Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Homosexualitatea
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 28.05.2009, 13:33:39
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 2io Vezi mesajul
De obicei ferirea de a naste copii (prin diferite metode) se face de persoane capabile [a da nastere si a creste copii].!
Nu vorbeam sa aiba ei tare genetice vizibile, ci sa aiba in familie si sa nu vrea sa le transmita. Stiu un caz al unui cuplu care are in familie mai multi copii autisti si nu vrea sa conceapa copii din cauza asta.

Citat:
În prealabil postat de 2io Vezi mesajul
Sa luam de drept faptul ca omul are suflet din momentul zamislirii.
Pai Cine creeaza sufletul ?
Deci Dumnezeu este acolo in momentul zamislirii.
Adica El este de fata si este gata sa creeze sufletul, iar cei doi spun "nu".
Pai nu e asa! Eu as zice ca avem si noi o colaborare cu Dumnezeu, pozitiva. Dumnezeu vine sa conceapa cu noi atunci cand noi sutem si noi dispusi sa concepem. Cum vine sa se aseze intre noi cand ne hotaram sa ne casatorim, daca hotaram asta.

De altfel, cred ca stii ca actul conceptiei nu coincide cu momentul actului sexual, ci are loc la cel putin cateva ore daca nu chiar doua zile sau chiar mai mult dupa acesta (pana ajunge spermatozoidul unde trebuie si fecundeaza ovumlulm, iar daca ovulatia se petrece abia dupa si spermatozoidul supravietuieste asta poate dura cateva zile.

Deci, daca nu este ovul, su daca spermatozoidul este impiedicat sa intre, conditiile conceperii nu se indeplinesc...

Totusi, inteleg cam ce vrei sa zici si nu zic ca nu iti dau si dreptate. Poate Dumnezeu planuieste conceperea unei anumite fiinte iar noi il oprim..

Citat:
În prealabil postat de 2io Vezi mesajul
Si apoi, oare pasarile cerului Cine le hraneste, unde dorm ele? sau iarba campului? si iarba se calca in picioare. Crezi tu oare ca Dumnezeu va trimite un omulet fara sa aiba grija ca parintii sa aiba cele necesare pentru cresterea lui? Pana in sfarsit se va milostivi.
Si aici iti dau dreptate in principiu. Insa sunt totusi cazuri concrete foarte puternice pe care le-am numit mai sus in care eu zic ca e intelept sa folosim si responsabilitatea noastra.

Citat:
În prealabil postat de 2io Vezi mesajul
Adevarat ca si Sfantul Ioan Gura de Aur spune ca [si asta pe vremea lui !]: acum casatoria nu mai este pentru nasterea de prunci, adica acest aspect nu mai este pe primul loc (si da mai multe motive si scrie mult mai explicit).

Doamne ajuta!
Am sa caut texte de el si o sa le pun pe forum.
Doamne ajuta!
  #32  
Vechi 28.05.2009, 17:11:22
Maleahi Maleahi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 25.05.2009
Mesaje: 24
Implicit

Sa inteleg ca omul nu mai are nici o contributie la procreere ...lasa-m totul in seama lui Dumnezeu ..pai asa ..un barbat poate sa faca 30 de copii intr-o singura viata !Si atunci ce facem ...ii vindem la strainii sa-i creasca ..sau ii vindem ptr organe ?

Cand Dumnezeu vrea ceva ...atunci nu -l va intreba pe om ..ce sa faca ..in nici un caz!
  #33  
Vechi 28.05.2009, 17:14:19
Maleahi Maleahi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 25.05.2009
Mesaje: 24
Implicit

