Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Resurse ortodoxe on-line
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 15.08.2017, 16:43:52
Bucuriepedrum's Avatar
Bucuriepedrum Bucuriepedrum is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.08.2017
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 455
Wink Sfântul Efrem cel Nou

Salutare tuturor!

Nu știu dacă vouă vă este cunoscut acest sfânt, pe mine și pe familia mea ne-a ajutat enorm de-a lungul timpului. L-am cunoscut în 2013, prin intermediul unei maici. Aveam un episod depresiv și ea mi-a recomandat să-i cer ajutorul Sfântului. După câteva zile petrecute la mănăstire, starea mea s-a îmbunătățit considerabil, am venit o altă persoană de acolo, simțeam că plutesc, îmi venea să îmbrățișez pe toată lumea. Tot de atunci părinții mei merg la biserică, iar fratele meu se împărtășește des.
Și multe, multe daruri ne-a mai făcut Sfântul, dar am să vi le povestesc mai apoi. Acum vreau să aud și experiența voastră. :)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 18.08.2017, 19:39:52
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.882
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bucuriepedrum Vezi mesajul
Salutare tuturor!

Nu știu dacă vouă vă este cunoscut acest sfânt, pe mine și pe familia mea ne-a ajutat enorm de-a lungul timpului. L-am cunoscut în 2013, prin intermediul unei maici. Aveam un episod depresiv și ea mi-a recomandat să-i cer ajutorul Sfântului. După câteva zile petrecute la mănăstire, starea mea s-a îmbunătățit considerabil, am venit o altă persoană de acolo, simțeam că plutesc, îmi venea să îmbrățișez pe toată lumea. Tot de atunci părinții mei merg la biserică, iar fratele meu se împărtășește des.
Și multe, multe daruri ne-a mai făcut Sfântul, dar am să vi le povestesc mai apoi. Acum vreau să aud și experiența voastră. :)
Am fost de mai multe ori la Nea Makri, anul trecut am ajuns cel mai recent dar am nimerit Duminica, era destul de multă lume, care ruși, care greci, români, era și o inscripție în paraclisul de unde se lua ulei în română ceva de genul „nu luați lumânările în afara mânăstirii”, pesemne că românii au plecat cu lumânări dintr-alea mari de acolo pe care grecii le atârnă în lumânărarele alea mari, că în altă limbă nu era nicio inscripție și ne-am făcut firmă bună și pe acolo.

În curte la finalul slujbei s-au împărțit de către o grecoaică ceva „turtițe” dulci s-au dat ca pâinea caldă iar prin paraclisele de acolo am nimerit și într-un loc pentru parastase, am văzut cum aveau pregătite colivele acolo exact ca la noi.

Am avut o senzație de imponderabilitate și de pace pe durata întregului pelerinaj și am mai ajuns și prin Kefalonia la Gherasim Kefalonitul sau la Sfântul Nectarie, ori în Evvia cine merge în pelerinaj simte protecția sfântă acolo, eu nemergând doar la Sfântul Efrem mi se părea normală starea aia, dar nu am nicio îndoială că rugăciunile și ostenelile celor care vin cu gând curat sunt văzute de Dumnezeu și că pentru rugăciunile Sfântului Efrem am ajuns cu bine.

Știu despre Sfântul Efrem că e grabnic ajutător în Grecia, s-au lecuit tineri de droguri iar în România au început să apară minuni despre el de prin 2012.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 18.08.2017, 20:29:52
Bucuriepedrum's Avatar
Bucuriepedrum Bucuriepedrum is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.08.2017
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 455
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Am fost de mai multe ori la Nea Makri, anul trecut am ajuns cel mai recent dar am nimerit Duminica, era destul de multă lume, care ruși, care greci, români, era și o inscripție în paraclisul de unde se lua ulei în română ceva de genul „nu luați lumânările în afara mânăstirii”, pesemne că românii au plecat cu lumânări dintr-alea mari de acolo pe care grecii le atârnă în lumânărarele alea mari, că în altă limbă nu era nicio inscripție și ne-am făcut firmă bună și pe acolo.

În curte la finalul slujbei s-au împărțit de către o grecoaică ceva „turtițe” dulci s-au dat ca pâinea caldă iar prin paraclisele de acolo am nimerit și într-un loc pentru parastase, am văzut cum aveau pregătite colivele acolo exact ca la noi.

Am avut o senzație de imponderabilitate și de pace pe durata întregului pelerinaj și am mai ajuns și prin Kefalonia la Gherasim Kefalonitul sau la Sfântul Nectarie, ori în Evvia cine merge în pelerinaj simte protecția sfântă acolo, eu nemergând doar la Sfântul Efrem mi se părea normală starea aia, dar nu am nicio îndoială că rugăciunile și ostenelile celor care vin cu gând curat sunt văzute de Dumnezeu și că pentru rugăciunile Sfântului Efrem am ajuns cu bine.

