Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #261  
Vechi 08.10.2013, 17:22:09
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurastifter Vezi mesajul
Domnule, problema gravă este că UNII DINTRE cei care fac apologia "științifică" și chiar "teologică" a pedepselor fizice asupra copiilor Îl percep pe Dumnezeu într-un mod diferit față de noi.
În loc să se automodeleze după asemănarea Tatălui ceresc, ei și-L imaginează pe El după asemănarea lor, atribuindu-I inclusiv comportamentele pe care ei le adoptă în relația cu proprii copii.
Serios?
Adica si cei carea au scris:

"Nu cruța copilul de mustrare, căci dacă-l vei lovi cu nuiaua nu va muri."
"Lovindu-l cu nuiaua, îi scoți sufletul din Locuința morților."
"Pedepsește-ți fiul, și el îți va da odihnă și îți va aduce desfătare sufletului."
"Cine cruta nuiaua, uraste pe fiul sau, dar cine-l iubeste, il pedepseste indata."

Se situau in aceeasi eroare de intelegere vizavi de Dumnezeu?
Mai sa fie..

Citat:
Ei Îi atribuie lui Dumnezeu toate nenorocirile și tragediile din lume - ce erezie! -, imaginându-și, apoi, că-L apără și formulând, în acest scop, idei aberante de tipul: "Dumnezeu îi pedepsește pe copii pentru păcatele părinților"; "El nu vrea să suferim, dar aduce suferința asupra noastră din motive pedagogice" etc etc.
Sa nu incurcam subiectele.
Dumnezeu poate permite anumite nenorociri, cu rol pedagogic, in functie de perspectiva poate fi vazut ca autor (Ps 22:5) desi efectiv nu El este cauza primara.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 08.10.2013 at 17:31:31.
Reply With Quote
  #262  
Vechi 08.10.2013, 17:30:09
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Mi-as dori si eu sa putem educa in asa fel copiii incat sa nu fie nevoie de pedepse si sa fie cuminti. As vrea sa stiu solutia.
Dragostea jertfelnică a părintelui.
Răbdare necontenită.
Tact, empatie, adîncă înțelegere a psihologiei copilului.
Pricepere psihologică în conduită când ai o relație concretă cu copilul, de nivel peste medie.

Da, se poate. Depun mărturie.
Numai că, oricât de mult construiești cu copilul tău o relație fără nuia, se vor găsi grabnic alții în jurul tău să îi arate că nu se poate: rude, educatoare, învățătoare etc.

Eu depun mărturie cu toți cei trei copii ai mei: educația fără nuia este superioară celei cu nuia.
Creadă ce-o vrea fiecare... Eu însă vă spun că se poate.

Ar fi multe de zis... Însă nu se poate expune chestiunea doar pe câteva postări pe forum, de vreți să înțelegeți... E treabă complexă, cu multe amănunte, treburi de psihologia relațiilor părinte-copil și, repet, necontenită răbdare și pricepere. Iubire jertfelnică.
Reply With Quote
  #263  
Vechi 08.10.2013, 17:50:53
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Iar comparam pe om cu Dumnezeu! Ce bine ar fi sa avem si noi rabdarea si puterile Lui. Dar nu le avem.
Si si Dumnezeu mai pedepseste...

Mi-as dori si eu sa putem educa in asa fel copiii incat sa nu fie nevoie de pedepse si sa fie cuminti. As vrea sa stiu solutia.
Din cauza unor astfel de oameni care nu isi bat copiii la timp s-a ajuns ca unii sa se drogheze, sa nu aiba respect pentru nimeni si nimic etc. Le lasa libertatate totala, fara a-i educa de loc si ajung foarte rau.
Reply With Quote
  #264  
Vechi 08.10.2013, 17:54:51
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de aubergine Vezi mesajul
Din cauza unor astfel de oameni care nu isi bat copiii la timp s-a ajuns ca unii sa se drogheze, sa nu aiba respect pentru nimeni si nimic etc. Le lasa libertatate totala, fara a-i educa de loc si ajung foarte rau.
Libertatea nu se drămuiește prin bătaie.
Libertatea se cultivă!
Libertatea se îngrijește! (cum îngrijești o floare, o grădină) Nu se bate!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Libertatea se instruiește, în baza înțelegerii, a dezvoltării sentimentelor valoroase și a atitudinilor sănătoase.
Copilul devine liber prin dezvoltare morală și, de se poate, duhovnicească.