Credeti ca e mai bine ca toti sa faca copii in nestire ...si sa-i lase apoi pe drumuri ?
80% dintre copiii nascuti la tara ..sunt facuti la betie ...si majoritatea ies anormali ...!
Copiii nascuti azi ..sunt o generatie de "sacrificiu "ptr ziua de Apoi !
S-a pierdut directia demografica pe plan mondial ..si din acesta cauza ..Dumnezeu v-a trimite seceta ,razboaie ,boli incurabile ,calamitati ...ptr a echilibra cresterea demografica exagerata .
Un om intelept ..nu face copii asa de dragul de a face copii ..ci ptr a avea un sprijin la batranete ..dar acesti copii trebuie sa aiba asigurata o viata decenta si o educatie adecvata ptr a fi folositori societatii ..nu ptr a inmultii pop.globului .
  #34  
Vechi 28.05.2009, 17:49:47
2io's Avatar
2io 2io is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.04.2007
Locație: Giessen, D
Religia: Ortodox
Mesaje: 99
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Maleahi Vezi mesajul
Credeti ca e mai bine ca toti sa faca copii in nestire ...si sa-i lase apoi pe drumuri ?
mai bine decat ce?
Cred ca e mai bine ca toti sa "faca" copii in cunostinta de cauza ... si sa-i creasca in frica de Dumnezeu.
Citat:
În prealabil postat de Maleahi Vezi mesajul
Dumnezeu v-a trimite seceta ,razboaie ,boli incurabile ,calamitati ...ptr a echilibra cresterea demografica exagerata .
stii de actiunea de vaccinare de cancer de col?
stii ca acest vaccin este si avortiv?
si mai stii ca acest lucru nu se spune persoanelor care il fac?
de ce? cine ascunde acest fapt?
aceasta actiune este (una din formele) de reducere a populatiei pamantului. cine a initiat-o?
Citat:
În prealabil postat de Maleahi Vezi mesajul
Un om intelept ..nu face copii asa de dragul de a face copii ..ci ptr a avea un sprijin la batranete ..dar acesti copii trebuie sa aiba asigurata o viata decenta si o educatie adecvata ptr a fi folositori societatii ..nu ptr a inmultii pop.globului .
Un om intelept face copii pentru a asculta de Cuvantul lui Dumnezeu. Dar tot pentru a asculta de Cuvantul lui Dumnezeu, are responsabilitatea sa-i creasca in frica de Dumnezeu. Si, din mila Domnului nostru Iisus Hristos si a Preacuratei Sale Maici, i se schimba si sufletul.

Doamne ajuta!
  #35  
Vechi 28.05.2009, 17:52:36
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Da, si mie mi se pare o tamenie expresia ; "faci copii cati iti da Dumnezeu !", iar sotul meu are o vorba in acest sens ; "...doar Dumnezeu nu ti-i coboara pe horn ! "
Este dureros, este catastrofal cati copii ai strazii exista la noi in tara, apoi, cati copii needucati care traiesc la limita saraciei . Plus, cat amar de avorturi exista in tara noastra "crestineasca " . De ce ? Nu pentru ca vrea Dumnezeu, nu pentru ca da Dumnezeu, ci pentru ca nu exista educatie si discernamant, pentru ca este nepasare, iar Dumnezeu ne-a daruit o minte sa o folosim, noi suntem lenesi, iresponsabili, ne agatam habotnic si fara simtamant de cuvinte religioase pentru a ne scuza mocirla si faradelegea.
Eu am crescut intr-o familie cu 7 copii...nu pot sa spun ce influiente psihologice mi-au urmarit copilaria....si nu numai. Dar, stiu ca a fost totusi bine...
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
  #36  
Vechi 28.05.2009, 18:09:03
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 2io Vezi mesajul
Adica, mai clar, esti de acord cu folosirea prezervativului.
Acest pacat este mai mare decat pacatul avortului din punctul de vedere a faptului ca te pui impotriva voii lui Dumnezeu. Repet, din acest punct de vedere!
Uitasem sa mai zic ceva. Dupa aceasta teorie, si dupa ideea ca sa facem copii fara a ne oprim nicicum, nici metoda calendarului, adica abstinenta in anumite perioade fertile (metoda care nu da rezultate suta la suta dar este destul de eficienta se pare), nu ar fi buna, pentru ca am avea relatii trupesti fara sa ne dorim copii neaparat. Pai ar insemna ca poate Dumnezeu vroia ca noi sa facem un copil in perioada cand noi ne-a abtinut, si gata, ne-am opus vointei Lui!?
Or aceasta metoda nu este de loc descurajata in Ortodoxie. Este chiar incurajata. Este o metoda care cere insa intelegere si scord din partea sotilor.
  #37  
Vechi 28.05.2009, 18:13:09
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

