Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 08.08.2016, 02:11:33
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

[quote=Copacel;627997]Demetrius tu din ce secta faci parte ?[ /QUOTE]
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #12  
Vechi 08.08.2016, 11:30:41
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
L-am intrebat si eu, nu vrea sa zica.

Una cu zodiacul, oricum.
Sau una cu certificate.Poate vrea sa obtina certificat de mantuire
Reply With Quote
  #13  
Vechi 08.08.2016, 11:51:39
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Lasa-l cu asta ca n-a facut nimic rau, ba dimpotriva.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 08.08.2016, 12:54:00
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Vreau să punem în discuție posibilitatea de a întemeia o prietenie serioasă cu o fată chiar din propria parohie, cum ar trebui procedat și care ar fi eventualele dezavantaje ?

Nu am auzit multe persoane care și-au întâlnit jumătatea în Biserica frecventată, deși părinți precum Constantin Necula spun că „din Biserică o iei de Biserică o ai, din club o iei...” .

Teoretic ar fi o șansă ca într-o parohie măricică să fie o fată sau mai multe care se roagă sau chiar țin canon pentru a-și găsi perechea care să fie pe aceeași lungime de undă, doar că numărul de familii arondate unei parohii nu corespunde cu persoanele care frecventează efectiv acea biserică.
Nu vad nici o problema in ce ati spus dumneavoastra! Daca intalniti o fata din propria parohie cu care doriti a intemeia o prietenie serioasa, normal este sa procedati in mod obisnuit- sa intrati cu ea in vorba, sa vedeti ce subiecte comune de discutie ati aveea, sa o invitati la o plimbare, un suc sau o cafea, etc!

Dezavantaje nu vad sa fie- ba dimpotriva, fiind din propria parohie, si deci locuind in acceiasi localitate, puteti sa o cunoasteti mai bine, si cum se comporta in societate, cu rudele, cu cunostiintele!
Reply With Quote
  #15  
Vechi 08.08.2016, 16:49:27
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.964
Implicit

........................................

Last edited by Iorest; 13.04.2018 at 14:02:58.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 08.08.2016, 17:42:08
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.236
Implicit

Uneori a gândi prea mult înseamnă a acționa prea puțin. Adică povestea cu drobul de sare.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #17  
Vechi 09.08.2016, 00:38:23
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.964
Implicit

.................................................. ....................

Last edited by Iorest; 13.04.2018 at 14:03:40.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 09.08.2016, 00:39:36
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.964
Implicit

.................................................. .......................

Last edited by Iorest; 13.04.2018 at 14:04:13.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 09.08.2016, 07:42:19
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Vă mulțumesc pentru încurajare din partea mea putem vorbi la per tu dacă nu vă deranjează, așa cred și eu că argumentul aproprierii spațiale este unul din cele mai puternice pe lângă avantajul de a observa de aproape viitoarea aleasă, dacă ar fi să existe vreo pereche a cuiva mă gândesc la faptul că Dumnezeu o rânduiește undeva prin apropriere sau rânduiește o întâlnire la un moment dat în viață.

La dezavantaje ar fi ce faci dacă vine și pleacă cu unul din părinți, cum spargi gheața ?

Și alt aspect considerabil e că e posibil să te adresezi unei persoanei greșite, care ori e prea rănită de o altă relație încheiată recent care să răspundă glacial în momentul x al vieții ei la care se petrece discuția, ori e într-o relație sau și mai complicat, într-o relație cu un viitor diacon sau cu cineva din personalul parohiei.
Multumesc!

-Bineinteles ca daca va place de o anumita fata care ai vazut-o la biserica, in acceiasi parohie, intai trebuie sa te interesez (si acest lucru, mai ales in localitatile mici, unde aproape fiecare se cunoaste cu fiecare, se poate afla nu foarte greu) daca este implicata sau nu intr-o relatie, pentru a nu ajunge in situatii jenante, daca vrei sa o cunosti.

