... Dar pt noi, cei ortodocsi, care am plecat dupa himere,... am lasat credinta mosilor stramosilor nostri, va fi vai si amar...
Reply With Quote
  #13  
Vechi 05.11.2008, 11:52:51
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de marmat Vezi mesajul
Nu-ti face griji .Nu s-au schimbat in sens lumesc.
Ci s-au apropiat mai mult de Dumnezeu. De aceea s-au dus acolo ,cum m-am dus si eu. Iar de vizitat sigur o sa va mai vizitati daca lasati prejudecatile la o parte.
Sa ai pace in Domnul.
Cei care "au trecut de la ortodocsi la secte" de fapt nu au fost ortodocsi autentici niciodata. Nu au inteles credinta cea dreapta, nu au studiat-o indestul. Daca te boteaza parintii ortodox, din obicei, si dupa aia traiesti cateva zeci de ani in ignoranta, asta nu inseamna ca esti ortodox. Si vai de parintii aceia care nu-si cresc copiii in credinta!
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 05.11.2008, 12:30:15
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Citat:
În prealabil postat de beliver Vezi mesajul
In general cand in viata lor au aparut greutatile si nu au stiut cum sa le faca fata.Dar si din cei care nu au trecut la vreo secta sunt care ii primesc pe iehovisti in casa pentru "studiu biblic si rugaciuni".N-am cu cine vorbi degeaba, incerc sa le spun ca-i pacat sa citesti cartile lor si sa discuti cu ei despre "turnul de veghere".Mai vine o vecina si la mama mea si-i baga in cap tot felul,nici nu stiu ce sa fac.Mai bine ar sta acasa si s-ar ruga pentru sufletul ei.Eu cred ca are un efect foarte rau asupra neamului nostru faptul ca s-au lepadat de religia ortodoxa atatia din rudele noastre.Oricum ne-am scindat,nu ne mai vizitam si nici n-avem cum, ca nu dureaza 10 minute si incep sa-ti impuie capul cu prostii si fiecare tine de-ale lui.Nu-ti vine sa crezi doar ti-s dragi, is neamurile tale cu care mergeai in concediu la mare,la munte,de sarbatori ne vizitam,vorbeam la telefon saptamanal si-acum nu ne mai recunoastem.Mai mult decat orice cred ca faptul ca nu se spovedesc atatia din neam are efect negativ asupra intregului neam,sau nu?Voi ce credeti?Si ce se poate face?Veniti cu o solutie?

Dar cand au intampinat greutatile de ce nu s-au rugat sau au citit cartile ortodocsilor ? de ce a sectantilor?
Reply With Quote
  #15  
Vechi 05.11.2008, 22:19:12
beliver's Avatar
beliver beliver is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.10.2008
Locație: Ardeal
Religia: Ortodox
Mesaje: 158
Implicit Din familia mea...

pentru Florin-Ionut

Imi pare rau sa spun,dar ai dreptate.De vina sunt parintii care nu si-au crescut copii in dreapta credinta,dar acum nu asta e important cine e de vina, ci ce se poate face?Pentru ca ei nu realizeaza gravitatea situatiei.Doamne ajuta!
__________________
Veniti la Mine toti cei osteniti si impovarati si Eu va voi odihni,caci jugul Meu este bun si povara Mea este usoara.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 06.11.2008, 01:02:17
marmat marmat is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.12.2007
Mesaje: 101
Implicit

