Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 15.11.2012, 22:58:11
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Cruce Sfanta, ajuta-ma

Cruce Sfanta, ajuta-ma sa ma rog lui Dumnezeu si sa nu fac nici un rau.

Cruce Sfanta, apara-ma de vrajmasii ce-mi fac rau si-L asupresc pe Dumnezeu.

Cruce Sfanta, fii cu mine si ma-nvata sa fac bine.

Cruce Sfanta,-ti multumesc ca ma-ajuti sa te iubesc. Sa iubesc pe Dumnezeu si sa nu fac nici un rau.

Amin

__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #62  
Vechi 16.11.2012, 12:01:50
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit O ruga pentru copilul bolav

Te rugam Doamne, cu puterea Ta vindeca durerea acestui copil (spuneti numele copilului). Alunga de la el toata boala si toata neputinta. Tu care esti doctorul trupurilor si sufletelor, arata si acum puterea milostivirii Tale. Vindeca-l pe el, Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu, cu rugaciunile pe care le inalti inaintea Fiului Tau si Dumnezeului nostru.
O, Doamne Iisuse Hristoase, primeste putina noastra rugaciune pentru copilul acesta (numele), stinge-i focul ce l-a cuprins, inceteaza-i boala, ridica-l din patul durerii, intru marirea Ta. Ca Tu esti Cel care vindeci toate neputintele, Hristoase Dumnezeule si Tie marire inaltam, Tatalui si Fiului si Sfantului Duh. Amin.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #63  
Vechi 16.11.2012, 19:07:24
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit O alta ruga pentru sanatatea si luminarea copiilor nostri

Doamne Dumnezeule! Fiii pe care ii am sunt un dar al bunatatii Tale. Tu ai facut a se naste in mine simtamantul care ii face scumpi inimii mele, simtamantul dragostei parintesti.
Tie iti inchin copiii mei, Doamne! Binevoieste a le fi lor Parinte; eu sunt un neputincios muritor si fara de ajutorul tau nu pot face nimic.
Tu Cel Ce dai hrana pasarilor cerului, Cel Ce pazesti floarea ce rasare in mijlocul stancilor, Parinte a toata lumea, binevoieste a ingriji si de copiii mei, ca sa poata fi fericiti si in viata aceasta si in cea viitoare. Ajuta-mi sa cultiv in ei bunatatea si printr-o buna crestere sa ii fac folositori semenilor.
Da-le lor, Doamne, intelepciune, ca sa cunoasca si sa voiasca binele . Da-le lor comorile cele ceresti ale virtutii, ca acestea sunt bogatii nepieritoare. Nu cer pentru ei, Dumnezeul meu, bogatii pamantesti care sunt supuse stricaciunii, ci Te rog sa le dai trupuri sanatoase si iubitoare de osteneala, ca sa poata castiga lupta impotriva relelor vietii. Pazeste inimile lor de orice alunecare pacatoasa si apara nevinovatia lor.
Randuieste, Preabunule Stapane, ca ei sa ajunga prin harul Tau fii credinciosi ai Sfintei noastre Biserici si sa binecuvanteze Numele Tau in veci.
Doamne Dumnezeule, iarta-ma ca nu stiu sa cresc cum se cuvine acesti copii pe care Tu mi i-ai daruit. Iarta-ma, Dumnezeule, iarta-ma! In loc sa invete de la mine numai cele bune, copiii invata si cele rele si fara sa vreau devin prilej de sminteala pentru ei. Degeaba ii sfatuiesc sa faca binele si sa tina poruncile daca ei vad ca eu nu le pazesc. Degeaba ii indemn cu vorbele daca faptele mele nu sunt pe masura.
O, cat sunt de vinovat in fata Ta si a lor! In loc sa Te marturisesc prin faptele mele am facut impotriva. Greu cu adevarat este pentru mine, pacatosul, sa cresc cum trebuie copiii. Cum va creste un copil care nu a vazut in parintii sai pilde de fapte bune?
Iarta-ma, Doamne, iarta-ma! Iarta-i si pe parintii, pe mosii si stramosii mei, pentru toate pacatele pe care le-au savarsit, fiind prin ele pietre de poticnire pentru urmasii lor.
Indrepteaza-ma pe mine, pacatosul, Doamne, sa duc o viata curata ca sa-mi pot indrepta copiii pe calea poruncilor Tale.
Sa vina pacea Ta peste casa noastra, sa vina peste noi mila Ta, ca sa sporim in fapte bune si in tot ce e bineplacut Tie. Ca sa petrecem cealalta vreme a vietii noastre in pocainta si sa dobandim in aceasta viata darul Tau, iar in cealalta fericirea de veci. Pentru rugaciunile Preabinecuvantatei Nascatoarei de Dumnezeu si ale tuturor sfintilor Tai.


