Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 16.07.2006, 19:31:37
farfui farfui is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.07.2006
Mesaje: 1
Implicit

Avem o intrebare:
Vrem sa facem cununia religioasa (nunta, cum spunem noi). Problema este ca bunicul meu a murit de 4 luni.
Putem face totusi cununia religioasa?
Exista vreun pacat din partea bisericii?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 18.07.2006, 15:13:47
vama9 vama9 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.07.2006
Mesaje: 6
Implicit

Nu stiu ce sa zic despre acest lucru. Si eu sunt intr-o situatie similara. Tatal meu s-a sinucis in februarie, noi aveam nunta stabilita pt septembrie si nu o putem pune in alta data, deoarece sotul meu nu sta in tara si i-as da programul peste cap.
Eu cred ca nu conteaza acest lucru. Doliu se tine in suflet, indiferent ca ar trece 4 luni sau 7 ani. Dragostea fata de un mort se face prin rugaciune, nu ca porti doliu sau ca nu faci o nunta...
Reply With Quote
  #3  
Vechi 15.08.2006, 11:07:56
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Doliul ca manifestare exterioara se tine de catre familie in primele 40 zile dupa ce o persoana a trecut la Domnul(asta canonic vorbind...va puteti documenta in Liturgica la ierurgii,despre inmormantare)...ca manifestare interioara poti tine doliu o viata,cat vrei...doliul de un an de zile specific la romani intra in categoria de obiceiuri traditionale asa cum sunt multe altele ce tin de diverse momente din viata omului:botez,casatorie,moarte.
Cu alte cuvinte se poate face o casatorie sau un botez dupa ce au trecut cele 40 zile de la decesul unui membru din familie...dar este bine sa va sfatuiti cu un preot inainte si desigur petrecerea sa fie in limitele bunului simt(asta este parere strict personala)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 18.08.2006, 17:41:08
vama9 vama9 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.07.2006
Mesaje: 6
Implicit

Multumesc pt raspuns.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 27.09.2006, 00:00:17
Danutz_Ro Danutz_Ro is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.09.2006
Mesaje: 6
Implicit

As vrea sa intreb si eu ceva... Tatal meu sa recasatorit cu o femeie care deja avea 2 fiice eu ma pot casatori cu una dintre ele ... nu avem legatura de sange sau de nume.. eu am un nume de familie ea are altul ?
Reply With Quote
  #6  
Vechi 27.09.2006, 10:06:50
sovidiu sovidiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2006
Mesaje: 357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danutz_Ro
As vrea sa intreb si eu ceva... Tatal meu sa recasatorit cu o femeie care deja avea 2 fiice eu ma pot casatori cu una dintre ele ... nu avem legatura de sange sau de nume.. eu am un nume de familie ea are altul ?
intreaba un preot ca sa fii sigur, dar parerea mea de crestin-ortodox laic este ca nu e voie, ia-ti adio, e greu..., iubeste-o altfel..., nu e voie, nu e voie..., si ai grija de tine sa nu o prostesti de cap si sa facetzi prostii ca vei regreta amarnic..., dar intreba un preot care te va ajuta...
Reply With Quote
  #7  
Vechi 24.10.2006, 13:15:27
aborg_2006 aborg_2006 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2006
Mesaje: 2
Implicit

intrebare:un teolog,inainte de casatorie,trebuie sa ceara binecuvantarea ierarhului.cum se procedeaza?!!?1/
Reply With Quote
  #8  
Vechi 24.10.2006, 16:59:44
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Citat:
În prealabil postat de aborg_2006
intrebare:un teolog,inainte de casatorie,trebuie sa ceara binecuvantarea ierarhului.cum se procedeaza?!!?1/
Banuiesc ca e vorba de un absolvent de Teologie care ar dori sa se hirotoneasca mai tarziu, nu?
Din cate stiu se cere binecuvantarea ierarhului. Se face un dosar in care duhovnicii celor doi (bine e sa aiba amandoi acelasi duhovnic) declara daca sunt sau nu inconveniente pt o viitoare hirotonie. Un viitor preot, precum si viitoarea preoteasa trebuie sa fi trait in feciorie, sa fie oameni ai Bisericii, sa fie dornici de mantuire, etc. Dar mergeti si vorbiti cu duhovnicii vostri. Ei stiu mai bine. Si Domnul sa va calauzeasca pasii!

Elena
Reply With Quote
Răspunde