Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox

Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde

Thread Tools Moduri de afișare
Vechi 01.02.2012, 01:32:17
ucenic ucenic is offline
Banned

Data înregistrării: 07.05.2010
Locație: Ploiesti
Religia: Alta confesiune
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ucenic
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ecaterina7 Vezi mesajul
acum negati si sfintenia Bisericii.
Nu neg sa ceva, am marturisit in crez.

Citat:
cine sfinteste painea si vinul cu care va impartasiti duminica?
Duhul Sfant.

Citat:
Biblia descrie Biserica în calitate de instrument prin care Dumnezeu dă și păstrează adevărul
Corect. Problema este ca unii cred in ea ca o institutie, unde sunt membrii prin botez. Si de aceea afirma ca mantuirea este numai in biserica. Si in parte poate fi acceptata aceasta afirmatie daca nu l-ar scoate din definitie pe singurul care da mantuirea - Hristos Iisus.

In nimeni altul nu este mantuire decat in Iisus Hristos. Ori acum intreb, cum poate fi Iisus incarcerat numai in biserica ortodoxa? De altfel... cum pot fi mai mult de Una? Aceste culte si confesiuni sunt ramuri ale uneia si singure Biserici a lui Hristos. Ca unii sunt mai traditionalisti, altii mai conservatori, altii mai liberali - cine ii va judeca?

Conditia apartenentei la Biserica Domnului?
1. pocainta;
2. marturisirea (la altii spovedania);
3. marturisirea de credinta (Crezul);
4. botezul;
5. impartasirea cu Trupul si Sangele Domnului;
6. partasia frateasca;
7. umblarea necurmat in voia lui Dumnezeu.
--------------------------------------------------------

Last edited by ucenic; 01.02.2012 at 01:38:39.
Reply With Quote
Vechi 01.02.2012, 01:42:31
ecaterina7 ecaterina7 is offline
Senior Member

Data înregistrării: 20.12.2011
Religia: Ortodox
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ucenic Vezi mesajul
Corect. Problema este ca unii cred in ea ca o institutie, unde sunt membrii prin botez. Si de aceea afirma ca mantuirea este numai in biserica. Si in parte poate fi acceptata aceasta afirmatie daca nu l-ar scoate din definitie pe singurul care da mantuirea - Hristos Iisus.
de unde stiti, asa au spus ortodocsii de pe acest forum sau pe cine ati intrebat? in Biserica invatam cel mai bine biblia si nu o interpretam dupa cum ne duce capul pentru ca pe unii dintre noi ii duce mai mult pe altii mai putin, iar biblia e numai pilde si e pacat sa facem asta. nu judecati ortodoxia dupa ortodocsi, de aceea sunt atat de multe culte, din cauza unora care s-au crezut mai buni, mai speciali, mai alesi.

da, Biserica este una singura, aceea in care suntem invatati cuvantul Domnului de preoti, urmasii apostolilor. taina preotiei le da acest har.

o noapte linistita si Doamne-ajuta!
Reply With Quote
Vechi 01.02.2012, 01:45:28
ucenic ucenic is offline
Banned

Data înregistrării: 07.05.2010
Locație: Ploiesti
Religia: Alta confesiune
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ucenic
Implicit

si dumneavoastra si celorlati.

miercuri, 1 ianuarie sunt de servici asa ca nu voi posta.

Domnul sa fie cu voi cu toti!
Reply With Quote
Vechi 01.02.2012, 01:45:33
AlinB AlinB is offline
Senior Member

Data înregistrării: 29.01.2007
Implicit

Citat:
În prealabil postat de PetruD Vezi mesajul
Mereu cand am cautat sa aflu despre atitudinea ortodoxa fata de cei de alta credinta, am dat se o singura fraza, acelasi mesaj dar sub alte forme: ORICE om care e ne-ortodox este ca si pierdut deja, pentru ca „s-a dedat” singur iadului.
Omule mai lasa ortodoxia de piatza si incearca sa o gasesti pe cea adevarata.
Daca ai sa ramai la nivelul sus amintit, sa nu te miri de consecinte sau ca ai sa ajungi in tot felul de fundaturi spirituale. Alea nu sunt ortodoxie, nu ortodoxia te-a dus acolo ci faptul ca ai avut ca reper doar pseudo-ortodoxia.

