Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Religia Islamica
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 07.01.2013, 21:53:32
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
Cei de care vorbești, nu sunt ortodocși. Sunt un fel de ortodocși-neutri, prea înecați în patimi, ce nu vor să audă de Biserică și Dumnezeu. Merg la Biserică odată pe an, de Înviere, apoi direct în birt. Și când vrei să le vorbești despre Dumnezeu cu ei și că El îl poate ajuta să nu mai bea, ei îți spun: mai taci din gură, ce ești popă?
Cred că și musulmanul de care zici e tot atât de musulman pe cât de ortodox e unul botezat ortodox dar care n-are nicio treabă cu Biserica. Problema este că noi putem spune că ei nu-s ortodocși, însă ei sunt îndreptățiți să spună că sunt, întrucît sunt botezați. Și poate că te înjură dacă vrei să-i vorbești de Dumnezeu pentru că e prea târziu, și nu i s-a vorbit la vreme, că la biserica parohială nu s-a făcut catehizare, că preotul din parohia lui nu l-a vizitat acasă să-l cunoască, să și-l apropie. Să ne vindecăm întâi noi de indiferența față de ai noștri.
Să-ți ajute Dumnezeu, de va fi voia Lui să fii preot, să fii unul care să-și pună viața pentru oile sale!
  #32  
Vechi 07.01.2013, 22:06:04
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
Ioana și Mihai, am dat o dată sursa, și o mai dau odată și o voi mai da de câte ori e nevoie. Cu multă iubire, chiar dacă sunteți obraznici.
Să mulțumim Domnului. Bucurii.
Cu toata obraznicia mea, eu nu mi-am permis sa va fac frate apostat, asa cum cu atata iubire m-ati facut d-voastra. N-am inteles de ce de la o discutie despre Islam m-ati catalogat ca fiind apostat, dar asta ramane problema constiintei d-voastra, nu a mea.

O seara placuta!
  #33  
Vechi 07.01.2013, 22:07:38
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
Ioana și Mihai, am dat o dată sursa, și o mai dau odată și o voi mai da de câte ori e nevoie. Cu multă iubire, chiar dacă sunteți obraznici.

Să mulțumim Domnului. Bucurii.
Cu toata obraznicia mea, eu nu mi-am permis sa va fac frate apostat, cu atata "iubire" cu care m-ati facut d-voastra. N-am inteles de ce m-ati acuzat de apostazie, noi discutam despre Islam, dar nici nu doresc sa aflu raspunsul, ramane problema constiintei d-voastra. Ar fi trebuit sa va ignor din acel moment.

O seara placuta!

Citat:
Daniel_ortodox: Și când vrei să le vorbești despre Dumnezeu cu ei și că El îl poate ajuta să nu mai bea, ei îți spun: mai taci din gură, ce ești popă?
Conteaza si cine le vorbeste de Dumnezeu, ce atitudine are acea persoana, ca numai o persoana traitoare poate marturisi Adevarul astfel incat acesta sa fie insusit.

Last edited by ioanna; 07.01.2013 at 22:14:53.
  #34  
Vechi 07.01.2013, 22:14:48
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
Nici unde în coran nu spune că allah este iubire. Ci spune că este răzbunător, este invidios, este nemilostiv cu infidelii, allah cheamă la război, la a ucide pe oricine, femei și copii, oricine nu acceptă islamul.
Asta ai scris cu mânuța ta: că în Coran scrie că Allah cheamă la aucide pe oricine, femei și copii, dacă nu acceptă islamul.


Ți-am cerut să ne arăți unde scrie asta în Coran. Nu ești în stare, pentru că nu scrie niciunde. Să-ți fie rușine, seminaristule. Ferească Dumnezeu să te hirotonească cineva, atâta timp cât nu-ți vei schimba atitudinea. Și dacă nu, atunci să aibă milă Dumnezeu de credincioșii aceia care se vor nimeri în parohia ta, că numai spre poticnire duhovnicească le vei fi.
  #35  
Vechi 07.01.2013, 22:19:38
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
Nici unde în coran nu spune că allah este iubire.
Musulmanii nu spun ca Allah este iubire, ci spun ca Allah este iubitor, plin de dragoste. Cititi Coranul, sura 85 versetul 14. Aveti aici toate atributele lui Allah in viziunea coranica: http://ro.wikipedia.org/wiki/Cele_99..._ale_lui_Allah

Last edited by ioanna; 07.01.2013 at 22:23:09.
  #36  
Vechi 07.01.2013, 22:28:40
Daniel_Ortodox Daniel_Ortodox is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.01.2013
Locație: pămîntul omenirii căzute
Religia: Ortodox
Mesaje: 428
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Daniel_Ortodox
Implicit

Doamne ajută.

