Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 26.05.2015, 15:40:20
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AGabriela Vezi mesajul
Singurul lucru pentru care ma mai rog (inafara de multumire/slava) este sa mi se arate un drum pe care sa pot trai: adica sa iubesc, sa ma bucur, sa am liniste sufleteasca, sa pot fi mereu zambitoare chiar si in greutati, sa pot fi milostiva fara sa judec etc....sa traiesc in Hristos mai pe scurt. Sa nu mai simt ca fac umbra degeaba pamantului.
Din pacate nu am cum iesi, sunt departe de casa si de prieteni si este si aceasta o durere in plus.
Asta inseamna sa dobandesti Duh Sfant. Spovedeste-te cat mai sincer pentru pacatele cu vorba, cu fapta si cu gandul. Pregateste-ți inima sa-L primesti! Ai putea citi
http://sfantulioancelnou.trei.ro/car...smereniei1.htm
Reply With Quote
  #12  
Vechi 26.05.2015, 15:47:45
AGabriela AGabriela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.12.2011
Locație: Ploiesti/Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 253
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Gabriela, știu că nu ești cu nimeni momentan. Întoarce-te la părinți, ajută-i la bătrânețile lor, găsește un servici care să-ți placă, chiar dacă nu faci carieră. Părinții te vor ajuta și ei, nu vei mai plăti chirie, și îți va fi bine.
Nu cariera este scopul creștinilor.
Este usor de spus insa in nu-i asa de usor de pus in practica. In casa parintilor mei locuieste si familia fratelui meu si nici nu mai sunt la varsta care sa stea cu parintii atata timp cat ei inca sunt in putere, iar munca mea imi place chiar foarte mult. De munca nu ma plang, doar de faptul ca nu stiu ce sa fac cu viata mea, iar de gasit un alt servici este destul de greu in zilele noastre (am incercat si acest lucru si inca sunt in cautarea unui loc de munca care sa imi ofere mai multa stabilitate pe pamant strabun)


Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Ține-te de un duhovnic bun, care cunoaște multe persoane și e sociabil și popular, deschis și îmbunătățit, atent și cu discernământ, și acel duhovnic îți va face cunoștiință cu un bărbat creștin, în vederea căsătoriei. De la părinți, veți pleca împreună, și vă veți sluji unul altuia cu bubucrie.

Eu așa simt, că îl vei cunoaște, foarte curând și te vei căsători apoi cu el. Cunoscându-l, să pui în aplicare ce ți-am spus mai sus, în postul anterior.

Spui că nu știi să iubești și nu știi dacă ai iubit vreodată... Cuvinte de teamă.

Fi femeie demnă, fi hotărâtă și puternică, dar și blândă și ascultătoare. Nu te teme, de nimeni și nimic, decât de Dumnezeu. Nu te teme, nici dacă vei fi în fața morții. Iubește și atunci pe toți, fi și atunci deschisă și lucidă, urmează calea iubirii, a vieții, a dăruirii și a iertării. Calea creștinească.

Așa vei iubi. Așa să iubești. Așa se iubește.

Ascultă-mă, că te învăț la bine. Îți vreau binele, și îmi jertfesc din timpul meu, ca să-ți slujesc, să-ți fiu alături.

Iar ascultând, când îți va fi bine, să nu uiți apoi, să mulțumești lui Dumnezeu, să-i mulțumești, mai multe zile decât L-au rugat să te ajute. Și mulțumindu-i, mai mult ajutor vei primi.
Dar pentru început, trebuie să faci ce te învață creștinii, frații tăi, preoții, Sfinții Părinți, și mai ales Noul Testament.

Pune început bun, al mântuirii, fiecărei zile.
Stiti cati mi-au spsu ca simt ca foarte curand se va petrece asta? N persoane, iar "curand" este de vreo cativa ani, pe putin vreo 5 :)

Va multumesc oricum pentru cuvintele frumoase :)
Reply With Quote
  #13  
Vechi 26.05.2015, 15:51:29
AGabriela AGabriela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.12.2011
Locație: Ploiesti/Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 253
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Va multumesc frumos. Am incercat sa citesc cartea Sf Siluan insa chiar nu am reusit
Reply With Quote
  #14  
Vechi 26.05.2015, 21:57:55
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Cumva amesteci planurile
Aparitia unui barbat nu are nimic in comun cu legatura ta cu Dumnezeu
Aceea trebuie sa fie la fel de puternica indifferent ca apare sau nu acel barbat ,ca esti bolnav sau nu, sanatos sau disperat
Nu barbatul infrumuseteaza viata ci Dumnezeu .
Daca ai putea sta singura cu tine si l-ai regasi pe Dumnezeu in tine,nu ti-ar mai trebui nimic din nevoile dupa care alearga lumea
Un sot vine cand esti pregaztit sa oferi ceva ,nu cand iti pui toata nadejedea ca iti trece uratul prin el.
Oamenii nu ne pot aduce fericirea,dar Dumnezeu poate face fericit si pe cel mai nefericit om.
Faptul ca nu simti bucurie in relatia ta cu Dumnezeu inseamna ca acolo trebuie sa umbli .Sa lasi pe Dumenzeu sa patrunda in singuratatea ta,sa nu incerci sa fugi de singuratate
Reply With Quote
  #15  
Vechi 26.05.2015, 22:28:48
bogdan81 bogdan81 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2011
Mesaje: 1.270
Implicit

