Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 07.08.2010, 02:19:20
speranta1970's Avatar
speranta1970 speranta1970 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.04.2009
Locație: brisbane, australia
Religia: Ortodox
Mesaje: 160
Implicit Semnul "Te iubesc" al surdo-mutilor

Poate multi dintre voi stiu, eu insa am aflat recent ca semnul surdo-mutilor pentru "Te iubesc" este acelasi cu semnul satanic. Citind tot mai mult de acest semn m-am infiorat cat de multe persoane celebre folosesc semnul ( poate cu stiinta, sau fara stiinta). Am facut mai multe cercetari si de ce am descoperit m-a infiorat tot mai mult:
-semnele surdo-mute au fost infiintate de o celebra autoare si activista americana (surda si oarba din copilarie) cu numele de Helen Keller, care a fost cunoscuta adepta a ocultismului (intr-una din cartile sale My religion scrie in favoarea unui foarte cunoscut om de stiinta, adept al ocultismului si satanismului) nu altul decat Emanuel Swedenborg ( de origine suedeza care este fondatorul societatii swedenborg din ziua de azi)
-citind mai mult de bibliographia acestor doi, este clar din ce fel de societate faceau parte, si contemporan cu ei alte celebritati imparteau aceeasi pasiune satanica: Alexander Graham Bell (a inventat telefonul), Charlie Chaplin (cunoscut actor), Mark Twain ( cunoscut scriitor).

Stiu ca sant ortodoxi crestini care se ocupa de copiii surdo-muti si folosesc semnele surdo -mutilor ca mijloc de comunicare. Oare si ei folosesc acelasi semn satanic pentru a spune "te iubesc", sau au schimbat cu semnul manei pe inima ( care ar fii mai aproape in a transmite mesajul de iubire).??
Pentru cei care doresc sa se informeze mai mult cu privire la semnul "Te iubesc", aici sint cateva link-uri care am considerat sa fie mai credibile:
http://www.rufeleinpublic.ro/2008/08...pui-te-iubesc/
http://www.ranker.com/review/light-i...rkness/1447194
http://en.wikipedia.org/wiki/Helen_Keller
__________________
"Vă rătăciți neștiind Scripturile, nici puterea lui Dumnezeu." (Matei, 22,29)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 07.08.2010, 08:41:17
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Dupa parerea dumneavoastra, ar trebui sa ne ingrijoram ca cifrele pe care le folosim in matematica (si care sunt niste semne ) au fost inventate de un musulman ?


Un semn, prin insasi natura sa, are semnificatia pe care hotaram sa i-o dam. Asta inseamna semn, o manifestare exterioara (sunet, forma, imagine), destinata comunicarii, care primeste in mod conventional o anumita semnificatie.

Acelasi sunet, sau aceeasi imagine, va primi in mod necesar semnificatii diferite, in contexte diferite.

Daca eu il intampin pe cel mai bun prieten cu "ceau fraiere !", rostit cu bucurie si afectiune, el interpreteaza corect acest semn, si ii acorda semnificatia pe care o are - o manifestare a bucuriei de a-l vedea pe prietenul meu.

Daca as folosi aceeasi exprimare fata de un strain, ar fi ditamai insulta, pt. ca fata de strain semnificatia cuvantului "fraier" se schimba, el nefiind familiar decat cu semnificatia mai larga, de dictionar.

Semnificatia se schimba - semnul se schimba.

Imaginea crucii, care, dupa cum corect constata Martorii lui Iehova, a existat in practica religioasa pagana, a inceput sa insemne altceva odata cu moartea si Invierea Mantuitorului.

Imginea crucii latine intoarse este folosit de unii pentru a semnifica satanismul, intoarcerea cu capul in jos a valorilor crestine.

Altii poarta la gat ceea ce numim "Crucea Sf. Petru", care simbolizeaza umilinta, constiinta Apostolului ca nu este egalul lui Cristos, si care in consecinta a cerut sa fie crucificat cu capul in jos, pt. ca nu este vrednic sa moara in aceeasi pozitie ca si Mantuitorul.

