Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Sfanta Liturghie
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 03.02.2009, 17:32:01
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit Momente ale Liturghiei neintelese inca

1. Ce inseamna "Pe noi insine si unii pe altii ..."

2. Cum adica "Noi ii inchipuim in taina pe Heruvimi" ?

Multumesc anticipat.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 03.02.2009, 17:58:53
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Despre Heruvic am gasit aceste informatii:

"Heruvicul insoteste iesirea si reintrarea preotului in sfantul altar, purtand Cinstitele Daruri, ce urmeaza a fi sfintite, devenind Insusi Trupul si Insusi Sangele Mantuitorului Iisus Hristos.

Textul heruvicului Il inchipuie pe Mantuitorul, "Imparatul slavei", "Imparatul imparatilor si Domnul domnilor", "inconjurat in chip nevazut de ostile ingeresti", mergand spre Jertfa. Privilegiul nostru este ca Il insotim, cantand in mod tainic "Aliluia", de trei ori, asa cum descrie intampinarea Domnului Sfantul Apostol Ioan in Apocalipsa (XIX, 1, 3, 4). Textul heruvicului nu se adreseaza puterilor ingeresti si nici nu este intonat de acestea, ci este mai degraba o impreuna-cantare a oamenilor si a ingerilor. Oamenii inchipuiesc in mod tainic, aducand impreuna cu acestia "intreit-sfanta cantare". Pentru ca acest lucru sa fie posibil, e nevoie ca "toata grija cea lumeasca sa o lepadam", fiindca asa cum spunea Sfantul Gherman I, Patriarhul Constantinopolului, "imnul heruvic indeamna pe toti sa fie mai cu luare-aminte de acum si pana la sfarsitul Liturghiei, lasand toata grija de aici, ca sa primeasca pe Marele Imparat, prin Impartasire".

Toata aceasta miscare liturgica poarta numele de "Vohod" sau "Iesire mare". Ea are, in viziunea talcuitorilor cultului Bisericii noastre, un dublu simbolism. Mai intai, reprezinta coborarea de pe cruce a Trupului Mantuitorului si inmormantare acestuia. Asa cum Iosif si Nicodim au dus Trupul de pe Golgota in gradina unde se afla mormantul pregatit, asa si preotul, impreuna cu diaconul, iau Sfintele de la proscomidiar si le aduc, in procesiune solemna, pe sfanta masa, care devine chip al mormantului celui de viata facator. De aceea, atunci cand sunt mai multi slujitori, cei care nu poarta Sfintele, au in maini sfinte cruci, copia sau lingurita, obiecte liturgice care amintesc de patima si rastignire. Sfantul Disc este acum patul sau nasalia pe care a fost purtat Trupul Domnului, iar sfanta masa, dupa cum spuneam, este "antetipul acelui sfant mormant, jertfelnicul si, desigur, locul in care a fost asezat sfantul si preacuratul Trup" (Sf. Gherman I al Constantinopolului). Acoperamintele sfintelor vase semnifica giulgiurile cu care a fost infasurat Domnul dupa pogorarea de pe cruce. Dupa ce sunt asezate pe sfanta masa, sfintele vase sunt acoperite cu un acoperamant mai mare, numit "aer", care simbolizeaza acum piatra pravalita pe usa mormantului.

