Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 11.11.2008, 06:15:51
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Este un merit sa fi mama, nu pun la indoiala asa ceva, nici pe departe, dar si a fi om adevarat nu numai cu numele este un lucru mare in aste vremuri tulburi si pline de rataciri si rataciti.
Fratilor, in toate meritul este al lui DUMNEZEU!

Unde va e smerenia, aia despre care insirati discutii interminabile?...
Reply With Quote
  #42  
Vechi 11.11.2008, 06:17:35
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Cine se ridica, pe sine se coboara; si cine se coboara pe sine se ridica.

Ma intreb totusi, carui pacat i se datoreaza lipsa copiilor? Poate ne raspunde un preot, caci sunt multe femei, care isi doresc copii si nu pot face. Si e pacat de ele, caci isi reproseaza multe, fara sa se poata ajuta. Care este raspunsul din punct de vedere duhovnicesc, va rog?
eu nu cred ca lipsa copiilor se datoreaza pacatelor, ci pentru ca asa a lasat Dumnezeu...
Reply With Quote
  #43  
Vechi 11.11.2008, 06:19:48
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

intre altele, cu dedicatie ptr femeile care se considera "alese" ptr ca au copii... e bine de stiut ca mai au si barbatii probleme, defecte, etc.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 11.11.2008, 06:43:23
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Educatie si har

dar, sa revenim la topic... cu un cuvant de folos de la Parintele Porfirie citire:

<<Odata mi-a spus cu tristete despre parintii unui copil neascultator: "Parintii lui, desi au atata educatie, atatea cunostinte psihologice, atata pregatire stiintifica, si-au pierdut copilul care le-a scapat din maini. La ce-ti foloseste invatatura? Doar harul lui Dumnezeu, doar iubirea noastra curata ce se sacrifica in taina pentru ceilalti ii poate mantui si pe altii si pe noi.">>
Reply With Quote
  #45  
Vechi 11.11.2008, 07:14:22
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Nu te preocupa de astfel de amanunte

Un prieten de-al meu, cu tendinte ascetice, dorea sa-si pastreze pentru nevoi personale o mica suma de bani. Restul banilor, pe care-i castiga muncind, voia sa-i imparta pe milostenii. Sovaia totusi sa ramana cu atat de putini bani. I-a impartasit gandurile sale Parintelui, care i-a raspuns: "Binecuvantate, stai si te preocupi de astfel de amanunte. Tine pentru tine cati bani vrei si straduieste-te cat poti sa-L iubesti mai mult pe Hristos si toate aceste chestiuni se vor rezolva de la sine".

din cartea "Langa Parintele Porfirie".
Reply With Quote
  #46  
Vechi 11.11.2008, 12:55:44
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
intre altele, cu dedicatie ptr femeile care se considera "alese" ptr ca au copii... e bine de stiut ca mai au si barbatii probleme, defecte, etc.
"Bucura-te ceea ce veselesti cu roadele credintei pe parintii cei fara de copii"-din acatistul Sfantului Acoperamant al Maicii Domnului
Reply With Quote
  #47  
Vechi 11.11.2008, 13:27:55
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
Fratilor, in toate meritul este al lui DUMNEZEU!

Unde va e smerenia, aia despre care insirati discutii interminabile?...
Iarta-ma, dar nu o prea vad nici pe a ta. Adica pentru tine o mama, care creste un copil, nu are nimic in plus fata de o femeie, care are doar grija de propriai persoana, avand in vedere ca nu toate femeile fara copii sunt calugarite? Mi se pare un punct de vedere egoist si rautacios si chiar nerecunoscator fata de propria-ti mama. Tu nefiind mama, nu stiu cum poti sa-ti dai cu parerea despre ceea ce nu stii?!?