Si totusi, crucea satanista, si Crucea Sf. Petru arata, din punct de vedere exterior, la fel. Ceea ce se schimba este semnificatia pe care o acordam. Semnificatia este aceea care transforma o forma exterioara in semn.

In consecinta, este profund incorect sa afirmam ca in limbajul surdo-mutilor se foloseste "semnul satanei".

Se foloseste un gest, care nu devine semn decat dupa ce i se ataseaza o semnificatie. Daca aceasta semificatie, in limbajul lor, este "dragoste", atunci asta inseamna semnul - dragoste.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 07.08.2010, 11:37:30
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Nu am stiut dar poate cei care folosesc acest limbaj au gasit o alta modalitate... E infricosator acest semn!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 07.08.2010, 12:11:02
speranta1970's Avatar
speranta1970 speranta1970 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.04.2009
Locație: brisbane, australia
Religia: Ortodox
Mesaje: 160
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Dupa parerea dumneavoastra, ar trebui sa ne ingrijoram ca cifrele pe care le folosim in matematica (si care sunt niste semne ) au fost inventate de un musulman ?


Un semn, prin insasi natura sa, are semnificatia pe care hotaram sa i-o dam. Asta inseamna semn, o manifestare exterioara (sunet, forma, imagine), destinata comunicarii, care primeste in mod conventional o anumita semnificatie.

Acelasi sunet, sau aceeasi imagine, va primi in mod necesar semnificatii diferite, in contexte diferite.

Daca eu il intampin pe cel mai bun prieten cu "ceau fraiere !", rostit cu bucurie si afectiune, el interpreteaza corect acest semn, si ii acorda semnificatia pe care o are - o manifestare a bucuriei de a-l vedea pe prietenul meu.

Daca as folosi aceeasi exprimare fata de un strain, ar fi ditamai insulta, pt. ca fata de strain semnificatia cuvantului "fraier" se schimba, el nefiind familiar decat cu semnificatia mai larga, de dictionar.

Semnificatia se schimba - semnul se schimba.

Imaginea crucii, care, dupa cum corect constata Martorii lui Iehova, a existat in practica religioasa pagana, a inceput sa insemne altceva odata cu moartea si Invierea Mantuitorului.

Imginea crucii latine intoarse este folosit de unii pentru a semnifica satanismul, intoarcerea cu capul in jos a valorilor crestine.

Altii poarta la gat ceea ce numim "Crucea Sf. Petru", care simbolizeaza umilinta, constiinta Apostolului ca nu este egalul lui Cristos, si care in consecinta a cerut sa fie crucificat cu capul in jos, pt. ca nu este vrednic sa moara in aceeasi pozitie ca si Mantuitorul.

Si totusi, crucea satanista, si Crucea Sf. Petru arata, din punct de vedere exterior, la fel. Ceea ce se schimba este semnificatia pe care o acordam. Semnificatia este aceea care transforma o forma exterioara in semn.

In consecinta, este profund incorect sa afirmam ca in limbajul surdo-mutilor se foloseste "semnul satanei".

