Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #411  
Vechi 30.05.2013, 11:03:14
cmihai cmihai is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.08.2008
Locație: Romania, Banat, Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 37
Talking

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
După o lectură rapidă, iată și prima prostie pe care mi-a fost dat să o citesc. Auzi logică din partea cui a scris-o - și habar nu am cine e autorul ei:

He marshals a lot of evidence, but is it sufficient to support his recommendation that everyone give up animal protein entirely, including dairy products? I don’t think so. There are legitimate concerns that such a diet may not be without risks. Even Campbell recognizes that strict vegetarians are likely to need vitamin B12 supplementation. If cow’s milk is prohibited for growing children and osteoporotic adults, they will likely need a supplemental source of calcium and vitamin D. Without careful nutrition guidance, children deprived of milk might end up malnourished. Breast milk is animal protein – should we avoid breast-feeding too?

Ce zici, fain silogism, nu? Spune el (sau ea), care îi contestă lui Campbel argumentele raționale după munca acestuia de o viață.
Ionutz ... sa inteleg ca te plictisesti la client? Maestre ... la tickete ... nu la postari "habarniste" (cum le zici tu) pe forumuri !!!!!
__________________
Putem pierde orice, afara de suflet, caci daca sufletul ne ramane inca n-am pierdut nimic !!!
Toate se pot reface, se pot dobandi la loc, afara de suflet !!!
Reply With Quote
  #412  
Vechi 31.05.2013, 17:43:23
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Sunt mai multe astfel de articole care se centreaza asupra alimentatiei dintr-o anumit zona geografica, incercand intr-un mod subiectiv sa scoata in evidenta anumite alimente in defavoarea altora.

De fapt, daca asta este si scopul declarat al "studiului" (iar daca nu e declarat se poate usor deduce care este de fapt scopul) atunci mai mult ca sigur sunt suficiente elemente de subiectivism.

Adevarul este ca de-a lungul timpului, in fiecare zona geografica s-a stabilit un anumit regim alimentar optim, in concordanta cu specificul zonei.

Optim in doua sensuri:
1. hrana asimilata in proportii echilibrate pentru sanatate
1. organismul s-a adaptat la procesarea hranei din zona respectiva

Fara aceasta adaptare si medicina moderna, bolilor de nutritie ar fi inclinat negativ si mai mult balanta natalitatii.

In schimb, in lumea moderna ce avem?
1. mancare intens procesata, cu adaosuri chimice care se cumuleaza, fiind uneori in cantitati peste capacitatea de eliminare a organismului.
2. hrana nu mai tine cont de raportul cu mediu, necesarul real
3. sendentarism, poluare, stres

O diferenta foarte mare a mai facut-o probabil inca un element care merita o analiza aparte: factorul selectie naturala.

Fara medicina moderna, cei care nu erau suficient de robusti si adaptabili mureau, de multe ori chiar din copilarie.

In civilizatia moderna, acestia supravietuiesc de cele mai multe ori, perpetuand gene problematice si inclinand negativ balanta statistica a bolilor, inclusiv cele care rezulta din intoleranta la anumite alimente (de lipsa alimentatiei sanatoase am vorbit deja).
ai dreptate cu selecția naturala.
sesizezi 4 probleme: hrana, poluarea, sedentarismul și stresul.
dar observ că majoritatea, și nu mă refer la cei de pe forum, își fac griji, cel mai,des, față de hrană.
am rezolvat celelalte? sau măcar ce ține de noi, sedentarismul?
Reply With Quote
  #413  
Vechi 31.05.2013, 18:41:09
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
ai dreptate cu selecția naturala.
sesizezi 4 probleme: hrana, poluarea, sedentarismul și stresul.
dar observ că majoritatea, și nu mă refer la cei de pe forum, își fac griji, cel mai,des, față de hrană.
am rezolvat celelalte? sau măcar ce ține de noi, sedentarismul?
- Hrana -

Putem mînca relativ sănătos, dacă vrem. Niciodată nu ne vom putea feri 100% de chimicale sau de alimentele modificate genetic, dar dacă vom reuși să le eliminăm în proporție de 90% e destul de bine pentru lumea în care trăim.

- Poluarea -

Nu mulți își permit să se mute la munte pentru că jos în vale e poluare prea mare. Nici nu putem bea doar apă de izvor de munte, dar putem consuma apă de fîntînă în locul celei de la chiuvetă, chiar și pentru gătit. De asta s-a inventat postul (ăla cu apă, fără mîncare), post pe care oamenii îl țin din vremuri ancestrale și care ajută printre altele și la detoxifierea organismului.

- Sedentarismul -

Exercițiul fizic e mult mai important decît grija mîncatului sănătos. Majoritatea dintre noi, cei ce avem acces la forum de la lucru, mai mult stăm pe scaun decît ne mișcăm. Mulți nu au timp de mers la sală sau de alergat prin parcuri, dar nimeni nu poate spune că nu poate face acasă cîteva flotări, abdominale, genoflexiuni, gantere și alte exerciții care folosesc în principal greutatea corpului propriu pentru a antrena mușchii.

- Stresul -

Ăsta ține de psihicul fiecăruia. Eu am învățat în timp să mă abțin de la stres. Am grijile mele ca orișicine, dar nu mă consum din cauza problemelor cotidiene sau chiar în situații relativ deranjante care apar uneori. Se știe că stresul cauzează boli nasoale împreună cu alți factori de natură diversă. De ce să-mi stric sănătatea și să-mi scad randamentul în momentele ”tensionate” cînd pot rămîne calm și detașat?
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #414  
Vechi 31.05.2013, 18:44:17
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cmihai Vezi mesajul


Ionutz ... sa inteleg ca te plictisesti la client? Maestre ... la tickete ... nu la postari "habarniste" (cum le zici tu) pe forumuri !!!!!
Lasă că vine migrarea pe 5.8 peste vreo săptămînă și să vedeți cîte tichete o să am [și pentru voi]!
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #415  
Vechi 26.07.2013, 11:29:29
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Prof. MENCINICOPSCHI la Adevarul despre STILUL DE VIATA SI DE ALIMENTATIE CARE NE IMBOLNAVESC

http://www.dailymotion.com/video/x12...films?start=44

***
Dr. Mencinicopschi: LAPTELE DIN COMERT si ACRILAMIDA CANCERIGENA DIN ALIMENTE

http://www.dailymotion.com/video/xqc...nte_shortfilms


***
Gh. Mencinicopschi la Realitatea TV despre ALIMENTATIA SANATOASA si organismele modificate genetic

http://www.dailymotion.com/video/x11...etic_lifestyle
Reply With Quote
Răspunde

Tags
post, vegan, vegetarian

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Dumnezeu a fost creat de Ra. (?) Bilibox Generalitati 118 05.12.2011 09:03:26
OMUL NOU - OMUL VECHI iosif Pocainta 32 12.04.2011 17:29:42
De ce Dumnezeu ne a creat? KittyNou Generalitati 186 13.09.2010 22:47:09
Cine a fost creat primul oul sau gaina?! T-Bone Generalitati 13 25.08.2007 20:36:20