Gabriela, nu se pot da sfaturi in privinta asta. Te poti ruga lui Dumnezeu sa te ajute in a gasi pe cineva, dar in general nu trebuie sa uitam ca Dumnezeu nu ne da sa ducem o cruce mai grea decat putem duce. Si mie mi-a placut o replica dintr-un film "Ostrov", in care la final ucenicul il intreaba pe batran:" Cum sa traiesc?" iar batranul ii raspunde: "Traieste cum poti.
Incearca numai sa nu pacatuiesti prea mult." Iar in privinta faptului ca te simti singura, sa stii ca exista si singuratate in doi, si e foarte rea. Poate chiar mai rea decat aia obisnuita. Si poate ca atunci cand ne e mai greu ne punem toata nadejdea in Dumnezeu si ne agatam de El cu toata fiinta noastra, iar atunci cand avem de toate uitam de El. Nu stiu de ce suntem asa, dar uneori boala si suferinta sunt mijloacele prin care Dumnezeu ne iubeste si ne tine legati de El.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 26.05.2015, 23:04:49
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Stupid sfat.
Ce inseamna "prea mult"?
Sa curvesti dar sa nu preacurvesti?
Etc.

A fost interesant filmul dar la replica aia am ramas cu gura cascata.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 26.05.2015, 23:07:30
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AGabriela Vezi mesajul
Doamne ajuta!
Nu stiu nici ce sa fac, nici cum sa fac. Ce sa fac cu viata mea: la manastire nu am dor de duca, spre casnicie nu se leaga nimic. Nu stiu cum sa fac sa aflu ce drum pot alege, spre ce sa ma duc, incotro? M-am rugat cat am putut, rugaciunea sistematica nu o mai pot face, nu mai cred in mine, timpul trece si nu se mai intoarce, singura/batrana ma simt, departe de casa si de prieteni sunt.
Intrebarea este cum sa ma rog sa fiu indreptata pe un drum care sa fiu sigura ca trebuie urmat, sa simt ca traiesc si ca ma bucur de viata, ca nu fac doar umbra pamantului si atat?

P.S: am parinte duhovnic, stie framantarile mele, tin posturile cat pot, incerc sa mai citesc pe ici pe colo...insa toate acestea nu ma ajuta prea mult
Multumesc
A avea duhovnic nu e tot una cu a fi credincios si a te ruga nu e tot una cu a avea o credinta vie.
E clar ca a ta credinta nu te implineste - undeva e o problema serioasa, poate patimi ascunse, aparent minore dar cu impact serios asupra vietii spirituale.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 26.05.2015, 23:21:44
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Stupid sfat.
Ce inseamna "prea mult"?
Sa curvesti dar sa nu preacurvesti?
Etc.

A fost interesant filmul dar la replica aia am ramas cu gura cascata.
E totusi interesanta replica .
E un inceput bun,un sfat bun.
Nu pacatui prea mult,dar las la latitudinea ta sa zici cat de mult
Si atunci se va trezi in cel vizat dporinta de a mai pune inca o virtute si inca una, de a se mai abtine de la o nelegiuire,de a face pasi mici
Nu e un indemn ca se accepta unele pacate, e mai degraba o speranta ,ca indiferent de ce pacate ai avea , te poti ridica ,prin propria vointa.
E o lege a compensatiei ,daca tu esti indulgent cu mine atunci devin eu aspru cu mine.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 26.05.2015, 23:23:41
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
A avea duhovnic nu e tot una cu a fi credincios si a te ruga nu e tot una cu a avea o credinta vie.
E clar ca a ta credinta nu te implineste - undeva e o problema serioasa, poate patimi ascunse, aparent minore dar cu impact serios asupra vietii spirituale.

Da , asa e
Ajuta sa ai duhovnic si sa te rogi,dar daca nu ai bucurie , nu ai credinta.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 26.05.2015, 23:35:23
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
E totusi interesanta replica .
E un inceput bun,un sfat bun.
Nu pacatui prea mult,dar las la latitudinea ta sa zici cat de mult
Si atunci se va trezi in cel vizat dporinta de a mai pune inca o virtute si inca una, de a se mai abtine de la o nelegiuire,de a face pasi mici
Nu e un indemn ca se accepta unele pacate, e mai degraba o speranta ,ca indiferent de ce pacate ai avea , te poti ridica ,prin propria vointa.
E o lege a compensatiei ,daca tu esti indulgent cu mine atunci devin eu aspru cu mine.
Poate dai exemplu de literatura "clasica" ortodoxa unde se gaseste un sfat asemanator.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare