Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 29.07.2017, 01:24:39
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.882
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Addy11 Vezi mesajul
@Iorest
Nu am spus ca nu exista chirurgi, profesori, politisti si alte categorii de oameni pregatiti profesional care nu se impartasesc... fiecare face ce vrea in timpul liber si este la fel de liber sa creada in ce doreste. Unii merg la biserica,... altii merg la bordel,... altii la carciuma si altii la biblioteca. Fiecare urmeaza ritualurile locului in care se duce.
Rar fac gură chirurgii și dentiștii pe tema igienei la Împărtășanie, așadar asta nu e decât o altă gargară scoasă din când în când din tolba cu surprize anti-religioase.


Citat:
În prealabil postat de Addy11 Vezi mesajul
@Iorest
- Profesorul respecta la randul lui in meseria pe care o practica impartialitatea privitor la credinta, politica si alte cele... El urmeaza o programa educationala pe care o urmeaza si nu are voie sa supuna copiii pe care ii are in grija/ educatie la ritualuri si alte activitati (de ex sa ii duca la impartasit) fara acordul fiecarui parinte in parte.
Retorica asta mergea înainte de decizia CCR privind ora de religie, cine nu vrea nu-și semnează cererea pentru ora de religie văd că încă se marșează pe teme din campaniile trecute pentru discreditarea orei de religie, deci din nou gargară.

Ideea e că nu e timp de împărtășanie cu clasa dacă: Biserica e departe și copii sunt mulți, de pe la 7 ani in sus măcar 5 minute preotul poate sta de vorbă cu ei ori n-are timp într-o oră didactică, care e musai dimineața că nu pot sta nemâncați și trebuie să mai ajungă și înapoi la celelalte ore.

Citat:
Poti tu ca preot sa imi spui ca daca am credinta nu am cum sa ma imbolnavesc... iar tu pe usa cealalta vinzi polite de asigurare pe bani? ca sa fim siguri...

Acu pe bune, ... chiar asa?
Păi tocmai că se fac polițe de sănătate arată încrederea Bisericii în faptul că oamenii nu se pot îmbolnăvi de acolo, altfel ar trebui să asigure despăgubiri și profitul ar fi minim sau ar da faliment pe activitatea asta economică.
Un broker deștept ar face polițe doar unde știe că despăgubirile sunt minime, a fost și scandal în State pentru furtul datelor de sănătate din dosarele pacienților, miza erau tot asigurările .

Mie nu mi-a oferit niciun preot asigurare de sănatate, asta mai lipsea să fie preoții brokeri de sănătate, ei-aș'!
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 29.07.2017 at 01:46:16.
Reply With Quote
  #92  
Vechi 24.11.2017, 20:19:32
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Cu sau fără asigurări de sănătate, încă din cele mai vechi timpuri, atât preotii cât și medicii au fost nevoiți prin specificul muncii lor sa vegheze la căpătâiul bolnavilor muribunzi de cele mai cumplite și infecțioase boli...cu echipament de protecție mai mult sau mai puțin sofisticat și adecvat situației. ..
Reply With Quote
  #93  
Vechi 13.12.2017, 10:39:53
catehumen catehumen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.01.2011
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 109
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
Nu cred ca este pacat, insa n-ar fi rau sa-i obisnuim si pe copii cu putina osteneala.
"Conferentiare" cred ca parintii trebuie obisnuiti cu osteneala ,nu copilul de 3 ani .Sper sa nu ai si sa nu faci copii ...Fereasca Dumnezeu !
Reply With Quote
  #94  
Vechi 13.12.2017, 10:42:41
catehumen catehumen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.01.2011
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 109
Implicit

Citat:
În prealabil postat de liclic27 Vezi mesajul
este bine sa impartasim copii, de pana la 3 ani, la o ora dupa ce au mancat?
O intrebare tampita ! Ca parinte nu-i da de mancare inainte de impartasanie si se rezolva problema si topicul deschis aiurea .
Pui problema ca si cum un copil la 3 ani mananca cand vrea el ))
Mai folositi chestia aia din cap numita creier mai oameni buni ....
Reply With Quote
  #95  
Vechi 26.12.2017, 22:05:13
Anastasia2017 Anastasia2017 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2017
Mesaje: 6
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moon27 Vezi mesajul
Buna ziua. Am si eu o nelamurire... Am o fetita de aproape 9 anisori in clasa a 3 a... si face religie la scoala. Noi am incercat sa o invatam cat de mult am stiut si noi despre religie si despre Dumnezeu... insa din pacate ne-am lovit de foarte multe ori de cateva aspecte care in opinia noastra contrazic credinta si ceea ce stim noi. Un exemplu ar fi faptul ca am vrut sa o impartasim insa copilul era bolnav si era sub medicatie cu antibiotice care trebuiau luate la ore fixe. In consecinta la ora 9 i-am dat antibioticul si am asteptat pana la ora 11 pana s-a terminat slujba... dar surpriza... preotul ne-a anuntat ca nu poate sa o impartaseasca pentru ca a baut apa... i-am explicat ca a baut apa din cauza medicatiei dar... am plecat cu fata neimpartasita dupa ce am tinut-o nemancata pana la ora 11... si ceva ...
Din păcate există mulți preoți formaliști și religioși care țin mai mult la literă decât la libertatea în Duhul Sfânt.

Citat:
În prealabil postat de Moon27 Vezi mesajul
Dar asta a trecut... un alt aspect care ne-a socat este.... ca ne-am gandit sa vorbim cu preotul de la scoala (profesorul de religie) ca inainte de Paste sa impartaseasca toti copiii... i-am explicat ca daca este nevoie aducem noi tot ce necesita Sfanta Taina a Impartasaniei... insa surpriza... a refuzat... Si acum vine marea mea nelamurire... poate un preot sa refuze Sfanta Taina a Impartasaniei la 23-25 de copii? (nu stiu exact cati elevi sunt in clasa). Va multumesc
Păcat...
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
impartasirea copiilor mici vam Impartasania (Taina Euharistiei) 353 10.03.2020 01:23:29
Carnavalul copiilor( Mosul copiilor din centrele de plasament) mirela1990 Umanitare 0 12.12.2010 00:27:05
Impartasirea copilului mic DariaFlor Generalitati 95 08.09.2010 21:12:34
Impartasirea Preotului un.simplu.gand Preotul 3 06.09.2010 20:06:57