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
eu nu cred ca lipsa copiilor se datoreaza pacatelor, ci pentru ca asa a lasat Dumnezeu...
Este parerea ta personala.
Eu solicitam aici raspunsul unui preot, nu pareri personale.
In urma citirii cartii lui Larchet, pe care o recomand tuturor si care se gaseste la "Carti ortodoxe", am realizat ca orice boala se datoreste pacatelor noastre numeroase. In cazul in care nu e vorba de boala, poate fi vorba de pacate ale familiei. Deci, poate sa ma lamureasca cineva de profesie?
Si apoi, tot luand anticonceptionale de tinere, femeile ajung sa nu mai poata face copii. Asta nu e lasat de la Dumnezeu, ci de la...
Reply With Quote
  #48  
Vechi 11.11.2008, 14:41:24
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Pentru ca eu am inceput discutia acesta despre mame...e cuvine sa mai adaug ceva. De data acesta voi scrie din inima mea..nu din cele citite..
Mai intai va voi povesti ceva..Fina mea a urmat tratament 7 ani pentru a ramane insarcinata. A facut sfantul maslu unde nu a fost..ce nu a facut...cand isi pieduse orice speranta, in urma unei minuni a Maicii Domnului a ramas gravida. Acum are o fetita o chema Maria. deci se poate... acestea le-am scris spre mangaierea sotiilor fara copii.
Dar, noi mamele , noi care avem DOAR cate un copil sau 2..( cum e si cazul meu deci nu acuz nici nu ma scuz) unde ne sunt ceilalti copii??? vorbim de pacatele celor care NU au copii...dar ai nostri..ceilalti UNDE SUNT mamelor?? unde sunt?? Ce usor este sa spunem...eu am un copilas...dar pe ceilalti pe care i-am avortat unde sunt??? CU ce suntem mai vredince decat femeia stearpa?? CU CE???? Oare cum ne va primi Hristos la judecata??? Nu in copii se masoara iubirea ci in JERTFA, IN JERTFA SURORILOR!!!! Sa mergem in orfelinate sa ne oferim pieptul pentru a odihni copii fara mame, sa dovedim prin fapte ca suntem mame, nu numai prin nastere de prunci. HAI SA NU NE RANIM..SA NE ASEZAM IN LOCUL MAMEI FARA DE COPII SA-I INTELEGEM SUFERINTA..nu stim ce aduce ziua de maine..poate Doamne fereste ne ia Domnul inapoi ce ne-a dat...copilasul......atunci...vina cui va fi?? a cui???
Stapana mult milostiva, TU ceea ce ne esti TUTUROR MAMA ajuta-ne si pe noi mamele sa ne crestem pruncii si daruieste Stapana dupa cum voiesti TI alinare celor ce nu au prunci. Tamaduieste-le trupurile, daruieste-le intelepciune sa primesca cu bucuria Crucea oricare ar fi ea. Aminteste-ti de noi Stapana, cele ce suntem femei, aminteste-ti de noi Stapana si nu ne lepada pentru pacatele noastre ci invata-ne sa Iti urmam Tie in iubire si virtute. AMIN!
Reply With Quote
  #49  
Vechi 11.11.2008, 14:49:25
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

[SIZE=4][COLOR=Red]DUMNEZEU Se face El Însuși copil pentru cei lipsiti de copii.[/COLOR][/SIZE]
Din “Jurnal dicontinuu cu N. Steinhardt” de Ioan Pintea

iata......cata managiere..cata managaiere.....
Reply With Quote
  #50  
Vechi 11.11.2008, 14:58:21
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Iarta-ma, dar nu o prea vad nici pe a ta. Adica pentru tine o mama, care creste un copil, nu are nimic in plus fata de o femeie, care are doar grija de propriai persoana, avand in vedere ca nu toate femeile fara copii sunt calugarite? Mi se pare un punct de vedere egoist si rautacios si chiar nerecunoscator fata de propria-ti mama. Tu nefiind mama, nu stiu cum poti sa-ti dai cu parerea despre ceea ce nu stii?!?


Este parerea ta personala.
Eu solicitam aici raspunsul unui preot, nu pareri personale.
In urma citirii cartii lui Larchet, pe care o recomand tuturor si care se gaseste la "Carti ortodoxe", am realizat ca orice boala se datoreste pacatelor noastre numeroase. In cazul in care nu e vorba de boala, poate fi vorba de pacate ale familiei. Deci, poate sa ma lamureasca cineva de profesie?
Si apoi, tot luand anticonceptionale de tinere, femeile ajung sa nu mai poata face copii. Asta nu e lasat de la Dumnezeu, ci de la...


Desi spui ca nu doresti pareri personale, am sa indraznesc sa imi exprim parerea ca infertilitatea unor femei se poate datora faptului ca mamele acestora au facut la randul lor nenumarate avorturi, inlacrimand pe Dumnezeu!!!
NU CRED CA EXISTA O EXPLICATIE GENERALA.... NU POT FI TOATE FEMEILE FARA COPII, BAGATE IN ACEIASI OALA SI FACUT GHIVECI... cine suntem noi ca sa stim cata durere si suferinta se ascunde in inima femeilor care nu au fost INCA binecuvantate cu prunci.
Sa nu ne grabim sa punem etichete si sa aruncam verdicte subiective.. eu spre exemplu am multe prietene care s-au aflat ani la rand, in imposibilitatea de a da rod pantecelui... desi modul de viata nu si l-au schimbat in toti acesti ani, iata ca dupa atata amar de vreme, aparent din senin, s-au trezit insarcinate... i in acest caz ce explicatie mai poate fi data???... pana la urma ajungem tot la vorba Mirelei... ca totul depinde numai de Dumnezeu... cand va voi El si cum va voi El...sa pastram pururea vii in inima noastra cuvintele: "CAILE LUI NU SUNT SI CAILE NOASTRE IAR JUDECATILE LUI NU SUNT SI JUDECATILE NOASTRE". PACE SI INTELEGERE SA FIE, AICI PE FORUM SI IN LUMEA INTREAGA!AMIN
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
CUVIOSUL IOSIF ISIHASTUL: Cuvinte de folos andrei_im Mari Duhovnici si predicile lor 18 19.10.2015 23:30:20
IEROMONAH SAVATIE BASTOVOI- Cuvinte de folos Laura19 Generalitati 12 08.04.2014 20:14:09
Cuvinte de folos aurel1211 Resurse ortodoxe on-line 15 27.07.2012 21:07:11
Cuvant de folos T E O L O G U L Generalitati 83 30.01.2011 18:22:03