Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #111  
Vechi 29.08.2013, 17:26:55
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Însă tot Sfântul Nicodim Aghioritul este și pentru împărtășirea deasă.
Reply With Quote
  #112  
Vechi 29.08.2013, 17:52:30
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Însă tot Sfântul Nicodim Aghioritul este și pentru împărtășirea deasă.
Deasa, dar cu mentinerea unor standarde crestine ridicate si cu lupta pentru desavarsire.

Asadar, nu e obligatoriu sa fortam nota, gandindu-ne numaidecat la impartasania saptamanala, mai ales daca suntem casatoriti. Dar la doua-trei saptamani, e posibil. Depinde si de preot daca opteaza pentru trei sau pentru sapte zile de post plus curatie.
Reply With Quote
  #113  
Vechi 29.08.2013, 17:52:31
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Daca e asa ,de ce nu apari mataluta catre sfarsitul slujbei sa te impartasesti ?
Nu te gandesti ca sunt o multime opriti de la sfanta Impartasanie ?
Ei sa nu mai participe la slujba ?
Canoanele spun sa nu lipsim 3 duminici la rand de la sf.Liturghie duminicala.
Nu sau ne impartasim saptamanal ,chiar daca meritam asta.
Pentru sfanta Impartasanie nu exista canoane referitoare la frecventa cu care sa te impartasesti.
Parerile sfintilor parinti sunt impartite ,eu ti-am citat din par.Cleopa.
A fost lipsit de har parintele Cleopa ?
Iar pt post ,la fel parerile sunt impartite
Parintele meu vorbeste de 3 zile inainte de impartasanie ,depinde cand te spovedesti.Miercuri ,joi si vineri ,post ,te spovedesti vineri si te imparatasesti sambata sau duminica.
Sau tii post vineri cand te spovedesti si te impartasesti duminica
Anita,

Eu mă împărtășesc în fiecare duminică.

Dacă sînt oameni opriți, atunci să nu se împărtășească. Nu vorbim despre ei. De ce să nu participe la slujbe?

Canoanele 8 și 9 apostolice spun clar că trebuie să ne împărtășim sistematic, de fiecare dată cînd participăm la Liturghie. Cît despre lipsitul de la Liturghie, da, există și regula asta - dar nu era vorba despre asta.

CANONUL 8 apostolic (ÎMPĂRTĂȘIREA CLERULUI)
Dacă vreun episcop sau presbiter sau diacon sau vreunul (altul) din ca
talogul clerului, aducându-se Sfânta Jertfă (săvârșindu-se Sfânta Liturghie), nu s-ar împărtăși, să spună cauza. Și dacă ea ar fi binecuvântată, să aibă iertare; iar de n-ar spune-o, să se afurisească ca unul ce s-a făcut vinovat de tulburarea poporului (sminteală) și a făcut să se nască bănuială împotriva celui care a adus (sfânta jertfă) ca și când acesta nu ar fi adus-o după rânduială (în mod valid).
(1,2
Ancira; 10 Petru Alex.)

CANONUL 9 apostolic (ÎMPĂRTĂȘIREA CREDINCIOȘILOR)
Toți credincioșii care intră (în biserică) și ascultă scripturile, dar nu rămân la rugăciune (slujbă) și la Sfânta împărtășanie, aceia trebuie să se afurisească, ca făcând neorânduială în biserică.(66, 80 Trul.; 2 Antioh.; 11 Sard.; 2 Dionisie Alex.)

Părintele Cleopa a spus multe lucruri, nu sînt neapărat toate adevărate. Prefer învățătura scrisă de Sfinții Părinți ale căror lucrări fac parte oficial din Sfînta noastră Tradiție.

Părintele tău și nu numai el ar trebui să știe că există un canon apostolic care interzice postul sîmbăta și duminica.

CANONUL 66 apostolic (POSTUL DE DUMINICA ȘI SÂMBĂTA)
Dacă vreun cleric s-ar afla postind în zi de duminică sau sâmbătă (afară numai de una), să se caterisească; iar de ar fi laic, să se afurisească.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #114  
Vechi 29.08.2013, 18:02:16
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Deasa, dar cu mentinerea unor standarde crestine ridicate si cu lupta pentru desavarsire.

Asadar, nu e obligatoriu sa fortam nota, gandindu-ne numaidecat la impartasania saptamanala, mai ales daca suntem casatoriti. Dar la doua-trei saptamani, e posibil. Depinde si de preot daca opteaza pentru trei sau pentru sapte zile de post plus curatie.
Cred că trebuie să ascultăm de duhovnic fără cârtire în privința asta. Și eu consider că trebuie să avem o legătură mai strânsă, mai vie cu Biserica și că ar trebui să fim pregătiți la fiecare liturghie să ne împărtășim. Mă întristează chemarea la Sfântul Potir pe care Hristos o face prin preot, căreia nu-i răspunde de multe ori nimeni sau foarte puțini. Înseamnă că ne facem că nu auzim. Și cred că-L întristăm pe Dumnezeu, căci ne-a arătat-o clar în atâtea pilde. De multe ori a vorbit Domnul despre Ospățul dumnezeiesc, de multe ori ne adresează o invitație sfântă, pe care o refuzăm: ba că avem griji de-ale vieții, ba că ne-am luat nevastă...

