Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserici Protestante
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #141  
Vechi 18.07.2012, 10:45:23
sad story sad story is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2012
Mesaje: 265
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
PS: Papa nu poate gresi ca doar e infailibil.
ex caetedra.
Reply With Quote
  #142  
Vechi 25.07.2012, 22:57:02
Decebal Decebal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.651
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Theodor_de_Mopsuestia Vezi mesajul
Cred ca Reforma a fost, intr-o anume masura, un al doilea Pentecost. Partea proasta e ca "spiritul politic", conspirator, elitist si intolerant, care seduce pe toti cei care ar fi spus din toata inima "Da!" in pustiul Carantanei, este "firul rosu" care uneste fanaticii din toate taberele. Asa au aparut anatemele si schismele din primul mileniu crestin si de mai tarziu,

NU! Eu afirm ca oricine Il traieste pe Hristos CU SINCERITATE este un bun crestin. NIMENI nu hotaraste cine se mantuieste si cine nu, CU EXCEPTIA LUI DUMNEZEU. Sfatul din Vesnicie al Sfintei Treimi este Autoritatea Indiscutabila prin excelenta. NU tanatocratia unor decizii depasite luate de oameni morti la sinoade ecumenice. Poate si iconografia rasariteana care ii picteaza pe episcopii de atunci, anume pe TOTI participantii la acele congrese ecleziale, cu aureola de sfinti, cand se stie bine ca NU erau toti sfinti, are o raspundere pentru felul aproape idolatru in care unii privesc sinoadele din primul mileniu. Asa ca unii isi imagineaza ca acele adunari ale unor oameni si chiar deciziile, inclusiv blestemele lor ritualice/anatemele, ca fiind aureolate de sfintenie si deci avand o anume infailibilitate. Nimic mai fals! Sa se citeasca ce scrie Sfantul Grigorie Teologul despre colegii sai episcopi. De aceea am scris "tanatocratie" = dictatura unor morti, cu deciziile lor cu tot.

DACA PAPA, CARE IN MOD EVIDENT E DEASUPRA ORICARUI SINOD ECUMENIC DIN TRECUT, ANULEAZA DECIZIILE DOGMATICE, SA ZICEM ALE SINODULUI 3 ECUMENIC, EU FAC ASCULTARE.
Că tot suntem la reforma protestantă este bine de amintit că "al doilea pentecost" a avut loc ca o revoltă împotriva tanatocrației romano-catolice, tanatocrație pe care "obiectivul" normal că nu o vede că nu își mai poate scoate din ochi bârna pe care o vede pe spatele celorlalți. Îl anunț pe domnul TdM că sinoadele generale romano-catolice până la Vatican II sunt pline de acele blesteme rituale sau anateme, dar normal că "catolicul" "obiectiv" le vede numai pe alelalate.
Reply With Quote
  #143  
Vechi 30.07.2012, 12:15:37
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Cred ca merita sa mai adaug cateva informatii suplimentare.

<B>Justificare aparitiei sectelor si religiilor. </B>

Toate, dar absolut toate sectele merg pe aceeasi motivatie.
Musulmanii, protestantii, neoprotestantii, Martorii lui Iehova, Mormonii, precum si alte secte si religii au intotdeauna aceeas motivatie de aparitie; una hilara, ieftina, expeditiva, dar care ii prosteste pe multi, ii baga in ceata si evident, prinde la public:

Dumnezeu a vazut ca lumea s-a indepartat de Dumnezeu.
Dumnezeu l-a trimis pe profetul X (Mahomed, Mormon, Ellen White...etc) care sa restabilieasca in lume credinta.
Concluzia: islamul, protestantismul... sunt bune.


Ce sa mai intelegi din asta? Dumnezeu s-a razgandit, si apoi s-a razgandit din nou si apoi din nou? Iar la sfarsit a zis sa dea drumul la confesiunile protestante?

Nicidecum nu pare o logica "dumnezeiasca", mai ales ca Dumnezeu este consecvent in deciziile sale...


<B> Noi miscari religioase mondiale </B>
Bahaismul - si bahaismul este exact pe acelasi calapod ca si miscarile de mai sus. Are un profet care se considera "profetul ultim", reincarnare a lui Hristos... si cel trimis de Dumnezeu sa cheme lumea la credinta.

Au cartea lor Sfanta si practicile lor sfinte.

Mai nou, in Romania a aparut Constantin Dogaru. Si el este profet al lui Dumnezeu, vorbeste de dimineata pana seara cu Dumnezeu. Scrie si el Biblia Mileniului 3 si Biblia Maicii Domnului. Are publicate Acatiste si alte nebunii.


