Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #551  
Vechi 26.06.2015, 13:44:10
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Si totusi omul a pus o intrebare de bun simt.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #552  
Vechi 26.06.2015, 14:01:39
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Venită de la un rătăcit (eretic), nu te-ai prins. :)))
  #553  
Vechi 26.06.2015, 14:05:23
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Vitiate Vezi mesajul
...DACA va fi canonizat, ce vor face oponentii canonizarii?
Daca va fi canonizat atunci il voi cinsti ca sfant. Simplu! Eu fac ascultare de biserica, de canoane etc.

Dar DACA NU va fi sfant, ce vor face adeptii?? Ca e o adevarata isterie, nu gluma.


La Prislop biserica parca nici nu exista, este lasata in umbra, totul datorita mormantului. Si cand te inchini, trebuie sa existe o ordine, o ierarhie, ca sa spun asa. Iar ordinea in care trebuie sa acordam evlavie ar fi aceasta:

- Biserica
- Pestera Sf. Ioan de la Prislop
- Mormantul parintelui Arsenie.

Este ceva strigator la cer ce se intampla acolo!
  #554  
Vechi 26.06.2015, 15:59:26
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Daca va fi canonizat atunci il voi cinsti ca sfant. Simplu! Eu fac ascultare de biserica, de canoane etc.
Un bun creștin are tot dreptul să fie rezervat în ceea ce privește sfințenia Părintelui și îi respect alegerea. Dar, când cauți greșeala celuilalt, te mai poți numi creștin?

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Dar DACA NU va fi sfant, ce vor face adeptii?? Ca e o adevarata isterie, nu gluma.
Eu, ca adept, nu am nici o problemă că nu este canonizat. Ajutorul primit este dovada sfințeniei Părinetelui. Oare poți tu sau altcineva să schimbi convingerile acelora care au primit ajutor de la Domnul prin mijlocirea Părintelui?

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
La Prislop biserica parca nici nu exista, este lasata in umbra, totul datorita mormantului.
Fii serios, vorbești prostii! Tu te-ai dus la Prislop doar pentru a-ți întări convigerile. Cee ce nu vrei să vezi este faptul că la Prislop merg foarte mulți "pelerini" (în pantaloni scurți, cu haine decoltate) care, de fapt, nu au nici o treabă cu Biserica. Ei vin din auzite că acolo e un sfânt care face minuni. Oameni cu necazuri și căutători de minuni sunt destui, dar nu știi cum lucrează Dumnezeu cu acești oameni prin acest Părinte. Nu știi cum o minune poate schimba radical viața acelui om. Și fii sigur că Dumnezeu nu îngăduie ceva ce nu este de folos omului.

Părintele este atât de popular românului încât și ateii, ezoteriștii sau cei de alte confesiuni știu de Părintele. De aici și explicația "rătăcirilor" din mărturii, din media sau în comportamentul "adepților" Părintelui. Sunt foarte mulți care se consideră "adepți" ai Părintelui, dar care nu fac mai nimic din sfaturile lui și foarte puțini adepți care îi pun în practică sfaturile. La fel și cu faptul că suntem un popor ortodox cu numele, căci practicanți efectivi sunt foarte puțini. În schimb, sunt mulți care își dau cu părerea fără măcar să fi citit ceva din viața și scrierile Părintelui. Una e să vezi un peisaj frumos direct cu ochiul liber și alta este să-l privești printr-un geam fumuriu.

ps: un bun creștin este îngăduitor cu neputințele oamenilor și singura lui povară este păcatul propiu și nicidecum păcatul aproapelui.
  #555  
Vechi 26.06.2015, 16:20:58
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristirg Vezi mesajul
-ok deci sa inteleg ca p Boca era impotriva folosirii imaginatiei/inchipuirii de catre Assisi pt ca pot sa apara nălucile, vederile false
Scrie foarte clar. :)

