Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 02.02.2011, 20:34:16
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de umila123 Vezi mesajul
ce pot sa iti spun?/ ai citit subiectul? da! ai incercat! altfel...??? AM CERUT CUIVA ,UNDEVA....CEVA??
Nu ai cerut ceva,cuiva ,ceva ,ci ai cerut oarecum socoteala cuiva imaginar,nici eu nu am inteles cine e acela,care mentine pretul la carti scumpe,si nu face un rabat la religie ca sa le mai ieftineasca.Pana la urma cine e acel responsabil,ca sa-l luam in vizor..

Si mie mi-ar conveni sa cumpar carti ieftine religioase,asa ca spune-mi cine e responsabil de asta,ca am eu ac de cojocul lui....
Reply With Quote
  #32  
Vechi 02.02.2011, 20:41:15
umila123 umila123 is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.01.2010
Mesaje: 72
Implicit multumesc

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
@ umila
1.Nu sunt cartile scumpe, sunt oamenii saraci
2. Cartile de baza: Biblie, Psaltire, Acatistier nu costa chiar o avere si le ai toata viata
3. Alte carti poti citi online: iti recomand arhiva-ortodoxa.info
aici poti descarca multe carti.
multumesc mult pt sfaturi si ajutor! insa atunci cand am scris ...ma gandeam ,nu la mine,multumesc lui Dumnezeu,mi le pot permite! ma gandeam la cei mai multi decat mine...care nu pot sa le cumpere si nu au nici la alte surse alternative! doar..la predica si cuvantul de invatatura al preotului! am folosit doar nu pt a minimaliza ,ci pt nevoia de a cunoaste...a te identifica...si al ruga pe Dumnezeu sa te invredniceasca sa iti construiesti ...mantuirea! vietile sfintilor,acatiste,cuvinte de invatatura la problemele zilnice,la toate acestea ar trebui sa avem toti acces!
Reply With Quote
  #33  
Vechi 02.02.2011, 20:42:31
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de umila123 Vezi mesajul
multumesc mult pt sfaturi si ajutor! insa atunci cand am scris ...ma gandeam ,nu la mine,multumesc lui Dumnezeu,mi le pot permite! ma gandeam la cei mai multi decat mine...care nu pot sa le cumpere si nu au nici la alte surse alternative! doar..la predica si cuvantul de invatatura al preotului! am folosit doar nu pt a minimaliza ,ci pt nevoia de a cunoaste...a te identifica...si al ruga pe Dumnezeu sa te invredniceasca sa iti construiesti ...mantuirea! vietile sfintilor,acatiste,cuvinte de invatatura la problemele zilnice,la toate acestea ar trebui sa avem toti acces!
Eu am înțeles că ți le permiți
Reply With Quote
  #34  
Vechi 02.02.2011, 20:44:20
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Si eu stau la gura sobei si ma gandesc la cei care nu au caldura.Oare de ce nu se ieftinesc lemnele,ca sa-si permita toti sa aiba caldura in casa.

Eu imi pot permite,dar altii? La ei ma gandesc....
Reply With Quote
  #35  
Vechi 02.02.2011, 20:44:46
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de umila123 Vezi mesajul
multumesc mult pt sfaturi si ajutor! insa atunci cand am scris ...ma gandeam ,nu la mine,multumesc lui Dumnezeu,mi le pot permite! ma gandeam la cei mai multi decat mine...care nu pot sa le cumpere si nu au nici la alte surse alternative! doar..la predica si cuvantul de invatatura al preotului! am folosit doar nu pt a minimaliza ,ci pt nevoia de a cunoaste...a te identifica...si al ruga pe Dumnezeu sa te invredniceasca sa iti construiesti ...mantuirea! vietile sfintilor,acatiste,cuvinte de invatatura la problemele zilnice,la toate acestea ar trebui sa avem toti acces!
cine mult doreste, Dumnezeu ii daruieste.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 02.02.2011, 20:45:13
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Si eu stau la gura sobei si ma gandesc la cei care nu au caldura.Oare de ce nu se ieftinesc lemnele,ca sa-si permita toti sa aiba caldura in casa.