Bărbatul nu devine virtuos prin castrare!
Curva nu devine sfântă prin extirparea organelor genitale!
Copilul nu e nici catâr nici porc! Ci suflet educabil, prin măiestria educatorului.
dar pentru a fi măiastru, educatorul trebuie să își vadă mai întâi lungul nasului și imensa nepricepere și, nu pe ultimul loc, răutatea și prostia.

Last edited by cezar_ioan; 08.10.2013 at 17:57:03.
Reply With Quote
  #265  
Vechi 08.10.2013, 18:01:11
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cezar_ioan Vezi mesajul
Libertatea nu se drămuiește prin bătaie.
Libertatea se cultivă!
Libertatea se îngrijește! (cum îngrijești o floare, o grădină) Nu se bate!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Libertatea se instruiește, în baza înțelegerii, a dezvoltării sentimentelor valoroase și a atitudinilor sănătoase.
Copilul devine liber prin dezvoltare morală și, de se poate, duhovnicească.

Bărbatul nu devine virtuos prin castrare!
Curva nu devine sfântă prin extirparea organelor genitale!
Copilul nu e nici catâr nici porc! Ci suflet educabil, prin măiestria educatorului.
dar pentru a fi măiastru, educatorul trebuie să își vadă mai întâi lungul nasului și imensa nepricepere și, nu pe ultimul loc, răutatea și prostia.
De asta s-a ajuns in America sa se impuste adolescentii in scoli si sa se drogheze, pentru ca s-a adoptat teoria d-voastra in scoli si din pacate s-a pus in practica.
Reply With Quote
  #266  
Vechi 08.10.2013, 18:06:26
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de aubergine Vezi mesajul
Din cauza unor astfel de oameni care nu isi bat copiii la timp s-a ajuns ca unii sa se drogheze, sa nu aiba respect pentru nimeni si nimic etc.
Am lucrat cu toxicodependenți ani în șir. Pe unii i-am găsit legați cu cătușele de calorifer. Prima mea intervenție a fost mereu aceea de a elibera pe cel încătușat și de a pune părintele în genunchi, lângă calorifer, cu cătușe. Cine a trecut testul a căpătat un copil liber de droguri. Cine nu, nu.

Cei care nu respectă nimic sunt copiii, cărora, acele animale bolnave care se autoipostaziază în educatori le-au distrus definitiv sau aproape definitiv încrederea copiilor în capacitatea lor de a fi oameni buni, oameni adevărați. I-au învățat, nenorociții, că micuțul nu merită să fie iubit, stimat, apreciat. Că nu face doi bani. Că e un netrebnic. Că e "rău".
Copiii internalizează persecuția bestiilor cu chip uman (deoarece copiii sunt inocenți și nu bănuiesc ce mârșăvie li se administrează din partea celor mai puternici, a celor în care micuții au încredere, a celor care îi "iubesc") și apoi trăiesc autopersecutîndu-se, distrugîndu-se singuri. Că așa i-au învățat "pedagogii" și "instructorii" bâtei.

Nenorociților!
Criminalilor!
Canaliilor!
Violatorilor și ucigașilor de copii!