Deci eu cred că trebuie să facem tot ce depinde de noi, iar duhovnicul să facă ceea ce depinde de el. Dacă el îngăduie să ne împărtășim mai des, așa să facem, iar dacă nu, să-l ascultăm smerindu-ne.
Reply With Quote
  #115  
Vechi 29.08.2013, 18:05:05
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de valentin.viliga Vezi mesajul
Cat de des sau cat de rar sa ne impartasim nu este reglementat de nici un canon, insa Sfintii Parinti recomanda la unison pregatirea de dinainte de impartasanie. Va pun la dispozitie pentru a descarca Canoanele Bisericii Ortodoxe, unde puteti citi pozitia Bisericii referitoare la acest aspect http://www.scribd.com/doc/57309829/f...oane-comentate si va recomand sa cititi capitolul Prescriptii canonice mai exact punctele 2, 5, 6 si 7
Valentin,

Comentatorul spune limpede că în vechime era obligatoriu pentru creștinii participanți la Liturghie să se împărtășească la sfîrșit. Astăzi s-a peridut această practică, dar canoanele 9 apostolic, 2 Antiohia și celelalte nu și-au pierdut valabilitatea.

Sfîntul Vasile cel Mare spune că viața noastră trebuie să fie o permanentă pregătire pentru Împărtășire. Amin.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #116  
Vechi 29.08.2013, 18:44:56
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Sophia,

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
@Florin-Ionut - totusi pozitia ta, cel putin in acest subiect nu este clara.
Citat:
Poate ca ar fi bine sa ne spui exact cum te situezi:

- doresti, esti adeptul impartasaniei dese (saptamanale)? O paranteza aici: exista destui care se duc la biserica si in timpul saptamanii la sfintele liturghii si se impartasesc. Exista situatii pe care eu am mai spus: le-am vazut practic si nu le-am inteles. Sunt oameni care se impartasesc chiar la fiecare liturghie, inclusiv de ex. de Craciun si de Pasti si prima si a doua zi si etc, pe 1 ianuarie.
Da, sînt pentru o împărtășire sistematică. Cu pregătire și tot ce presupune ea, nu oricum, cu binecuvîntare de la duhovnic șamd.

Citat:
- doresti sa se faca impartasirea mai deasa, dar te impiedica pregatirea necesara, prea aspra (post, spovedit)?
Pe mine nu mă împiedică, dar pe majoritatea da, din cauza slabei înțelegeri a ce presupune acestă pregătire.

Citat:
- doresti sa se tina post contiunuu?
Nicidecum, deși ar fi mai bine să fim vegetarieni (vezi Facerea 1, 29). Țineți posturile de peste an, măcar pe acelea. Postul continuu nu e obligatoriu.

Este însă musai să ajunăm înainte de împărtășire, adică să nu mîncăm nici să bem nimic în noaptea dinainte pînă duminică la amiază, pînă după cuminecare.

Citat:
- doresti sa schimbe ceva legat de spovedanie (mai rar)
Doresc ca pentru mireni, condițiile pentru împărtășire să fie aceleași ca și pentru clerici. Sfinții Părinți nu au construit reguli speciale pentru preoți și pentru noi restul. Deci, dacă un preot primește iertarea păcatelor prin rugăciunile dinaintea și din timpul Liturghiei și așa se împărtășește fără spovedanie, atunci și un laic are voie să facă la fel dacă duhovnicul lui aprobă, dacă duce o viață creștinească fără să comită păcate de moarte, dacă nu are vicii, dacă e activ în fapte bune, dacă e pregătit pentru a-L primi pe Hristos.

Atenție: pregătirea nu e totuna cu vrednicia! Nevrednici și păcătoși sîntem cu toții.

Citat:
Ce doresti tu exact? Cum vezi lucrurile? Ce nu-ti convine. Ca sa stim exact ce discutam aici.

Am impresia (dar poate ca am inteles gresit), asa reiese din postarile tale, ca tu esti foarte preocupat de alimentatie.
Vreau mai multă implicare din partea preoților în viața parohiilor, vreau ieșirea din anormalitatea ignorant-mincinoasă și care s-a așternut peste ortodoxie în zilele noastre.

