Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 28.09.2010, 01:19:24
crestinOrtodoxa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Constantid Dogaru si "Acatistul soborului Maicii Domnului"

Constantin Dogaru a fondat un fel de... invataturi PROPRII, "dogaristice" cum le numesc criticii, despre Maica Domnului.
A "canonizat" cativa sfinti, dintre care o mireanca despre care credea ca e intruparea Maicii Domnului.
Printre altele ideea ca ar avea un sobor.

Si a scris si un acatist in sensul asta: "Acatistul soborului Maicii Domnului".
Sustine a a fost scris la cerinta Maicii Domnului, si i s-a comunicat asta printr-un serafim numit Ciban. Si ca i-a fost ca inspiratie Sfantul Inger Haemus cel Mare, inger care face parte din respectivul sobor.
Am gasit acatistul in acatistier.webs.com (atentie ce acatiste luati de pe acest site, sa nu fie eretice! daca par dubioase, verificati sursa lor)

Pare eretica toata treaba.


Pr.Dr.Ciprian Closca scrie in cartea "Ortodoxia si noile miscari religioase" ca ESTE eretica rau "invatatura dogaristica".
Dar spune si despre parintele Visarion ca e un "mesia cinefil"...


voi ce credeti?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce considerati despre "Misquoting Jesus"/"Forged" de Bart Ehrman Ciprian Mustiata Teologie si Stiinta 8 19.12.2012 16:12:08
Minunele MAICI DOMNULUI "UMILENIA" piedonee Intamplari adevarate 1 07.02.2012 10:11:28
Am nevoie de "putin" ajutor ! - Va rog nu treceti "peste" - Nu am liniste de o luna! valentinalogo Preotul 28 06.06.2010 07:26:42