Toate la vremea lor. În Tribunalul Părinților, unde fiecare bestie care batjocorește pe copii va fi chemată să își justifice alegerile, fiecare își va primi plata lui, la timpul hărăzit de Domnul.
Reply With Quote
  #267  
Vechi 08.10.2013, 18:07:36
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cezar_ioan Vezi mesajul
Numai că, oricât de mult construiești cu copilul tău o relație fără nuia, se vor găsi grabnic alții în jurul tău să îi arate că nu se poate: rude, educatoare, învățătoare etc.
Depinde.
Daca relatia asta fara nuia, este strict personala in sensul ca in cadrul relatiei dintre tine si el nu este nevoie de nuia (prin binecuvantate sau nu mijloace - alta discutie aici) dar ea nu se poate externaliza la acelasi nivel, adica in relatie cu altii copilul se comporta ca unul care are nevoie de nuia, atunci cred ca si tu ai dreptate (in felul tau) dar si ei au dreptate (in felul lor).

Citat:
Eu depun mărturie cu toți cei trei copii ai mei: educația fără nuia este superioară celei cu nuia.
Au fost poate o fire docila - si asta se mosteneste pe undeva.

Citat:
Creadă ce-o vrea fiecare... Eu însă vă spun că se poate.
Nimeni nu-ti cotesta experienta ta personala, dar trebuie sa tii cont ca are si o latura limitat-subiectiva.

Citat:
Ar fi multe de zis... Însă nu se poate expune chestiunea doar pe câteva postări pe forum, de vreți să înțelegeți... E treabă complexă, cu multe amănunte, treburi de psihologia relațiilor părinte-copil și, repet, necontenită răbdare și pricepere. Iubire jertfelnică.
Ok, sa nu ne pierdem in nesfarsite teorii si detalii generice.
Vorbim la concret, copil varsta 2-4 ani, cand i se interzice ceva incepe sa planga, sa tzipe, iar la paroxism sa se tavaleasca pe jos si chiar sa loveasca parinti, bunici.
Dialogul (negocieri, promisiuni, amenintari) ineficient. Pedepse soft de genul, "iau jucaria", "in camera ta", "la coltz" au ca efect dublarea in intensitate a manifestarii isterice.

Procedura priceputa, rabdatoare, iubitoare si jertfelnica in acest caz?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #268  
Vechi 08.10.2013, 18:11:18
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de aubergine Vezi mesajul
De asta s-a ajuns in America sa se impuste adolescentii in scoli si sa se drogheze, pentru ca s-a adoptat teoria d-voastra in scoli si din pacate s-a pus in practica.
În America oameni ca tine au pus la îndemâna copiilor puști.
Au alungat pe Dumnezeu din școli.
Le-au spus copiilor, ca și tine, că dumnezeul lumii este bâta. Și pistolul.

Rodul urii voastre e vădit: culegeți ce ați semănat.
Eu nu așa mi-am educat copiii. Și nici pe ai celorlalți oameni, care mi-au încredințat copii lor, cu miile până azi, nu i-am învățat mizeriile voastre.
Rodul iarăși e vădit.
Compară și pricepe!
Vai de înțelegerea pe care o porți pe umeri... Strâmbă, criminală, întunecată. Pesemne ai fost educată tot de criminali.
Reply With Quote
  #269  
Vechi 08.10.2013, 18:18:30
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Depinde.
Daca relatia asta fara nuia, este strict personala in sensul ca in cadrul relatiei dintre tine si el nu este nevoie de nuia (prin binecuvantate sau nu mijloace - alta discutie aici) dar ea nu se poate externaliza la acelasi nivel, adica in relatie cu altii copilul se comporta ca unul care are nevoie de nuia, atunci cred ca si tu ai dreptate (in felul tau) dar si ei au dreptate (in felul lor).

Au fost poate o fire docila - si asta se mosteneste pe undeva.

Nimeni nu-ti cotesta experienta ta personala, dar trebuie sa tii cont ca are si o latura limitat-subiectiva.

Ok, sa nu ne pierdem in nesfarsite teorii si detalii generice.
Vorbim la concret, copil varsta 2-4 ani, cand i se interzice ceva incepe sa planga, sa tzipe, iar la paroxism sa se tavaleasca pe jos si chiar sa loveasca parinti, bunici.
Dialogul (negocieri, promisiuni, amenintari) ineficient. Pedepse soft de genul, "iau jucaria", "in camera ta", "la coltz" au ca efect dublarea in intensitate a manifestarii isterice.