Citat:
Mai cu ceva timp in urma erai impotriva copiilor. Nu-ti doreai copil (daca nu confund persoane). Acum iti doresti mai multi.
Si cred ca nu ai un duhovnic, sau o orientare in credinta, in sensul ca nu stii exact ce e mai bine, pe ce cale sa o iei si dai in pereti (cazi in extreme).
Tocmai că duhovnicul m-a convins să renunț la demonii care mă stăpîniseră. Se numește mîntuire de cel rău. Slavă Domnului pentru mare mila Lui.

Citat:
Cineva te-a sfatuit cam rau zic eu si te-a adus pe un drum extrem: toate numai naturiste, mancare raw-vegana chiar si la copii si sotie, alaptat multi ani si alte cele.
Crede-mă că nu știi ce spui.

Citat:
Curand ai sa te muti in padure poate si ai sa renunti si la altele lumesti.
(Exista oameni care tind spre alte moduri de trai, asa cum am vazut la televizor: s-au dus cu copiii in padure si traiesc precum salbaticii cu familie cu tot, sau mai stiu eu, altii lupta activ pentru protectia animalelor, altii traiesc in grup in zone izolate, la comun, etc.). Dar oamenii astia nu au serviciu inteleg, nu stiu din ce traiesc.
?

Citat:
Si legat de o postare a ta mai sus: atata vreme cat sotia ta alapteaza, nu poate sa ramana insarcinata (spuneai ca mai doriti copii). Sunt niste aspecte hormonale, la care eu nu ma pricep, dar asa am auzit/citit.
Ar trebui sa consultati un medic care sa va lamureasca.
Știi tu ceva, dar nu complet. Dacă alăptarea se face foarte des, nu rețin la cîte ore maxim, atunci într-adevăr nu se produce sarcina. Asta se întîmpla cînd copilul era bebe, acum mănîncă destul de mult și bea lapte din ce în ce mai rar, deci șansele unei noi sarcini cresc pe zi ce trece.

Citat:
In incheiere eu iti mai spun ceva: credinta trebuie sa fie in suflet, sa o traiesti cu adevarat. Preocupari trupesti trebuie sa existe, dar nu in detrimentul sufletului.
De acord.

Citat:
Si eu ratacesc intr-un fel in credinta si imi pun tot soiul de intrebari, pentru ca nu sunt de acord cu/nu inteleg sensul unele/unor lucruri. Eu sunt as spune invers decat tine. Eu pun accent pe suflet, pe partea sociala si mi se par exagerate unele preocupari trupesti, de exterior: alimentatie, haine, abstinenta la cei casatoriti etc.
Dacă mă îngrijesc de trup, înseamnă automat că neglijez sufletul?
Citat:
Revenind la subiect si la o idee scrisa mai sus:
Spuneam ca nu inteleg cum se poate face o impartasire deasa, la fiecare sfanta liturghie, sau macar saptamanala.
Problema mea este ca eu sunt adepta impartasaniei facute profund si cu respect, deci cu o anumita pregatire.
Pregătirea este una continuă, fără pauze de relaxare între posturi sau perioade în care lăsăm garda mai jos. Adică: pocăință, rugăciune, înfrînare de acord cu consoarta, post cînd e post, spovedanii din cînd în cînd, legătura strînsă cu duhovnicul, faptele dragostei șamd. Tot timpul.

Citat:
Si mi se pare ca acest lucru este posibil numai la manastire.
Fals.

Citat:
Mirenii, mai ales cei casatoriti, nu pot sa faca acest lucru asa cum trebuie, adica pregatirea corespunzatoare inaintea fiecarei slujbe.
Mirenii care sînt cununați de Însuși Hristos prin preot în Biserică, de ei vorbești, da? De ce tot vă scapă ”amănuntul” ăsta?

Citat:
Daca te impartasesti in toate slujbele de Pasti si de Craciun (deci mai multe zile la rand), sau pe 1 ianuarie, inseamna ca ori postesti continuu (esti vegan) si in abstinenta trupeasca totala, ori ai dezlegare de la preot sa te impartasesti fara vreo pregatire trupeasca.
Nu e nevoie de o dezlegare, că nu te leagă nimeni. Dar trebuie să ai binecuvîntare de la duhovnic, asta da.

Citat:
Unii spun ca este posbil doar sa ajunezi, adica sa tii post un anumit numar de ore inainte de impartasit si abstinenta trupeasca 1 zi inainte si una dupa.
Da, cam jumătate de zi, adică noaptea dinainte să fie post negru. Cît despre abstinență, nu știu dacă e vreo regulă oficială și cît e perioada dinainte și de după.

Citat:
E pacat (si am mai spus-o si o repet) , ca nu exista reguli clare, pe care sa le poata respecta toti (si preoti, si casatoriti si singuri, bolnavi si sanatosi).
E adevărat că în ortodoxie avem parte de flexibilitate destul de mare în multe chestiuni, unele chiar majore.