Se foloseste un gest, care nu devine semn decat dupa ce i se ataseaza o semnificatie. Daca aceasta semificatie, in limbajul lor, este "dragoste", atunci asta inseamna semnul - dragoste.
Nu sant deloc de acord cu ceea ce spui.
__________________
"Vă rătăciți neștiind Scripturile, nici puterea lui Dumnezeu." (Matei, 22,29)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 07.08.2010, 12:27:11
Necredincios
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de speranta1970 Vezi mesajul
Poate multi dintre voi stiu, eu insa am aflat recent ca semnul surdo-mutilor pentru "Te iubesc" este acelasi cu semnul satanic. Citind tot mai mult de acest semn m-am infiorat cat de multe persoane celebre folosesc semnul ( poate cu stiinta, sau fara stiinta). Am facut mai multe cercetari si de ce am descoperit m-a infiorat tot mai mult:
-semnele surdo-mute au fost infiintate de o celebra autoare si activista americana (surda si oarba din copilarie) cu numele de Helen Keller, care a fost cunoscuta adepta a ocultismului (intr-una din cartile sale My religion scrie in favoarea unui foarte cunoscut om de stiinta, adept al ocultismului si satanismului) nu altul decat Emanuel Swedenborg ( de origine suedeza care este fondatorul societatii swedenborg din ziua de azi)
-citind mai mult de bibliographia acestor doi, este clar din ce fel de societate faceau parte, si contemporan cu ei alte celebritati imparteau aceeasi pasiune satanica: Alexander Graham Bell (a inventat telefonul), Charlie Chaplin (cunoscut actor), Mark Twain ( cunoscut scriitor).

Stiu ca sant ortodoxi crestini care se ocupa de copiii surdo-muti si folosesc semnele surdo -mutilor ca mijloc de comunicare. Oare si ei folosesc acelasi semn satanic pentru a spune "te iubesc", sau au schimbat cu semnul manei pe inima ( care ar fii mai aproape in a transmite mesajul de iubire).??
Pentru cei care doresc sa se informeze mai mult cu privire la semnul "Te iubesc", aici sint cateva link-uri care am considerat sa fie mai credibile:
http://www.rufeleinpublic.ro/2008/08...pui-te-iubesc/
http://www.ranker.com/review/light-i...rkness/1447194
http://en.wikipedia.org/wiki/Helen_Keller
nananana

Ala nu este semnul iubiri...
Semnul iubiri la surdo-muti se face asa:
intai se indica insusi, dupa, cu pumni stransi, se formeaza o X pe piept, si in urma se indica persoana cui o adresezi.
Am lucrat cu surdomuti candva.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 07.08.2010, 12:49:43
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de speranta1970 Vezi mesajul
Nu sant deloc de acord cu ceea ce spui.
Nici eu nu sunt de acord cu cele ce ati afirmat dumneavoastra; diferenta este ca eu am formulat si niste argumente.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 07.08.2010, 13:27:03
speranta1970's Avatar
speranta1970 speranta1970 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.04.2009
Locație: brisbane, australia
Religia: Ortodox
Mesaje: 160
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Nici eu nu sunt de acord cu cele ce ati afirmat dumneavoastra; diferenta este ca eu am formulat si niste argumente.
Argumentele duse sant bazate pe opinie personala care mi-i se par gresite. Din cate am citit in scripturi cu atentie la cele lumesti eu asa vad: consider ca o persoana care a fost cunoscuta adepta a ocultismului si a inventat acest semn nu cred ca a avut intentii bune. Cel rau are inteligenta sa schimbe fata minciunii in adevar, incat sa insele si pe cel mai credincios. Nu stiu daca m-am exprimat bine, vreau sa spun, ca multe lucruri ce ni-i se par bune azi pot sa ne insele si sa ne duca pe cale gresita.
Consider ca sursa de unde provin multe lucruri e bine sa fie cercetata. DIN pacate toti sintem asa adanciti in pacat in ziua de azi ca e greu sa mai faci distinctie clara.Ceea ce mi-i se pare infricosator si trist, cu cat ne adincim mai mult in pacat cu atit ne departam mai mult de DUMNEZEU.
Un semn are semnificatie bine stabilita de o societate, si nu poate semnifica decat ce a fost stabilit.
Parerea mea este ca Intr-o comunitate crestina ortodoxa sau catolica crucea este sfanta si va fii mereu considerata sfanta, iar semnul satanei mereu va fii semnul satanei. Nu cred ca o persoana religioasa crestina va arata semnul satanei in sensul de a semnifica iubire fata de altii. MULTE dintre aceste persoane care foloseste semnul se considera a fii credinciosi lui Dumnezeu (de Hellen Keller insasi se considera sa fie o religioasa, insa cu ai servea?lui Dumnezeu sau lui satana, din moment ce scrierile ei erau in favoarea celor care practicau ocultismul si misticismul).Ma indoiesc ca un iubitor de DUmnezeu ar avea atitudine favorabila spre ocultism.
__________________
"Vă rătăciți neștiind Scripturile, nici puterea lui Dumnezeu." (Matei, 22,29)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 07.08.2010, 13:30:41
speranta1970's Avatar
speranta1970 speranta1970 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.04.2009
Locație: brisbane, australia
Religia: Ortodox
Mesaje: 160
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Necredincios Vezi mesajul
nananana

