Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 02.11.2011, 20:26:11
cred_cu_adevarat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Mi se intampla deja putin prea des

ca sa aud parerile mai putin bune ale cuiva despre altcineva sau despre o stare de lucruri

sa observ ca dupa ceva vreme (1 luna, doua, trei... depinde), desi initial nu crezusem deloc in lucrurile rele puse in discutie, ajung nu doar sa cred raul auzit ci si sa-l simt sufleteste, sa ma comport ca si cum il cred si eu (ex: sa nu mai am incredere in anumiti prieteni, sa nu-mi mai dau interesul la locul de munca etc.)

Cum pot sa ma intorc la "nu-mi pasa" cand deja vad nu doar cu mintea raul respectiv, ci si sufletul parca ma doare, desi inainte nu ma afecta deloc, imi era indiferent, nu bagam de seama, parca nici nu exista.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 02.11.2011, 22:19:40
Pestisorul de Aur Pestisorul de Aur is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.10.2011
Mesaje: 165
Implicit

se numeste trezirea la realitate.welcome to the club.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 02.11.2011, 22:57:53
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cred_cu_adevarat Vezi mesajul
ca sa aud parerile mai putin bune ale cuiva despre altcineva sau despre o stare de lucruri

sa observ ca dupa ceva vreme (1 luna, doua, trei... depinde), desi initial nu crezusem deloc in lucrurile rele puse in discutie, ajung nu doar sa cred raul auzit ci si sa-l simt sufleteste, sa ma comport ca si cum il cred si eu (ex: sa nu mai am incredere in anumiti prieteni, sa nu-mi mai dau interesul la locul de munca etc.)
Răspunsul la problema dv îl puteți afla de aici: http://www.youtube.com/watch?v=rqkPx...eature=related
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #4  
Vechi 02.11.2011, 23:49:52
Mtcrysty17's Avatar
Mtcrysty17 Mtcrysty17 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2010
Locație: gorj
Religia: Ortodox
Mesaje: 472
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mtcrysty17
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cred_cu_adevarat Vezi mesajul
ca sa aud parerile mai putin bune ale cuiva despre altcineva sau despre o stare de lucruri

sa observ ca dupa ceva vreme (1 luna, doua, trei... depinde), desi initial nu crezusem deloc in lucrurile rele puse in discutie, ajung nu doar sa cred raul auzit ci si sa-l simt sufleteste, sa ma comport ca si cum il cred si eu (ex: sa nu mai am incredere in anumiti prieteni, sa nu-mi mai dau interesul la locul de munca etc.)

Cum pot sa ma intorc la "nu-mi pasa" cand deja vad nu doar cu mintea raul respectiv, ci si sufletul parca ma doare, desi inainte nu ma afecta deloc, imi era indiferent, nu bagam de seama, parca nici nu exista.
asta incerc si eu sa aflu..... Doamne ajuta!!!
__________________
NIHIL SINE DEO!

Bucura-te Sfinte Ierarhe Nectarie, mare facatorule de minuni!!!

Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, mantuieste-ma pe mine pacatosul!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 02.11.2011, 23:58:02
Scotland The Brave
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Am si eu o intrebare.Inteleg ca mai multe persoane experimenteza urmatoarea stare:din senin incep sa fie afectati de parerile altor persoane cu privire la anumite aspecte.Poate la inceput doar cate un gand stingher,dar apoi parca nu se mai opresc.Desi nu credeau initial in ele,ajung sa creada si mai rau,simt raul sufleteste aproape la modul palpabil.Cateodata parca aceste gaduri trec,situatia pare sa se imbunatateasca dar apoi revin si mai puternic si totul este mai rau.Asta este starea traita,am inteles corect?
Reply With Quote
  #6  
Vechi 03.11.2011, 00:09:00
Mtcrysty17's Avatar
Mtcrysty17 Mtcrysty17 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2010
Locație: gorj
Religia: Ortodox
Mesaje: 472
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mtcrysty17
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scotland The Brave Vezi mesajul
Am si eu o intrebare.Inteleg ca mai multe persoane experimenteza urmatoarea stare:din senin incep sa fie afectati de parerile altor persoane cu privire la anumite aspecte.Poate la inceput doar cate un gand stingher,dar apoi parca nu se mai opresc.Desi nu credeau initial in ele,ajung sa creada si mai rau,simt raul sufleteste aproape la modul palpabil.Cateodata parca aceste gaduri trec,situatia pare sa se imbunatateasca dar apoi revin si mai puternic si totul este mai rau.Asta este starea traita,am inteles corect?
ceva de genul asta.... per ansamblu cam asa este.... cred ca cel rau munceste din greu.... Doamne ajuta!!!
__________________
NIHIL SINE DEO!

Bucura-te Sfinte Ierarhe Nectarie, mare facatorule de minuni!!!

Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, mantuieste-ma pe mine pacatosul!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 03.11.2011, 00:27:24
Scotland The Brave
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Uitati-va va rog in Evanghelia dupa Luca 11:24-26.Mantuitorul prezinta un caz clar de tactica demonica de asalt,cu caracteristici precise.Am folosit un termen militar pentru ca este un razboi,oamenii uita des ca intre cer si pamint mai exista si niste forte,deloc prietenoase.