Amin.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #64  
Vechi 08.03.2013, 22:14:31
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Rugaciunea mamei catre Preasfanta Fecioara Nascatoare de Dumnezeu

Maica Sfanta Preacurata,
Vezi ce frumos dorm copiii?
Ei imi sunt averea toata ,
Pentru ei din greu ma zbucium,
Pentru ei traiesc in lume.
Si indur atat noianul
De dureri fara de nume!
I-am culcat, si-acum spre Tine vin,
Ca ei sa nu ma vaza
Si te rog Maicuta Buna
Sa cobori o blanda raza,
Raza bunataii Tale,
Pe frumoasele lor plete
Ca sa n-aibe vise rele
Si nici pleoapele muiete.
Si mi-i fa in zori de ziua,
Cand or fi ca sa se scoale,
Sa-i vad blanzi, cuminti si veseli,
Indreptand spre Tine pasii
Cum se-ndreapta inspre Tine,
Colo-n cer, sus ingerasii.

__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #65  
Vechi 08.03.2013, 22:24:29
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit " De ziua ta mamico " - Mirela B.

De ziua ta mămico,un dar îti dâruiesc
Căci tu esti pentru mine,fiinta ce-i iubesc.
O primăvară dulce măicută să ai parte
Iar supărările lasă-le deoparte.


În ziua aceasta mamă, te rog fii fericită
Căci ai copii tăi,de ei esti tu iubită.
Si mândră sa fii mamă de ai tăi copii,
Căci într-o bună zi la casa lor vor fi.


De ti-am gresit vreodată,azi îmi cer iertare
De azi nu vreau să ai nici o supărare.
Cu inima-mpacată,măicuta tu vei fi
Primeste astăzi darul de la ai tăi copii.


Să nu fii tristă mamă,căci inima mă doare
Primeste astăzi o preafrumoasa floare,
Tu care mi-ai dat viată,si îti multumesc
Doar multumita tie astăzi eu zâmbesc.



Oh!Măicuta mea,azi mare m-ai văzut
Mândră să fii de tine,copii ti-ai crescut.
Si ce-i mai bun pe lume,mamă-ti dăruiesc
Căci esti măicuta mea din suflet te iubesc!


Ce-ti doresti tu mamă azi de mărtisor?
Decat să fiu cu tine să nu îti fie dor
Să-ti dăruiesc o floare,azi de ziua ta
Si din suflet să îti spun:Sărut mâna mama mea!!!!



