Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 19.04.2012, 11:45:00
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mbarboi Vezi mesajul
Cum sa negi autenticitatea unei asemenea convorbirii .... ?
Evident ca crezi in tot felul de "rautati ale cipului biomentric",
"satanizarea prin folosirea cipului" si alte chestii ...

Deci revino cu piciorele pe pamant ... si numai nega de pomana
autenticitatea convorbirii ... ca n-o sa stea nimenea pt tine
sa trimita special pt tine la analiza de autenticitate convorbirea ...

Si pana la urma urmei de ce sa nu-l canonizeze Biserica pe batranul meu
parinte preot care ma botezat Preot Octavain ?! Si el era un om bland,
care se purta frumos cu copii, care fusese batut pt Biserica ... un cu multa evlavie si dragoste de Dumnezeu ?
Sunt mii de parohii in romania si deci mii de preoti au murit ... multi dintre ei foarte evlaviosi ? De ce sa nui canonizeze si pe ei cineva ? Ei ce au sa nu fie canonizati ?
De ce sa nu-l canonize pe Pr. Paise Olaru mai inainte ? Sau pe Pr Dumitru Staniloae ? Sau pe Pr Constantin Galeriu ?
De ce nu pe toti martiri comunismul, dar pe fiecare pe rand ?
Sunt doar 366 zile pe an si vreo 4 sfinti zilnic in calendar [afara de cei care sunt trecuti in sinaxar] ...
Daca iar cananiza pe tot cei de mai sus, toti preoti, toti bunii Preoti n-ar avea loc toate numele in calendar .... iar numele vechilor Sfintii ar fi sterse ...
Deci trebuie sa fi sfant mare ca sa ajungi in calendar, mai omule ....!
Si eu tin la Pr Cleopa, Pr Galeriu, Pr Octavian ... si am incredere in rugacinile lor ... da ... trebuie sa fi fost un sfant mare ca sa fi in calendar ... altminterea pe cine sa uiti si pe cine sa nu bagi in seama ?

si Hristos a inviat]
Adevarat a inviat !
Cineva spunea ca daca un sfant parinte e canonizat ,aceasta se face pentru noi ,pentru binele nostru ,locul lui la scaunul Imparatesc e acelasi.
Deci nu mai privi cu ranchiuna canonizarea parintelui Arsenie Boca.
Si bine a zis Ovidiu.b ,ascundeti inregistrarea ,daca e veridica cu atat mai rau.
Dar sa stii ca am primit mesaj sa nu dam crezare acestei inregistrari de pe youtube.
Si ar mai fi ceva de spus ,Hristos spune la Matei :
"Luminatorul trupului e ochiul.Daca ochiul tau va fi luminat si trupul tau va fi luminat"
Sa ne luminam ochii ,sa vedem numai binele .
Sau "Fericiti cei curati cu inima ,ca aceia vor vedea pe Dumnezeu"

Last edited by anita; 19.04.2012 at 11:52:07.
Reply With Quote
  #102  
Vechi 19.04.2012, 20:22:15
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mbarboi Vezi mesajul
Cum sa negi autenticitatea unei asemenea convorbirii .... ?
Păi dacă e autentică ASCUNDE-O frate, că ea nu face decât să-i pună într-o postură nu tocmai plăcută pe protagoniștii ei (părintele Arsenie Papacioc care îmi este drag și pe părintele Ioanichie - despre care repet nu știu nimic doar din relatările voastre - dar pe care îl respect având în vedere că a fost un mare duhovnic ceea ce reiese din relatările userilor). Părerea celor care au evlavie la părintele Arsenie Boca fii SIGUR că nu o vei schimba - iar care și-au schimbat-o sunt cei care de fapt au avut o falsă evlavie. Această înregistrare nu face decât să creeze confuzie în rândul celor care nu știu mare lucru despre părintele Arsenie Boca.