Citat:
În prealabil postat de C.tin Vezi mesajul
... Dar pt noi, cei ortodocsi, care am plecat dupa himere,... am lasat credinta mosilor stramosilor nostri, va fi vai si amar...
Mai important este sa nu lasi credinta lui Isus,acum in prezent .
Reply With Quote
  #17  
Vechi 06.11.2008, 10:41:45
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de marmat Vezi mesajul
Ca sa raminem in sfera obiectivitatii .
Am tot dreptul de la Dumnezeu ,nu de la BO, ca sa cred ca Biblia este un izvor de lumina ,dat de Dumnezeu ca sa ne mintuiasca.
Daca vrei ,sa citesti si versetele din Pavel care spun de preotia universala data fiecaruia in parte . Preotii imbracati frumos si poleit ,tin de VT.
Domnul Isus a dezlegat aceasta orinduire.
Tainele sint taine ale Dumnezeirii care nu le putem pricepe nici noi ,nici voi.
Sf.Impartasanie se face si la noi . Crucea inseamna jertfa de ispasire pt toate pacatele noastre a lui Isus Hristos.
In rest nu cred ca ai dreptul sa ma opresti sa ajut pe cineva .
Iti multumesc ca si tu m-ai facut sectant . Probabil nu-ti mai era gindul la Dumnezeu in acel moment.

Eu si multi altii ne simtim mai aproape de Dumnezeu ,decit in BO sau BC.
Nu mai puneti limite unde Dumnezeu nu pune.Asta inseamna fariseism.
Mintuirea insemna izbavire si toti avem dreptul sa o gustam.
Pacea Domnului iti doresc.

Atunci, DRUM BUN SPRE IAD, asta in caz ca nu vrei sa te smeresti si sa revii la DREAPTA CREDINTA!!! Toate sectele tale, toti neoprotestantii tai, Marmat, au un loc asigurat in flacarile gheenei celei vesnice, alaturi de toti DIAVOLII LUI LUCIFER, cel dintai INGER CAZUT.

Marmat, chiar ma faci pe de o parte sa rad cu lacrimi in ochi, pe de alta parte sa-mi fie mila de tine si de toti sectarii tai, la cat de inselati puteti fi:

Intrebare: DE CAND EXISTA TOATE SECTELE SI PARA-SECTELE TALE?
Raspuns: DOAR DE PE LA ANII 1650.

INTREBARE: UNDE AU APARUT TOATE SECTELE SI PARA-SECTELE TALE?
RASPUNS: TOATE AU APARUT IN AMERICA, PROPOVADUITE FIIND NU DE
PREOTI, CI DE MIRENI, CARE INTERPRETAU SFANTA SCRIPTU-
RA DUPA MINTILE LOR RATACITE [si se stie ca acei "crestini"
erau fie eretici catolici, fie eretici protestanti!]. Si, oricum,
"crestin" sau inchinator lui mamona te numesti si tu...

INTREBARE: DE CAND EXISTA SFANTA BISERICA ORTODOXA A LUI HRIS-
TOS [BISERICA PRIMARA A LUI HRISTOS]?
RASPUNS : DE CAND DOMNUL SI MANTUITORUL NOSTRU IISUS HRISTOS,
IN INDOITA SA FIRE, SI DUMNEZEIASCA SI OMENEASCA, I-A
RASPUNS SFANTULUI APOSTOL PETRU: "Tu esti Petru si pe
aceasta piatra voi ridica Biserica Mea pe care nici portile iadu-
lui nu o vor birui.", deci de pe la anul 30 dupa Hristos, nu de
pe la anul 1650 de cand exista sectele tale.

Intrebare: DE CAND NUMAI ACTUALA BISERICA ORTODOXA A LUI HRISTOS
ESTE SINGURA SI ADEVARATA CONTINUATOARE A BISERICII
PRIMARE A LUI HRISTOS?
Raspuns : OFICIAL, DE LA SCHISMA DE LA ANUL 1054, CAND PATRIARHUL
DE CONSTANTINOPOL MIHAIL CERULARIE SI CARDINALUL CATO-
LIC HUMBERT S-AU ANATEMIZAT RECIPROC.
NEOFICIAL, BISERICA CATOLICA [LATINA] A INTRAT IN EREZIE
FATA DE BISERICA PRIMARA A LUI HRISTOS DE PE LA ANII 400
DUPA HRISTOS, CAND BISERICA SPANIEI A ADAUGAT LA CRE-
ZUL NICEEAN INVATATURA ERETICA FILIOQUE [CUM CA DUHUL
SFANT AR PROVENI SI DE LA TATAL SI DE LA FIUL, IN VREME CE
CREZUL NICEEAN AFIRMA CA DUHUL SFANT "DE LA TATAL PUR-
CEDE", NU SI DE LA FIUL. APOI LATINII AU INTRODUS INCA O IN-
VATATURA ERETICA, ACEEA A PRIMATULUI PAPAL, APOI CA PA-
PA AR FI LOCTIITORUL DOMNULUI IISUS HRISTOS PE PAMANT
LA CONDUCEREA BISERICII - "PAPA-VICARUS DOMINI".