Eu imi pot permite,dar altii? La ei ma gandesc....
Nu pot rupe niște crengi din copac?
Reply With Quote
  #37  
Vechi 02.02.2011, 20:47:16
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de umila123 Vezi mesajul
multumesc mult pt sfaturi si ajutor! insa atunci cand am scris ...ma gandeam ,nu la mine,multumesc lui Dumnezeu,mi le pot permite! ma gandeam la cei mai multi decat mine...care nu pot sa le cumpere si nu au nici la alte surse alternative! doar..la predica si cuvantul de invatatura al preotului! am folosit doar nu pt a minimaliza ,ci pt nevoia de a cunoaste...a te identifica...si al ruga pe Dumnezeu sa te invredniceasca sa iti construiesti ...mantuirea! vietile sfintilor,acatiste,cuvinte de invatatura la problemele zilnice,la toate acestea ar trebui sa avem toti acces!
Esti o draguta.
In disperare de cauza eu am cumparat si daruit carti ortodoxe celor din familie (dar lucruri de baza, cum ar fi despre Sf. Liturghie etc..) Doar maica-mea a citit.
Nu se inghesuie oamenii sa citeasca, iar pentru cine chiar vrea se vor gasi solutii.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 02.02.2011, 20:49:02
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Asta ar fi o solutie.Cel care-si permite sa dea si celui care nu-si permite.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 02.02.2011, 20:51:06
umila123 umila123 is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.01.2010
Mesaje: 72
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Nu ai cerut ceva,cuiva ,ceva ,ci ai cerut oarecum socoteala cuiva imaginar,nici eu nu am inteles cine e acela,care mentine pretul la carti scumpe,si nu face un rabat la religie ca sa le mai ieftineasca.Pana la urma cine e acel responsabil,ca sa-l luam in vizor..

Si mie mi-ar conveni sa cumpar carti ieftine religioase,asa ca spune-mi cine e responsabil de asta,ca am eu ac de cojocul lui....
nu am cerut socoteala cuiva! nu am cum...este un forum,o colectivitate cu bune intentii,ca si tine de altfel! arata o stare de fapt...care vrem nu vrem...ne pagubeste pe multi dintre noi! responsabilitate?! dur spus-implica constiinta a gestului-neglijenta?? mai repede,as zice eu crestineste! concluzie? Eu! eu sunt vinovat ...ca a observat! ce??? ca totul este de vanzare!
Reply With Quote
  #40  
Vechi 02.02.2011, 20:55:43
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de umila123 Vezi mesajul
nu am cerut socoteala cuiva! nu am cum...este un forum,o colectivitate cu bune intentii,ca si tine de altfel! arata o stare de fapt...care vrem nu vrem...ne pagubeste pe multi dintre noi! responsabilitate?! dur spus-implica constiinta a gestului-neglijenta?? mai repede,as zice eu crestineste! concluzie? Eu! eu sunt vinovat ...ca a observat! ce??? ca totul este de vanzare!
Starea de fapt o stim cu totii,totul e scump,insa mi s-a parut ca invinuiai pe cineva de pretul prea mare la carti.

Cand spui o evidenta,nu stiu la ce vrei sa ajute! Si painea e scumpa,uleiul cica se dubleaza,benzina...etc Vrei sa deschidem discutia spre acest orizont?

Hristos a "gasit" solutia: Daca ai da si la altul care nu are......Nu trebuie sa te ingrijorezi pe net,ci in realitate,sa actionezi practic...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cartile sfinte! miti29 Morala Crestina 3 30.10.2011 17:37:10
Cartile penticostalilor Neonila Generalitati 183 29.10.2010 23:55:46
Martiriu ortodox in zilele noastre - cuvintele nu sunt necesare metanoia2 Reguli in Biserica 13 03.06.2010 19:18:46
CARTILE - Bucuria mea! geo.nektarios Stiri, actualitati, anunturi 23 24.02.2009 01:00:06
Un mesaj crestin ortodox catre ecumenisti! ortodox4life Generalitati 0 17.10.2008 09:02:44