Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Alte Religii
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 27.01.2010, 19:16:19
umila123 umila123 is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.01.2010
Mesaje: 72
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Toma13 Vezi mesajul
Am si eu cateva intrebari despre aceasta religie!
1-Care este numele lui Dumnezeu?
2-Religia Ortodoxa de ce ia bani pt. (lumanari,carti,icoane,Biblii ,etc),si nu faceti ca Martorii lui Iehova sa le dati pe gratis?
3-De ce sunt razboaie?
4-De ce va inchinati la icoane si nu la cerul instelat?
5-De ce sunt (cersetori)in fata bisericii Ortodoxe si nu sunt si in fata bisericii Martorilor lui Iehova?
am sa incerc sa raspund subiectiv,la intrebarile2-4,prima importa atata "obiectivitate" incat in permanenta va avea contestatari! religia nu ia bani ci Biserica ortodoxa! si aici o mentiune: nu ia ci ii accepta! M.I accepta si insist..accepta...zeciuiala.in calcul absolut ,oricum am face...cei din urma depasesc valoarea! aprofundeaza intrebarea 2 te rog.este fara sens si chiar fara ..directie! NU NE INCHINAM LA ICOANE CI LA CE REPREZINTA ELE!sfat:sa nu va fotografiati niciodata ca sa nu ...pacatuiti! si apoi doamne fereste cum sa ne inchinam doar la cerul instelat?! efectul este indus,cauza este aceeasi....au si martorii saracii lor,nu i asa?!
  #72  
Vechi 27.01.2010, 22:22:10
nobodyin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de metanoia2 Vezi mesajul
Eu nu zic mai mult decat o intamplare cu fosta mea colega de servici:lucram in Cluj si aveam colega care trecuse de la ortodocsi la martori, o femeie foarte educata, simtita, desteapta foc. Avea un sot pe masura: programator, trecut din dragoste pentru ea la martori; un cuplu care iti sarea in ochi oriunde prin frumusetea si agerimea mintii lor. In fine....mergeau la adunari, faceau referate pe diferite teme, se intruneau seara si erau instruiti ce sa spuna in anumite cazuri cum sa interpreteze, toate ca la carte...dar dupa congrese il gasea pe sotul ei (barbat de 25 de ani, inalt de 1,90, sportiv, puternic, sanatos) cazut prin casa si zbatandu-se ca un demonizat, facand spume la gura...era distrusa dimineata, dar nu facea legatura ca mergand acolo se umple de duhuri. Asa era dupa fiecare congres, a spus-o chiar ea. Il duceau la spital cu salvarea, ii dadeau calciu si gata.
Deci eu zic ca mai mult decat duhuri rele nu au de castigat.
Eu zic sa nu mai ignoram cuvintele Sfintilor Parinti,care ne spun clar sa nu stam de vorba cu ei ca numai ne vatamam! UITATI-VA PE:INSTITUTE FOR RELIGIOUS RESEARCH. IRR.ORG ADEVAEURI CARE AR TREBUI STIUTE DESPRE MARTORI LUI IEHOVA.AICI LI SE DAU IN VILEAG TOATE PROFETIILE FALSE.DECI SA NE FERIM DE PROROCII MINCINOSI CARE SINT LUPI IN HAINE DE OAIE,DUPA CUM INSUSI MANTUITORUL NE INVATA.
  #73  
Vechi 27.01.2010, 22:38:16
nobodyin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nobodyin Vezi mesajul
DA unde ati fost pana in 1880?
Eu sint Vita cea Adevarata si Tatal Meu este lucratorul.Orice mladita care nu aduce roada in Mine,EL o taie.Daca cineva nu ramine in Mine,se arunca afara ca si mladita si se usca.(IN.15:1-6) Pe temelia apostolilor si a Prorocilor,Piatre cea din capul unghiului,Fiind insusi ISUS HRISTOS.EFES.2:20 CACI NIMENI NU POATE PUNE ALTA TEMELIE,DECAT CEA PUSA,CARE ESTE ISUS HRISTOS.1 COR.3:11
  #74  
Vechi 28.01.2010, 03:43:04
inorog
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

"1-Care este numele lui Dumnezeu?
2-Religia Ortodoxa de ce ia bani pt. (lumanari,carti,icoane,Biblii ,etc),si nu faceti ca Martorii lui Iehova sa le dati pe gratis?
3-De ce sunt razboaie?
4-De ce va inchinati la icoane si nu la cerul instelat?
5-De ce sunt (cersetori)in fata bisericii Ortodoxe si nu sunt si in fata bisericii Martorilor lui Iehova?"