Plus ca voi, sectarii, nu recunoasteti Sfanta Traditie [invatatura cuprinsa in scrierile Sfintilor Parinti ai Bisericii primare a lui Hristos [de pana la anul 1054, anul schismei catolice]. Apoi interpretati Sfanta scriptura dupa mintea voastra ingreunata de povara pacatelor sau dupa aceea a pastorului vostru care de asemenea este mirean, caci nimeni avand Traditia Apostolica nu l-a hirotonit preot. Apoi, voi nici Sfanta Taina a Preotiei nu o recunoasteti. Sau Sfanta Taina a Spovedaniei ori SfantaTaina a Euharistiei [Impartasaniei cu Scump Trupul si Scump Sangele Mantuitorului nostru Iisus Hristos]. Nu recunoastei sfintenia Crucii, alt pacat de moarte pentru voi, afirmand ca, Crucea este un obiect ca oricare altul. Cata ratacire exista in randurile voastre!...
N-am sa incerc sa te conving sa revii la Calea Cea Adevarata decat de trei ori, iar dupa aceea, daca nu intelegi sa revii la Aceasta te las sa faca Domnul ce o sti cu tine in Marea si Negraita Sa Intelepciune, dupa cum spune si Sfantul Apostol Pavel intr-una din Epistolele sale. Amin!


Razvan

Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine, pacatosul!
Reply With Quote
  #18  
Vechi 06.11.2008, 11:09:59
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de razvan_m Vezi mesajul
Atunci, DRUM BUN SPRE IAD, asta in caz ca nu vrei sa te smeresti si sa revii la DREAPTA CREDINTA!!! Toate sectele tale, toti neoprotestantii tai, Marmat, au un loc asigurat in flacarile gheenei celei vesnice, alaturi de toti DIAVOLII LUI LUCIFER, cel dintai INGER CAZUT.
Domnu' Razvan,

Nu fi tu asa de sigur ca (neo)protestantii si catolicii se duc dracului by default. S-ar putea sa ai surprize la usa raiului... :)

Daca ar fi dupa mine, decat "ortodox" cu numele, mai bine un (neo)protestant (nu oricare fel) traitor de credinta. Si eu nu-s (neo)protestant deloc...

Intrebare: daca un om se naste in America si este sa zicem baptist, iar acolo traieste o viata intreaga in frica lui Dumnezeu, in credinta si in fapte bune, avand dragoste nefatarnica fata de semeni, ce crezi tu despre respectivul om? Va fi condamnat pentru eternitate pentru ca stramosii lui au crezut teoria celor care s-au desprins de biserica pravoslavnica?

Sau sa ce gandim la un om simplu de la tara care traieste in Italia; ce stie el despre filioque, despre diferentele cu ortodoxia, despre dogmatica lor in general? Mai nimic! Si tu esti atat de sigur ca toti sectantii "vor arde"...

Vorba unui preot: nu poti baga in aceeasi oala cateva miliarde de oameni. Absurd.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 06.11.2008, 13:00:31
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Domnu' Razvan,

Nu fi tu asa de sigur ca (neo)protestantii si catolicii se duc dracului by default. S-ar putea sa ai surprize la usa raiului... :)

Daca ar fi dupa mine, decat "ortodox" cu numele, mai bine un (neo)protestant (nu oricare fel) traitor de credinta. Si eu nu-s (neo)protestant deloc...