Citat:
În prealabil postat de mbarboi Vezi mesajul
Deci revino cu piciorele pe pamant ... si numai nega de pomana
autenticitatea convorbirii ... ca n-o sa stea nimenea pt tine
sa trimita special pt tine la analiza de autenticitate convorbirea ...
Cel fără de păcat să arunce primul piatra.


Citat:
În prealabil postat de mbarboi Vezi mesajul
De ce sa nu-l canonize pe Pr. Paise Olaru mai inainte ? Sau pe Pr Dumitru Staniloae ?

„Părintele Arsenie Boca e un fenomen unic în istoria monahismului românesc” – Pr. Dumitru Stăniloae

Citat:
În prealabil postat de mbarboi Vezi mesajul
Deci trebuie sa fi sfant mare ca sa ajungi in calendar, mai omule ....!
Ești cumva în măsură să stabilești tu acest lucru?

„Un sfânt se cunoaște abia după trecerea timpului. Cu cât se adaugă mai mulți ani după mutarea sa pe lumea cealaltă, cu atât va veni lumea spre el mai mult, dacă a fost cu adevărat un slujitor al lui Dumnezeu” – Pr. Arsenie Boca

Citat:
În prealabil postat de mbarboi Vezi mesajul
Apropo ... eu cred ca mai multi oameni au evlavie la Pr Cleopa, la Pr Arsenie Papacio, la Pr Galeriu, cu mult mult mai multi decat au evlavie la Arsenie Boca .... asa ca dece sa ii nedreptatiti ? Nu sunt destule locuri in calendar pt toti ... Sau poate n-ar mai trebui sa-i serbam pe Sf Trei Ierarhi, sau pe Sf Nicolae sau pe Sf Gheorge ca sa serbam ... alti sfinti noi ? Mai ganditiva ... e si chestie de importanta !
Din nou vii cu părerile tale propii. În anul 2011 la pomenirea părintelui Arsenie Boca au fost peste 30.000 de pelerini. Acum câți și cum au evlavie mirenii față de anumiți părinți Dumnezeu știe mai bine.


Citat:
În prealabil postat de mbarboi Vezi mesajul
PS: Si eu pot sa neg autenticitatea cuvintelor tale ... [oricum] si asa nu l-ai cunoscut tu personal pe pr Arsenie Boca ... deci mai gandestete ! Cel mai simplu ar fi sa acepti autenticitatea ... si sa iti vezi de treaba ....
Autenticitatea înregistrării nu face decât să aducă gâlceavă și multă neliniște - dar oare în rândul căror adepți?

Te întreb: DUPĂ CE PĂRINTELE VA FI CANONIZAT CUM VEI aborda situația? La fel de indiferent vei fi? Riști mult prin vorbele tale. Nu crezi că mai înțelept ar fi fost să rămâi imparțial față de această înregistare, așa cum au facut-o majoritatea userilor indiferent de evlavia pe care o au față de protagoniștii înregistrării?

Citat:
În prealabil postat de mbarboi Vezi mesajul
Eu unu m-am lamurit de situatie ... da pace buna ... si Hristos a inviat]
Pace și ție.

Adevărat a Înviat!

Last edited by ovidiu b.; 20.04.2012 at 21:33:16.
Reply With Quote
  #103  
Vechi 23.04.2012, 19:28:32
mbarboi mbarboi is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.09.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 33
Implicit

Ultima postare si gata ...

@ovidiu_b: Auzi da de ce ma intrebi de fiecare data daca sunt in masura eu sa vorbesc ? De ce esti tu mai mult ca mine ?

Sau nu stii ca si vorbitul de bine trebuie facut cu intelepciune si dreapta socoteala ?

Daca ar apare un inger luminos care canta slavoslovii... lai lauda indata ?
N-ar trebui sa vezi daca nu cumva e defapt un diavol care ti se arata ca sa te amageasca ?