Știu despre Sfântul Efrem că e grabnic ajutător în Grecia, s-au lecuit tineri de droguri iar în România au început să apară minuni despre el de prin 2012.
În 2013, am mers două săptămâni în Grecia în Loutraki, pa Sf. Patapie. Strategic ne-am ales loc acolo, pentru a ajunge la Nea Makri, la Sf. Nectarie, la Sf. Ioan Rusul. Surpriza a fost că tot în aceeași vacanță am ajuns și la Patras și la Megaspileu, cu un preot român pe care l-am cunoscut la Sf. Patapie.

De la Măn. Sf. Ilie din Loutraki am cumpărat o icoană a Sf. Efrem, care acum stă pe pian. După ce am ajuns de la Nea Makri, icoana mirosea a mir. Așa am știut că Sfântul ne-a primit rugăciunile de mulțumire.
__________________
"Mergeți și propovăduiți Evanghelia. Dacă va fi nevoie, folosiți și cuvintele."
Reply With Quote
  #4  
Vechi 18.08.2017, 20:44:35
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.882
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bucuriepedrum Vezi mesajul
În 2013, am mers două săptămâni în Grecia în Loutraki, pa Sf. Patapie. Strategic ne-am ales loc acolo, pentru a ajunge la Nea Makri, la Sf. Nectarie, la Sf. Ioan Rusul. Surpriza a fost că tot în aceeași vacanță am ajuns și la Patras și la Megaspileu, cu un preot român pe care l-am cunoscut la Sf. Patapie.

De la Măn. Sf. Ilie din Loutraki am cumpărat o icoană a Sf. Efrem, care acum stă pe pian. După ce am ajuns de la Nea Makri, icoana mirosea a mir. Așa am știut că Sfântul ne-a primit rugăciunile de mulțumire.
Frumos aproape în orice colțișor al Greciei e un Sfânt sau un loc pe unde s-au purtat pașii apostolilor, ai fost la Philippi în provincia Macedonia de Est, Regiunea Edonia unde a fost creștinată prima femeie din Europa - Lidia ?

Câte ore te antenezi la muzică pe zi ?
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 18.08.2017, 21:06:52
Bucuriepedrum's Avatar
Bucuriepedrum Bucuriepedrum is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.08.2017
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 455
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Frumos aproape în orice colțișor al Greciei e un Sfânt sau un loc pe unde s-au purtat pașii apostolilor, ai fost la Philippi în provincia Macedonia de Est, Regiunea Edonia unde a fost creștinată prima femeie din Europa - Lidia ?

Câte ore te antenezi la muzică pe zi ?
Nu am ajuns. Săptămâna viitoare ai mei pleacă la Ierusalim. Eu, duminică, la Putna (pentru o săptămână; mă trimite părintele duhovnic în tabără de tineret). Anul viitor mergem în pelerinaj în Rusia, sper s-ajungem în Pskov și Sarov (zilele astea citesc "Sfântul Serafim de Sarov - o biografie spirituală"). În Grecia cu siguranța ne vom întoarce.

Depinde. Acum sunt în vacanță și nu mă presează repertoriul, mai mult timp petrec cu latura teoretică (istoria muzicii). Altfel, specializarea la care sunt eu se cheamă muzicologie, totul despre muzică. Geneza lucrărilor, istoricul, încadrarea stilistică, analiza. Citesc și scriu despre muzică (inclusiv critică muzicală). Aici stau uneori și câte opt-zece, când sunt restantă cu textul. În zilele normale, scriu mai puțin și studiez maximum trei ore pe zi la pian (care e o materie minoră la secția mea). Când eram în clasa a șaptea, pe de altă parte, studiam într-o zi de week-end și cinci-șapte ore pe zi.
__________________
"Mergeți și propovăduiți Evanghelia. Dacă va fi nevoie, folosiți și cuvintele."

Last edited by Bucuriepedrum; 18.08.2017 at 23:38:11.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 19.08.2017, 07:11:09
Demetrius Demetrius is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.975
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bucuriepedrum Vezi mesajul
Salutare tuturor!

Nu știu dacă vouă vă este cunoscut acest sfânt, pe mine și pe familia mea ne-a ajutat enorm de-a lungul timpului. L-am cunoscut în 2013, prin intermediul unei maici. Aveam un episod depresiv și ea mi-a recomandat să-i cer ajutorul Sfântului. După câteva zile petrecute la mănăstire, starea mea s-a îmbunătățit considerabil, am venit o altă persoană de acolo, simțeam că plutesc, îmi venea să îmbrățișez pe toată lumea. Tot de atunci părinții mei merg la biserică, iar fratele meu se împărtășește des.
Și multe, multe daruri ne-a mai făcut Sfântul, dar am să vi le povestesc mai apoi. Acum vreau să aud și experiența voastră. :)
Sfantul Efrem a venit la mine si m-a racolat cand am fost anul trecut s-o vizitez pe sora mea, Ligia, care era in metastaza terminala de cancer pulmonar post-operat. Inainte de plecare mi-am luat dintr-o lada a unui prieten lasata de el la mine 2 carti de citit cat voi sta la ea, dintre care una era "Minunile sf Efrem cel Nou in viata noastra", editie in care sunt adunate prin grija lui LS Desartovici(care scrie si cuvantul inainte) marturiile a peste o suta de credinciosi care povestesc minunile facute de Sf Efrem in vietile lor.
Am inceput s-o citesc si m-am minunat cum de s-a nimerit ca din lada prietenului meu sa aleg si aceasta carte, caci cealalta nu mai stiu care o fi fost. In timp ce citeam cartea in care scria de Manastirea Buneivestiri de la Nea Makri, mi-am adus aminte ca in 1989 am fost in vizita de grup la manastire la Nea Makri si atunci nu stiam nimic de Sfantul Efrem si nici nu ma interesa.
Am mai gasit la pangar o singura carticica, parca ma astepta pe mine, acatistul Sfantului Efrem in format mic si l-am luat ca sa-l am mereu in buzunar, din care zilnic citeam: "Bucura-te Sfinte parinte Efrem, de-a pururi fericite!".