Doamne, Dumnezeul nostru, Tu, Care imputernicesti florile si verdeata de pe tot pamantul cu caldura soarelui Tau, si sufletul omenesc cu caldura iubirii Tale,-Tu, Cel ce pe toate le-ai zidit de bunavoia Ta in cer si pe pamant si pe toate le pastrezi prin dragoste si mila, revarsa, mult-indurate Doamne, peste sufletul meu cel slab si umilit care se inchina Tie, bunatatea si darul Tau, si iubire si mila peste parintii mei, peste mai-marii mei si peste toti aceia care se ostenesc pentru mine si care m-au ajutat vreodata cu sfatul si bunatatea lor. Fa din sufletul meu un soare calduros pentru sufletul lor, ca fiecare din ei sa simta din indestulare mangaierile si ajutorul cel venit de la Tine si revarsat asupra lor prin rugaciunile si prin dragostea mea fiasca. Iti vorbeste, Parinte, inima mea de fiu (fiica), si stiu ca Tu cunosti launtrul nostru si ca nu Te vei intoarce de la inima mea, atat de daruita tuturor acelora pentru care Te rog,-daruieste-mi, Doamne, intelepciune, ca sa nu uit niciodata, nici in suparari, nici in necazuri si nici in bucurie, invatatura Ta, cum ca "binecuvantarile parintilor intaresc casele fiilor", si iarasi: "cununa batranilor sunt fiii lor si fala fiilor sunt parintii lor". Pentru aceasta, rogu-Te, Doamne, slavite imparate si bunule Parinte, intareste-ma sa cresc inaintea fetei lor cu temerea de Tine si cu rusinea de oameni, pentru ca, prin curatirea de orice rau, prin implinirea oricarui bine, prin fuga de orice pacat si prin setea de orice virtute, viata mea sa fie spre mantuirea mea si a lor. Ca Tu esti, Doamne, Cel ce odinioara ai zis: "Lasati copiii sa vina la Mine, ca a unora ca acestora este imparatia cerurilor", si Ti-ai pus dumnezeiestile Tale maini peste capetelelor si i-ai binecuvantat. Insuti Tu, Doamne, Iisuse Hristoase, trimite din cerul Tau cel preainalt binecuvantarea Ta peste mine, robul Tau, si ajuta-mi sa fac bucurie parintilor mei si sa umblu intru cararile Tale cele sfinte, savarsind numai ce este bun si placut Tie, ca binecuvantat esti in vecii vecilor. Amin.

__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)

Last edited by cristiboss56; 08.03.2013 at 22:28:23.
Reply With Quote
  #66  
Vechi 08.03.2013, 22:30:37
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Rugaciune pentru sanatatea mamei



Catre Dumnezeu si Maica sa
Ma rog pentru mama mea
Sa mi-o tineti sanatoasa
Vesela si bucuroasa!
Doamne ca sa-i fie bine
Vesnic eu te rog pe Tine
Poarta grija mamei mele
Fereste-o de clipe grele!

Pot si eu sa fac mai mult:
Sa fiu bun, sa o ascult
Si de-acuma inainte
Sa incerc sa fiu cumninte.
Pentru sfatu-i parintesc
De ce spune-o sa tin seama!
Tie, Doamne-ti multumesc
Ca am cea mai buna mama!


__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)

Last edited by cristiboss56; 08.03.2013 at 22:40:09.
Reply With Quote
  #67  
Vechi 31.05.2013, 22:13:04
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Rugă pentru copii



Ne rugăm pentru copiii care mănâncă pe furiș acadele înainte de cină, care sar peste exercițiile din cărțile de matematică, care niciodată nu știu unde și-au pus pantofii.
Și ne rugăm pentru cei care privesc spre fotograf din spatele sârmei ghimpate, care nu pot să hoinărească pe străzi într-o pereche nouă de adidași, care n-au clădit niciodată „castele din cuburi", care s-au născut în locuri în care n-ar umbla nici morții, care nu au fost niciodată la circ, care trăiesc în țări prea mici pentru a fi luate în seamă.
Ne rugăm pentru cei care dau pupicuri lipicioase și buchete de gura leului, care ne îmbrățișează în grabă și își uită banii de buzunar acasă.
Și ne rugăm pentru copiii care nu au primit niciodată un desert, care nu au pe nimeni să îi apere, care își privesc părinții uitându-se la ei cum mor, care nu au nici măcar de unde să fure pâine, care nu au nici o cameră unde să facă curățenie, ale căror poze nu se află în albumul nimănui, ai căror monștri sunt adevărați.
Ne rugăm pentru copii care își cheltuiesc în două zile banii de buzunar pe o săptămână, zbiară în magazine când li se refuză ceva și sunt mofturoși la mâncare, cărora le plac poveștile cu fantome, care înghesuie hainele murdare sub pat, se foiesc în biserică și urlă la telefon, care nu spală niciodată cada, cărora nu le place să fie pupați în fața altora, de al căror lacrimi uneori râdem, dar al căror zâmbet ne pot face să plângem.
Și ne rugăm pentru cei ale căror coșmaruri se petrec ziua, care ar mânca orice, care nu au fost niciodată la dentist, care nu au fost răsfățați de nimeni, care se culcă flămânzi și adorm plângând, care trăiesc și se mișcă fără să aibă existență.
Ne rugăm pentru copii care doresc să fie duși în cârcă și pentru cei care nu pot umbla altfel, pentru cei la care nu renunțăm niciodată, pentru cei cărora nu li se acordă niciodată a doua șansă.
Pentru cei cărora le îndulcim viața... și pentru cei care ar prinde mâna oricui ar fi destul de bun să le-o întindă...
Ne rugăm Doamne pentru ca copiii care au părinți să vadă în dragostea lor dragostea Ta de Tată și ne rugăm pentru copiii care nu au părinți să te găsească pe Tine Părinte Veșnic.
Ne rugăm pentru copiii care sunt iubiți și pentru cei care nu sunt iubiți de părinții lor.