In al doilea rand, indeosebi a doua parte a procesiunii, care incepe de la "Ca pe imparatul...", are si un alt simbolism: intrarea si primirea triumfala a Mantuitorului Hristos in Ierusalim, cu putin timp inainte de patima Sa. Acest simbolism este in deplina consonanta cu textul cantarii, care vorbeste de primirea Imparatului tuturor, inconjurat de cetele ingeresti. Intre cele doua semnificatii ale vohodului mare nu trebuie sa existe contradictii, deoarece, in fond, intrarea in Ierusalim a avut drept principal scop mergerea catre patima, catre implinirea rascumpararii din pacat promise. Este si motivul pentru care Mantuitorul era trist in acele momente si nu Se arata bucuros, asa cum orice lider lumesc ar fi, vazand entuziasmul poporului. "
Reply With Quote
  #3  
Vechi 03.02.2009, 20:17:47
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Dupa cateva ectenii , urmeaza cantarea Heruvicului de catre credinciosi, pe care liturghisitorii o rostesc in taina. Tonul intonarii acestui imm, precum si tamaierea pe care preotul o savarseste atunci, produce o incordare mistica accentuata.
Care este simbolistica iesirii cu Sfintele Daruri ( Vohodul Mare) ? - Vohodul mare reprezinta pentru unii teologi intrarea triumfala in Ierusalim precum si indreptarea spre patima a Mantuitorului nostru Iisus Hristos ; alti teologi sustin ca Vohodul Mare reprezinta alaiul care a purtat trupul Mantuitorului dupa coborarea Sa de pe crucea unde a fost rastagnit. Astfel proscomidiarul ar reprezenta acum locul unde a fost rastagnit Hristos, Sfantul Disc năsălia pe care a fost pus trupul Domnului. Pomenirile preotilor sunt asemenea rugamintii talharului de-a dreapta : "Pomeneste-ma Doamne cand vei veni intru Imparatia Ta ". ( Luca 23, 42 )
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 03.02.2009, 20:35:50
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Rugaciunea celor chemati adica a catihumenilor.
S-a mai discutat despre aceasta dar eu am o nelamurire in legatura cu gesturile pe care trebuie sa le faca un credincios,crestin-ortodox,botezat atunci cand se spune"cei chemati capetele voastre sa le plecati".
Am observat ca majoritatea celor din biserica la rostirea acestei formule fac plecaciuni pana la panant.Le fac oare din smerenie sau nu stiu ce sunt chematii?
Si alta nelamurire este legata de ceea ce spune preotul atunci cand iese cu Sfintele Daruri.La unele biserici se obisnuieste de catre preot sa spuna nominal cand iese cu Sfintele nume de mireni.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 03.02.2009, 20:53:11
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit "Euharistia - Taina Imparatiei"

Va recomand aceasta carte, in calitate de Student la Teologie, scrisa de regretatul parinte Alexander Schmemann unde EXPLICA TOATA SF.LITURGHIE e o carte USOARA nu e greu deloc de inteles, este tocmai cea mai reprezantitiva EXPLIACARE a Sf.Liturghii!!! Se gaseste de cumparat, acolo veti afla tot ce va intereseaza legat de Sf.Liturghie, si nu este mult e o carte simpla si o termini intr-o seara de te tii de ea! Dar e prea frumuoasa ca sa nu o citesti incet... sa intelegi mai bine!

Este cartea din care ma pregatesc pt joi la Examen la LITURGICA, examen ce il dam cu IPS.Laurentiu Streza, Mitropolitul Ardealului, fiind titularul catedrei de Liturgica din Facultatea noastra, dar si decanul facultatii!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 03.02.2009, 20:54:39
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

...as vrea sa va explic dar e mult prea mult pt a scrie pe forum, si nu dispun de tp necesar... de aceea am recomandat citirea INTREGII carti! E mai de folos asa... VA rog sa ma iertati!!!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 03.02.2009, 21:06:56
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de geo.nektarios Vezi mesajul
Va recomand aceasta carte, in calitate de Student la Teologie, scrisa de regretatul parinte Alexander Schmemann unde EXPLICA TOATA SF.LITURGHIE e o carte USOARA nu e greu deloc de inteles, este tocmai cea mai reprezantitiva EXPLIACARE a Sf.Liturghii!!! Se gaseste de cumparat, acolo veti afla tot ce va intereseaza legat de Sf.Liturghie, si nu este mult e o carte simpla si o termini intr-o seara de te tii de ea! Dar e prea frumuoasa ca sa nu o citesti incet... sa intelegi mai bine!