Echivalente brutale dar reale:

1: "Stim combinatia castigatoare la loterie"
2: Noi luam impozite grele pe prostie, dar pentru ca le declaram in fata prostilor care le platesc, va defaimam ca luati spaga.
3: "Mor copiii de foame in Uganda si tu faci pe Iisus Hristos aici, fa pietrele paini si mai vorbim ca esti Fiul lui Dumnezeu". Aa, si chiar daca faci pietrele paini urmeaza sa cartim ca nu faci spanacul ciocolata.
4. "Ma doare-n cot de legea lui Moise, de chivotul lui, de heruvimii de pe chivot, de tot felul cuvios si cuviincios cum instruieste Vechiul Testament confectionarea de obiecte sfinte, in plus o sa-mi gasesc poticneala in tot ce-mi vine, explicati-mi Biblia exhaustiv si acum pe loc".
5. Pomana cu care va putem scoate ochii ca fiind un pacat este o adevarata binecuvantare pentru noi.

Alte nelamuriri, fratilor?
  #75  
Vechi 31.01.2010, 19:01:39
sisu sisu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2007
Locație: Montreal, Canada
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 128
Implicit biblia

Citat:
În prealabil postat de nobodyin Vezi mesajul
DA unde ati fost pana in 1880?
Am fost plecati, de ce?

Fratilor, iertati-mi apelativul, dar cred ca toti cei care credem in Dumnezeu ar trebui sa ne numim asa, o sa-ncerc sa va raspund pe cit pot la intrebarile voastre dpdv al martorilor.

Dar inainte trebuie sa fac o mica observatie.
Voi confundati partea spirituala cu cea ... omeneasca, sa-i zic asa.
Si 2, voi trebuie sa intelegeti ca toata "doctrina" noastra este bazata pe biblie.
Deci toate afirmatiile in general sint interpretari ale versetelor din biblie si atit.

Stiu ca multi dintre voi nici nu prea stiti ce scrie in biblie si mai ales in VT.
Dar martorii se bazeaza exclusiv pe biblie, si-atit.
Mai de mult am dat anumite raspunsuri pe aici dar voi incerca sa va raspund pe cit posibil.

Vad ca dati pe aici tot felul de situri unde scrie despre martori dar citi dintre voi s-au uitat pe situl lor oficial (jw.org, parca).Ati gasi raspunsuri la multe dintre intrebarile voastre.
  #76  
Vechi 31.01.2010, 19:33:42
nobodyin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sisu Vezi mesajul
Am fost plecati, de ce?

Fratilor, iertati-mi apelativul, dar cred ca toti cei care credem in Dumnezeu ar trebui sa ne numim asa, o sa-ncerc sa va raspund pe cit pot la intrebarile voastre dpdv al martorilor.

Dar inainte trebuie sa fac o mica observatie.
Voi confundati partea spirituala cu cea ... omeneasca, sa-i zic asa.
Si 2, voi trebuie sa intelegeti ca toata "doctrina" noastra este bazata pe biblie.
Deci toate afirmatiile in general sint interpretari ale versetelor din biblie si atit.

Stiu ca multi dintre voi nici nu prea stiti ce scrie in biblie si mai ales in VT.
Dar martorii se bazeaza exclusiv pe biblie, si-atit.
Mai de mult am dat anumite raspunsuri pe aici dar voi incerca sa va raspund pe cit posibil.