,,Duhul necurat, cand iese afara dintr-un om, umbla prin locuri fara apa si cauta odihna. Fiindca n-o gaseste, zice: "Ma voi intoarce in casa mea, de unde am iesit." Si, cand vine, o gaseste maturata si impodobita. Atunci se duce de mai ia cu el alte sapte duhuri, mai rele decat el; intra impreuna in casa, se asaza in ea, si starea de pe urma a omului aceluia ajunge mai rea decat cea dintai."

Se pot observa cateva aspecte,doar Mantuitorul nu a spus nimic inutil:demonii pot exista atat in afara cat si in interiorul oamenilor.Se pot deplasa,au capacitatea de a comunica direct sau prin intermediul unui alt om(vezi cazul demonizatului din Tinutul Gadarenilor),au capacitatea inselarii abile(I Timotei 4:1)si asta chiar Duhul Sfant,adversarul lor de temut,ne invata.In plus au o identitate proprie,in acele versete din Luca se observa folosirea pronumelor personale.Au capacitatea de a-si aduce aminte si de a face planuri,au capacitatea de a evalua o situatie si de a lua decizii(Si, cand vine, o gaseste maturata si impodobita. Atunci se duce de mai ia cu el alte sapte duhuri),sunt in stare sa-si uneasca fortele si au grade diferite de rautate.Primul duh din Luca 11 a vorbit cu ,,alte sapte duhuri, mai rele decat el".Despre altii Mantuitorul a spus ,,"Acest soi de draci", le-a zis El, "nu poate iesi decat prin rugaciune si post."(Marcu 9:29)si aceasta ierarhie a raului a fost aratata si de Apostolul Pavel in Efeseni 6:12.

Pe scurt as inclina sa cred,probabil spre dispretul multor colegi mult mai rationali ca mine,ca sunteti tinta directa a unui atac demonic.Nu uitati ca satana este o fiinta creata si prin urmare nu este Dumnezeu,nu poate ce poate Dumnezeu dar ca sa compenseze are un arsenal intreg de tactici de manipulare si inselare.Practic planteaza iluzii care devin reale daca cooperezi cu gandul infiltrate de ele.Tocmai de aceea in scrierile Parintilor Bisericii veti gasi avertismente si metode pentru a cerceta duhurile,lucru subliniat si de Apostolul Ioan:,,Preaiubitilor, sa nu dati crezare oricarui duh; ci sa cercetati duhurile, daca sunt de la Dumnezeu; caci in lume au iesit multi proroci mincinosi."(I Ioan 4:1).

In cazul in care sunteti tinta unui asemenea atac cel mai bun lucru pe care il puteti face este sa cautati sprijin calificat si sa-l urmati cu strictete.Poate sa dureze,este o lupta pe viata si pe moarte de lunga durata.Altfel,asa cum a spus si Mantuitorul ,,starea de pe urma a omului aceluia ajunge mai rea decat cea dintai."Dumnezeu sa va ajute
Reply With Quote
  #8  
Vechi 03.11.2011, 21:52:35
Pestisorul de Aur Pestisorul de Aur is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.10.2011
Mesaje: 165
Implicit

Abia acum am inteles.Raspunsul e simplu.Cititi o carte de psihologie.Nu are voie sa ne influeteze ce cred altii despre noi.Tu esti tu si atat.Tu esti asa cum esti nu asa cum te barfesc altii.Nu lasa pe altii sa te influenteze sa te faca sa crezi ca esti in vreun fel sau altul.Nu te lasa influentata de nimeni si de nimic.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 04.11.2011, 14:14:56
Adriana-Simona's Avatar
Adriana-Simona Adriana-Simona is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Mesaje: 181
Smile

Citat:
În prealabil postat de cred_cu_adevarat Vezi mesajul
ca sa aud parerile mai putin bune ale cuiva despre altcineva sau despre o stare de lucruri

sa observ ca dupa ceva vreme (1 luna, doua, trei... depinde), desi initial nu crezusem deloc in lucrurile rele puse in discutie, ajung nu doar sa cred raul auzit ci si sa-l simt sufleteste, sa ma comport ca si cum il cred si eu (ex: sa nu mai am incredere in anumiti prieteni, sa nu-mi mai dau interesul la locul de munca etc.)

Cum pot sa ma intorc la "nu-mi pasa" cand deja vad nu doar cu mintea raul respectiv, ci si sufletul parca ma doare, desi inainte nu ma afecta deloc, imi era indiferent, nu bagam de seama, parca nici nu exista.
E bine ca ai trecut de la "nu imi pasa" la "ma lupta si ma doare". Acum urmeaza trecerea de la "ma lupta si ma doare" la "iubesc si vreau sa imi pun sufletul pt cel de langa mine". Metamorfoza aceasta nu e usoara. Dar rabdare si nadejde caci va trece. Straduieste-te in tot lucrul bun, si durerea se va transforma in bucurie.
__________________
"Tu cel care nu stii la ce iti foloseste apendicele, cum indraznesti sa spui ca ai inteles lumea intreaga si pe Cel ce a creat-o?"
My blog...enjoy: http://anairda-photography.blogspot.com/
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
deja vu... tigerAvalo9 Generalitati 22 21.04.2010 14:40:24
asta e deja cliseu, stiu... dar totusi... Aionut Generalitati 12 10.11.2009 20:44:47
Despre deja-vu Adelinne Generalitati 13 10.05.2009 16:01:06
Prea mult despre rau, prea putin despre bine costel Generalitati 11 09.02.2009 20:58:42