Este cartea din care ma pregatesc pt joi la Examen la LITURGICA, examen ce il dam cu IPS.Laurentiu Streza, Mitropolitul Ardealului, fiind titularul catedrei de Liturgica din Facultatea noastra, dar si decanul facultatii!
Fuga la invatat ! A mai ramas f. f. putin ! ! ! Un indemn ca intre frati si ca prieteni pe forum. Sa auzim numai fapte bune Geo ! Sa fi binecuvantat ! ! !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 03.02.2009, 21:33:29
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Ce inseamna "Pe noi insine si unii pe altii ..."
Trebuie sa ne daruim lui Dumnezeu pe noi insine in INTREGIME, cat si pe ceilalti. Cand spunem pe altii nu intelegem pe tovarasul nostru de viata sau pe copii nostri, ci pe toti ceilalti ce se afla in Bisrica! La Sfanta Jertfa toti suntem UN SUFLET, o inima, o credinta si o BISERICA, trebuie sa ne sustinem reciproc, si sa aflem odihna si linistea, unul in celalalt, dupa indemnul Apostolului Pavel "spre intarire si mangaiere" (Rom1,11). Noi L-am primit pe Hs, Il dam mai departe, ca sa Il primim de la altul, prin comuniune si IUBIRE. Asa ne daruieste preotul harul dumnezeiesc prin punerea mainii sale pe capetele noastre!!!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 03.02.2009, 23:21:26
nastac_miruna's Avatar
nastac_miruna nastac_miruna is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.11.2007
Locație: BUCURESTI
Religia: Ortodox
Mesaje: 65
Implicit

Citat:
În prealabil postat de geo.nektarios Vezi mesajul
Trebuie sa ne daruim lui Dumnezeu pe noi insine in INTREGIME, cat si pe ceilalti. Cand spunem pe altii nu intelegem pe tovarasul nostru de viata sau pe copii nostri, ci pe toti ceilalti ce se afla in Bisrica! La Sfanta Jertfa toti suntem UN SUFLET, o inima, o credinta si o BISERICA, trebuie sa ne sustinem reciproc, si sa aflem odihna si linistea, unul in celalalt, dupa indemnul Apostolului Pavel "spre intarire si mangaiere" (Rom1,11). Noi L-am primit pe Hs, Il dam mai departe, ca sa Il primim de la altul, prin comuniune si IUBIRE. Asa ne daruieste preotul harul dumnezeiesc prin punerea mainii sale pe capetele noastre!!!

Iti multumesc foarte mult pentru postarile tale, le citesc cu mare atentie!
Felicitari ca ai ales acest drum al credintei, iti doresc sa devii un preot cu multa intelegere si iubire pentru credinciosi si mai putini credinciosi!
Pana atunci iti doresc mult ajutor la examenele care le ai de sustinut!
Bunul Dumnezeu sa-ti lumineze calea!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 04.02.2009, 06:52:02
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

1. Eu am cerut raspuns la expresia "pe noi insine si unii pe altii", nu la ceea ce urmeaza. Se pare ca este o metafora sau chiar doua, o exprimare foarte compacta a ceva ce caut inca sa inteleg.

2. Noi ii inchipuim pe Heruvimi prin imnul intreit de slava pe care si ei il inalta Domnului Savaot. Insa se pare ca Serafimii cantau asta:

Isaia 6, 2-3: Serafimi stăteau înaintea Lui, fiecare având câte șase aripi: cu două își acopereau fețele, cu două picioarele, iar cu două zburau
Și strigau unul către altul, zicând: "Sfânt, sfânt, sfânt este Domnul Savaot, plin este tot pământul de slava Lui!"

Eu credeam ca noi (in special crestinii) ne asemanam cu Heruvimii prin ratiunea (si intelepciunea crestinilor participanti la Liturghie) cu care ne-a inzestrat/binecuvantat Dumnezeu, pentru ca din cate stiu Heruvimii cei cu ochi multi sunt caracterizati de intelepciune mai presus decat orice alta ceata ingereasca.

Daca mai raspundeti, va rog sa nu mai copiati lungi citate din carti, ci scrieti simplu si la obiect ceea ce ati inteles voi din cartile respective.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
simboluri neintelese sorinpetoanca Pictura si Sculptura Bisericeasca 8 11.03.2014 00:23:35
impartasania in "acele" momente ale lunii ionita Impartasania (Taina Euharistiei) 98 09.08.2013 20:48:15
lucruri neintelese pacifistul Generalitati 30 20.09.2011 14:18:10
MOMENTE GRELE ! cristiboss56 Umanitare 22 30.07.2007 19:57:32
Textul Liturghiei ierom_petru Stiri, actualitati, anunturi 2 05.12.2006 14:54:25