Citat:
În prealabil postat de cristirg Vezi mesajul
-si atunci de ce l-a pictat cu aureola de sfant pe un inselat de demoni?
Repet, e greu de pătruns viziunea Părintelui. O explicație pe care am găsit-o ar fi că Francisc de Assisi și Sf. Serafim de Sarov au contribuit la convertirea unei catolice la Ortodoxie, iar pictura ar fi o mărturie a acestei convertiri...probabil (zic și eu) Părintele Arsenie îl vedea Francisc de Assisi ca o cale de revenire la Ortodoxie a catolicilor.
  #556  
Vechi 26.06.2015, 16:44:05
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
4. Faptul că nu numai că picta în haine călugărești albe și culion alb, complet străin de predania Bisericii lui Hristos, dar și umbla prin mănăstire, în alb, încă din tinerețe. Se considera vreun superior ales de Dumnezeu? Ce Sfinți Părinți mai făceau așa ceva? Doamne iartă-mă, dar e unic în istoria monahismului din toate timpurile. Nu se face așa ceva. Ți totuși de o comuniune cu cei de dinainte, nu? "Ascultați de mai marii voștrii și urmați-le credința", spune la Evrei, nu? Nu se face ce-a făcut părtintele Arsenie Boca. Doamne iartă-mă.
De poza asta ce spui? Părintele Arsenie împreună cu duhovnicul său, Părintele Stăniloaie:



În altă ordine de idei, crezi că părintele Arsenie nu a avut un îndrumător, nu facea ascultare?

ps: hainele sunt de culoare gri deschis.
ps: nu haina sau barba îl fac pe om mai sfânt, acestea sunt din "lucrarea cea dinafara". Dialog cu Părintele Cleopa: http://www.crestinortodox.ro/forum/s...3&postcount=51
  #557  
Vechi 26.06.2015, 17:12:08
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Nu știam de ce mă simțeam agitat când citeam din el, îmi împrăștia mintea ceva de necrezut, scrierile lui, cum nu mi s-a mai întâmplat la nici un alt autor bisericesc contemporan, niciodată... Trebuia să fiu foarte odihnit când citeam de la el... Doamne iartă-mă.
Iată și o explicație: https://www.youtube.com/watch?v=vozFqlk7sOA&t=18m46s

"Părintele [Arsenie] a fost o personalitate puternică, a fost un om cu o putere de sinteză, a fost un om cu o putere de pătrundere." (Arhim. Teofil Pârăian)

"Părintele Arsenie Boca a fost un fenomen unic în istoria monahismului românesc" (Părintele Stăniloae).
  #558  
Vechi 26.06.2015, 17:13:27
cristirg cristirg is offline
Banned
 
Data înregistrării: 26.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 577
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
În altă ordine de idei, crezi că părintele Arsenie nu a avut un îndrumător, nu facea ascultare?
-care a fost indrumatorul,duhovnicul lui? eu stiam ca nu a avut unul
  #559  
Vechi 26.06.2015, 17:51:38
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristirg Vezi mesajul
-care a fost indrumatorul,duhovnicul lui? eu stiam ca nu a avut unul
Unul dintre ei, cel din poză, Părintele Stăniloaie. De unde știai? :))) Of, of...cum poți să ajungi să crezi că un duhovnic de talia părintelui, stareț la Sâmbăta, apoi la Prislop, să nu aibă duhovnic?

Last edited by ovidiu b.; 26.06.2015 at 18:03:26.
  #560  
Vechi 26.06.2015, 18:02:26
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Dar DACA NU va fi sfant, ce vor face adeptii?? Ca e o adevarata isterie, nu gluma.
Ce zici, cine poate zdruncina credința acestui om, fost ateu, actual preot, care mărturisește că schimbarea lui a avut loc printr-o minune făcută de Dumnezeu la mormântul Părintelui Arsenie și care îl vede pe Părintele ca pe "un om a lui Dumnezeu".

Părintele Ciprian Negreanu - Mărturii despre Părintele Arsenie Boca: https://www.youtube.com/watch?v=Wb6UWEhwJ3g&t=0m47s
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Parintele Arsenie Boca Carmen FUNIERU Biserica Ortodoxa Romana 141 20.01.2014 16:22:05
PR. ARSENIE BOCA cristina83 Mari Duhovnici si predicile lor 70 17.01.2013 14:14:43
7 intamplari cu Arsenie Boca florisca Generalitati 13 31.08.2010 20:40:31