Citat:
Spovedania - eu sunt adepta spovedirii ori de cate ori simti nevoia. Inainte de spovedit se cere totusi spovedanie, ca sa te duci cu sufletuil curat. face parte din respectul cuvenit.
Și de la Spovedanie pînă la Împărtășanie nu faci nici un păcat? Nici măcar unul mic-mititel?...

Citat:
Impartasania (Trupul si Sangele lui Hristos) - ori este pentru toata lumea, pentru cei mai slabi si mai pacatosi in general si atunci da, e bine s-o luam tot
timpul, ca pe un medicament si atunci nu trebuie pregatiri speciale sau

...este ceva de pret, care trebuie luat cu mult respect si deci cu pregatire in prealabil, ceva ce numai cei care merita sa o ia (mai putin pacatosi) si atunci e bine s-o luam mai rar, respectandu-i profunzimea intelesului.
Trebuie să o primim întotdeauna dacă sîntem creștini ortodocși autentici, cu pregătire continuă. Pauzele sînt perioade cînd poți să mori fără veste și te trezești nepregătit înaintea scaunului de Judecată al Lui Hristos.

Citat:
Asta as vrea sa lamurim o data pentru totdeauna. Si se pare ca nu este posbil, pentru ca exista opinii separate, chiar printre preoti, monahi si teologi.
Exact, nu este posibil. Doar trăim într-un veac al minciunii și al dezinformării.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.

Last edited by Florin-Ionut; 29.08.2013 at 18:47:53.
Reply With Quote
  #117  
Vechi 29.08.2013, 18:55:33
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Zeytin Vezi mesajul
Trebuie doar sa te uiti la initiatorul topicului si asta iti va spune totul.
Frate,

Dacă te-am deranjat cu ceva, te rog să mă scuzi.

Pace.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #118  
Vechi 29.08.2013, 20:40:42
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

CANONUL 66 apostolic (POSTUL DE DUMINICA ȘI SÂMBĂTA)
"Dacă vreun cleric s-ar afla postind în zi de duminică sau sâmbătă (afară numai de una), să se caterisească; iar de ar fi laic, să se afurisească."

Poate sa explice cineva acest canon?
Pe mine ma deruteaza complet, indiferent ca se refera la cler sau la mireni.
Mi intai ce inseamna "zi de duminica sau sambata (afara numai de una)"?
Pe urma cum se impaca asta cu impartasitul?
Nu se spune peste tot ca trebuie sa postim inainte si dupa impartasanie macar 1 zi? Si de curatenie trupeasca sambata si duminica?

Eu nu inteleg. Daca acesat canon spune asa, atunci de ce toti vor post in aceste zile?
Si de celelalte zile de sarbatoare cum este? Este vreun canon care sa spuna?
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #119  
Vechi 29.08.2013, 21:21:36
CiprianTm CiprianTm is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.09.2012
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 35
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
CANONUL 66 apostolic (POSTUL DE DUMINICA ȘI SÂMBĂTA)
"Dacă vreun cleric s-ar afla postind în zi de duminică sau sâmbătă (afară numai de una), să se caterisească; iar de ar fi laic, să se afurisească."

Poate sa explice cineva acest canon?
Pe mine ma deruteaza complet, indiferent ca se refera la cler sau la mireni.
Mi intai ce inseamna "zi de duminica sau sambata (afara numai de una)"?
Pe urma cum se impaca asta cu impartasitul?
Nu se spune peste tot ca trebuie sa postim inainte si dupa impartasanie macar 1 zi? Si de curatenie trupeasca sambata si duminica?

Eu nu inteleg. Daca acesat canon spune asa, atunci de ce toti vor post in aceste zile?
Si de celelalte zile de sarbatoare cum este? Este vreun canon care sa spuna?
La fel stiu si eu, as vrea o lamurire daca se poate.
__________________
Iarta-ma, Iarta-ma, Iarta-ma, Dumnezeul meu ! Pentru felul meu firesc, printre oameni cand pasesc, pentru traiul in zadar, Doamne Iarta-ma Tu iar, pentru nevegherea mea, de-a ramane-n voia Ta, pentru tot ce-a fost murdar, Doamne Iarta-ma Tu iar!
Reply With Quote
  #120  
Vechi 29.08.2013, 21:27:03
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

A posti în înțelesul acelui canon înseamnă a posti complet, a ajuna.

„Afară numai de una” înseamnă că pentru o singură zi nu va fi sancționat.

Iar rostul opririi de la postire în zi de sâmbătă sau de duminică este că acestea sunt zile liturgice, în care se cuvine să ne bucurăm de Învierea Domnului. Și, cum spunea Mântuitorul: „Cât timp Mirele este cu ei, nu pot posti”
Reply With Quote
Răspunde