Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #2071  
Vechi 20.11.2013, 09:02:16
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

[quote=Florinvs;540745]
Citat:
În prealabil postat de b.mihaela Vezi mesajul
"Intentionez ca prezentul topic sa constituie, in final, un material de inspiratie pentru toti sotii care cauta astfel de marturii si de exemple, ca sa reuseasca si ei pe frumosul drum al casatoriei"

.Degeaba aplici abstinenta fata de sotia ta daca colega de serviciu vine de parca si-ar uita fusta acasa si ochii vad ceea ce nu trebuie sa vada (nebunia altora ) .Persoanelor cu adevarat crestine le trebuie acea menire si putere de la Dumnezeu sa priveasca persoanele cu care intra in contact doar cu mintea si sufletul curat ,ca pe un frate (sora ) .

Acuma sa va zic un lucru: un barbat matur din punct de vedere psihic si fizic, care iubesti cu adevarat o femeie (bineinteles trebuie ca si femeia respectiva sa-l iubeasca la fel!), indiferent cat de scurta ar fi fusta colegei de munca, indiferent in ce situatie ar fi , chiar daca sa zicem la un caz faci un chef asa ca intre barbati cu lautaru' langa tine, indiferent ca te-ai intalnit cu mai multi prieteni si ai servit un pahar in plus, chiar si in aceste situatii, chiar sa ai aiba ocazia, chiar daca o alta femeie care ar cauta doar aventuri de-o noapte l-ar aborda, el tot ar refuza-o politicos, stiind ca are acasa o femeie care-l iubeste cu adevarat!
C O R E C T amice. Asa este! Cand o persoana isi iubeste partenerul de viata (sot/sotie) nu are cum sa cada in pacatul desfranarii cu altcineva. Dragostea fata de persoana iubita il va opri de a savarsii acest pacat care poate sa ii distruga casnicia
Reply With Quote
  #2072  
Vechi 21.11.2013, 13:29:24
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Absolut! Tocmai de aceea nu-i inteleg pe acei barbati care- desi sunt oameni maturi la 30-40 de ani (sa fie adolescenti de 17-20 de ani as mai intelege ca au mintea mai necoapta si hormonii mai '"activi"") si au alaturi o femeie care-i iubeste cu adevarat, se plang ca cica ""nu au rezistat tentatiei"" si si-au inselat sotiile/partenerele!
Reply With Quote
  #2073  
Vechi 21.11.2013, 17:01:04
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
Acuma sa va zic un lucru: un barbat matur din punct de vedere psihic si fizic, care iubesti cu adevarat o femeie (bineinteles trebuie ca si femeia respectiva sa-l iubeasca la fel!), indiferent cat de scurta ar fi fusta colegei de munca, indiferent in ce situatie ar fi , chiar daca sa zicem la un caz faci un chef asa ca intre barbati cu lautaru' langa tine, indiferent ca te-ai intalnit cu mai multi prieteni si ai servit un pahar in plus, chiar si in aceste situatii, chiar sa ai aiba ocazia, chiar daca o alta femeie care ar cauta doar aventuri de-o noapte l-ar aborda, el tot ar refuza-o politicos, stiind ca are acasa o femeie care-l iubeste cu adevarat!
Amuzant.
Construiesti, abstract, o lume perfecta si apoi sa te miri ca de ce nu se suprapune peste lumea reala.
Trebuie sa te mai maturizezi nitel.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #2074  
Vechi 21.11.2013, 17:02:25
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
Ca sa fie clar ce am vrut sa zic, fac o precizare: nu ma refer la relatiile sexuale de genul äventuri de-o noapte"", ci la relatiile stabile, bazate pe sentimennte autentice!
Sunt multe lucruri "autentice" pe lumea asta amice, asa ca in ceea ce priveste relatia dintre un barbat si o femeie, certificatul de autenticitate se da de la nenea preotul, la biserica.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #2075  
Vechi 21.11.2013, 19:28:36
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Amuzant.
Construiesti, abstract, o lume perfecta si apoi sa te miri ca de ce nu se suprapune peste lumea reala.
Trebuie sa te mai maturizezi nitel.
Nu-i vorba de o "lume perfecta"! Doar toti am fost adolescenti, doar toti am trecut prin "valurile tineretii" (si vorba aia- ca intre barbati- am fost cu mai multe femei in tinerete, daca ati facut armata stiti cam cum se discuta intre soldati despre "aventuri amoroase", toti am fost la chefuri- http://www.youtube.com/watch?feature...&v=XOCXNo9dDI0)