-Apoi in legatura cu faptul ca vine insotita de parinti ori de alte rude. Aici trebuie sa gasesti momentul potrivit, pentru a incepe o discutie, pe marginea unor subiecte comune.
Acest lucru trebuie facut evident in mod civilizat, delicat, dar in accelasi timp si fara a aveea retineri sau temeri. De obicei când vrei sa cunosti pe cineva e bine (mai ales ca barbat) sa fii hotarat, sa arati ca stii ce vrei persoanei respective.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 10.08.2016, 11:49:22
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

De mult cautam un astfel de topic, pentru ca bineinteles, sunt cateva aspecte interesante de precizat si discutat la acest minunat capitol.
O sa incep cu faptul ca la noi in tara, sa zicem in orasul Bucuresti ca si exemplu, in biserica ortodoxa nimeni nu cunoaste pe nimeni si toti suntem ca niste straini cand stam la sfanta liturghie, pentru ca nimeni nu vorbeste cu nimeni. Exceptie fiind cei care se cunosc si merg impreuna la biserica, ori sunt vecini intr-un bloc care apartin de o parohie, care oricum discuta pentru ca pur si simplu se intimpla sa fie vecini, rude ori cunoscuti. Asadar, din punct de vedere crestinesc, este oarecum sub semnul intrebarii aceasta stare latenta de indiferenta in care ne aflam cu totii.
Dar in acelasi timp este si ca un fel de protectie impotriva persoanelor dubioase cu care nu ai vrea sa ai de a face, ceea ce e de inteles din acest punct de vedere.
Acum, sunt si biserici, exceptii, unde se infiripa cercuri de tineri din incurajarea preotilor, pentru socializare si activitati de cluburi. Insa am fi surprinsi ca chiar si in acest caz, cu greu poti sa te bagi in seama cu o fata, fara riscul de a cadea in penibil, din varii motive: ori ca ea e deja intr-o relatie, ori ca se afla intr-o deceptie, ori ca asteapta dupa vre-un tanar preot sau diacon sau situatia speciala si preferata mea: cand vine de mana cu unul din parinti, sau cu ambii, la o varsta de peste 20 de ani, ca nu cumva sa se intimple ceva fetei (nu ar trebui sa se intimple acest lucru dupa ce fata implineste 18 ani, dar asta nu e treaba mea). Sau pur si simplu sa te refuze subit din motive numai de ea stiute.
Mai este un caz: cazul fetelor care se cred cuvioase. Daca doar le arunci o privire, fug ca de foc sau se ascund ori isi schimba pozitia si se feresc ca nu cumva sa intri in vorba cu ele. E funny, dar ele chiar exista. Iar acest lucru este amuzant si in acelasi timp unul trist. Pentru ca ori sunt prea timide, ori se considera ca fiind la un alt nivel de gandire si existenta, ca sa fie bagate in seama de vreun baiat casual, sau mai grav: poate un pacatos.
Sau poate pur si simplu se comporta asa ca nu-i place de el.
Si in plus fata de toate aceste detalii, dupa cum foarte bine a subliniat Iorest, noi trebuie sa initiem atunci cand trebuie sa abordam, ceea ce e normal. Daca baiatul este urat, de regula nu prea are sanse, riscand sa fie catalogat instantaneu ca fiind vreun dubios care are intentii nasoale.
Depinde si in ce toane o surprinzi cu abordarea ta, ca in functie de asta ea vede si judeca ce se intimpla.
Sa nu uitam ca atractia fizica este primul impuls, asa ca este posibil sa nu-l placa, chiar daca el nu este urat.
Dar nu trebuie sa excludem nici criteriul nostru de selectie, ca si noi alegem dupa frumusete, asa ca daca se intimpla minunea sa ne bage vreo fata in seama, iar noua nu ne place de ea, atunci de regula refuzam cu mult bun simt.
In concluzie, in biserica ortodoxa, se pare ca la momentul actual, nu exista comunicare, cu precadere in bisericile din orasele tarii, in afara de putinele exceptii. Cumva, la un moment dat, stateam la slujba si ma simteam absolut singur, intr-o multime de oameni. De fapt nu eram chiar singur, pentru ca era si Dumnezeu pe acolo.
Dar e posibil ca Dumnezeu sa ingaduie acest lucru, ca El vede ca noi nu putem mai mult, ca omul se poate mantui si individual in lume.

Just my two cents.

Last edited by veilur; 10.08.2016 at 11:56:38.
Reply With Quote
Răspunde