Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Noul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 27.05.2008, 19:57:54
getaballa getaballa is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.08.2007
Mesaje: 49
Implicit

Ce as putea sa spun!O groaza cumplita ma cuprinde afland din Sfanta Scriptura, din Apocalipsa ce ma asteapta!Nu mi-o inchipui altfel decat cum este descrisa.

Cu noi este Dumnezeu !
Reply With Quote
  #62  
Vechi 03.09.2008, 14:33:23
alynnna alynnna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2007
Mesaje: 385
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iosif
Oare ce simtiti cand va ganditi la Judecata de Apoi? Cum o inchipuiti? Cum ati simti in copilarie vizavi de Judecata de Apoi si cum simtiti acum?




Gandindu-ma la judecata imi amintesc de pacate. Amintindu-mi de pacate ma gandesc la spovedanie. Si astfel prin acest (joc) de cuvinte si ganduri incerc sa fiu mereu pregatita de judecata. Atat cat pot restul Dumnezeu cu mila Sa.
Reply With Quote
  #63  
Vechi 03.09.2008, 15:44:38
AndreiB AndreiB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.09.2007
Mesaje: 279
Implicit

pentru cei drepti si sfinti, judecata va fi asteptata cu pace in suflet. pentru nelegiuiti, cu teama/spaima, infricosare.

Reply With Quote
  #64  
Vechi 03.09.2008, 18:23:08
nede_mar's Avatar
nede_mar nede_mar is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.08.2008
Mesaje: 77
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iosif
Oare ce simtiti cand va ganditi la Judecata de Apoi? Cum o inchipuiti? Cum ati simti in copilarie vizavi de Judecata de Apoi si cum simtiti acum?




Eu cred ca nu exista om fara pacate mici sau mari numai Dumnezeu stie dar daca stim s-a ne rugam, Dumnezeu va avea grija asa cum ne are de grija si aici! Nu cred ca va fi asa de infricosetor. Poate va fi chiar mai usor decat aici!
Reply With Quote
  #65  
Vechi 03.09.2008, 21:22:57
7th_Brigade_TzHL 7th_Brigade_TzHL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2008
Mesaje: 478
Implicit

Celor rai le va zice:

Psalmi 6:8 [color=red]Departati-va de la mine toti cei ce lucrati faradelegea,[/color] ca a auzit Domnul glasul plangerii mele.

Daca unii ar putea sa admita ca Dumnezeu a pregatit un rai second hand pentru cei ce practica nelegiuirea se inseala pentru ca Sfanta Scriptura spune ca ochii lui Dumnezeu sunt atat de curati incat nu pot sa vada raul...

Dar cei buni vor fi primiti:

Psalm 6:9. Auzit-a Domnul cererea mea, Domnul rugaciunea mea a primit.
Reply With Quote
  #66  
Vechi 10.09.2008, 12:54:16
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Mie unul nu sunt prea multumit.Ma refer ca ma voi duce in alta lume ,sufletul va trai vesnic dar cand te gandesti ca ceilalti sunt pe Pamant si te plang este catastrofal.Mai bine murim cu toti o data decat sa murim pe rand .Degeaba traiesti vesnic daca nu traiesti alaturi de familie ,de mama ,de tata.
Reply With Quote
  #67  
Vechi 10.09.2008, 15:06:21
AndreiB AndreiB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.09.2007
Mesaje: 279
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9
Mie unul nu sunt prea multumit.Ma refer ca ma voi duce in alta lume ,sufletul va trai vesnic dar cand te gandesti ca ceilalti sunt pe Pamant si te plang este catastrofal.Mai bine murim cu toti o data decat sa murim pe rand .Degeaba traiesti vesnic daca nu traiesti alaturi de familie ,de mama ,de tata.
iubesti mai mult neamurile, decit pe Dumnezeu?
Reply With Quote
  #68  
Vechi 10.09.2008, 19:51:45
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Eu ma refer ca e o banalitate dorinta oamenilor de a nu veni niciodata APOCALIPSA .Mai bine murim cu totii suferinta numai e asa mare.
Reply With Quote
  #69  
Vechi 15.09.2008, 22:53:14
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9
Eu ma refer ca e o banalitate dorinta oamenilor de a nu veni niciodata APOCALIPSA .Mai bine murim cu totii suferinta numai e asa mare.
Incurci putin planurile ! Te rog sa ma ierti, dar cred ca esti extrem de tanar, copilandru chiar, pentru ca in majoritatea celor spuse, postate de tine , au un iz de sinceritate infantila. De ma insel iti cer iertare. Oricum, aici se pune problema judecatii finale, decisiva intru vesnicia sufletelor noastre ce nu au decat doua cai, cale spre mantuire sau cale spre osanda. Mult mai important cred, este pregatirea noastra continua , pentru judecata, pe deoparte prin indreptarea atitudinii noastre si decizia de a urma calea pocaintei, si pe de alta parte, intarirea intru rugaciune, cerand milostivire , iertare, pentru ca o indreptare absoluta in putine cazuri se-ntampla si de aceea, rugaciunea este o recunoastere a celor savarsite, a neputintelor si Slava adusa Bunului Dumnezeu, cerand indurare si miliostivire cand vor fi vadite faptele noastre.
Reply With Quote
  #70  
Vechi 15.09.2008, 23:17:28
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Sa nu uitam ca primul martor al judecatii este propria constiinta. De toate putem fugi, dar de propria constiinta niciodata. Daca avem o constiinta curata vom intelege cat de necesara este pocainta si vom cere de la Dumnezeu timp pentru pocainta, ca in Pateric, cand un parinte ii cerea lui Dumnezeu sa-l mai lase pe pamant macar un ceas pentru ca sa se pocaiasca. Ortodoxia este cea care tine pe om intr-un vesnic dinamism intre "deja mantuit" si "nu inca mantuit"
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
judecata lore86 Generalitati 20 08.05.2013 17:49:23
Tragedie : Un preot unitarian si-a ucis copiii in biserica , apoi s-a sinucis cristiboss56 Generalitati 17 28.06.2010 13:17:20
Pocainta si doar apoi Impartasanie gabi3010 Intrebari utilizatori 0 24.03.2010 16:03:07
preotul calugar hirotonit poate deveni apoi preot mirean? ana1987 Calugarul 103 13.11.2009 22:13:10
Judecata de Apoi - de ce abia atunci? sophia Pocainta 97 10.08.2009 21:00:17