Vad ca dati pe aici tot felul de situri unde scrie despre martori dar citi dintre voi s-au uitat pe situl lor oficial (jw.org, parca).Ati gasi raspunsuri la multe dintre intrebarile voastre.
DA ce te face sa crezi ca ne intereseaza PROFETIILE VOASTRE MINCINOASE,care sint dovedite CLAR de cele mai mari INSTITUTE DE RESURSE RELIGIOASE?Si cum poti tu sa stii ca cei mai multi dintre noi nu prea stim ce scrie in VT?NU PREA VAD CUM AI PUTEA TU SA STII.DECI IATA IN PUTINELE TALE CUVINTE SCRISE AICI SE DOVEDESTE INCA O MINCIUNA!
  #77  
Vechi 31.01.2010, 20:12:39
umila123 umila123 is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.01.2010
Mesaje: 72
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sisu Vezi mesajul
Am fost plecati, de ce?

Fratilor, iertati-mi apelativul, dar cred ca toti cei care credem in Dumnezeu ar trebui sa ne numim asa, o sa-ncerc sa va raspund pe cit pot la intrebarile voastre dpdv al martorilor.

Dar inainte trebuie sa fac o mica observatie.
Voi confundati partea spirituala cu cea ... omeneasca, sa-i zic asa.
Si 2, voi trebuie sa intelegeti ca toata "doctrina" noastra este bazata pe biblie.
Deci toate afirmatiile in general sint interpretari ale versetelor din biblie si atit.

Stiu ca multi dintre voi nici nu prea stiti ce scrie in biblie si mai ales in VT.
Dar martorii se bazeaza exclusiv pe biblie, si-atit.
Mai de mult am dat anumite raspunsuri pe aici dar voi incerca sa va raspund pe cit posibil.

Vad ca dati pe aici tot felul de situri unde scrie despre martori dar citi dintre voi s-au uitat pe situl lor oficial (jw.org, parca).Ati gasi raspunsuri la multe dintre intrebarile voastre.
"deci toate afirmatile in general sunt "interpretari" ale versetelor din biblie si atat" ai vrea sa ne gandim usor dar analitic,toti,la spusele tale ,care exprima un adevar cel putin de analiza si formulare doctrinara! haideti cu rugaminte sa ne uitam in DEX in dreptul cuvantului:interpretare sau a interpreta!
  #78  
Vechi 31.01.2010, 20:15:39
vlad90's Avatar
vlad90 vlad90 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.05.2009
Locație: Rivulus Dominarum
Religia: Ortodox
Mesaje: 144
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sisu Vezi mesajul
Am fost plecati, de ce?

Fratilor, iertati-mi apelativul, dar cred ca toti cei care credem in Dumnezeu ar trebui sa ne numim asa, o sa-ncerc sa va raspund pe cit pot la intrebarile voastre dpdv al martorilor.

Dar inainte trebuie sa fac o mica observatie.
Voi confundati partea spirituala cu cea ... omeneasca, sa-i zic asa.
Si 2, voi trebuie sa intelegeti ca toata "doctrina" noastra este bazata pe biblie.
Deci toate afirmatiile in general sint interpretari ale versetelor din biblie si atit.

Stiu ca multi dintre voi nici nu prea stiti ce scrie in biblie si mai ales in VT.
Dar martorii se bazeaza exclusiv pe biblie, si-atit.
Mai de mult am dat anumite raspunsuri pe aici dar voi incerca sa va raspund pe cit posibil.

Vad ca dati pe aici tot felul de situri unde scrie despre martori dar citi dintre voi s-au uitat pe situl lor oficial (jw.org, parca).Ati gasi raspunsuri la multe dintre intrebarile voastre.
Ce face fratele puya? :)
__________________
† "Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluiește-mă pe mine, păcătosul". †
  #79  
Vechi 31.01.2010, 20:22:29
Stefann's Avatar
Stefann Stefann is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.08.2007
Mesaje: 29
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mehiel Vezi mesajul
Ii vedem mereu pe strazi doi cate doi lasand carticele in care se abordeaza utopii...parca prin acesti "salvatori" lumea o sa se mantuiasca!!
Vorbesc de crestinism si nici macar nu stiu cum arata Crucea Crestina!

