Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Moaste
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 11.02.2012, 12:28:56
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Particele din moastele Sfantului Mucenic Haralambie se afla, din cate stiu eu, si la Schitul Darvari, la biserica Sf Dimitrie (posta) de langa Lipscani, si la o biserica de pe Calea Victoriei (cred ca are hramul Sfantului Vasile cel Mare) - in partea dinspre Piata Victoriei.
Sper sa-mi fi adus bine aminte si sa nu va dezinformez.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 05.06.2012, 20:53:06
stireana stireana is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.08.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 128
Implicit

Pentru cei care au pasul îndreptat spre Moldova, Sfintele Moaște ale Marelui Mucenic Haralambie îi așteaptă spre închinare și în biserica "Sfinții Voievozi" din satul Hălăucești, județul Iași. Minunea face ca Sfântul Haralambie să se afle într-o împreună-lucrare alături de Sfântul Procopie ale cărui moaște de asemenea sunt găsite în același locaș.

http://webcache.googleusercontent.co...&ct=clnk&gl=ro
Reply With Quote
  #13  
Vechi 07.02.2013, 21:33:08
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Icoana Sfântului Haralambie

Știți de unde (în București sau lângă București) aș putea cumpăra o icoana cu Sf Haralambie - mărime normală, respectiv cam ca o foaie A4? Aș vrea să cumpăr mâine sau sâmbătă.
Eu aș căuta la Radu Vodă, la biserica Sf. Dimitrie Poștă, la biserica Sf. Gheorghe cel Nou sau la Colțea... dar apreciez dacă mă trimiteți la sigur :-)
Mulțumesc!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 09.02.2013, 22:13:01
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

http://trinitastv.ro/stiri-video/10-...ralambie-19508
Reply With Quote
  #15  
Vechi 11.02.2013, 09:46:51
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit Brasov

In Brasov, Sacele, Parohia Cernatu (centru), in Biserica ortodoxa cu hramul "Adormirea Maicii Domnului", se afla o icoana a Sfantului Haralambie in care sunt incrustate moaste ale Sfintitului Martir.

http://www.protopopiatsacele.ro/sematism.php?id=17

Doamne ajuta.
__________________
Pr. Arsenie Boca: "In mintea stramba si lucrul drept se stramba"; "Sa-ti feresti capul de frig si de prostie!"; "Mustrarea invinge, dar nu convinge"; "Bobul lui de grau se preschimba in taciune, iar el se crede grau nedreptatit";
Reply With Quote
  #16  
Vechi 13.02.2013, 23:51:27
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

In toamna trecuta am mers la un preot care mi-a sugerat sa citesc, printre altele, si Acatistul Sfantului Haralambie. Nu stiam prea multe despre puterea Sfantului Haralambie, dar m-am apucat sa-i citesc acatistul pentru ca asa mi s-a spus. N-am citit 40 de zile, ci mai putin.

In acest an, mai inainte de ziua Sfantului Haralambie, am avut o problema de sanatate care-mi crea mari emotii. Incepand de sambata, 9 februarie, seara si pana duminica dupa ce am citit Acatistul Sfantului, aceasta problema s-a rezolvat.

Ii multumesc lui Dumnezeu, Maicii Domnului, Sfantului Haralambie si Tuturor Sfantilor pentru ajutor.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 21.02.2013, 17:16:09
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
In toamna trecuta am mers la un preot care mi-a sugerat sa citesc, printre altele, si Acatistul Sfantului Haralambie. Nu stiam prea multe despre puterea Sfantului Haralambie, dar m-am apucat sa-i citesc acatistul pentru ca asa mi s-a spus. N-am citit 40 de zile, ci mai putin.

In acest an, mai inainte de ziua Sfantului Haralambie, am avut o problema de sanatate care-mi crea mari emotii. Incepand de sambata, 9 februarie, seara si pana duminica dupa ce am citit Acatistul Sfantului, aceasta problema s-a rezolvat.

Ii multumesc lui Dumnezeu, Maicii Domnului, Sfantului Haralambie si Tuturor Sfantilor pentru ajutor.
M-a impresionat personalitatea sfantului care a marturist pe Hristos cu pretul vietii , in mari chinuri
Am inteles ca ajuta la boli molipsitoare (a vindecat ciuma) dar e ajutator si in vreme de seceta
Parintele v-a recomandat sa cititi acatistul pt sanatate ?
Reply With Quote
  #18  
Vechi 21.02.2013, 22:58:01
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
M-a impresionat personalitatea sfantului care a marturist pe Hristos cu pretul vietii , in mari chinuri
Am inteles ca ajuta la boli molipsitoare (a vindecat ciuma) dar e ajutator si in vreme de seceta
Parintele v-a recomandat sa cititi acatistul pt sanatate ?

Da, si pe mine m-a impresionat faptul ca in timpul martiriului le dadea si niste ,,lectii'' prigonitorilor lui, fapt care arata marea putere a rugaciunilor lui.

Parintele mi-a recomandat sa citesc Acatistul Sfantului Haralambie in primul rand pentru sanatate, desi problema cu pricina a aparut mai tarziu, dar si pentru ca aveam nevoie de un aliat puternic.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfantul Maxim Marturisitorul- sfantul caruia i s-a taiat limba si mana dreapta georgeval Despre Biserica Ortodoxa in general 6 21.01.2014 16:38:25
Sfantul Ierarh Calinic de la Cernica, Sfantul Mucenic Antipa; Sfantului Farmutie Daniela Nicoleta Intrebari utilizatori 0 11.04.2011 14:04:37
Sf. Sfintit Mucenic Haralambie patinina34 Rugaciuni 8 11.02.2009 05:31:49
Sfantul sfintitul Mucenic Haralambie dorinastoica14 Diverse Sarbatori 6 10.02.2009 19:12:26
pr.haralambie daliapantelimon Generalitati 3 25.02.2008 07:34:23