Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 31.10.2015, 23:44:18
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Ancheta în cazul incendiului de vineri seară, din clubul bucureștean Colectiv, soldat cu 27 de morți și 146 de răniți, a fost preluată de Parchetul Înaltei Curți de Casație și Justiție. Procurorul general Tiberiu Nițu a declarat, sâmbătă, că ancheta este pentru omor calificat, pentru care "pedeapsa este foarte mare".
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
  #62  
Vechi 31.10.2015, 23:46:28
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

"M-am întors acasă după cea mai grea gardă din experiența mea de medic chirurg. Astă noapte am coordonat garda Secției de chirurgie plastică și microchirurgie reconstructivă. Mi-e greu să scriu, după suferința pe care am văzut-o în ultimele ore. Povești de viață întoarse ori distruse din cauza iresponsabilității și a corupției. Imaginile nu pot surprinde tot iureșul ultimelor ore, emoția, dar și determinarea pe care le-am simțit în lupta noastră cu chinurile lor. Respir și acum din fumul pe care l-au adus odată cu ei", scrie pe contul său de Facebook dr. Ina Petrescu, de la Spitalul Universitar de Urgență din București.
Medicul adaugă că a avut alături colegi inimoși, dintre care unii au venit de acasă.
"Împreună am încercat să facem tot ce am putut pentru cei 24 de tineri ajunși la noi. Au vârste cuprinse între 19 și 28 de ani. Tineri, prea tineri pentru ce au trăit. Mulți au arsuri majore pe corp, arsuri ale căilor respiratorii și intoxicații cu monoxid de carbon și au necesitat intervenții chirurgicale. Nicio pedeapsă nu îi poate întoarce acum pe cei care au plecat dintre noi. Dar avem nevoie să știm adevărul și să facem tot ce e nevoie pentru ca astfel de tragedii să nu se mai întâmple niciodată", scrie doctorul.
Dr. Ina Petrescu dă asigurări familiilor tinerilor care se află la Spitalul de Urgență din București că medicii vor face tot ce este omenește posibil ca aceștia să se întoarcă acasă.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
  #63  
Vechi 31.10.2015, 23:48:05
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Printre cei care au murit în incendiul de vineri seară, soldat cu moartea a 27 de persoane și rănirea altor aproape 200, se numără și una dintre angajatele care se ocupau de curățenia localului. Familia acesteia a declarat că era angajată la negru și că primea 100 de lei pe zi, iar vineri seară a mers la muncă în locul unei alte colege.
"Erau mai multe fete pe care le trimitea cu rândul. Și ea se număra printre ele. În acea zi, nu trebuia să fie ea. Colega ei a sunat-o și i-a spus: "Te rog frumos, poți să îmi faci în loc, că eu mă simt foarte rău? Și atunci ea a mers”, au spus membri ai familiei văduvei, în urma căreia au rămas cinci copii minori.
"A preferat pentru un milion să meargă acolo pentru că este prea amărâtă. Vă dați seama: soțul decedat, o mamă decedată, un tată paralizat la pat și cinci copii. Avea 38 de ani. Și copiii minori toți. Cei mai mici sunt în vârstă de 11 ani, gemeni”.
Se pare ca seful acelui club a mai detinut in trecut alt club care a ars in totalitate in urma unui incendiu.
Sandramua asta care a ars nu avea nici un fel de autorizatie si cu toate asta
functiona intr-o zona centrala.Asta inseamna ca patronul este uns cu toate
alifiile si a uns toate rotitle sistemului.
Nu cred ca se va ajunge la adevar, se va gasi un tzap ispasitor din moment
ce multi politiceni si chiar cei de la ISU s-ar putea sa fie implicatii in spagi.
Cert este ca un astfel de club fara spaga consistenta nu se poate tine in centru capitalei in conditiile in care nu avea nici o autorizatie.Iti cam trebuie tupeu extrem de mult pt asa ceva.

Cat despre ce spune nea domn-sef procuror toata lumea stie ca in justitie pedeapsa este invers-proportionala cu
spaga care se da.
Si va trece si eveimentul asta si va veni altul in care vor muri altii si iarasi se va unge rotitle necesare si tot asa si asa.
Asa este tzara asta.Banul niveleaza tot si orice.Absolut orice.

