Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 18.02.2024, 21:29:14
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.174
Implicit

Citat:
În prealabil postat de David_1859 Vezi mesajul
Chiar relativ recent am observat o nouă acțiune abjectă de „parazitare” a unei alte valori a societății românești, mă refer la Puric Dan, cel care a acceptat din nefericire, și nu este prima greșeală de tip asociere mediatică absolut inadecvată a acestui om extraordinar și în calitate de artist și în cea de conștiință a societății românești, deci care a acceptat să intre în jocul de „parazitism” politic, imagistic pe care l-a făcut „suveranistul” koșer Georgică „Panaramă” Simion, zis și Georgică „Che Gargara”,
Vezi că singura panaramă de pe forum ești tu, tu latri la lună despre unul care e persoană publică, e ca și cum te-ai certa cu ecranul ca un tulburat de duhuri rele, întâi te-ai luat de pr Necula, apoi de ÎPS Streza deci ai o problemă cu persoanele publice.

bot parazitează imaginea lui Simion primește donații să dea cu rahat în el și face bani și din monetizarea filmelor vomitante despre Simion, deci mii de euro pe spatele lui lună de lună din denigrare și demonizarea unui om, deși youtube interzice hărțuirea altor persoane care au canal de youtube.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 19.02.2024, 10:08:53
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.316
Implicit

Oricat ar fi de frumos un viitor cu Dan Puric presedinte si George Simion premier pe 4 ani, defapt prin ei se elucubreaza cel mai egoist nationalism crestin, pripit-naiv spre autodistrugere care strica sufletul oamenilor si al tzarii fara sa putem sa vrem sa fim constienti de acest pericol tot mai grav din pricina ca prea ne-ar placea sa scapam de USLamistii astia corupti si tradatori care de 34 de ani s-au capatuit fara scrupule cu maxima nepasare si tupeu arogant, ipocrit, viclean, imbecil.

Nu putem sa ne dam seama de iubirea de sine, maica tuturor patimilor pacatoase, ci cu indulgenta o neglijam din interes.

Cadem prin AUR in justitie populara haiduceasca de tip nirvana-satana nationalista, extremista in egoism si elucubrare de smintzisori!

Nu sesizati pericolul?
Nu sesizati drogul puterii spre care merg sufletele noastre crestine conduse la pierzare prin egoism de acesti actori si politicieni geniali?

Vor juca cu naivitate pe post de tzapi ispasitori caprizand toate turmele de romani pe care le vor arunca in prapastia egoismului si dezbinarii!

O sa votez Dan Puric si AUR-Simion premier insa va fi vai de noi din pricina drogului nebuniei egoiste nationaliste etnice, rasiste, erectice care va urma!

E trist insa asta-i purul adevar.
Nici io nu ma pot opune acestui val sinucigash!
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 19.02.2024 at 10:11:26.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 19.02.2024, 14:13:40
David_1859 David_1859 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2019
Mesaje: 316
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Vezi că singura panaramă de pe forum ești tu, tu latri la lună despre unul care e persoană publică, e ca și cum te-ai certa cu ecranul ca un tulburat de duhuri rele, întâi te-ai luat de pr Necula, apoi de ÎPS Streza deci ai o problemă cu persoanele publice.
Nu am „o problemă cu persoanele publice”, așa-zisele „persoane” publice menționate au probleme mari de înțelegere a unor drepturi legitime ale oamenilor (inclusiv cel de manifestare a unei libertăți de conștiință), în special dacă sînt creștini ortodocși români, trăiesc cu tot felul de false percepții și prejudecăți cum că ar fi „necriticabili”, „inamovibili” și așa mai departe, se cred „zei” sau chiar „dumnezei” pe pămînt, deși față de alții sînt ca niște sclavi.

(Oricum tov. STREZA (Liviu) a ieșit cam „șifonat” din intervențiile mele de manifestare a unui drept de exprimare liberă, inclusiv și în temeiul libertății de conștiință, deși „șifonat” e puțin spus, având în vedere și greutatea subiectelor despre care am vorbit, și greutatea argumentelor. Tov. STREZA (Liviu) cred că va avea probleme destul de mari la cartea de istorie, chiar dacă „dumnealui” poate crede că românii și memoria lor autentică ar avea soarta „pecetluită”, și, întîmplător sau nu, sînt primul și poate chiar singurul care am dezvăluit și argumentat anumite fapte, iar aceste merite vor trebui să îmi fie recunoscute într-o formă sau alta, mai devreme sau mai târziu, și părerea mea este că va avea și probleme foarte mari în raport cu Dumnezeu, și deja are, pentru că, poate mă înșel eu și Dumnezeu vede lucrurile altfel (oricum sigur le vede mai bine decât mine, din toate punctele de vedere), nu prea cred că un astfel de personaj sinistru, un astfel de „fariseu” cu multe și grele păcate capitale pe care le are „în desagă” (nu spun pe conștiință, pentru că în opinia mea acest personaj are probleme foarte mari cu conștiința morală) poate să fie acceptat în Împărăția lui Hristos. Felul în care acest personaj a falsificat și nenorocit credința prin diverse fapte și nefapte, iar despre unele am vorbit aici pe forum, în ciuda funcțiilor pe care pretinde el că le-ar avea, e mai mult decât strigător la Cer. Nu cred că un astfel de personaj absolut incalificabil poate să intre sau să fie primit în Împărăția lui Hristos.)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 19.02.2024, 14:48:03
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 779
Implicit

Citat:
În prealabil postat de David_1859 Vezi mesajul
(Oricum tov. STREZA (Liviu) a ieșit cam „șifonat” din intervențiile mele de manifestare a unui drept de exprimare liberă, inclusiv și în temeiul libertății de conștiință, deși „șifonat” e puțin spus, având în vedere și greutatea subiectelor despre care am vorbit, și greutatea argumentelor. (...)
Despre ce-i vorba aici? Ai un link? Sau vorbești doar de spamul tău pe forum fără de consecințe?
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa

Last edited by RappY; 19.02.2024 at 14:51:36.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 12.03.2024, 01:01:33
Adr.iu91's Avatar
Adr.iu91 Adr.iu91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2021
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 409
Implicit

Am găsit model cu care putem vota: Florin Călinescu, partidul PDU.