Procedura priceputa, rabdatoare, iubitoare si jertfelnica in acest caz?
Știu Alin ce spui, știu bine. De mii de ori am arătat alternativele, atât verbal cât și practic, acțional.
Mai greu e, într-adevăr, când copilul a învățat deja, din pricina prostiei educatorilor, să se tăbvălească pe jos etc. Acolo e nevoie de și mai multă răbdare, de și mai mult tact etc.
Dar, of, un subiect ca ăsta necesită tomuri...

Mergeți și voi, oameni buni, la cursuri specializate pentru părinți!
Căutați experți!
Dați banii și pentru a învăța meșteșugul, nu doar pe benzină, orez ori friptane, țoale și impozite!
Și nu mai așteptați mură-n gură, pomană, să vi se dea vouă soluții. Oare sunteți voi înșivă acei copii răsfățați care bat din picior și cred că li se cuvine?
Eu am învățat în cel puțin 20 de ani să fiu părinte (și încă mă consider departe încă de a fi unul bun). Ani de studiu, de muncit sufletul, de erori și dezamăgire, de frustrări... Voi vreți să căpătați asta doar din două vorbe pe un forum?

Oh, din partea mea v-aș da doar cu un gest, cu o literă de s-ar putea, cu un aleph, poftim!
Dar nu se poate, vai, că învățătura asta e lunga prefacere de sine, mai întâi.
Reply With Quote
  #270  
Vechi 08.10.2013, 18:19:55
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurastifter Vezi mesajul
Domnule AlinB, în primul rând, nu a fost nici o tehnică de manipulare, de vreme ce am și precizat că am citit doar parțial materialele postate.
Din ce am citat, nu exista nicaieri expresia "eu l-am facut, eu il omor" la care ai facut apel.
Recunosti macar acum. denaturarea?

Sau ai alta scuza?

Macar acum, dupa ce ai citit tot (sper), poti sa formulezi o concluzie mai sanatoasa?

E musai sa fac o sinteza la ce am bolduit ca sa pricepi?

Citat:
Nu este necesar să manipulezi pentru a susține că 2+2=4.
Dar este necesar cand sustii ca 2+2=3

Citat:
Da, în V T există acele citate... Există și legea talionului etc.
Dacă ne asumăm o normă morală din V T (la acel nivel, mă refer, nu combat morala V T), uitând că suntem în secolul XXI d. Hr (nu î. Hr), atunci datori suntem să ne însușim toată legea morală mozaică - inclusiv bine cunoscutele aserțiuni "dinte pentru dinte...".
Nu exista nici o legatura intre una si alta, enuntarea lor una langa alta are iarasi intentii manipulatoare (de care nu esti constienta?) atat timp cat nu se incearca justificarea logica a acestei conexiuni realizate la nivelul manipularii verbale.

Citat:
Știți cum le spunea Apostolul galatenilor: cine s-a circumcis este dator să respecte întreaga Lege.
Nu-ți poți asuma anumite norme iudaice, combinându-le cu cele creștine... pentru că riscul căderii în sincretism este, în acest caz, aproape inevitabil.
Respectivele citate nu fac parte din Legea lui Moise. Daca nu crezi, apuca-te, cauta-le si convinge-te.
Asocierea este fortata si manipulatoare.

Citat:
Acum vorbind serios, știți formulările Predicii de pe Munte: "ați auzit că s-a spus... iar Eu zic vouă".
Mai puțin importantă este, așadar, Legea Veche ("pedagogul către Hristos"); esențială este, în orice dilemă morală, expresia "iar Eu spun vouă"... Esențial este nu ceea ce "ați auzit că s-a spus celor de demult", ci ceea ce El ne spune nouă.
Ceea ce s-a spus, s-a spus "celor de demult";
El, însă, ne spune nouă.
"Plinirea Legii și a Proorocilor Tu Însuți fiind, Hristoase...", nu-i așa?
Iar ceea ce am văzut în acele comentarii este, pur și simplu, ceea ce Kierkegaard numea, într-un cu totul alt context, "suspendarea teologică a eticii".

