Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 07.01.2010, 16:44:14
11111111
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Femeia intre televizor si telenovela-M.D(Femeia care a uitat de modelul M-ciiDomnului

Femeile s-au opintit câteva secole să ajungă egale cu bărbații, iar acum nu mai știu cum să scape de acest groaznic privilegiu.

Muncim ca niște tâmpite, îi mulțumim patronului că ne dă șansa extraordinară de a lucra și-n weekend, ca să ne afirmăm și să ne ținem de deadline. Șefii pleacă de vineri la prânz și-i mai vezi luni după-masă, când se deșteaptă din mahmureli de cinci stele. Timp în care ai deosebita onoare de a le ține locul, că de-aia ai dat atât din coate și-ai făcut ulcer de când mănânci numai kebab în chiflă, la serviciu, ca să ajungi femeie de nădejde. Firma te-a răsplătit cu două dioptrii suplimentare, dar miopia asta e semnul triumfului tău personal. Noaptea visezi color Acrobat Reader, Outlook și Power Point, coșmarul ți-e împicățit de guguloaie de foldere galbene pe care scrie "urgent", "campanie", "scheme", "rapoarte".

În somn, butonul Delete nu merge, nu scapi de pătrățici și te trezești țipând. Nu pentru că te înnebunesc folderele, ci pentru că e deja 7,30 și la 8 trebuie să fii la firmă și-ai dormit strâmb și-ți stă bretonul ca o bidinea. Scuză-mă, te las puțin pe fir, că mă cere unul de nevastă...

Munca e bună numai când ți-aduce un franc cinstit în buzunar și mai ales, îți dă și răgazul să-l cheltuiești. Sistemul suedez prevede că trebuie să amețești muncind cinci zile pe săptămână și să amețești în bar două zile pe săptămână. Ăsta e raportul minim rezonabil. Carierismul e plăsmuirea bolnavă a unor filme imbecile de la Hollywood , care insinuează că o femeie poate face orice, dacă vrea ea: ajunge imediat director executiv, naște trei pui vii pe care îi hrănește cu lapte praf, soțul o iubește leșinant, deși o vede cam șase ore pe săptămână (sau poate tocmai de-aia), iar el, deși e neurochirurg șef la Memorial Hospital, nu e stresat deloc, face mâncare la copii, spală vase și-o așteaptă pe ea cu mașina la firmă, seara.

Pardon, noaptea. Nu se știe când operează el pe creier și mai face și lecții cu ăia mici, dar ea, nevasta, are de predat patru rapoarte zilnic, de zbierat la trei brokeri și de convins opt clienți să investească.

Femeile care au văzut-o pe Diane Keaton în "Baby Boom" se lasă drogate de gândul inept al unui perpetuum mobile. Au senzația că se poate orice. Că soțul, copilul, ciobănescul german și siameza așteaptă oricât; ei latră la unison cu mândrie că au o directoare în familie. Când ambii soți muncesc deopotrivă, ajungi să le înțelegi masochismul, până la urmă. Pericolul dospește abia când femeia de carieră are acasă un inginer care scapă la 4,00 de la uzină, apoi vrea mâncare cu sos, maieuri cât de cât curate și puțin sex. Muncind ca o disperată ca să nu cumva să fie promovată alta în locul ei, la o adică, femeia se înscrie deja la divorțul part-time și facilitează hârjoana extraconjugală a bărbatului constrâns de hormoni.

Când constați că fetița ta îi spune "mamă" soacră-tii (care nici nu te-a vrut de noră, fiindcă nu păreai gospodină și uite că știa ea ce știa) și bâzâie că pe bona o iubește cel mai mult de pe lume, e cam târziu să-ți dai demisia. Copilul nu înțelege că tu crăpi muncind ca să aibă el garsonieră-n București când termină liceul (dacă l-o termina, că tu n-ai timp să-i verifici lecțiile). Copilul vrea să stai lângă el, caldă, pufoasă, atentă, să simtă dragostea ca pe o pernă de pluș. Dar tu, care-ai răspuns la celular și-n clipa când te cerea ăla de nevastă și i-ai spus lui "da", acoperind o secundă telefonul cu palma , apoi te-ai scuzat din gene și ai continuat să vorbești cu șeful de secție la telefon, nu prea înțelegi cum vine chestia asta cu renunțatul la carieră de dragul familiei.
Mircea, fă-te că trăiesti! Apropo, când ți-ai închis ultima dată telefonul, ca să vezi un film fără să te deranjeze nimeni? Nu e cazul, că pe vremea când ai văzut tu ultimul film încă nu se inventaseră telefoanele cu On și Off, erau numai fixe cu roată și fir cârlionțat.

Am chiulit și-am să chiulesc cu voluptate de la muncă, întotdeauna.

Chiulește și tu, salvează-ți viața, femeie! Atât cât se poate. Ia bunul simț, în doze homeopatice. Să știi numai tu. Cele mai frumoase petice de viață le-am căpătat fugind de răspundere. Cea mai bună bere pe care am băut-o în viața mea n-a fost la Praga, ca lumea bună, ci în Herăstrău, când o tăiasem de la ședința de redacție, lăsând vorbă că mi s-a spart țeava de calorifer și m-au chemat vecinii să strâng apa. Mi-a rămas în cap (și mie, ca atâtor altora) gafa de la TVR, de la Revoluție, când habar n-aveau că intraseră deja în direct și cineva i-a zis lui Dinescu: "Mircea, fă-te că lucrezi!". Și Mircea a ascultat. Și a ajuns departe. Până când vom pricepe omenește tâlcul acestui îndemn vital, vom continua să ne prefacem că trăim.
Reply With Quote
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Lelia Bratu, femeia care vorbeste cu Tatal Ceresc Caroline_37 Alte Religii 169 13.12.2017 20:18:04
Femeia PetruD Morala Crestina 72 19.11.2013 13:22:16
Femeia daca este murdara sa nu intre in biserica? clementia Generalitati 74 27.06.2011 00:16:30
Femeia samarineanca sophia Din Noul Testament 5 18.05.2009 15:38:02
Femeia desfranta iosif Din Noul Testament 19 23.04.2007 12:23:31