Deci daca vei vorbi de bine zicand ce bun este diavolul, pe el nu-l folosesti pt ca el va profita de bunatatea ta ca sa te faca sa pacatuiesti ... va profita vrand sa devina prieten cu tine si sa te invete tot felul de rautati ...


Deci daca eu nu sunt in masura sa imi dau cu parerea [asta o zici pt ca vorbesc impotriva unort lucuri] ... tu in schimb pt ca vorbesti de bine si pentru niste lucururi ai dreptul, zici tu, pt ca vorbesti de bine ....!
Deci vezi .... imi tai dreputul din start zicand ca eu nu am voi sa zic "nu" ...
Daca nu as zice nu diavolului cand imi zice sa ma cert sa sa fac ceva nefolositor ... nar fi rau ?
Deci vezi negatia nu este rea in sine ....
Adica si eu si tu avem acelasi drept draga user-e !
Deci daca suntem in polemica trebuie sa imi respecti parerea ca si eu pe a ta !

Deci ca final ! Eu stiu de ce tu ma contazici pe mine .... pt ca crezi ca ceea ce spun eu e FALS ... si tu crezi ca eu te contrazic pt ca cred ca ceea ce zici e FALS ... e bine .... vad ca nu stii inca anumite lucuriri care se invata cu varsta ....

Opinia fiecaruia dintre noi e un drept pe care toti il avem ... la fel si libertatea pe care nici macar Dumnezeu nu neo ingradeste ...

Singura mea rugaminte ar fi ca daca nu esti deacord cu mine si vrei sa iti pastrezi parerea ta ... pastreaz-o [treaba ta] ... dar lasa-mi si mie dreptul acesta ...

Daca nu poti intelege ce iti spun atunci ... inseamna ca ma adresez unei persoane mult mai tinere decat mine ... deci eu trebuie sa iau alta pozitie si sa nu ma "las la mintea copiilor" ...

Sanatete si sa cresti mare !
Ti-am zis ... daca vrei sa iti pastrezi, susti parerea ... e dreptul tau ... dar te rog ... nu imi spune ca nu sunt eu in masaura sa zic NU unor lucuriri pt ca imi exercit acelasi drept ca si tine de a zice DA unor lucruri ....

Si stii ce zice pilda aceea cu slujnicul care la lasat stapanul sau sa pazeasca casa .... ca nu la primit nici pe stapan noaptea de frica sa nu fie hot cu glas minicinos ! Deci ... fi cu pace !
Hristos a inviat !
Reply With Quote
  #104  
Vechi 24.04.2012, 01:24:42
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

@mbarboi
Eu cred că am fost destul de clar și de puctual în ficare răspuns sau întrebare de a mea. Eu nu am îngrădit și nu îngrădesc pe nimeni în a-și exprima părererea (fie ea bună sau rea) - dacă tu asta ai simțit sincer îmi pare rău și îmi cer iertare. Însă am dreptul la replică așa cum tu susții - nornal ar fi fost ca și tu să răspunzi puctual pentru a putea purta o discuție. Dar poate ai mare dreptate în ceea ce spui tu mai sus și încă o dată îmi cer iertare pentru toate replicile care se pare că au căzut tocmai bine. Din păcate ăsta e riscul acestui cadru virtual unde nu știi cu cine stai de vorbă și am observat că foarte ușor poți să greșești chiar cu adevărul în mână. Pentru mine aceasta este o lecție și poate și pentru ceilalți useri de pe aici. IERTARE încă o dată pentru tot!

Dumnezeu să te miluiască! Maica Domnului să te ocrotească!
Reply With Quote
  #105  
Vechi 26.04.2012, 23:33:16
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit intrebare ???

bine,bine...da pana la urma concluzia care e ???

eu ce sa inteleg din toata polemica asta ???

pana la urma unde e adevarul ???