Pune mana pe niste carti serioase de teologie si lasa ce ai auzit de la Gheorghe sau ai citit de pe blogul ultraortodoxului Ion.
Reply With Quote
Vechi 01.02.2012, 09:09:20
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned

Data înregistrării: 13.12.2011
Implicit

Citat:
Nu este nici o problema, va explic mai pe inteles chiar acum.

Nimeni, niciodata, nu se va interpune intre dragostea mea pentru Dumnezeu si pentru om. Oricine ar fi el.
Demisie? nici o problema.
Curtea martiala? nici o problema.
Pana una alta, banii vi-i luati pe considerentul ca sunteti supus fara comentarii sau parere personala ordinelor unor oameni, care pot include crima (din punctul lui Dumnezeu de vedere), iar acesta este un pacat! Nu puteti fi crestin, intelegeti. Banii aceia nu sunt castigati cinstit. Statul va plateste in ideea ca oricand va poate trimite unde are nevoie de cineva sa ucida (Iran, spre exemplu, daca Romania va participa cu trupe, fiind tara NATO)
Reply With Quote
Vechi 01.02.2012, 14:29:57
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member

Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Profetul de carton Vezi mesajul
Incercat sa "scuzati" pacatele domnitorilor romani? eu nu le scuz, imi pare rau. Curvia, preacurvia, betia acestea sunt pacate si nu sunt scuzabile! Faptul ca au mers sa omoare turci, pentru mine asta nu inseamna nimic. Ei trebuiau sa iasa cu Evanghelia in maini si nu cu sabia in fatza acelor turci daca doreau sa moara ca si crestini martiri !
Toti sfintii au avut si pacate, unele mai mici, altele mai amri, o sfanta foarte cunoscuta si respectata, Sfanta Maria Egipteanca, a fost prostituata. Important e cum te gaseste sfarsitul, poti sa fii exceptional toata viata si la sfarsit sa pierzi mantuirea, sau cineva poate sa fie in pacate multi imp si la sfarsit sa isi revina. Vezi pilda cu semanatorii si ceasurile.
Reply With Quote
Vechi 01.02.2012, 14:41:03
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member

Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Implicit

Citat:
Numai ptr. "Profetul de carton" (Inteleg ca vreti sa scapati, insa cu mine nu va merge!)

Salariul meu de pompier este de 1931 RON net pe luna decembrie. Daca tot am inceput sa ma confesez...

Ma repet. Eu nu vorbesc pe acest forum, nici in numele confesiunii din care fac parte, nici in numele pompierilor militari.

Daca abandonati ambitiile si va asezati asupra celor scrise de mine pe acest topic, ati vedea ca sunt sincer, deschis, statornic si nepartinitor.

Luati de bine ceea ce va zic, sunt crestin, nu am de ascuns nimic.

(1) Prioritatea mea nr.1 este Dumnezeu.
(2) Prioritatea mea nr.2 sunt oamenii (sotia, copii, fratii in Hristos, lumea, vrasmasii)
(3) Prioritatea mea nr.3 este tara (taxe, impozite, cezarul cu tot ce este al lui).

Deschideti-va inima sa puteti intelege.
Nu va mai pierdeti vremea cu cine nu merita.
Vechi 01.02.2012, 14:57:30
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member

Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Implicit

Ieri am scris:
Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Asta e marea problema cu unii eterodocsi care intra pe forum, incearca sa-si impuna uneori agresiv convingerile. Nu m-a deranjat daca un eterodox isi expunea dogma lui, chiar am discutat cu el, dar mai ales cei ce au si idei ecumeniste vor sa impuna sa credem si noi ca si ei. Nu-si mai impun dogma cultului, impun sa crezi ca sunt la fel ca ortodocsii. Iar unii sunt agresivi, daca nu te raliezei ecmensimului lor te ataca, ba chiar au ajuns unii sa spuna ca noi nu suntem ortodocsi, ca ortodocsii cred ca el. El care a parasit ortodoxia stie ce e ortodoxia si e ortodox, nu un ortodox.
Si imediat au aparut si confirmarile:
Citat:
Sa umblam in dragoste cum am fost invatati, sa ne iubim unii pe altii. Domnul nostru ne invata sa ne iubim vrasmasii dar noi suntem inceti a ne iubi aproapele. Se pare ca noi ne masuram cunostintele si ne inarmam cu mostenirea, cu dogma. Nu intelegeti ca asta ne va separa totdeauna? Nu intelegeti ca numai ceea ce este in inima noastra -Duhul Sfant- poate sfinti aceste temple ale noastre? De ce va incapatanati si nu vreti sa coborati de la minte la inima? O, nepriceputilor si zabavnici cu inima - spune Domnul Iisus - cand este vorba sa credeti tot ceea ce au spus inaintasii...
si:
Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Am insa o incurajare pentru tine: multi dintre cei cu care discuti sunt ortodocsi decat cu numele.(no offence, asta e), asa ca nu sunt reprezentativi pentru ortodoxie. Ortodocsii adevarati ii vei cunoaste si pe acest forum dupa caracter; caci ei se aseamana lui Hristos.
Ucenicul ne indeamna sa nu mai credem ce spune BO, si sa credem ce ne invata el (si pastorii lui, ca doar tot ce stim am invatat de la altii). Altfel suntem neproceputi si zabavnici cu inima, daca nu lepadam invatatura si luam pe una ecumenista. Ca raspuns, e adevarat ca trebuie sa iubim pe aproapele, si asa trebuie sa facem fata de oricine, chiar daca e alta religie sau chiar daca e criminal. In schimb se uita ca mai e o porunca mai mare, sa iubim pe Dumnezeu mia mult decat pe noi si aproapele. Iar a spune neadevaruri despre ceea ce ne-a revelat Dumnezeu e a nu-L asculta, a aspune ca S-a inselat si tu ai dreptate. Deci dogma tine de iubirea de Dumnezeu, iar ortodoxia ne spune ca cine crede aceste neadevaruri se desparte de Hristos. Daca la un pacat nu vine harul, cu atat mai mult la erezie, care e considerat un pacata mai amre decat cel fata de aproapele (pentru ca pacatele incalca a doua porunca, a iubirii de aproapele, neadevarul despre revelatie incalca prima pounca).

Doriana am observat ca din fericire nu e un user agresiv (cel putin asa am vazut pana acum). NU avem de unde stii ce e in sufletul unui om, asta tine de Dumnezeu. Dar ca nu spune adevarul putem vedea, e ceva observabil. daca unii ortodocsi considera ca si cultele neoprotestante sunt al fel ca ortodoxia nu inseamna ca sunt cu adevarat ortodocsi, ci ca s-au contaminat cu o invatatura straina de cea ortodoxa, cu idei ecumeniste.
Reply With Quote
Vechi 01.02.2012, 14:58:32
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member

Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Profetul de carton Vezi mesajul
Pana una alta, banii vi-i luati pe considerentul ca sunteti supus fara comentarii sau parere personala ordinelor unor oameni, care pot include crima (din punctul lui Dumnezeu de vedere), iar acesta este un pacat! Nu puteti fi crestin, intelegeti. Banii aceia nu sunt castigati cinstit. Statul va plateste in ideea ca oricand va poate trimite unde are nevoie de cineva sa ucida (Iran, spre exemplu, daca Romania va participa cu trupe, fiind tara NATO)
tot n-am inteles, e mercenar sau pompier?
Vechi 01.02.2012, 15:04:20
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member

Data înregistrării: 23.03.2011
Implicit

Citat:
si dumneavoastra si celorlati.

miercuri, 1 ianuarie sunt de servici asa ca nu voi posta.
Miercuri 1 ianuarie 2014....
Eheiii... Mai e vreme. Până atunci, continuă să ne încânți.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare

Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Celor din alte secte si culte - De ce v-ati [re]botezat? lareine Secte si culte 812 25.03.2014 18:26:18
Atitudinea fata de atei anisoara Generalitati 7 07.11.2013 11:17:23
Atitudinea fata de homosexuali coralina Generalitati 218 14.08.2011 22:05:09
Despre atitudinea oamenilor fata de crestinism Mihai. Generalitati 15 09.03.2007 20:37:18