Ioana dragă, Domn e Unul singur și Acela e în ceruri. Te rog nu îmi mai spune domn. Și seminarist am fost acum câțiva ani. Acum sunt paznic, dacă vrei. Spune-mi paznicule Daniel, sau cum vrei tu, dar nu domn, dacă-mi mai spui domn, nu îți mai răspund. Iartă-mă dacă te smintesc.
Acolo în apostazia în islam vorbește despre uciderea femeilor și copiilor ce refuză islamul sau îl abandonează, prin apostazie de la islam (apostat e un cuvânt creștin, dar în fine).
Tu, iubita Domnului, nu ai cerut sursa pentru ce te frământă să știi, iar eu am pus doar sursa din care am citit. Mai mult de jumate din ce am scris în primul post, sunt mărturiile lui Abdi (prescurtare de la Abdullah) și a lui Omar, doi foști musulmani unul somalez și unul afgan, care au devenit ortodocși și sunt prieteni și care au primit amenințări cu moartea de la imam, chiar în anglia fiind, și care a fost arestat și amendat și eliberat și pus sub urmărire. Adulterul este pedepsit cu moartea doar dacă ea înșeală, fără voia soțului. Dar cum ea este proprietate, el o poate dărui unui foarte apropiat prieten care i-a salvat viața de exemplu, în semn de respect față de el. Sau îi poate oferi bani. Sau nu îi oferă nimic, dar dacă află ceilalți că i-a fost viața salvată și el nu a făcut nimic, nu-i de bine cu el. Înțelegi acum? Nădăjduiesc. Ce am citit eu din coran, mi-a fost greață să rețin și am scris doar din ce îmi amintesc. Dacă vrei să faci studii mai amănunțite, ia coranul, citește și Dumnezeu să te ierte pe tine că vei citi și pe mine că îți spun să citești de acolo, dar obrăznicia ta dacă cere raționament material palpabil, fie ție după credința ta atunci. Și nu mai fi obraznică, dacă ești creștină (ortodoxă). Și-atât.

Iubite frate Priceputu, acel musulman merge la moscheie în fiecare zi, de două ori pe zi, era o moscheie la câteva străzi depărtare de casa noastră, lângă o biserică neo-protestantă metodistă, la care musulmanii îi tot spărgeau noaptea geamurile, tot odată la câteva zile și tot desenau graffiti pe uși și pe ziduri: allah nu vă iartă în engleză sau cuvinte precum jihadul e tot mai aproape, în arabă. Pe când acel om, cum am spus, poate pentru el Ortodoxia e o greșeală. Dar tu știi mai bine ca mine că botezul nu te mântuie. Dacă ești botezat înseamnă că Hristos îți va da și Cerurile? E adevărat că e foarte important și să te afli în Taina Sfântului Botez Creștin, dar dacă apostaziezi sau nu îți pasă de mântuirea ta, nu te ajută cu absolut nimic botezul. Ai dreptate însă cu catehizarea. Scrie în Sfintele Canoane de catehizarea tuturor. Și cu adevărat așa fac toți preoții. Dar uite un caz ce l-a avut un coleg de-al meu: preot tânăr de 24 de ani, proaspăt venit în parohie, cu o bijuterie de soție ce la binecuvântat Dumnezeu pentru râvna lui, ce catehiza pe oricine în fiecare zi câte ore era nevoie, și el, preotul, a mers la fiecare familie din sat să îi cunoască, să îi apropie:o familie i-a zis: "lasă dom părinte nu te mai chinui așa, o să vin eu la beselică, când oi avea nevoie, nu mai veni tu la mine, te rog tare mult". Altă familie, tatăl de vreo 50 de ani a unei fete ce mergea la catehizare zice: "lasă părințele că știu eu cu ce se mănâncă biserica, tu ești încă un puștan, nu știi ce e viața, deci nu-mi vorbi mie d-astea", sau alții se tot fac plecați de acasă, care vin doar la Înviere, și merge Preotul tot pe la fiecare 2 săptămâni la ei, doară, doară deschide ușa inimii lor lui Hristos. Ei iubite frate, ce-i de făcut aici? Cu ce mai acuzi acum preoții Bisericii lui Hristos? Văd durerea ta, înțeleg necazul tău. Roagă-te. Și aduți aminte și de mine, să fiu un preot așa cum ai spus, că tare îmi mai doresc. Iertare.

Să mulțumim Domnului. Bucurii.
  #37  
Vechi 07.01.2013, 22:35:49
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ce să zic? Dacă toți preoții ar fi atît de preocupați de enoriașii lor, cred că altfel ar arăta poporul nostru. Iar pentru cei cărora li se vestește dar nu vor să audă, n-ai ce le face, căci însuși Hristos cu lumina Lui n-a fost primit de toți când a venit pe pământ.
  #38  
Vechi 07.01.2013, 22:36:39
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
Mai mult de jumate din ce am scris în primul post, sunt mărturiile lui Abdi (prescurtare de la Abdullah) și a lui Omar, doi foști musulmani unul somalez și unul afgan, care au devenit ortodocși și sunt prieteni și care au primit amenințări cu moartea de la imam, chiar în anglia fiind, și care a fost arestat și amendat și eliberat și pus sub urmărire. .
Chestia asta seamănă foarte bine cu descrierile făcute ortodoxiei de către un apostat ortodox, care a trecut la Martorii lui Iehova și nu mai prididește să explice tuturor ce idolatrii, politeiști, păgâni, păcătoși și așa mai departe sunt ortodocșii. Halal de așa surse.

Și eu pot să spun că am cunoscut doi musulmani, care au fost prieteni cu familia mea pe când studiau în țară, și care erau oameni excelenți din toate punctele de vedere, și nu-și vorbeau de rău religia. Mulți ani după ce au plecat înapoi în țara lor, au trimis felicitări de Crăciun și Paști părinților mei, din respect pentru religia lor. Ei, cine e mai credibil ? musulmanii tăi somalezi și afgani, sau musulmanii mei libieni ? Vrei să știi care e diferența ? Diferența vine din faptul că Somalia și Afganistanul au un nivel de civilizație minuscul, sunt țări tribale și primitive. Nu din religie.

Pe de altă parte, chiar tu ai recunoscut că ai studiat islamul și coranul vreme de ... câteva săptămâni.

Acuma, spune, pe cine iei de prost, atunci când te aștepți să te recunoască drept autoritate cu privire la o religie veche de 1400 de ani, în baza studiului tău aprofundat de câteva săptămâni și a relatărilor a doi apostați ?!!!!!

Last edited by MihaiG; 07.01.2013 at 22:45:04.
  #39  
Vechi 07.01.2013, 22:47:43
Daniel_Ortodox Daniel_Ortodox is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.01.2013
Locație: pămîntul omenirii căzute
Religia: Ortodox
Mesaje: 428
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Daniel_Ortodox
Implicit

Doamne ajută.

Mihai, bucurii. Ți-am spus tot ce ai avut nevoie să știi. Mai departe mila Domnului. Dacă e ochiul tău rău, nu te pot ajuta. Fudul să te numești și tot degeaba. "Iar de va fi ochiul tău rău, tot trupul tău va fi întunecat. Deci, dacă lumina care e în tine este întuneric, dar întunericul cu cât mai mult!" (Matei 6, 23) Ce mă îngrijorez este să nu smintești pe alții mai mici decât noi, că uite ce zice: "Iar cine va sminti pe unul dintr-aceștia mici care cred în Mine, mai bine i-ar fi lui să i se atârne de gât o piatră de moară și să fie afundat în adâncul mării." (Matei 18, 6) Mai este și imamul Hasan, venit din Somalia. Cu toți am stat de vorbă ore în șir, în diferite zile, pe lângă studierea aprofundată a islamului câteva săptămâni și pe lângă ce ni s-a predat în facultate. Nu voi mai răspunde obrăzniciei tale. Iartă-mi pentru toate.

