Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 22.07.2010, 00:07:27
Adrinskaia Adrinskaia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 102
Implicit Valea Screzii

As vrea sa inteleg care pot fi motivele pentru care parintele Tanase Nicolae a inceput atat de multe Sfinte Biserici. Personal m am gandit ca ar putea cumva avea legatura cu faptul ca Sfantul Ioan cel milostiv a pierdut treisprezece corabii cu milostenii pentru ca s ar fi trufit, dupa spusele acestuia. Nu prea inteleg ce insemnatate are slujirea la hram, m am cam invatat sa evit hramurile si aglomeratia si nu stiu daca gresesc cumva, parintele Arsenie stiu ca recomanda participarea la sfintirea de Biserici, iar alcineva sublinia castigul spiritual din aceasta participare.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 28.07.2010, 16:47:46
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Participarea la sfintiri de biserici e de mare folos, se sfinteste si omul! La sfintiri de obicei ierarhul face dezlegare de pacate iar de la parintele Iustin stiu ca la 7 sfintiri sufletul se curata ca la botez.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 28.07.2010, 17:08:29
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adrinskaia Vezi mesajul
As vrea sa inteleg care pot fi motivele pentru care parintele Tanase Nicolae a inceput atat de multe Sfinte Biserici. Personal m am gandit ca ar putea cumva avea legatura cu faptul ca Sfantul Ioan cel milostiv a pierdut treisprezece corabii cu milostenii pentru ca s ar fi trufit, dupa spusele acestuia. Nu prea inteleg ce insemnatate are slujirea la hram, m am cam invatat sa evit hramurile si aglomeratia si nu stiu daca gresesc cumva, parintele Arsenie stiu ca recomanda participarea la sfintirea de Biserici, iar alcineva sublinia castigul spiritual din aceasta participare.
Cred ca parintele, prin proiectul sau, a incercat sa ne lanseze noua tuturor o provocare. In orasele si in satele de la noi trebuie sa recunoastem ca prisosesc magazinele alimentare, birturile, crasmele etc. De ce nu ar "prisosi" si bisericile, paraclisele si troitele?

Dintre toate popoarele ortodoxe, mai ales la greci am vazut o asemenea preocupare a credinciosilor de a sfinti fiecare intersectie printr-o bisericuta, un mic paraclis sau o troita. Acestia au obiceiul, dupa posibilitati, ca in curtile proprii sa ridice un mic paraclis unde chiar si simpli trecatori pot aprinde o lumanare si inalta o rugaciune. La hramul paraclisului cheama preotul pentru a face Sfanta Liturghie sau Te-Deum.

Nu stiu daca participarea la slujba sfintirii bisericii aduce stregerea pacatelor de la sine. Mai degraba trebuie sa luam seama ca este foarte important sa fii ctitor, sustinand dupa posibilitati ridicarea unei biserici si, de ce nu, a unui paraclis personal.

Last edited by Marius22; 28.07.2010 at 17:13:50.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Incendiu la asezamantul de la Valea Plopului Veniamin Stiri, actualitati, anunturi 2 17.12.2011 21:08:01
Copiii din Valea Plopului Florin-Ionut Generalitati 34 05.03.2011 15:01:27
Manastirea Valea costel Pelerinaje la locuri Sfinte 0 06.08.2010 16:11:57
2% pentru copiii de la Valea Plopului gigelchiazna Stiri, actualitati, anunturi 1 04.10.2009 20:12:07
2 % din impozit pt copiii de la Valea Plopului florina.stan Stiri, actualitati, anunturi 3 07.01.2009 21:16:46