Ala nu este semnul iubiri...
Semnul iubiri la surdo-muti se face asa:
intai se indica insusi, dupa, cu pumni stransi, se formeaza o X pe piept, si in urma se indica persoana cui o adresezi.
Am lucrat cu surdomuti candva.
Daca semnul iubirii este ceea ce spui ma bucur, ca am fost foarte intristata cand am citit ca aceasta exprimare este reprezentata de un semn satanic.
Ai putea sa-mi dai un link unde se poate dovedii ca exprimarea de iubire se manifesta asa cum spui?Poate un curs pe internet de a invata semne surdo -mute.
__________________
"Vă rătăciți neștiind Scripturile, nici puterea lui Dumnezeu." (Matei, 22,29)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 07.08.2010, 14:20:43
Necredincios
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de speranta1970 Vezi mesajul
Daca semnul iubirii este ceea ce spui ma bucur, ca am fost foarte intristata cand am citit ca aceasta exprimare este reprezentata de un semn satanic.
Ai putea sa-mi dai un link unde se poate dovedii ca exprimarea de iubire se manifesta asa cum spui?Poate un curs pe internet de a invata semne surdo -mute.
Cred ca ai dreptate... in tara unde stau eu semnul "Te iubesc" la surdo-muti este asa cum ti l-am descris, dar cautand un site pe internet, am vazut ca in SUA se face cu semnul Satanei...
http://www.jesus-is-savior.com/False...s_of_satan.htm
Reply With Quote
  #10  
Vechi 07.08.2010, 14:45:44
speranta1970's Avatar
speranta1970 speranta1970 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.04.2009
Locație: brisbane, australia
Religia: Ortodox
Mesaje: 160
Implicit

[quote=Necredincios;275747]Cred ca ai dreptate... in tara unde stau eu semnul "Te iubesc" la surdo-muti este asa cum ti l-am descris, dar cautand un site pe internet, am vazut ca in SUA se face cu semnul Satanei...
http://www.jesus-is-savior.com/False...s_of_satan.htm[/QUOTE

Tot am mai cautat si eu de istoria semnelor astea, si intr-adevar cum spui, in ROmania este folosit diferit semnului iubirii , fata de SUA. De altfel indienii americani folosesc semnul iubirii aproape ca cel in ROmania, semnele surdo-mute-oarbe din SUA nu sant la fel cu cele indiene americane.
Dar din cate am citit semnele SUA sant cele mai bogate ( din cauza techonologiei este mereu in crestere ca limbaj), si semnele SUA sant si cele mai raspindite.
__________________
"Vă rătăciți neștiind Scripturile, nici puterea lui Dumnezeu." (Matei, 22,29)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce considerati despre "Misquoting Jesus"/"Forged" de Bart Ehrman Ciprian Mustiata Teologie si Stiinta 8 19.12.2012 16:12:08
Biserica ortodoxa si semnul "Iluminatilor" CarareaImparatiei Biserica Ortodoxa Romana 2 21.09.2010 14:13:24
Am nevoie de "putin" ajutor ! - Va rog nu treceti "peste" - Nu am liniste de o luna! valentinalogo Preotul 28 06.06.2010 07:26:42
alfabetul surdo mutilor DanielaVoica Generalitati 4 01.11.2009 18:24:22