Ioana, cam întuneric e în poza ta de profil. Dar oare în suflețelul tău ce-o fi? Nu cumva ești musulmancă și nu vrei să știm noi? Sau vrei să devii în viitorul apropiat musulmancă? Îmi doresc să greșesc și să mă înșel. Niciunde Dumnezeul Iubirii nu îndeamnă la nici un fel și soi de jihad, împotriva nimănui, pentru nici un motiv, Ioana dragă, așa cum îndeamnă demonul allah, dar am presimțirea că deja știai asta. Din contră. Spune să întoarcem și obrazul celălalt, să binecuvântăm pe cei ce ne blestemă, să aruncăm cu pâine în cine aruncă cu pietre, să ne iubim până și vrăjmașii. ACESTA ESTE DUMNEZEUL IUBITOR ȘI PLIN DE DRAGOSTE, CĂRUIA SLAVĂ SE CUVINE ÎN VECII VECILOR. AMIN

Te-ai supărat că te-am numit obraznică? Ești cu adevărat obraznică și nici rușine nu ai și poți deveni și săracă și poți muri în sărăcie. Uite de ce: "De sărăcie și de rușine are parte cel ce nesocotește certarea, iar cel ce primește mustrarea va fi cinstit." (Pildele lui Solomon 13, 18). "O certare aspră capătă,el ce părăsește cărarea; cel ce urgisește mustrarea va muri." (Pildele lui Solomon 15, 10) Uite ce mai zice: "Cel ce leapădă mustrarea își urgisește sufletul său, iar cel ce ia aminte la dojană dobândește înțelepciune." (Pildele lui Solomon 15, 32).
Și mai uite: "Uneori mustrarea nu este făcută la timp potrivit și câteodată cel care tace se dovedește înțelept." (Isus Sirah 19, 28). Și mai uite: "Cel care urăște mustrarea urmează pe păcătos, și cel care se teme de Domnul se va întoarce din inimă." (Isus Sirah 21, 7) Valabil și pentru Mihai și toți din eresul romano-catolic. Dar vreau cu adevărat să fi cinstită și să nu mori. Și să nu mai citești nebuniile satanei din coran.
Te consider creștină (ortodoxă) și nu te-am acuzat pe tine de apostazie sau asemenea, ci pe fratele Mihai cel rătăcit în eresul romano-catolicilor. Iar dacă vrei să mă ignori, sau să te superi pe mine, Hristos ți-a dat libertate să faci ce voiește suflețelul tău, eu de ce să-ți stau împotrivă? Uite ce zice Domnul: "Mâniați-vă și nu greșiți; soarele să nu apună peste mânia voastră" (Efeseni 4, 26) Și mai uite: "Mâniați-vă, dar nu greșiți; de cele ce ziceți în inimile voastre, întru așternuturile voastre, vă căiți."(Psalmii 4, 4) Și mai uite ce zice Dumnezeul Iubirii: "Toate îmi sunt îngăduite, dar nu toate îmi sunt de folos." (I Corinteni 6, 12)

Să mulțumim Domnului. Bucurii tuturor.

Last edited by Daniel_Ortodox; 07.01.2013 at 23:07:09.
  #40  
Vechi 07.01.2013, 22:51:18
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
Doamne ajută.

Mihai, bucurii. Ți-am spus tot ce ai avut nevoie să știi. Mai departe mila Domnului.
Într-adevăr, mi-ai spus tot ce am avut nevoie ca să știu despre tine și despre cum ești tu. Și, într-un fel, m-am folosit de spusele tale, pentru că m-au forțat să mă uit în oglindă și să mă întreb: oare eu sunt mai bun ? Oare nu am făcut și eu același lucru, împrăștiind minciuni și ură și îndemnând la intoleranță față de alte religii ?

Mai departe, cum ai spus, Milostivirea Domnului.
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Dumnezeu nu este autor al raului alyna26 Intrebari utilizatori 71 29.01.2011 23:22:55
COPACUL CUNOSTINTEI binelui si raului. gavriil Din Vechiul Testament 135 03.06.2010 14:23:58
Dumnezeu nu este cauza raului Paisie Aghioritul Teologie si Stiinta 2 05.03.2010 08:10:28
cunoasterea binelui si al raului Anna Despre Sfanta Scriptura 14 27.05.2009 03:45:16
islamul silviu.pintilie Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 1 14.05.2008 23:32:24