Maine este ziua lor - la multi ani copii , mamici si tatici de pretutindeni !





__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)

Last edited by cristiboss56; 31.05.2013 at 22:16:45.
Reply With Quote
  #68  
Vechi 31.05.2013, 22:31:23
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Ruga unui copil

http://www.youtube.com/watch?v=nVbdbwkBr0w
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #69  
Vechi 01.06.2013, 21:05:07
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

1 Iunie Ziua Internațională a Copilului



Cu acest prilej a fost compusă o rugăciune destinată în mod special copiilor. Să ne rugăm, așadar, împreună, pentru copiii noștri:

Doamne Iisuse Hristoase, Fiul Tatălui Ceresc, Care ai binecuvântat copiii și ai zis: Lăsați copiii să vină la Mine și nu-i opriți, Care ai privit cu drag pe tânărul ce Te-a întrebat: Doamne, ce să fac ca să moș-tenesc viața de veci, Tu Care ai înviat din morți pe fiul văduvei din Nain, pe fiica lui Iair și pe prietenul Tău Lazăr, binecuvântează cu ha-rul și cu iubirea Ta pe toți copiii și tinerii din lume; ocrotește pe toți copiii botezați în numele Tău însemnându-se cu semnul Crucii Tale; îndreptează tinerețile și luminează cu lumina Ta cea sfântă viața ti-nerilor din Biserica noastră; sporește iubirea copiilor față de părinți și a părinților față de copii, înmulțește râvna copiilor și tinerilor pentru carte și respectul și recunoștința lor față de educatorii, învățătorii și profesorii lor.
Doamne Iisus Hristoase, Doctorul sufletelor și al trupurilor noastre, vindecă mulțimea copiilor și tinerilor bolnavi în familii, în spitale, în cămine de copii, alină-le suferința și dăruiește răbdare și dragoste celor care îngrijesc de ei: părinți, medici și surori de caritate.
Doamne Iisuse Hristoase, Păstorule mult milostive, mângâie cu Du-hul Tău Cel Sfânt, pentru rugăciunile Maicii Tale și ale tuturor sfinților, mulțimea copiilor orfani sau părăsiți de părintii lor, a copiilor întristați și singuri, săraci și neajutorați; dăruiește tuturor adulților dragoste părintească pe care să o arate copiilor fără de părinți și fără de adăpost.
Doamne Iisuse Hristoase, Tu care ești speranța și mântuirea noas-tră, dăruiește speranță și tărie sufleteasca tinerilor dezorientați și fără ideal, descurajați și fără speranță pentru viitor; dăruiește părinților copiilor, slujitorilor Bisericii, autorităților civile și tuturor oamenilor de bună credință sporită grijă pentru prezentul și viitorul copiilor și tinerilor din țara noastră, ca ei să poată simți că trăiesc sub bine-cuvântarea Ta, într-o țară binecuvântată de Tine, într-un popor care poartă numele Tău la creștinarea sa ca popor nou în lume.
Binecuvântează, Doamne, persoanele și instituțiile care au grijă de copii și tineri, îi ocrotesc și îi îndrumă, îi ajută și îi formează să devină oameni credincioși și înțelepți, harnici și darnici, buni și cinstiți, milostivi și curajoși spre slava Sfintei Treimi și demnitatea poporului nostru. Amin.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #70  
Vechi 08.12.2013, 18:57:48
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Rugaciune pentru copii

