Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #211  
Vechi 25.02.2014, 00:08:05
lavinia40 lavinia40 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.09.2009
Locație: Bacau
Religia: Ortodox
Mesaje: 252
Lightbulb

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Asa cum am anuntat la inceput, adevaratul scop al acestui topic, ,,Drumul spre calugarie'', este ,,descoperirea si urmarea chemarii monahale, asa cum este vazuta de calugari de ieri si de azi.'' De calugari si nu numai.

Ar fi interesant de stiut cum si-au descoperit cele doua prietene chemarea spre viata monahala, experiente mai aparte, cum s-au adaptat la manastire si niste cuvinte de folos transmise prin viu grai de ele.
Off Antoniap!!!
Cred ca am sa sufar de discriminare...
Ce sa inteleg? Ca tu imi ceri ,doar mie, o ‘transmisie live/online din manastirile in care ele, prietenele mele, vietuiesc’?(citez’Transmise prin viu grai’de ele')
Ele sunt statornice , traiesc in manastire de 20 ani, probabil aceasta’i marea durere a lumii stricate in care traim, si de aceea deranjeaza si li se cer probe...
Cu alti altzi uzeri, ca initiatoare a topicului, ai folosit alt tratament/comportament!Citate, comentarii, youtube..deplin acceptate!(si acesti useri, stiu ca nu sunt calugari/calugaritze)
Uite, ai rabdare, voi posta ‘istoria’ acestui drum/ adevar, care m’a inclus si pe mine...(eu sunt doar ‘reporterul’ nimerit in imprejurarile lasate de Dumnezeu)
Si, daca vrei, corespondam si pe P.M., ca sa te convingi de toata aceasta ‘intamplare’...
Reply With Quote
  #212  
Vechi 25.02.2014, 01:29:06
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lavinia40 Vezi mesajul
Off Antoniap!!!
Cred ca am sa sufar de discriminare...
Ce sa inteleg? Ca tu imi ceri ,doar mie, o ‘transmisie live/online din manastirile in care ele, prietenele mele, vietuiesc’?(citez’Transmise prin viu grai’de ele')
Ele sunt statornice , traiesc in manastire de 20 ani, probabil aceasta’i marea durere a lumii stricate in care traim, si de aceea deranjeaza si li se cer probe...
Cu alti altzi uzeri, ca initiatoare a topicului, ai folosit alt tratament/comportament!Citate, comentarii, youtube..deplin acceptate!(si acesti useri, stiu ca nu sunt calugari/calugaritze)
Uite, ai rabdare, voi posta ‘istoria’ acestui drum/ adevar, care m’a inclus si pe mine...(eu sunt doar ‘reporterul’ nimerit in imprejurarile lasate de Dumnezeu)
Si, daca vrei, corespondam si pe P.M., ca sa te convingi de toata aceasta ‘intamplare’...
Poate ar fi frumos sa stim cu totii!... Astfel de povestiri, n-ar trebui sa sminteasca pe nimeni.
Vara trecuta, Dumnezeu a oranduit intr-un fel cu totul special. Cand credeam ca am terminat cu vizitatul manastirilor, fiindca bifasem cam tot ce era pe lista si... ceva in plus, mi s-a rupt o curea la motor si de acolo alte necazuri, astfel a trebuit sa lasam masina in Tg. Neamt si sa sunam un bun prieten din Piatra, care a venit si ne-a luat pe toti patru la el acasa, care iarasi nu era pe lista... Si ei la randul lor, (familia la care am mers) sunt extrem de atasati de biserica si manastiri in special. Astfel ca in ziua urmatoare, am lasat tinerii sa se distreze si am plecat noi, la alte cateva manastiri, printre care si Agapia, unde exista pentru ei, o prietenie veche si frumoasa cu cateva maicute de-acolo. O bucurie simpla si curata am simtit in ochii lor, iar una mai in varsta a iesit cu noi din biserica si ne-a invitat cateva zeci de metri mai incolo unde avea "casuta" lor. Am servit dulceata si am stat vreo ora la vorba, afara, in jurul mesei umbrite de pomi. Gradina si toate in jur erau intr-o ordine totala. Putin mai sus, o casa cu etaj, cam cocheta pentru o asemenea zona, mi-a atras atentia, si am intrebat intr-o doara, daca acea casa este cumva pentru protocol. Raspunsul m-a surprins extrem de placut: acolo locuia cea care in viata civila se numise Anca Toader si pentru care eu, facusem in Londra mari eforturi s-o gasesc, stiind ca lucreaza la BBC. Nu stiu de ce, dar fara nici un motiv anume, am indragit acea doamna de cand eram un copil si o vedeam la televiziunea Romana. Acum era deja rasofora, dar nu mai retin numele primit acolo. Daca as fi fost singur (doar cu ai mei), n-as fi plecat inainte de a reusi sa schimbam trei vorbe. Sper totusi sa reusesc alta data sa-mi duc la bun sfarsit acest gand.
Spre rusinea mea, la manastirea Agapia nu mai fusesem, sau daca am facut-o, asta se intamplase demult, iar amintirile sunt mult prea vagi fiindca eram cu un grup mare de pelerini, care "m-au sechestrat" pe drum, iar eu nu aveam nici cel mai mic habar care era traselul lor dinainte stabilit. In acele doua zile am mers mult pe jos de la un schit la altul, de la o manastire la alta, prin paduri, (rapa lui Coroi), pe poteci ascunse unde de multe ori simteam mireasma mirului extrem de patrunzatoare, iar preotii care ne insoteau ne spuneau ca acolo unde era acel miros, vietuieste cate un pusnic, care cu siguranta ne vede trecand, dar el pentru lume ramane ascuns...
De multe ori imi amintesc de acele doua zile de demult, primele intr-un astfel de scop, cand am plecat fara nici o pregatire, doar fiindca seara dupa ora 22.00, un prieten a venit si m-a intrebat daca nu m-ar tenta o astfel de "iesire", cat cu trenul, cat pe jos, ca pe drum vom mai da si de altii ca noi! Iar eu am zis da, iar a doua zi la 4.00 eram la gara! Nu mai stiu mare lucru, daca ar fi sa povestesc. Imi amintesc doar ca ne-am desprins vreo 4-5 de grupul compact (care cuprindea si femei mai in varsta), si am facut un ocol pe niste carari destul de greu de escaladat, catre o coliba pe care o stia unul dinte barbati. Acolo am gasit un pustnic batran, slab si inalt, care ne-a primit inauntru, ne-a vorbit cu multa blandete, ne-a binecuvantat si a facut rugaciune pentru noi, inainte sa plecam. Poate toate cate s-au intamplat dupa aceea, au avut si amprenta acelor rugaciuni. Oricum, nu stiu nici unde era, nici cum il chema... Eram pur si simplu dus de val!...
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #213  
Vechi 25.02.2014, 02:46:14
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nicolae41 Vezi mesajul
eu doresc sa devin calugar chiar daca sant casatorit si am copil.
Doriti dvs insa pe langa celelalte cerinte vi se cere si aprobarea in scris a sotiei cat si dovada ca copiii/copilul este major.
Domnul nu este nedrept,nu nedreptateste pe nimeni!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #214  
Vechi 25.02.2014, 19:55:14
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lavinia40 Vezi mesajul
Off Antoniap!!!
Cred ca am sa sufar de discriminare...
Ce sa inteleg? Ca tu imi ceri ,doar mie, o ‘transmisie live/online din manastirile in care ele, prietenele mele, vietuiesc’?(citez’Transmise prin viu grai’de ele')
Ele sunt statornice , traiesc in manastire de 20 ani, probabil aceasta’i marea durere a lumii stricate in care traim, si de aceea deranjeaza si li se cer probe...
Cu alti altzi uzeri, ca initiatoare a topicului, ai folosit alt tratament/comportament!Citate, comentarii, youtube..deplin acceptate!(si acesti useri, stiu ca nu sunt calugari/calugaritze)
Uite, ai rabdare, voi posta ‘istoria’ acestui drum/ adevar, care m’a inclus si pe mine...(eu sunt doar ‘reporterul’ nimerit in imprejurarile lasate de Dumnezeu)
Si, daca vrei, corespondam si pe P.M., ca sa te convingi de toata aceasta ‘intamplare’...
Promit sa astept cu rabdare.
Reply With Quote
  #215  
Vechi 25.02.2014, 20:27:31
lavinia40 lavinia40 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.09.2009
Locație: Bacau
Religia: Ortodox
Mesaje: 252
Smile

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Promit sa astept cu rabdare.
Multumesc.
Reply With Quote
  #216  
Vechi 23.04.2014, 22:41:25
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Un tanar neamt s-a convertit la Ortodoxie apoi s-a calugarit in Romania. Si e si intelept pe deasupra:

https://www.youtube.com/watch?v=lHm8...e_gdata_player
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #217  
Vechi 26.04.2014, 10:25:44
Caldararu's Avatar
Caldararu Caldararu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.09.2013
Mesaje: 3
Implicit

Care sunt cele mai mari manastiri din Romania ?
Am citit undeva pe internet ca daca vrei sa te duci la o manastire si sa stai, nu poti sta decat maxim 3 zile, este adevarat ?
Cat despre viata monahala, nu prea am inteles niste aspecte, ca sa intri trebuie sa primesti un acord, sa te accepte sau cum ? Iar acolo vei fi inconjurat si de alti frati nu ?

Va rog frumos cine poate sa ma informeze si pe mine corect.
Va multumesc
Reply With Quote
  #218  
Vechi 08.05.2014, 09:12:36
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Caldararu Vezi mesajul
Am citit undeva pe internet ca daca vrei sa te duci la o manastire si sa stai, nu poti sta decat maxim 3 zile, este adevarat ?
http://www.youtube.com/watch?v=mCRxZBUG-gw
Reply With Quote
  #219  
Vechi 08.05.2014, 20:26:37
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Caldararu Vezi mesajul
Care sunt cele mai mari manastiri din Romania ?
Am citit undeva pe internet ca daca vrei sa te duci la o manastire si sa stai, nu poti sta decat maxim 3 zile, este adevarat ?
Cat despre viata monahala, nu prea am inteles niste aspecte, ca sa intri trebuie sa primesti un acord, sa te accepte sau cum ? Iar acolo vei fi inconjurat si de alti frati nu ?

Va rog frumos cine poate sa ma informeze si pe mine corect.
Va multumesc
Iata ce trebuie sa stii:
http://www.nistea.com/regula.htm

Cand vizitezi o manastire, insa, trebuie sa se observe cumva daca esti pelerin sau turist sau daca vrei sa stai acolo pur si simplu din dorinta de a incerca sa vezi daca esti bun de manastire. Trebuie stat de vorba cu staretul si explicata situatia.
Reply With Quote
  #220  
Vechi 14.05.2014, 09:41:12
Caldararu's Avatar
Caldararu Caldararu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.09.2013
Mesaje: 3
Implicit

Si care sunt cele mai mari manastiri din tara ?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
drumul spre cluj-inzapezit? lore86 Generalitati 3 02.02.2012 21:20:07
Calatori pe drumul spre Emaus Scotland The Brave Morala Crestina 42 31.01.2012 00:13:42
Drumul spre rai spre_rasarit Generalitati 7 06.12.2011 18:53:28
Tinta spiritualitatii ortodoxe si drumul spre ea Savonarola Spiritualitatea ortodoxa 5 30.09.2011 22:13:21
Drumul spre schimbare ella87ella Pocainta 10 04.09.2009 15:31:59