Insa in momentul in care ca barbat ai intalnit o femeie care simti ca o iubesti cu adevarat si ea te iubesti cu adevarat, atunci se schimba complet datele problemei!
Vorba aia- cat e gluma si distractie e una, dar cand e treaba serioasa e cu totul altceva!
Stiu- probabil veti spune ca suntem barbati si e greu de rezistat, insa pur si simplu cred ca atunci cand iubesti cu adevarat pe cineva (indiferent in ce imprejurare si ce tentatii s-ar ivi), rezisti!
Am intalnit oameni- si ceferisti, si soferi, si muncitori- care cand era vorba de chef sau distractie erau foarte veseli si sociabili si daca te "incingeai" cu ei la o distractie se termina dimineata, insa (oricat de "draguta" ar fi fost ospatarita de la "Cina" sau "Intim"), atunci cand era vorba de a fi fideli femeii iubite nu calcau pe bec!
Reply With Quote
  #2076  
Vechi 21.11.2013, 19:33:56
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Sunt multe lucruri "autentice" pe lumea asta amice, asa ca in ceea ce priveste relatia dintre un barbat si o femeie, certificatul de autenticitate se da de la nenea preotul, la biserica.
Nu cred ca un alt om- fie el chiar si preot- poate sa cunoasca daca sentimentele intre doi oameni sunt autentice sau nu! Aici numai ce-i doi pot sti daca se iubesc cu adevarat sau nu.

Preotul da- poate sa dea un sfat, dar "verdictul final" nu-l poate spune, ci numai cei doi direct implicati!
Reply With Quote
  #2077  
Vechi 21.11.2013, 19:40:53
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Va doresc la toti colegii de pe forum exact ceea ce imi doresc eu cel mai mult in aceasta viata: sa iubiti si sa fiti iubiti cu adevarat de o femeie!

Iar domnule "AlinB": mi-ar face placere (atunci cand voi aveea cea ce am spus mai sus) , sa va invit la o bere si sa vorbim atunci cum e cu "lumea perfecta"!

A fi fidel unei femeii care o iubesti si te iubesti nu mi se pare ceva "perfect" , ci un lucru absolut NORMAL!

Last edited by Florinvs; 21.11.2013 at 20:07:16.
Reply With Quote
  #2078  
Vechi 22.11.2013, 05:46:54
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
Va doresc la toti colegii de pe forum exact ceea ce imi doresc eu cel mai mult in aceasta viata: sa iubiti si sa fiti iubiti cu adevarat de o femeie!

Iar domnule "AlinB": mi-ar face placere (atunci cand voi aveea cea ce am spus mai sus) , sa va invit la o bere si sa vorbim atunci cum e cu "lumea perfecta"!

A fi fidel unei femeii care o iubesti si te iubesti nu mi se pare ceva "perfect" , ci un lucru absolut NORMAL!
Absolut FIRESC, da, însă nu normal, că normal e ce a rânduit Dumnezeu și anume ca omul să-și depășească firea biologică spre cea spirituală:

6. Eu am zis: "Dumnezei sunteți și toți fii ai Celui Preaînalt".
7. Dar voi ca niște oameni muriți și ca unul din căpetenii cădeți.(psalm81,6-7)


Prin fidelitate de cuplu, omul este cât se poate de FIRESC(așa cum spui), dar Dumnezeu i-a rânduit să-I fie Lui fidel; nimeni nu le poate avea pe amândouă.

37. Cel ce iubește pe tată ori pe mamă mai mult decât pe Mine nu este vrednic de Mine; cel ce iubește pe fiu ori pe fiică mai mult decât pe Mine nu este vrednic de Mine.(Mt10,37)
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #2079  
Vechi 22.11.2013, 07:49:43
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

De acord cu dumneavoastra, insa eu vorbeam de atitudinea din viata de zi cu zi, lumeasca!
Nu toata lumea are inclinatii spre viata monahala, ori pentru noi- majoritatea care am ales sa traim in lume, ca si barbati- fara a iubi si a fi iubiti de o femeie- nu prea merge si nu putem fi fericiti cu adevarat!
Reply With Quote
  #2080  
Vechi 22.11.2013, 08:52:42
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
A fi fidel unei femeii care o iubesti si te iubesti nu mi se pare ceva "perfect" , ci un lucru absolut NORMAL!
cea mai tare postare de pe acest topic
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Poate deveni abstinenta o problema? teodoraianys Generalitati 110 21.09.2013 20:09:21
Cine da lui isi da, cine face lui isi face spre_rasarit Generalitati 0 11.10.2011 13:18:21
Cine poate face o religie unica pe tot pamintul?? Mihai36 Generalitati 14 28.07.2011 19:42:24
Educație sexuală în școli iar Iustin32 Generalitati 21 28.09.2009 21:30:02