Intrebare: daca un om se naste in America si este sa zicem baptist, iar acolo traieste o viata intreaga in frica lui Dumnezeu, in credinta si in fapte bune, avand dragoste nefatarnica fata de semeni, ce crezi tu despre respectivul om? Va fi condamnat pentru eternitate pentru ca stramosii lui au crezut teoria celor care s-au desprins de biserica pravoslavnica?

Sau sa ce gandim la un om simplu de la tara care traieste in Italia; ce stie el despre filioque, despre diferentele cu ortodoxia, despre dogmatica lor in general? Mai nimic! Si tu esti atat de sigur ca toti sectantii "vor arde"...

Vorba unui preot: nu poti baga in aceeasi oala cateva miliarde de oameni. Absurd.
Absurd dupa legile omenesti, nu dupa cele ale Domnului! Catolicii si protestantii care nu au auzit de Ortodoxie vor avea circumstante atenuante la Judecata lor Particulara, nu insa si cei care au auzit de Dreapta si Mantuitoarea Ortodoxie. Restul sunt BASME ECUMENISTE, ERETICE adica.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 06.11.2008, 13:29:44
ovidiu-s's Avatar
ovidiu-s ovidiu-s is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Targu Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 800
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin Ionuț
Intrebare: daca un om se naste in America si este sa zicem baptist, iar acolo traieste o viata intreaga in frica lui Dumnezeu, in credinta si in fapte bune, avand dragoste nefatarnica fata de semeni, ce crezi tu despre respectivul om? Va fi condamnat pentru eternitate pentru ca stramosii lui au crezut teoria celor care s-au desprins de biserica pravoslavnica?

Ceea ce ai scris mai sus e valabil pentru comunitățile izolate de hinduși, musulmani, păgâni, budiști etc, nu pentru baptiști sau alții neoprotestanți care sunt eretici.
Biblia spune clar: Rom 2. “Câți, deci, fără lege, au păcătuit, fără lege vor și pieri; iar câți au păcătuit în lege, prin lege vor fi judecați. Fiindcă nu cei ce aud legea sunt drepți la Dumnezeu, ci cei ce împlinesc legea vor fi îndreptați. [COLOR=red]Căci, când păgânii care nu au lege, din fire fac ale legii, aceștia, neavând lege, își sunt loruși lege, Ceea ce arată fapta legii scrisă în inimile lor, prin mărturia conștiinței lor și prin judecățile lor, care îi învinovățesc sau îi și apără, În ziua în care Dumnezeu va judeca, prin Iisus Hristos, după Evanghelia mea, cele ascunse ale oamenilor.[/COLOR]”
În ce-i privește pe ereticii neoprotestanți, istoria sectei lor vorbește de la sine. Ei nu trebuie să își puna decât întrebarea: “Cum s-a realizat mântuirea până la apariția sectei lor?”. Cum s-a realizat mântuirea timp de 18 veacuri, timp în care majoritatea oamenilor simpli erau analfabeți și nu putea citi și interpreta Biblia după bunul lor plac?. Răspunsul e clar: Prin Duh, adică prin Biserică:
2 Cor. 3.6 “[COLOR=red]Cel ce ne-a învrednicit să fim slujitori ai Noului Testament, nu ai literei, ci ai duhului; pentru că litera ucide, iar duhul face viu[/COLOR].
Col 1.18 “Și El (Hristos) este capul trupului, al Bisericii; El este începutul, întâiul născut din morți, ca să fie El cel dintâi întru toate”.
Rom. 10.17 “Prin urmare, credința este din auzire, iar auzirea prin cuvântul lui Hristos.”
1.Tim.3.15 “casa lui Dumnezeu este Biserica Dumnezeului celui viu, stâlp și [COLOR=#333333]temelie a[/COLOR] adevărului”
Mat 28.19-20 “Drept aceea, mergând, învățați toate neamurile, botezându-le în numele Tatălui și al Fiului și al Sfântului Duh, Învățându-le să păzească toate câte v-am poruncit vouă, și iată [COLOR=red]Eu cu voi sunt în toate zilele, până la sfârșitul veacului. Amin[/COLOR]”.
Mat.16.18 “Și Eu îți zic ție, că tu ești Petru și pe această piatră [COLOR=red]voi zidi Biserica Mea și porțile iadului nu o vor birui.[/COLOR]”
așadar Hristos ne spune că va fi cu noi [COLOR=red]tot timpul[/COLOR], prin intermediul Bisericii, nu doar o perioadă după care să ne părăsească câteva secole și apoi să revină odată cu apartitia diferitelor secte neoprotestante care sustin că “restaurează adevărul evanghelic”
Marii duhovnici și sfinți ortodocsi din ultimele veacuri au susținut aproape în totalitate că ereziile neoprotestante păcătuiesc împotriva Duhului Sfânt:
Mat. 12.32 “Celui care va zice cuvânt împotriva Fiului Omului, se va ierta lui; dar celui care va zice împotriva Duhului Sfânt, nu i se va ierta lui, nici în veacul acesta, nici în cel ce va să fie”. sau Tit 3.10 (“De omul eretic, după întâia și a doua mustrare, depărtează-te, Știind că unul ca acesta s-a abătut și a căzut în păcat, fiind singur de sine osândit.”)
Citat:
În prealabil postat de Florin Ionuț
Sau sa ce gandim la un om simplu de la tara care traieste in Italia; ce stie el despre filioque, despre diferentele cu ortodoxia, despre dogmatica lor in general? Mai nimic! Si tu esti atat de sigur ca toti sectantii "vor arde"...