Il citeam in fiecare dimineata si dupa vreo 4 saptamani durerea mea de genunchi(care ma chinuia tot timpul de vreo 18 luni) mi-a disparut cu totul si am ajuns sa merg normal, caci inainte schiopatam. Cu toate ca ma gandeam la sora mea cand il citeam, Sfantului Efrem i s-a facut mila de mine si m-a ajutat pe mine fara sa-i cer asta niciodata, dar oricum i-am multumit.

Cartea de care am pomenit are si ea un alt acatist al Sfantului Efrem cel nou, care se canta : "Bucura-te, Sfinte Efrem, minunat daruitor si ocrotitor al pruncilor."dar eu am citit mereu acatistul din brosura cea mica si aceea mi-a insanatosit genunchiul. Poate ca pentru sora mea trebuia sa-l citesc pe celalalt.

Cu toate ca dupa moartea sorei mele(Dumnezeu s-o odihneasca!) n-am mai citit acatistul, sfantul nu m-a uitat si genunchiul meu e la fel de bine, dar cu mare grija ma feresc sa-l folosesc mai mult decat ca pe o foarte bune "carja" biologica.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 19.08.2017, 09:34:15
Bucuriepedrum's Avatar
Bucuriepedrum Bucuriepedrum is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.08.2017
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 455
Lightbulb

Mă bucură experiența ta, Demetrius. Oh, de câte ori mi s-a întâmplat să mă duc țintă către icoane sau cărți cu Sf. Efrem până a le vedea bine! Și mie și mamei ni s-a întâmplat, de fapt.

Să știi că sunt mai multe acatiste ale Sfântului, zilele astea. Pentru cei care învață, pentru ajutor în procese, pentru cei dependenți de droguri etc. Personal, obișnuiesc să-l citesc pe cel cu "Bucură-te, Sfinte Părinte Efrem, luminătorul minților și al inimilor noastre!" Altfel, mă rog Sfântului Efrem pentru toate: ajutor în casă, ocrotirea fratelui meu, pentru cei ce călătoresc, ba chiar și pentru cei plecați. Roagă-l și tu pentru sora ta, Dumnezeu să-i dea odihnă!
__________________
"Mergeți și propovăduiți Evanghelia. Dacă va fi nevoie, folosiți și cuvintele."
Reply With Quote
  #8  
Vechi 19.08.2017, 22:56:56
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.882
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bucuriepedrum Vezi mesajul
Mă bucură experiența ta, Demetrius. Oh, de câte ori mi s-a întâmplat să mă duc țintă către icoane sau cărți cu Sf. Efrem până a le vedea bine! Și mie și mamei ni s-a întâmplat, de fapt.

Să știi că sunt mai multe acatiste ale Sfântului, zilele astea. Pentru cei care învață, pentru ajutor în procese, pentru cei dependenți de droguri etc. Personal, obișnuiesc să-l citesc pe cel cu "Bucură-te, Sfinte Părinte Efrem, luminătorul minților și al inimilor noastre!" Altfel, mă rog Sfântului Efrem pentru toate: ajutor în casă, ocrotirea fratelui meu, pentru cei ce călătoresc, ba chiar și pentru cei plecați. Roagă-l și tu pentru sora ta, Dumnezeu să-i dea odihnă!
Ai luat și ulei sfințit de acolo din paraclis de la Nea Makri ?
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 19.08.2017, 22:59:36
Bucuriepedrum's Avatar
Bucuriepedrum Bucuriepedrum is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.08.2017
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 455
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Ai luat și ulei sfințit de acolo din paraclis de la Nea Makri ?
În fiecare an. Ai nevoie?
__________________
"Mergeți și propovăduiți Evanghelia. Dacă va fi nevoie, folosiți și cuvintele."
Reply With Quote
  #10  
Vechi 19.08.2017, 23:21:17
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.882
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bucuriepedrum Vezi mesajul
În fiecare an. Ai nevoie?
Mai am avut ceva rămas și s-ar putea să mai trec, ai simțit ameliorări sau ajutor mai puternice când te-ai dat și cu mir și ai și citit acatistul ?
Le-ai folosit în același timp ?
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare