Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Alte Religii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 26.07.2013, 19:23:34
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit Poveste chinezească

Calul fermierului

A fost odată un fermier care avea un cal. Într-o zi calul a fugit de la fermă. Vecinii care s-au întîlnit cu el seara l-au compătimit, însă el le-a răspuns că nu se știe dacă e un lucru rău sau nu.

În ziua următoare, calul lui s-a întors acasă aducînd cu el alți șase cai sălbatici. Vecinii i-au văzut și l-au lăudat pentru norocul lui. Dar fermierul le-a răspuns că poate e noroc, poate totuși nu e.

Apoi fiul fermierului a încercat să călărească unul din caii sălbatici, care l-a aruncat jos, rupîndu-i un picior. Vecinii au aflat vestea și au venit în vizită la fermier, exprimîndu-și părerea de rău. Dar omul le-a răspuns că poate e rău, poate nu e.

Zilele următoare a început un război în acea zonă și armata a început să adune ostași prin sate. Fiul lui zăcea la pat cu febră în agonia durerii și a fost lăsat acasă. Mulți săteni și-au pierdut fiii uciși în luptă, pe cînd băiatul fermierului s-a însănătoșit și a rămas în viață. Vecinii l-au invidiat atunci spunîndu-i că e un norocos. Dar el le-a răspuns: Poate...
...

Am auzit povestea asta la radio, dar a fost mult mai lungă decît ceea ce am găsit pe internet în engleză. În chinezește nu știu să caut, dar poate știți voi continuarea.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 26.07.2013, 21:21:18
Tomita Tomita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 287
Implicit

Nu stiu continuarea; e frumoasa povestea.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 26.07.2013, 22:32:12
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Se spune că datează din timpul Dinastiei Han, între anii 202 îH - 02 dH, și că orice copil chinez o învață la școală.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 27.07.2013, 00:13:35
Mena59 Mena59 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.11.2012
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Si eu am citit povestea asta. Chiar pe internet si nu cred ca e greu de gasit.
Din cate-mi aduc aminte, episodul cu razboiul este ultimul. Dupa asta este concluzia inteleptului om, care aflandu-se la mare necaz, nu dispera iar in momentele de mare bucurie nu se extaziaza. Deci concluzia este ca in orice situatie trebuie cumpatare si ca nimic nu este ceea ce pare a fi.
Acuma , permiteti-mi sa spun si eu o poveste chinezeasca:
Un mare dregator, da o masa festiva la care invita multa lume. Cu aceasta ocazie invita si pe un om foarte modest, sarac, de care, isi pune in gand, sa-si bata joc si sa se amuze cu prietenii lui. Il aseaza, deci, la masa chiar langa el si la desert servindu-se pepene, dregatorul a pus, rand pe rand, coaja fiecarei felii pe care a mancat-o in farfuria vecinului, omului celui modest. Si s-au adunat asa, multe coji in farfuria bietului om,desi el a mancat doar una. La finalul festinului, bogatul zice:
-Uitati, oameni buni, cata lacomie la acest om: a mancat 5 felii de pepene!! Ce lacom! Ce rusine!
Toata lumea rade si arata cu degetul pe bietul om... Dar acesta nu se pierde cu firea, si raspunde:
-Da, asa este... Sunt un lacom, insa vecinul meu, cel care rade acum de mine, este si mai lacom, deoarece, uitati, el a mancat si cojile de la pepene. priviti, desi e farfuria lui e plina cu seminte, el nu are nicio coaja in farfurie!!!
Asa a fost. Cine sapa groapa altuia, cade el in ea...
Reply With Quote
  #5  
Vechi 01.08.2013, 03:03:28
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

La chinezi cea mai mare intelepciune se numeste MASURA DE AUR.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 21.11.2013, 12:20:33
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

frumoase povestiri, si se cam aplica si in zilele noastre.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 21.11.2013, 14:11:09
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Multumesc mult.
Am gasit aici parabola asta in franceza.
http://etienneduval.perso.neuf.fr/my...%20chinois.htm
In alt loc scrie ca este a lui Lao Tseu.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 05.02.2014, 22:40:27
anamaria.lupu anamaria.lupu is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.02.2010
Mesaje: 49
Implicit

[quote=Florin-Ionut;527883]
Calul fermierului

Aceasta este povestea integrala sa stii
Reply With Quote
  #9  
Vechi 06.02.2014, 01:51:58
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit Cinci oua tari

Tare mi-au placut aceste povesti chinezesti pline de talc. Am cautat si eu si am gasit cateva.

"Demult, demult, trăia un țăran. El era sărac lipit pământului și umbla prin sate după lucru. Și a umblat el, a umblat, multe locuri a văzut, dar de lucru n-a găsit.
Și iată că într-o zi, când de-abia se mai ținea pe picioare de oboseală și nu mai putea de foame, zări o cârciumă, intră și ceru să i se fiarbă cinci ouă tari. După ce le mâncă, se scotoci în buzunare după bani, dar în buzunare, ioc. Nu știu cum pierduse bănuții.