Florin Călinescu nu E scandalagiu ca cei doi miri: Simion + Sosoaca, și pare că partidul lui cu Diaspora ar fi serios.

Dar nu știu prea multe de ei. As vota doar pentru Florin că na E om inteligent.

Știți vorba aceea, când doi se ceartă: AUR cu SOS, al treilea câștigă? 😂😂 Bine e partid mic PDU, dar na.
__________________
"Not all those who wander are lost. All we have to do is decide what to do with the time that is given to us.
It is the small things, everyday deeds of ordinary folk that keeps the darkness at bay, simple acts of love and kindness."
Reply With Quote
  #6  
Vechi 12.03.2024, 02:38:31
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 3.026
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Am găsit model cu care putem vota: Florin Călinescu, partidul PDU.

Florin Călinescu nu E scandalagiu ca cei doi miri: Simion + Sosoaca, și pare că partidul lui cu Diaspora ar fi serios.

Dar nu știu prea multe de ei. As vota doar pentru Florin că na E om inteligent.

Știți vorba aceea, când doi se ceartă: AUR cu SOS, al treilea câștigă? 😂😂 Bine e partid mic PDU, dar na.
Cum ți-ai dat seama că e serios și inteligent? Ți-a zis Moroco că în ”Clubul de la Roma” toți sunt inteligenți?(Moroco nu e membru acolo, e aici.)

Adevărul este că programul lui politic e ”cel mai bun” pentru că, ne-angajându-se ferm spre nicio direcție, oricând o poate lua în orice direcție, depinde ”dincotro bate vântul”.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 12.03.2024, 02:52:55
cozia cozia is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.678
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Adevărul este că programul lui politic e ”cel mai bun” pentru că, ne-angajându-se ferm spre nicio direcție, oricând o poate lua în orice direcție, depinde ”dincotro bate vântul”.
Parerea mea este ca toti depind de sms-ul care le spune incotro va bate vintul maine. Este un preambul la a fi candidat pentru toate pozitiile.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 12.03.2024, 02:38:55
cozia cozia is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.678
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul

As vota doar pentru Florin că na E om inteligent.
Si eu fac la fel. La alegeri ignor culorile, partidul, si votez cu oameni care macar imi fac o impresie buna, sunt simpatici, ies in evidenta cu un comportament traditional crestin. Daca si simte si se exprima ortodox, este chiar un bonus!
La candidatii de acum nu simt nimic, dar bine, nici timp nu am sa stau sa-i urmaresc.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 12.03.2024, 03:06:34
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 3.026
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia Vezi mesajul
Si eu fac la fel. La alegeri ignor culorile, partidul, si votez cu oameni care macar imi fac o impresie buna, sunt simpatici, ies in evidenta cu un comportament traditional crestin...
Aici observ că nu l-ai lăudat pe el, ci că ai mustrat pe creștini, deoarece ai caracterizat comportamentul ”tradițional creștin” ca fiind secularizat.

Apoi, într-adevăr este un preambul de a fi ”sprijinit” fără program politic.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 12.03.2024 at 03:10:06.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 12.03.2024, 09:48:04
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.174
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Am găsit model cu care putem vota: Florin Călinescu, partidul PDU.

Florin Călinescu nu E scandalagiu ca cei doi miri: Simion + Sosoaca, și pare că partidul lui cu Diaspora ar fi serios.
Florin Călinescu nu trece de 1%, omul e născut și mort speranță, singura șansă e să candideze cu partidul lui pe listele AUR.
Orice fragmentare a votului de sub AUR, ajută PNL-PSD că se redistribuie locurile pt tot ce nu trece pragul.

Nu știu ce înțelegi tu prin scandalagiu, dar USR ocupase într-o vreme piețele și Simion tocmai ce a reușit să le ia și cultura protestului și a implicării civice, curmându-le ascensiunea.

Într-un fel e bine că piața publică e ocupată de pro-suveraniști, nu de haștagiști mimetiști care vor să ne dizolvăm identitatea în numele unor principii superioare pe care nici ei nu le respectă.

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Dar nu știu prea multe de ei. As vota doar pentru Florin că na E om inteligent.
Dacă ar fi un om inteligent nu ar fragmenta votul, nu se știe dacă are partid înscris la tribunal cu ștampilă și dacă strânge 200.000 de semnături să fie pe buletinul de europarlamentare.
A face politică doar de dragul de a te afla în treabă e o risipă și pierdere de timp și al tău și al oamenilor care te votează.


Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Știți vorba aceea, când doi se ceartă: AUR cu SOS, al treilea câștigă? 😂😂 Bine e partid mic PDU, dar na.
Când doi se ceartă câștigă PNL-PSD că ei culeg primii locurile neocupate de cei care nu trec pragul.

E bine totuși că nu mai votezi USR PLUS și că ai ieșit de sub înrâurirea lor, tot e un pas înainte.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
Răspunde