Ce au de castigat si ce avem noi de pierdut daca ii ascultam?
Daca privim cu atentie aceste carti pe care ei ni le ofera gratis putem observa un paradis terestru: animale salbatice convietuiesc impreuna cu oamenii, oameni de toate nationalitatile si de toate religiile(budisti, hindusi...etc) sunt "fericiti crestini"... Dar cei care publica aceste carti nu isi dau seama ca sunt ridicoli? Exagerari care sa vad cu ochiul liber!!
Sau poate aceste carti sunt facute pentru cei multi si prosti?
ei nu au nimic de castigat dar castiga satana si intreg iadul suflete nevinovate
  #80  
Vechi 31.01.2010, 21:48:23
amarius
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sisu Vezi mesajul
[/b][left]Numele lui Dumnezeu, „Iehova“ (ebr. יהוה, YHWH), apare pentru prima dată în Ge 2:4. Numele divin este un verb: verbul ebraic הוה (hawáh, „a deveni“), la imperfect, forma cauzativă. Astfel, numele divin înseamnă „El face să devină“. Aceasta arată că Iehova este Cel care, acționând treptat, devine Împlinitorul promisiunilor, Cel care își realizează întotdeauna scopurile.
Cea mai mare insultă pe care traducătorii moderni i-au adus-o Autorului divin al Sfintelor Scripturi este înlăturarea sau ascunderea numelui Său personal. De fapt, numele lui Dumnezeu apare de 6 828 de ori în textul ebraic sub forma יהוה (YHWH sau JHVH), numită deseori Tetragrama (literalmente „patru litere“). Folosind numele „Iehova“, noi am urmat îndeaproape textele scrise în limbile originale. Astfel, nu ne-am conformat obiceiului de a înlocui numele divin, sau Tetragrama, cu titluri precum „Domn“, „Domnul“, „Adonai“ sau „Dumnezeu“.
...
Sisu, multe informatii scrise de tine sunt eronate.
yeh-ho-vaw, din Gen 2 5 inseamna existentul, eternul si provine din verbul ,,haw-yaw,, care inseamna a fi, a exista,... si ,,yaw,, (iah, jah) - D-zeu,.. D-zeu Existentul, D-zeu Etenul,...
iar o deviere a lui yehova este yeh-ho-vee se folosea dupa adonay si pronuntat ca el-o-heem ptr. a preveni repetitia aceluiasi sunet si de atunci se folosea mai mult adonay si yehova.
Este un nume national ptr. D-zeu la evrei.

Dupa cum am observat nu am vazut martori a lui Yehova, sa fie violenti, agresivi, (doar verbali adica discuta doar ce vor si cum sunt/sau invatat),...
La inceput cand ai discutii cu ei iti spun ca ei cred in Isus, se reduce discutia aici, iar dupa un timp de intalniri, discutii, studii biblice,... dupa ce considera ca esti atasat emotional, (eu ii spun manipulare emotionala puternica ptr. cei care sunt prinsi), iti spun ceva de genul ,,pai sa vezi ca Isus nu este chiar asa ci este prooroc, ca Isus nu a zis acelui talhar ca maine ar fi in rai, ca nu este fi Fiu de D-zeu,...,, astea acum vreo 15 ani, acum nu stiu daca au mai schimbat ceva.

Un crestin stie ca in Numele Domnului Isus (Mesia) orice genunchi se va pleca si nu este alt nume mai presus.

Last edited by amarius; 31.01.2010 at 21:56:19.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Iehova e numele din Biblie cocacoc Generalitati 22 26.04.2014 09:50:06
Un nor de martori Mihnea Dragomir Dogmatica 2 29.12.2011 17:19:04
Edward Maya,singurul roman care a castigat un premiu Billboard Daniel_7 Generalitati 17 20.06.2011 20:10:18
Martorii lui Iehova si religia lor assiris Generalitati 25 10.03.2011 21:09:21
Si-a castigat in instanta dreptul de a muri ! cristiboss56 Eutanasia 25 02.03.2011 14:12:43