Dumnezeule, Parinte Ceresc Multindurat, miluieste pe copiii nostri (numele) pentru care Te rugam cu smerenie si pe care ii lasam intr-adins ocrotirii Tale. Asaza intru ei credinta tare, invata-i pe ei cucernicia inaintea Ta si invredniceste-i pe ei sa Te iubeasca cu putere pe Tine, Ziditorul si Mantuitorul nostru. Indreapta-i pe ei, Doamne, pe calea adevarului si a binelui, ca sa savarseasca toate spre slava numelui Tau. Invata-i pe ei evlavia si viata cea virtuoasa, ca sa fie buni crestini si folositori oamenilor. Da-le lor sanatate sufleteasca si trupeasca si spor in lucrarile lor. Izbaveste-i pe ei de vicleniile diavolului celui intunecat, de multimea smintelilor, de patimile cele scarnave, de toate necuratiile si de oamenii cei fara de randuiala. Pentru numele cel sfant al Fiului Tau, Domnul nostru Iisus Hristos, cu rugaciunile Preacinstitei Sale Maici si ale tuturor sfintilor, indruma-i pe ei catre limanul linistit al vesnicei Tale imparatii, ca ei impreuna cu toti dreptii pururea sa-Ti multumeasca Tie, impreuna cu Fiul Tau cel Unul-Nascut si cu Duhul Sfant, Domnul de Viata facatorul.
Amin.

Rugaciune mai inainte de a incepe sa-i invatam pe copii

Doamne Dumnezeule si Ziditorule al nostru, al Carui Chip suntem noi, oamenii, pe care ne-ai infrumusetat si ne-ai ales si pe care ne-ai invatat Legea Ta cea mantuitoare; Cel ce ai descoperit tainele Tale pruncilor, lui Solomon si tuturor celor care Te cauta pe Tine, Datatorule – deschide inima, mintea si gura robilor tai acestia, ca sa se intelepteasca prin puterea legii Tale si sa cunoasca invatatura care le este lor de folos pentru slava sfantului Tau nume, pentru folosul si zidirea Sfintei Tale Biserici, pentru intelegerea binelui si savarsirea voii Tale. Izbaveste-i pe ei de toate rautatile vrajmasilor, ocroteste-i pe ei in credinta cea crestina si in curatie, in toata vremea vietii lor – ca sa se intareasca cu intelepciunea si sa implineasca poruncile Tale, si astfel inteleptiti sa preaslaveasca preasfant numele Tau si sa se faca mostenitori ai imparatiei Tale, caci Tu esti Dumnezeu intru tot milostiv si intru tot bun, si Tie se cuvin toata slava, cinstea si inchinaciunea, Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, acum si pururea si in vecii vecilor.
Amin.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
O familie cere ajutor pentru copiii lor Adriana Cluj Umanitare 0 28.05.2012 17:42:54
rugaciuni pentru viitoare mame Mirela0110 Generalitati 0 03.03.2011 14:12:16
De Sfanta Cuvioasa Paraschiva sufletul iubitei mele mamici va pleca la ceruri.... eduandra Preotul 16 12.12.2009 03:56:47
2% pentru copiii de la Valea Plopului gigelchiazna Stiri, actualitati, anunturi 1 04.10.2009 20:12:07
Pntru mamici Laurentiu Generalitati 5 08.02.2007 20:37:03