"Prezervativul este mai pacat decat avortul...."...voi va auziti cand vorbiti ?
Hai sa facem fiecare cate 30 de copii si poate ca ne vom edifica atunci , daca Dumnezeu i-a facut sau nu, cand ne vom impotmoli intr-un haos de supravietuire.
Totul este relativ, cuvintele noastre,credinta noastra...in acelasi timp in care viata noastra merge bine mersi acolo unde a mers mere, facem ce ne duce capul, iar capul nu prea ne duce la "30 de copii " de persoana. De ce mai vorbim, atunci ?
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
  #38  
Vechi 28.05.2009, 18:18:42
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Stiu de ce vorbim !
Fiindca nu ne opreste nimeni, fiindca suntem adolescenti si habar nu avem, fiindca suntem batrani si am trecut de perioada in care ar fi trebuit sa ne intereseze acest aspect, am facut ce-am poftit, iar acum venim cu indemnurile "cuvioase" fara empatie, sau, fiindca nu suntem casatoriti, ori nu detinem o viata sexuala. Sau poate ca vorbim fiindca nu avem credinta si ratiunea acestuia, astfel dam drumul la cuvinte pana or ajunge la o ilogica greu de descalcit ...si de Dumnezeu.
Greu cu "vorbaria asta " crestineasca ! Faptele, faptele saracele oare ce spun in realitate ?
Stim cu totii !!!
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
  #39  
Vechi 28.05.2009, 21:45:02
Maleahi Maleahi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 25.05.2009
Mesaje: 24
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 2io Vezi mesajul
mai bine decat ce?
Cred ca e mai bine ca toti sa "faca" copii in cunostinta de cauza ... si sa-i creasca in frica de Dumnezeu.

stii de actiunea de vaccinare de cancer de col?
stii ca acest vaccin este si avortiv?
si mai stii ca acest lucru nu se spune persoanelor care il fac?
de ce? cine ascunde acest fapt?
aceasta actiune este (una din formele) de reducere a populatiei pamantului. cine a initiat-o?

Un om intelept face copii pentru a asculta de Cuvantul lui Dumnezeu. Dar tot pentru a asculta de Cuvantul lui Dumnezeu, are responsabilitatea sa-i creasca in frica de Dumnezeu. Si, din mila Domnului nostru Iisus Hristos si a Preacuratei Sale Maici, i se schimba si sufletul.

Doamne ajuta!
Si crezi ca Dumnezeu a plecat in concediu ...nu stie de tot ce se intampla pe Terra?
Crezi ca Diavolul lucreaza fara ingaduinta lui Dumnezeu ?

Bine ar fi sa fie asa cum spui ..sa-i creasca pe toti copii ..in frica de Dumnezeu ..din pacate realitatea arata tocmai contrariul....la biserica mai merg doar batranii si bolnavii...iar tinerii merg doar de craciun si pasti ..sa filtreze intre ei .
  #40  
Vechi 29.05.2009, 11:18:22
2io's Avatar
2io 2io is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.04.2007
Locație: Giessen, D
Religia: Ortodox
Mesaje: 99
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Maleahi Vezi mesajul
Crezi ca Diavolul lucreaza fara ingaduinta lui Dumnezeu ?
nu
Citat:
la biserica mai merg doar batranii si bolnavii...iar tinerii merg doar de craciun si pasti ..sa filtreze intre ei .
Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
[..]fiindca suntem adolescenti si habar nu avem, fiindca suntem batrani[...]
ma incadrez in domeniul de exceptii mentionat de voi, si asa mai vad si pe la bisericile la care am fost.

Adevarat este ca am inceput a merge la biserica mai des deoarece ma consideram bolnav [sufleteste] si nu gaseam scapare prin forte proprii (ceea ce incercasem, dar m-am afundat mai tare).

Doamne ajuta !
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Avort - pro sau contra? Bast-et Generalitati 224 25.02.2018 21:42:21
Istorioara despre avort spre_rasarit Generalitati 53 09.04.2011 22:18:44
Despre avort-metodele contraceptive o solutie? urzicuta Generalitati 61 03.06.2009 00:26:49