Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 04.08.2010, 20:21:09
Anytza
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Cum zici, dar preotul cand este hirotonit si i se da o parohie nu este platit? Oricum nu ma mai intereseaza.
Gabriela, scuza-ma, nu te supara pe mine, am spus si eu cum e la noi la Biserica, avem 2 preoti, unul din ei este onorific, nu primeste salariu, cantaretii nici atat.
Reply With Quote
  #92  
Vechi 04.08.2010, 20:24:55
arwein's Avatar
arwein arwein is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 582
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anytza Vezi mesajul
"Sistemul de sanatate din Romania are o mare problema: are 431 de spitale si cheltuieste 85% din bugetul Ministerului Sanatatii."
in spitale se fac in momentul de fata multe din lucrurile costisitoare care nu sunt accesibile in ambulatorii; as vrea sa stiu de unde ai aceste date, lucrez in sistem si stiam ca majoritatea banilor merg pe tratamente -'compensarea' retetelor si medicamentele de pe programele de sanatate (foarte scumpe).
Reply With Quote
  #93  
Vechi 04.08.2010, 20:27:13
Anytza
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de arwein Vezi mesajul
in spitale se fac in momentul de fata multe din lucrurile costisitoare care nu sunt accesibile in ambulatorii; as vrea sa stiu de unde ai aceste date, lucrez in sistem si stiam ca majoritatea banilor merg pe tratamente -'compensarea' retetelor si medicamentele de pe programele de sanatate (foarte scumpe).
nu mai am adresa, am inchis-o, stai sa o caut.......
Reply With Quote
  #94  
Vechi 04.08.2010, 20:31:11
Anytza
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

http://www.ziare.com/articole/numar+spitale+romania
si
http://www.realitatea.net/ion-bazac-...ia_589872.html
si
http://www.mediafax.ro/social/bazac-...pitale-4757343
asta am gasit si eu, nu stiu alte surse.
Reply With Quote
  #95  
Vechi 04.08.2010, 20:35:33
arwein's Avatar
arwein arwein is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 582
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Linisteste-te! Ce sari asa?!
Mihnea sau nu mai stiu cine, a explicat f.corect. Biserica este in fiecare catu, spital este numai in localitati mai mare (orase de la un anumit nr. de locuitori in sus).
Si n-a spus nimeni ca din cauza bisericilor nu sunt spitale.
Iar de intrebat nu ne intreaba nimeni nimic, nici de spitale si nici de biserici. Hotarasc altii.
S-a pus din nou o intrebare tendentioasa si nu inteleg de ce trebuie sa scuzam tot timpul asemenea provocari. Adica tu zici ce a fost aleasa la intamplare? Spitale- pentru ca se face apel la emotivitatea oamenilor, speriati si de bolile in sine si de posibilitatea de a avea nevoie sa recurgi la un sistem sanitar cu mari dificultati. Deci avem 425 de spitale, buuuun. Avem 18300 de biserici, deja cu doua ordine de marime mai mult.....ce trebuie sa se iveasca in capul omului? Nu cumva avem prea multe biserici si prea putine spitale? Nu cumva ar fi mai bine sa avem mai putine biserici si mai multe spitale? sa se faca din banii aia spitale, nu biserici? cam asa functioneaza sugestia, e o chestie luata din jurnalism. Si ca dovada ca am dreptate, uita-te la ce comentarii s-a ajuns pe acest fir de discutie.
A propos, bisericile nu se fac din banii de spitale.
Reply With Quote
  #96  
Vechi 04.08.2010, 20:40:02
arwein's Avatar
arwein arwein is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 582
Implicit

Am vazut linkurile, promit ca zilele astea ma interesez, imi pare ciudata afirmatia.
Reply With Quote
  #97  
Vechi 04.08.2010, 20:40:54
anamaria.petre anamaria.petre is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2010
Mesaje: 24
Implicit

Citat:
În prealabil postat de arwein Vezi mesajul
A propos, bisericile nu se fac din banii de spitale.
In plus, o data realizate, bisericile nu presupun costuri substantiale de operare, spre deosebile de spitale. Nici nu au suprafete similare sau angajati la fel de multi.

Haideti sa nu comparam mere cu pere.
Reply With Quote
  #98  
Vechi 04.08.2010, 20:43:23
vlad90's Avatar
vlad90 vlad90 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.05.2009
Locație: Rivulus Dominarum
Religia: Ortodox
Mesaje: 144
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Adevaratele spitale sunt bisericile!
Subscriu. Cred ca acest subiect ar trebui inchis, odata cu acest mesaj. Doamne ajuta!
__________________
† "Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluiește-mă pe mine, păcătosul". †
Reply With Quote
  #99  
Vechi 04.08.2010, 20:45:16
Anytza
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anamaria.petre Vezi mesajul
In plus, o data realizate, bisericile nu presupun costuri substantiale de operare, spre deosebile de spitale. Nici nu au suprafete similare sau angajati la fel de multi.

Haideti sa nu comparam mere cu pere.
eu stiam ca Bisericile se fac numai din bani donati, nu de la stat. in oras e o Biserica fara acoperis de nu stiu cati ani, se ridica atat de incet, ca nici nu observi diferenta.
si multe sunt asa, se construiesc pe masura ce primesc donatii. poate mai da statul asa, daca vrea, dar mai bine baga in buzunar , masini, sculpturi, conturi in tari straine, vile peste vile, etc......
Reply With Quote
  #100  
Vechi 04.08.2010, 20:46:23
Anytza
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vlad90 Vezi mesajul
Subscriu. Cred ca acest subiect ar trebui inchis, odata cu acest mesaj. Doamne ajuta!
scuze, se incheie incepand de acum.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Copiii din spitale Adriana Cluj Umanitare 0 11.04.2012 08:30:57
Biserici din Romania cu moaste 1 Bucurie Moaste 10 09.07.2011 00:21:12
taxele in biserica si in spitale Mirela0110 Generalitati 53 18.02.2011 20:19:40
Biserici Ortodoxe si Biserici Schismatice adelin Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 4 27.01.2010 22:34:48
Romania bunului simt ...sau ....Romania nesimtirii ! elenavioletacocos Generalitati 22 22.11.2009 22:58:28