Fiecare om indiferent unde se naște este dator să caute Adevărul. Firește că asta nu înseamnă că noi cei care am fost botezați și crescuți în credința ortodoxă suntem mântuiți “din oficiu” (Rom 2.1) “[COLOR=red]Pentru aceea, oricine ai fi, o, omule, care judeci, ești fără cuvânt de răspuns[/COLOR], căci, în ceea ce judeci pe altul, pe tine însuți te osândești, căci același lucruri faci și tu care judeci”).
Noi ortodocsii mai aspru vom fi judecați: (Luca 12.48) “Și cel care n-a știut, dar a făcut lucruri vrednice de bătaie, va fi bătut puțin. Și oricui i s-a dat mult, mult i se va cere, și cui i s-a încredințat mult, mai mult i se va cere.”
Pentru fiecare îndivid crescut în medii eretice sau în nelegiuri vine o clipă a vieții sau mai multe în care, din mila lui Dumnezeu, este pus să aleagă. Așa a fost cazul tâlharului de pe cruce care s-a smerit și a lăudat pe Domnul înainte de moarte. Iar Hristos îi spune: “Adevărat îți spun: astăzi vei fi cu mine în Rai”
Revenind la exemplul tău, dacă omul respectiv trăiește în Italia și nu știe nimic despre filoque înseamnă că e un ignorant, nu un creștin. În ziua de azi poți să afli ușor despre probleme de credință, dogmatică și istorie a Bisericii, dacă trăiești în Italia de la biblioteci sau Internet.
__________________
Singurul scop al vieții e mântuirea sufletului, pregătirea lui pentru a intra în Rai (sf. Calinic)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Intrebari pentru adventisti, baptisti si penticostali Anca-Miha Secte si culte 1268 12.07.2016 02:44:25
Celor din alte secte si culte - De ce v-ati [re]botezat? lareine Secte si culte 812 25.03.2014 18:26:18
Profeti adventisti NeInocentiu Secte si culte 592 07.05.2012 10:41:27
Despre Penticostali, Baptisti, Adventisti danyel Secte si culte 741 11.08.2010 22:37:50