Putem privi inregistarea in doua moduri : fie facem din ea o tragedie fara margini,ca in fond, toate personajele implicate ies putin cam...sifonate (parintii ce vorbesc,par niste babe rautacioase iesite la colt de strada spre a-si barfi vecinii de pe strada,ba a mai si ai lua in batjocura- atunci cand se refera ,incercand un spirit de gluma, nereusit, la dexteritatea parintelui Paraian de a scoate casetele -"orb,orb...da ,le scotea !!!" )
Iar parintele Arsenie Boca, iese suspicionat de diverse scaderi,si chiar un pacat foarte mare ( e considerat ca fiind cuprins de mandrie,ba chiar avand convinegeri eretice -aia cu raincarnarea,si mai zice ca l-a mai prins cu ceva!!!- insa cea mai grea suspiciune,pe care parintii nu o sustin ferm,ci doar voalat o sugereaza sau o lasa sa fie posibila e cea a unei relatii cu acea ucenica,absolventa de teologie (cand zice ca au ramas in "mare,mare intimitate" !!!)
Poate as trece cu mare usurinta peste celelalte insinuari, insa aceasta , ma darama pur si simplu,daca ar fi adevarata !
Insa e greu de crezut asa ceva !!!

Totusi situatia e foarte grava, cum putem iesi din ea, si sa nu ne lasam prada dezamagirii,si descurajarii ???

Ce invatamante am putea sa tragem din aceasta inregistare ?

Ce ar fi,daca ,avansand o ipoteza, personala, parintii ar fi produs intentionat o astfel de inregistrare pentru a viza un efect mult mai inalt,decat pare la prima vedere ??? Dar care ??? Pentru a se injosi in ochii oamenilor, si a nu mai fi considerati sfinti ???

Intrebari foarte grele,fratilor !

Iar al doilea mod de a privi, e cel al istoriilor lui Damian Stanoiu, exact la scrierile sale,ma gandeam cand ascultam inregistrarea,si mi se parea ca personajele vin de acolo,din cartile sale "Ucenicii sfantului antonie"...etc...

Ori, acele carti, chiar daca scoteau in evidenta umorul, totusi, aveau o anumita delicatete si o imensa simpatie, daca nu cumva, chiar iubire, a autorului fata de personaje (care putusera fi si reale !!!)
Concluzia, e in acest al doilea mod de a aborda ,inregistarea, e ca ,nu poti sa o asculti,fara ca la final, sa nu-i iubesti mai mult pe toti cei implicati !!!
Deci, in concluzie, inregistarea, departe de a ne indeparta, mai atare trebuie sa ne ataseze fata de parintii respectivi !

Last edited by guardian knight; 27.04.2012 at 00:21:50.
Reply With Quote
  #106  
Vechi 27.04.2012, 11:05:10
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Amice vezi că ai greșit topicul. Ai unul pe care tu cu mânuța ta l-ai deschis. Nu infesta și topicul acesta cu mult iubita ta înregistrare de care se pare că nu te mai poți dezlipi.
Reply With Quote
  #107  
Vechi 27.04.2012, 18:16:34
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Amice vezi că ai greșit topicul. Ai unul pe care tu cu mânuța ta l-ai deschis. Nu infesta și topicul acesta cu mult iubita ta înregistrare de care se pare că nu te mai poți dezlipi.
Nu cred ca am gresit topicul...si nu fac ,decat sa-mi exprim niste umile pareri,in legatura cu o inregistrare exploziva, oarecum,pentru unii !!!
Probabil, ca dumneata ca tanar respectabil si curat la suflet, asa cum imi permit sa banuiesc ca esti, urasti aceasta inregistrare tocmai pentru ca ea infiltreaza,asa cum bine zici, si o nuanta de gri,in tot pisajul alb si idilic,pe care si l-au format unii !!!
Tineretea cu entusiastmul sau, ai face pe unii sa vada lucrurile transant numai in alb si negru, cand ele de fapt sunt de multe ori si grii !!!
Exercitiul maturitatii incercate, ne face insa sa acceptam cu mai multa usurinta,sau din nevoie,si griul,si sa-l prelucram,incasand invataminte folositoare in evolutia noastra spirituala, si invatand sa nu ne carmponam de idealisme !
Reply With Quote
  #108  
Vechi 27.04.2012, 18:26:49
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de guardian knight Vezi mesajul
Nu cred ca am gresit topicul...!
Ba cred ca da, ala cu inregistrarea e aici: http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ad.php?t=14750 deschis chiar de dumneata, daca imi amintesc bine...
Aici e acela cu canonizarea.....
Doamne ajuta!.
Reply With Quote
  #109  
Vechi 28.04.2012, 20:12:00
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
Ba cred ca da, ala cu inregistrarea e aici: http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ad.php?t=14750 deschis chiar de dumneata, daca imi amintesc bine...
Aici e acela cu canonizarea.....
Doamne ajuta!.
Iti multumesc ca faci promo, topicului deschis de mine !!!