«Ce să fac? se gândea el - îmi rămâne doar să mai comand ceva și între timp să-mi iau tălpășița fără să fiu văzut.»

Dar soarele răsare de la răsărit și apune la apus, o zi vine după alta, și săracul nu avu vreme nici să clipească măcar și trecură douăzeci de ani. Într-aceasta învățase o meserie și se făcuse tâmplar, câștigând bani din care să trăiască. Mergând el odată spre casa de unde plecase, dădu peste satul cu cârciuma și-și aminti ce i se întâmplase aici acum douăzeci de ani. Intră și ceru din nou cinci ouă tari. Cârciumarul nu-l mai recunoscu, dar întâmplarea de atunci n-o uitase. Mâncă el ouăle și-l întrebă pe cârciumar:
-Cât îți datorez pentru aceste cinci ouă tari?
-Dă-mi cinci bănuți de aramă și e bine, răspunse cârciumarul. Țăranul scoase zece. Cârciumarul se miră și spune:
-Frățioare, e prea mult, dă-mi numai cinci. De ce îmi dai încă pe-atât?
-Ai uitat - spuse zâmbind țăranul - cu douăzeci de ani în urmă am mâncat cinci ouă tari și n-am plătit, înseamnă că-ți datorez zece.
Cârciumarul stătu mult pe gânduri, își plecă capul și începu să strige:
-Va să zică așa! Acum douăzeci de ani ai mâncat cinci ouă tari de găină? Câți pui aș fi putut avea în acești ani din ele? Și de câte ouă m-ai păgubit? Dacă socotim drept, îmi datorezi mulți, mulți bani. Dă-mi-i, că de nu, mergem la judecător să ne judecăm.

Țăranul nu se sperie deloc și zâmbind spuse:
-Bine, du-te tu, iar eu vin pe urmele tale.
Cârciumarul se duse la judecătorie și depuse plângere. Spuse de-a fir a păr cum de l-a înșelat țăranul și câți bani trebuie să primească acum pentru cele cinci ouă.
Judecătorul îl ascultă și începu să dea din cap în semn de încuviințare. Cârciumarul se bucură că va câștiga procesul și bani mulți și îi făcu judecătorului un dar scump.
Judecătorul îl aștepta pe țăran să vină la rând. După mult timp veni și acesta, se înclină până la pământ în fața sa și îi spuse:
-Domnule, vă rog să mă iertați că am întârziat. Am avut o treabă foarte importantă, de aceea n-am putut veni mai devreme.
-Ei, țăranule! Ce tot spui? Ce treabă poate fi mai importantă decît un proces la judecătorie? i se adresă supărat judecătorul.
-Iată care a fost treaba, domnule, răspunse liniștit țăranul. Fratele meu s-a hotărât să semene puțină mazăre. A fiert mai întâi semințele și a așteptat să se răcească, să le semene. A trebuit să așteptăm mult până s-au răcit. Când s-au răcit le-am semănat repede și imediat am fugit încoace. Uitați-vă, abia mă mai țin pe picioare de oboseală.

Judecătorul, curierii, cârciumarul și toți câți erau de față au pufnit în râs auzind vorbele țăranului.
-Ai mai auzit să creadă cineva așa ceva? Cum pot să răsară semințele de mazăre fiartă? i-a zis judecătorul râzând batjocoritor.
-De ce să nu răsară? Dacă din semințe de mazăre fiartă nu pot ieși lăstari, atunci cum pot ieși pui din ouă fierte?

După ce țăranul rosti aceste vorbe, nimeni nu mai râse în sală. Judecătorul se uită la cârciumar, cârciumarul la judecător și nici unul nu mai știu ce să mai spună."
Reply With Quote
  #10  
Vechi 06.02.2014, 01:57:57
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit Poveste chinezeasca scurta

"Respectabilul domn Lu, rămas văduv către asfințitul vieții, își luă de nevastă o femeie tânără și frumoasă. Nefericită de această căsnicie, tânăra nevastă era mai tot timpul cu sprâncenele încruntate.
Într-o zi, domnul Lu o întrebă:
- Regreți că te-ai măritat cu un om bătrân, ca mine ?
- Nu, răspunse aceasta.
- Ești nemulțumită că rangul meu oficial nu este prea mare? continuă soțul.
- Nu, întări, din nou, tânăra femeie.
- Atunci de ce arăși atât de nefericită?
Meditând câteva clipe, nevasta răspunse:
- Nici vârsta ta înaintată și nici rangul tău modest nu constituie cauza regretului meu. Singurul meu regret este că m-am născut prea târziu ca să te fi întâlnit când erai tânăr."
Reply With Quote
Răspunde