Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 28.09.2006, 22:49:44
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Ce trebuie sa faca un baiat cand se indragosteste de o fata ?
pareri
Reply With Quote
  #2  
Vechi 29.09.2006, 00:17:37
tigruta25 tigruta25 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 13
Implicit

adica, ce vrei sa faci?!
pai cred ca primul impuls este sa vezi daca fata iti raspunde la fel... nu stiu nu stiu care sunt dubiile tale?
???
Reply With Quote
  #3  
Vechi 29.09.2006, 00:45:32
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laurentiu
Ce trebuie sa faca un baiat cand se indragosteste de o fata ?
pareri
Mai intai sa vada daca intr-adevar e iubire sau e numai o aprindere patimasa. Esential intr-o relatie e sa se vada daca celalalt ne-ar ajuta in drumul spre mantuire, sau ne impiedica. Adica daca e crestin autentic sau nu. Daca raspunsul e pozitiv, atunci e minunat, veti putea fi mereu in trei (voi doi si Dumnezeu).

Apoi incearca sa fii activ: sa-i vorbesti, sa o asculti, sa va plimbati impreuna, sa va sunati, sa va faceti mici cadouri, etc. Astfel vei simti in inima ta daca intr-adevar ea este jumatatea ta. Baiatul e cel care trebuie sa-i expuna fetei sentimentele...stiu ca ti-ar conveni sa fii fata de data asta, dar n-ai ce face. :p Pentru a te decide daca ea e cea langa care vrei sa fii o viata si o vesnicie, intreaba-L si pe Dumnezeu si pe duhovnic, posteste o perioada, si pe urma, cand se ajunge la o maturitate a deciziei tale, spune-i ce-i in inima ta.

Incearca sa o respecti 100%. O femeie care se simte respectata va da mai multa iubire. Ceea ce uneste cu adevarat e respectul reciproc, curatenia voastra, pacea relatiei voastre. Apoi, dupa intrarea in Taina (daca va fi cazul), vor veni si alte bucurii de trait in 2. Ne anunti daca e vreo nunta la orizont si nu uiti sa faci cinste ;)
Elena


Reply With Quote
  #4  
Vechi 29.09.2006, 06:28:29
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Depinde de intentiile pe care le are el, baiatul si de ceea ce urmareste fata.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 29.09.2006, 12:51:29
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Va_iubesc
Citat:
În prealabil postat de Laurentiu
Ce trebuie sa faca un baiat cand se indragosteste de o fata ?
pareri
Mai intai sa vada daca intr-adevar e iubire sau e numai o aprindere patimasa. Esential intr-o relatie e sa se vada daca celalalt ne-ar ajuta in drumul spre mantuire, sau ne impiedica. Adica daca e crestin autentic sau nu. Daca raspunsul e pozitiv, atunci e minunat, veti putea fi mereu in trei (voi doi si Dumnezeu).

Apoi incearca sa fii activ: sa-i vorbesti, sa o asculti, sa va plimbati impreuna, sa va sunati, sa va faceti mici cadouri, etc. Astfel vei simti in inima ta daca intr-adevar ea este jumatatea ta. Baiatul e cel care trebuie sa-i expuna fetei sentimentele...stiu ca ti-ar conveni sa fii fata de data asta, dar n-ai ce face. :p Pentru a te decide daca ea e cea langa care vrei sa fii o viata si o vesnicie, intreaba-L si pe Dumnezeu si pe duhovnic, posteste o perioada, si pe urma, cand se ajunge la o maturitate a deciziei tale, spune-i ce-i in inima ta.

Incearca sa o respecti 100%. O femeie care se simte respectata va da mai multa iubire. Ceea ce uneste cu adevarat e respectul reciproc, curatenia voastra, pacea relatiei voastre. Apoi, dupa intrarea in Taina (daca va fi cazul), vor veni si alte bucurii de trait in 2. Ne anunti daca e vreo nunta la orizont si nu uiti sa faci cinste ;)
Elena

Multumesc pentru explicatie este adevarata...deocamdata nu fac nunta doar imi luam masuri in caz ca ma-ndragostesc..cand voi face nunta daca ma tine memoria.. te voi invita si pe tine Elena
Reply With Quote
Răspunde