In alta ordine de idei, din partea mea,nu sunt impotriva canonizarii, ceea ce ma mira, e ca nu s-a facut pana acum, oare de ce ???!!!
Cred ca cei 23 de ani ,trecuti, poate erau suficienti pentru ca forurile ierarhice superioare sa ia o decizie in acest sens, de ce nu s-a luat pana acum ???!!!
Ar fi interesant ca inaltii ierarhi sa ne dea o explicatie,sau o motivatie !!!
Reply With Quote
  #110  
Vechi 29.04.2012, 21:14:46
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de guardian knight Vezi mesajul
Nu cred ca am gresit topicul...si nu fac ,decat sa-mi exprim niste umile pareri,in legatura cu o inregistrare exploziva, oarecum,pentru unii !!!
Foarte frumos, dar fă-o pe topicul potrivit, tocmai ți s-a indicat direcția.

Citat:
În prealabil postat de guardian knight Vezi mesajul
Probabil, ca dumneata ca tanar respectabil si curat la suflet, asa cum imi permit sa banuiesc ca esti, urasti aceasta inregistrare tocmai pentru ca ea infiltreaza,asa cum bine zici, si o nuanta de gri,in tot pisajul alb si idilic,pe care si l-au format unii !!!
Mie unul nu mi-a schimbat cu nimic părerea față de cei doi monahi (părintelea Arsenie Boca și părintele Arsenie Papacioc). Fiecare o explică potrivit cu gândul său. Orice lucru îl poți vedea fie din latura lui bună, fie din latura lui cea rea. Eu încerc să-l privesc doar din latura lui bună.

Citat:
În prealabil postat de guardian knight Vezi mesajul
Tineretea cu entusiastmul sau, ai face pe unii sa vada lucrurile transant numai in alb si negru, cand ele de fapt sunt de multe ori si grii !!!
Exercitiul maturitatii incercate, ne face insa sa acceptam cu mai multa usurinta,sau din nevoie,si griul,si sa-l prelucram,incasand invataminte folositoare in evolutia noastra spirituala, si invatand sa nu ne carmponam de idealisme !
Dacă am fi avut sănătate duhovnicească, le-am fi văzut curate chiar și pe cele necurate. Precum vedem fructele, așa să privim și gunoiul, pentru că gunoiul a ajutat să se facă fructele.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
rugaciunea Parintelui Arsenie Boca clujeanul33 Rugaciuni 3 30.11.2010 17:57:10
100 de ani de la nasterea parintelui Arsenie Boca laurschepsis Generalitati 14 29.09.2010 15:51:03
100 de ani de la nasterea Parintelui Arsenie Boca cristiboss56 Resurse ortodoxe on-line 0 20.09.2010 23:22:55
cuvinte alese ale Parintelui Arsenie Boca clujeanul33 Generalitati 4 03.05.2010 13:08:12
Profetia pictata a parintelui Arsenie Boca eodor nastasa Generalitati 1 06.04.2010 15:35:50