Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 10.08.2006, 22:28:28
grumble grumble is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.08.2006
Mesaje: 3
Implicit

Intr-un fel, intrebarea a fost formulata si in threadul acesta, dar un pic diferit.

As vrea si eu un link sau ceva similar, catre pozitia bisericii fata de o a doua casatorie. Am gasit pe site pagina cu "Motive de divort acceptate de biserica", insa nu imi raspunde la toate intrebarile. In primul rand, divortul meu nu este (si nu o sa fie) facut fata de un preot (ci doar partea legala, civila).
In cazul acesta, o eventuala a doua casatorie ar fi acceptata vreodata ?
Conteaza motivele pentru care a avut loc divortul ? Difera situatia pentru cei doi soti (avand in vedere ca doar unul e cel care "initiaza", sau isi doreste divortul) ?

Exista vreo consecinta, sau e semnificativ in vreun fel, faptul ca divortul nu o sa fie facut si in fata unui preot ? (scuze pentru ignoranta)

Daca a mai fost discutat subiectul, imi cer scuze anticipat ca nu am fost in stare sa il gasesc.
Multumesc.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 10.08.2006, 23:44:02
MARIUS_DANIEL MARIUS_DANIEL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2006
Mesaje: 670
Implicit

Ce Dumnezeu a unit,omul sa nu desparta.Este acceptat si divortul,dar nu din motive usoare(bani,neintelegere,etc.),ci pentru motive foarte serioase,cum ar fi adulterul.Eu stiu ca biserica accepta maxim trei casatorii,dar am inteles ca nu te poti casatori pana cand fostul partener nu decedeaza.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 11.08.2006, 01:15:33
grumble grumble is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.08.2006
Mesaje: 3
Implicit

Am mai auzit de ideea cu trei casatorii, poti sa imi spui si mie de unde ai aflat de ea, te rog ?
De asemenea, nu stiam nici de celalalt lucru pe care il spui, ca o noua casatorie e acceptata abia cand fostul partener decedeaza.
Multumesc mult pentru raspuns, daca ai putea sa ma indrepti si spre niste linkuri sau resurse, as fi recunoscator.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 11.08.2006, 02:30:05
grumble grumble is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.08.2006
Mesaje: 3
Implicit

Am mai gasit cate ceva aicea:

Se pare ca intr-adevar cele 3 casatorii sunt acceptate, dar numai in anumite circumstante...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Pozitia domnului Andrei Plesu fata de Dan Puric georgeval Generalitati 224 23.10.2017 20:35:22
atitudinea bisericii fata de violenta in familie mihaela75 Reguli in Biserica 64 31.03.2014 06:24:19
Care este pozitia BOR fata de persoanele care fac doar cununuia civila? elom Nunta 38 16.08.2011 23:45:58
POZITIA MONAHILOR ATHONITI FATA DE PATRIARHUL razvan_m Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 7 22.12.2008 14:03:29
Pozitia Bisericii Ortodoxe Romana in legatura cu M lovelife Generalitati 0 24.01.2007 12:55:50