Una este să comiți un păcat, la mânie și alta e să-l justifici prin argumente "teologice".
Din pacate, dupa atata polologhie, nu am vazut nici macar o tentativa de a justifica teologic ca a bate copilul (intr-un context anume, nu la modul general) ar fi pacat.

Nu de alta, dar copilul VT, cel care poate fi si este indicat sa fie binecuvantat cu vargutza, cand e cazul, nu cred ca e nici mai pacatos nici mai putin pacatos decat cel al NT, fie el cu botez ca la carte si impartasit sistematic. Ma refer in special, asa cum am subliniat in ce am citat, la varsta 0-7 ani.

Citat:
Am studiat, în facultate, Pedagogie creștină și n-am găsit nicăieri, în textele patristice studiate, vreo binecuvântare a Părinților în privința bătăii aplicate celor mai mici și vulnerabili decât noi.
Si mai exact, ce tratate patristice de educatie pediatrica crestina ai studiat?

Citat:
P. S. 1. Părintele meu duhovnic are o opinie diferită față de dvs în privința stării mele duhovnicești...
Problema lui, nu a mea.

Citat:
Prefer să-l cred pe sfinția sa... nu de alta, da' cel puțin mă cunoaște incomparabil mai bine!
Contextul poate face o mare diferenta.
Poate ar trebui sa-si faca un cont aici, pe forum.

Citat:
P. S. 2. Tot ceea ce a fost constructiv s-a spus deja?
Atunci, să nu mai progresăm, să nu mai creăm nimic, să rămânem la acest nivel în știință, filosofie, literatură, artă, în toate domeniile cunoașterii (inclusiv în teologie)?
Dacă ar fi gândit așa și înaintașii noștri?...
Ai pretentia ca ai venit cu ceva original?
Gresit.
Tot ceea ce sustii din toata inima, dupa cum vezi, se inscrie deja in niste curente si tot ce faci este sa repeti ceea ce au spus altii deja.

Nici macar acolo unde ai putea face o diferenta in curentul in care te inscrii si anume argumente originale care sa dovedeasca o gandire deosebite, nu ai o contributie care sa-ti justifice piedestalul pe care te-ai urcat.

Cum am subliniat mai sus si in postarea anterioara, argumentele lipsesc sau sunt inlocuite cu tehnici de manipulare verbala ceea ce nu denota nicidecumevolutia deosebita cu care te-ai laudat, criticand "ingustiamea" intelectuala a celorlalti

Citat:
Da, orice inventator iese din contextul său, merge împotriva curentului!!!
Gândirea originală, creativă, nu-i o virtute în sine?
E "nașpa" să avem opinii personale, să gândim liber?
Pai tu sa-ti raspunzi la asta.
Eu te ajut nitel, spunandu-ti doar cateva cuvinte: Luther, Cornilescu.

Asta pentru ca as incadra zona in care te afli mai degraba aici decat in cea in care preferi tu sa crezi ca esti.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 08.10.2013 at 18:44:54.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Imparatia Cerurilor este Raiul? Care este Pamantul celor blanzi? Florin-Ionut Din Noul Testament 279 11.07.2014 18:23:24
Este Este permisa slujba logodnei pe perioada postului? pompi Preotul 16 21.03.2011 21:32:41
Unde este iubire, acolo este Dumnezeu NECTARIE Generalitati 1 07.01.2011 16:27:11
Bataia e rupta din rai ! Oare ? Rodica50 Intrebari utilizatori 20 14.11.2010 10:56:49
Este nevoie de intermediari intre noi si Hristos sau este suficienta credinta in El? maria-luisa Generalitati 41 05.01.2010 22:35:11