Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 14.03.2016, 21:15:32
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Acum, in legatura cu prezenta Sfantului Andrei in Dobrogea. Stim ca Sfantul Apostol a propovaduit in cetatile grecesti din sudul Marii Negre. In mod normal a ajuns si la cetatile din Dobrogea si, probabil, si la cele din nordul Marii Negre. Cetatile dobrogene si celelalte cetati grecesti erau cunoscute si prospere, putin probabil sa fie uitate. Pe langa aceste deductii, avem si surse istorice. Unii istorici au pus la indoiala relatarea episcopului Eusebiu de Cezareea, care preciza ca il citeaza pe Origen, scriind ca Sfantul Andrei a propovaduit in Scitia. Dar cineva contemporan cu Origen scrie acelasi lucru, e vorba de Hippolyt al Romei, acesta mentionand ca Sfantul Andrei a propovaduit in Tracia si Scitia. Dobrogea era numita Scitia Mica, nu se stie daca a ajuns pana in partile rusesti, probabil s-a dus la majoritatea cetatilor grecesti din jurul Marii Negre.
1. ,,in mod normal a ajuns si la cetatile din Dobrogea si probabil la cele din nordul Marii Negre"- deductie si presupunere, nu dovada istorica. Rationamentul nu suna neaparat ilogic dar nu il poti proba concret. Doar il poti presupune, ceea ce ai si facut.

2.,,putin probabil sa fie uitate"-deductie/presupunere nu dovada istorica. Faptul ca erau cetati prospere nu este un argument in predicarea apostolica care nu se orienta dupa acest principiu.

3.,,Nu se stie daca a ajuns in partile rusesti, probabil s-a dus la majoritatea cetatilor grecesti din jurul Marii Negre"- deductie/presupunere cu un sambure de adevar: de fapt nu se stie exact traseul lui, exista presupuneri dar acestea nu sunt dovezi istorice.

La final vei avea o locatie generala, calatorii cat de cat sigure la sud de Dunare si de aici multe presupuneri si deductii care, desi suna tentant, nu se incadreaza in notiunea stricta de ,,dovada istorica". Daca imi spui ,,Am dovezi generale si indirecte si completez piesele lipsa cu deductii, folclor, credinta sau orice alta categorie" sunt de acord cu afirmatia ta. Daca insa imi spui: ,, Am dovezi clare, directe, din mai multe surse, probate (in orice modalitate istorica)" atunci categoric nu sunt de acord cu tine si categoric intelegem foarte diferit notiunea de ,,dovada" in sens istoric.

Ps. Nu am nici o problema cu cei care cred ca Apostolul a trecut prin Dobrogea, a stat prin celebra pestera, etc. Nu ma numar orintre ei dar nici nu ma deranjeaza cu nimic convingerea dansilor, intr-un fel, pana la un punct, ii inteleg.
Reply With Quote
  #52  
Vechi 14.03.2016, 22:18:10
Ion Pop Ion Pop is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.02.2011
Locație: Tinuturile Rinului, Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 617
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Intrarea Vagonului Vezi mesajul
Of. Irakienii crestini apartin la trei confesiuni: nestorieni, in nord, ortodocsi precalcedonieni, adica miafiziti, in vest, si catolici de rit chaldean, in sud. Stiu ca aveti idea ca peste tot sint ortodocsi, care tot peste tot sint persecutati, da' nu e cazul. nici de universalitatea raspindirii, nici de universalitatea persecutiei.
P. S. Crestinii nu fugeau. Altfel nu am avea martiri, cu zecile de mii, in sinaxar.
Ce ti-e si cu fanatismul confesional...
Vorbiti ca un invatat "crestin" occidental.

acum ca cu ajutorul marilor puteri occidentale au fost redusi crestinii ortodocsi din Irak de la 70% din popor acum 100 de ani cand pentru prima oara in anul 1918 a calcat picior de occidental pamantul neamului crestin si anume Irakul, si ziua de azi dupa 100 de ani de persecutie a crestinilor ortodocsi din Irak de catre la...eii vostri, si nu au mai ramas acum decat 60 000 de suflete, acum ii numarati si uite ca o mare parte sunt chiar catolici...pe cine mai mira.

Last edited by Ion Pop; 14.03.2016 at 22:23:12.
Reply With Quote
  #53  
Vechi 14.03.2016, 22:21:37
Ion Pop Ion Pop is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.02.2011
Locație: Tinuturile Rinului, Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 617
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Ion Pop: tu faci mișto de noi sau vorbești serios?
Ei nu sti de gluma!
Reply With Quote
  #54  
Vechi 14.03.2016, 22:37:56
Intrarea Vagonului
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ion Pop Vezi mesajul
Vorbiti ca un invatat "crestin" occidental.

acum ca cu ajutorul marilor puteri occidentale au fost redusi crestinii ortodocsi din Irak de la 70% din popor acum 100 de ani cand pentru prima oara in anul 1918 a calcat picior de occidental pamantul neamului crestin si anume Irakul, si ziua de azi dupa 100 de ani de persecutie a crestinilor ortodocsi din Irak de catre la...eii vostri, si nu au mai ramas acum decat 60 000 de suflete, acum ii numarati si uite ca o mare parte sunt chiar catolici...pe cine mai mira.
Of of. Ce fusei eu antioccidental, dar ce sunteti dvs. Eu am trecut printr-o mare frica, si printr-o adinca introspectie toata toamna trecuta si iarna, ca sa ajung la acest, sa ii zic asa, echilibru sufletesc, echidistanta confessionala si neutralitate politica. Dvs. prin ce veti trece, oare, ca sa vedeti umanitatea din "celalalt"?
Reply With Quote
Răspunde