Last edited by Copacel; 31.10.2015 at 23:50:46.
  #64  
Vechi 31.10.2015, 23:50:16
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Acționarul principal al Colectiv Club SRL, firma care deține clubul în care s-a produs tragedia, este Alin Anastasescu, acesta mai având alți doi asociați.
Pe pagina sa de Facebook, Alin Anastasescu menționează că este managing partner și co-fondator al clubului, iar pe contul Linkedin Alin Anastasescu precizează este absolvent al Facultății de Arte.
Din mai 2013, el este co-fondator și managing partner la Clubul Colectiv, iar din ianuarie 2011 este și producător la Cevadevis.ro., unde a realizat matriale de publicitate pentru branduri cunoscute și a mai organizat evenimente la firma Sasquatch pentru brandul Mountain Dew.
Clubul Colectiv se află pe strada Tăbăcarilor nr. 7 din Sectorul 4 al Capitalei și funcționează într-o hală din fosta fabrică "Pionierul". Vineri seară, clubul găzduia un concert al trupei Goodbye to Gravity, pentru lansarea unui nou album - "Mantras of war". Intrarea la acest concert a fost liberă, iar accesul în club s-a făcut începând cu ora 20.30.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
  #65  
Vechi 31.10.2015, 23:58:39
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Vlad Țelea, chitaristul trupei Goodbye to Gravity nu a reușit să scape cu viață din carnagiul care a avut loc în clubul unde susținea un concert. După ce a fost resuscitat de echipele de medici care au ajuns la fața locului, iar apoi transportat la spital, Vlad Țelea a pierdut lupta cu moartea și s-a stins din viață. €žDin păcate chitaristul trupei a murit€, a declarat printre lacrimi Edvigia Țâru.
Pagina de Facebook a lui Vlad Tšelea s-a umplul de mesaje emot›ionante. "Vlad, încă sper să nu fie adevarat! Nu poate fi adevarat! Să te odihnesti în pace!", a scris un amic îndurerat.
Un altul a adăugat: "Speram să fie o gluma proastă dar din păcate nu este. Un copil deosebit, as™a îmi amintesc eu de tine! Condoleante familiei tale!".
Vlad devenise de curând tată s™i avea o fetit›ă de doi anis™ori.

__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
  #66  
Vechi 01.11.2015, 00:05:15
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oitza ratacita Vezi mesajul
In acest caz, tine un moment de reculegere. Ce atata polemica si teoria chibritului?
Sa ne rugam acum pentru cei adormiti si pentru vindecarea celor raniti. Macar atat putem face toti.
Cu asta sunt de acord.
  #67  
Vechi 01.11.2015, 00:26:33
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oitza ratacita Vezi mesajul
In acest caz, tine un moment de reculegere. Ce atata polemica si teoria chibritului?
E ceva adevar in teoria chibritului astuia.
Ultima melodia inainte de incendiu a fost "The Way We Dye" (felul in care murim) https://www.youtube.com/watch?v=APQLbhk-rfY.
Asa cum se observa in videoclip ,din protagonist izbucneste un dragon/sarpe
in flacari, iar versurile sunt sugestive cu trimiteri la "flacari" si "moarte".

Daca ar fi s-o luam pe calea "misticismului" atunci ce s-a intamplat acolo
s-ar indrepta spre o posibila jerta de sacrificiu inchinata lui Lucifer.
Faptul ca intrarea a fost libera s-ar putea dpdv mistic sa fie o masura luata
astfel incat "altarul de jertfa" sa fie plin.

Cam asa ar sta lucrurile daca ar fi s-o luam pe calea "mistica".

Insa eu inclin sa cred ca in mod indirect din cauza coruptiei a rezultat toata
tragedia asta.
  #68  
Vechi 01.11.2015, 00:26:46
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

http://www.mariustuca.ro/actualitate...sti-19240.html

Ma mir ca sunt eu cel care aduc astfel de vesti. Daca afla filantropul ca nu bagam carbuni si inchide site-ul ?
  #69  
Vechi 01.11.2015, 01:59:10
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Si primaria sectorului 4 a venit cu precizari legate de modul in care clubul isi desfasura activitatea. Potrivit comunicatului de presa, clubul functiona in baza unei declaratii pe propria raspundere ca intruneste toate conditiile necesare pentru a-si desfasura activitatea.
"Respectivul agent economic isi desfasura activitatea in baza declaratiei pe propria raspundere, conform careia, erau intrunite conditiile de functionare, specifice pentru fiecare autoritate publica. Declaratia pe propria răspundere a fost cuprinsa in certificatul constatator pentru punctul de lucru, document eliberat la data de 7.10.2014 de catre Registrul Comertului".

Noi detalii ies la iveala in cazul incendiului din clubul Colectiv, in urma caruia 27 de persoane au murit, iar alte 146 au fost ranite.
Reprezentantul firmei care s-a ocupat de antifonarea clubului Colectiv a declarat, intr-un interviu acordat Digi 24 , ca
patronii clubului au REFUZAT sa cumpere material ignifug , intrucat era prea scump. Mai mult, in urma cu o luna si jumatate, reprezentantii clubului ar fi spalat buretele de pe tavan, cel mai probabil cu substante inflamabile.
"In spatii publice, noi propunem spre exemplu pluta expandata, care se aprinde in 30 de minute sau nu arde. Pe vremea respectiva erau doi proprietari, acum nu stiu care cum mai sunt. Ne-au spus ca s-a ales pretul. Si la tavan tot de pret a fost vorba. Am inteles ca acum o luna si jumatate, doua, au dat jos tot tavanul acela de lemn si au spalat buretele de sus, ca era plin de fum. Sper ca nu l-au spalat cu solvent sau ceva..." , a declarat reprezentantul firmei care a facut antifonarea clubului Colectiv.
Un experiment realizat de o firma americana din domeniu arata cat de repede arde un material antifonare care nu este ignifug.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
  #70  
Vechi 01.11.2015, 03:36:02
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Dumnezeu sa ii ierte pe cei plecați dintre noi, și sa ii întărească pe cei răniți, împreună cu familiile tuturor dintre acestia!

Sincer, eu cam sunt adeptul teoriei mistice: Halloween, rockeri, titlurile și versurile melodiilor, focul etc.
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare