Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 01.12.2015, 00:14:40
TomaAlexandru TomaAlexandru is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.12.2015
Mesaje: 2
Exclamation Proba Admitere

Buna ziua, sunt nou pe aici, însă am o mare nelămurire. Momentan sunt la un liceu tehnologic, in clasa a 12-a. De ceva timp m-am hotărât ca facultatea pe care doresc sa o urmez este cea de teologie. Un manual de dogmatica sunt in stare sa învăț, însă singura proba de care imi este teama este cea de muzica. Eu nu am mai facut educație muzicală din clasa a 8-a, dar si in gimnaziu orele erau echivalente cu 0. Rog pe cineva care știe, cam la ce limita se poate primi calificativul "admis" la aceasta proba? Si dintre ce cântece se poate alege?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 02.12.2015, 04:23:13
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de TomaAlexandru Vezi mesajul
Buna ziua, sunt nou pe aici, însă am o mare nelămurire. Momentan sunt la un liceu tehnologic, in clasa a 12-a. De ceva timp m-am hotărât ca facultatea pe care doresc sa o urmez este cea de teologie. Un manual de dogmatica sunt in stare sa învăț, însă singura proba de care imi este teama este cea de muzica. Eu nu am mai facut educație muzicală din clasa a 8-a, dar si in gimnaziu orele erau echivalente cu 0. Rog pe cineva care știe, cam la ce limita se poate primi calificativul "admis" la aceasta proba? Si dintre ce cântece se poate alege?
Orice cântec bisericesc.
Limita e să nu fii cel mai afon om din lume... Deși, dacă ești cuviincios și oarecum glumeț, ți se trece și asta.... :)
Nu te teme! proba de muzică e doar așa, de fentă.
La fel ca și examenul psihologic.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 02.12.2015, 12:57:11
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Nu-l mai invata prostii.
Nu ma pricep, dar raspund din ceea ce-mi arata realitatea la biserica.
Proba de capacitati muzicale cred ca trebuie sa fie serioasa, pentru ca un preot are multe de cantat si cantarile bisericesti ortodoxe sunt foarte grele.

Ar fi bine sa se faca si control psihologic la admitere in anumite domenii, dar nu cred ca se face.
Un om care lucreaza cu alti oameni si are soarta lor (sufleteasca mai ales) in maini, trebuie sa aibe anumite calitati: preoti, medici, profesori, asistenti medicali etc.

Si cred ca cel mai important este sa vorbesti cu duhovnicul si el sa te "cantareasca" si sfatuiasca daca esti bun pentru acest drum.
Nu e usor sa fii preot si nu conteaza numai cartile ci chemarea, harul, caracterul, etc.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #4  
Vechi 02.12.2015, 13:02:28
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Nu-l mai invata prostii.
Replica anului, rostită fiind de gura <tastatura> ta.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #5  
Vechi 02.12.2015, 15:15:20
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ahilpterodactil Vezi mesajul
Orice cântec bisericesc.
Limita e să nu fii cel mai afon om din lume... Deși, dacă ești cuviincios și oarecum glumeț, ți se trece și asta.... :)
Nu te teme! proba de muzică e doar așa, de fentă.
La fel ca și examenul psihologic.
Asta știam și eu că nu este o probă eliminatorie și că poți cânta orice cantare bisericească. Probabil profesorii de muzică vor să vadă cam ce ureche muzicală au candidații.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 02.12.2015, 15:19:32
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Nu e usor sa fii preot si nu conteaza numai cartile ci chemarea, harul, caracterul, etc.
Si vocea. Nu uita vocea.
Poate sa aiba chemare, har, caracter, daca n-are ureche muzicala, degeaba.

Ma intreb daca si Apostlii au dat proba muzicala in prealabil..
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 02.12.2015, 15:22:36
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Ei, cu Apostolii lucrurile au stat oleacă altfel.
Umplându-se de Duh Sfânt, cre' că puteau chiar cânta divin, dacă doreau.
Înviau ei morții...
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #8  
Vechi 02.12.2015, 15:51:51
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Pai si noi ce facem? Ce preoti hirotonim?
Duh Sfant nu, Conservatorul nu...
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 02.12.2015, 16:53:36
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de TomaAlexandru Vezi mesajul
De ceva timp m-am hotărât ca facultatea pe care doresc sa o urmez este cea de teologie.
Preot sau cadru didactic, ești sigur? Preoți sînt deja foarte mulți și indiferent de alegere trebuie să te bazezi financiar pe părinți [de obicei] pentru o bună perioadă de timp de la absolvire încolo. Dacă vrei să primești pachet de la ai tăi cu mîncare și bani de chirie și întreținere, atunci învață dogmatica.

Altfel, nu te oprește nimeni să aprofundezi cunoștințele în materie de teologie și în paralel să faci o școală care să-ți permită să răzbați prin lume cu propriile forțe.

Te sfătuiesc să discuți cu absolvenții de Teologie și să obții cîteva păreri oneste apropo de ”viața de apoi”.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 02.12.2015, 17:26:45
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Sa zicem ca ai sa treci cu bine de facultate.
Ca nu o sa te sminteasca necredinta unora dintre profesori si colegi.

Dar cand ai sa termini, adevarul este asta: daca n-ai aranjamente facute, ai sanse maxime sa ajungi preot intr-un colt de tara, intr-o parohie saraca si sa trebuiasca sa-ti intretii familia si copii dintr-un salariu nu departe de cel minim pe economie.

Daca tu crezi ca poti face asta fara probleme, nu-i bai.

Si astea nu sunt singurele sacrificii, oamenii chiar daca nu vor contribui foarte mult, in schimb ti se va cere mult, si de la oamenii care ii pastoresti si de la maimarii tai.

Copiii tai vor trebui sa faca scoala acolo si probabil ca vor fi mai multe sanse sa invete ceva acasa decat la scoala.

Pentru liceu si facutate va trebui sa strangi bani cel putin un deceniu si chiarsi asa nu stiu daca ai sa poti intretine mai mult de 1-2 copii.

Cel mai probabil nu vei putea fi doar preot, va trebui sa deprinzi si munca la camp pentru a-ti completa veniturile.

Proba muzicala e ultima de care trebuie sa-ti faci griji.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 02.12.2015 at 17:29:24.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
admitere, facultate, muzica

Thread Tools
Moduri de afișare