<B> Un apel catre ortodocsi </B>

Feriti-va de proorocii mincinosi. Din cate vedeti mai sus sunt foarte foarte multi. Si toti vin cu aceleasi texte, aceleasi minciuni si vorbe. Protestanti, musulmani, bahaisti, toti sunt o apa si un pamant. Fii ai minciunii si ai diavolului.


Nu exista in cer mai multe case a lui Dumnezeu. Nu exista nici pe pamant mai multe case a lui Dumnezeu. Dumnezeu este UNUL si asa este si Biserica Lui.
Reply With Quote
  #144  
Vechi 24.08.2012, 15:48:56
grigoras gherase grigoras gherase is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.08.2012
Mesaje: 27
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bmd Vezi mesajul
Da, putem continua la nesfirsit! Fiecare vede doar ce vrea sa vada, sau e capabil sa vada!
Intr-un fel este corecta concluzia dta,dar nu rezolva cu nimic problema:ramane ca in tren.
Intamplator am cunoscut,mai mult sau mai putin,cate ceva din preceptele catorva denominatiuni.I-am ascultat cu multa atentie pe fiecare,pe cat am putut si m-am priceput si,aproape ca imi venea sa dau dreptate fiecaruia.Penticostali si adventisti am avut si am si infamilia mea mai largita.Unii dintre ei sunt dedicati,altii sunt,motivat-interesati,altii de amandoua,altii sunt acolo si nu prea sunt convinsi de ce sunt acolo.Putini insa stiu cum s-a nascut biserica lor,dar marea lor majoritate provin din Bisericile catolice si ortodoxe.Sa-i mai intrebi de adevarata motivatie pentru care s-a produs divizarea,ar fi mult prea mult.Ar putea spune cineva:ei si cei cu asta?Crede omul in Dumnezeu? Daca DA ce importanta mai au amanuntele?Eu zic cum ca sunt foarte importante amanuntele,ele,intrunite compun temelia credintei mele si nu spusele cuiva despre care eu nu am habar.Fara a cunoaste tu insuti,temeinic,aceste amanunte tot ce construiesti se naruie rapid.
Am comparat ritualul liturgic ortodox cu cel catolic,cu cel penticostal,cu cel adventist,am ascultat si explicatiile unor iehovisti si am inteles ca cel ortodox este cel care m-a convins in proportie de suta la suta!
Nimic nu-mi atinge inima precum Sf.Liturghie din biserica botezului meu,cea ortodoxa!
De cand am pasit hotarat pe aceasta cale,viata mea s-a schimbat radical,starea mea in toate planurile s-a imbunatatit intr-o masura greu de spus.
Probabil ca si ceilalti vor sustine acelasi lucru in ceea ce priveste credinta lor.Cel ce cerceteaza inima si rarunchii va hotara cine a facut bine si cine nu,sau poate ca toti,dar mai greu de crezut pentru ca adevarul nu poate fi precum nisipul in Saharaci unul singur!
Domnul sa ne lumineze in credinta noastra pentru a-Lastepta cu bucurie si nu cu teama!
Reply With Quote
  #145  
Vechi 30.10.2014, 17:22:05
Theodore_of_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Abia astept sa il vedem si la noi...

http://www.youtube.com/watch?v=HbEEHfc9v2w
Reply With Quote
  #146  
Vechi 31.01.2015, 00:29:54
adascomputers adascomputers is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2015
Mesaje: 5
Implicit

Am inteles ca ai ales biserica orotdoxa, dar de ce nu prea am inteles. Te unge pe suflet liturghia....am inteles bine?

Eu te intreb de ce trebuie sa ma rog la Sf. Stefan cel Mare si cum ma poate ajuta el?

cine e singurul mijlocitor pomenit in Biblie?

De ce trebuie sa pup toate icoanele intr-o biserica?

De ce trebuie sa platesc acatiste? Cineva vorbea de zeciuiala ca e o inventie tampita a protestantilor....
De ce trebuie sa dau bani la spovada? Dar de ce nu vine preotul sa ingroape mortul fara sa ii dau bani???? si nu vorbesc de banii cu chitanta..
Reply With Quote
  #147  
Vechi 31.01.2015, 13:28:55
crinrin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adascomputers Vezi mesajul
Am inteles ca ai ales biserica orotdoxa, dar de ce nu prea am inteles. Te unge pe suflet liturghia....am inteles bine?

Eu te intreb de ce trebuie sa ma rog la Sf. Stefan cel Mare si cum ma poate ajuta el?

cine e singurul mijlocitor pomenit in Biblie?

De ce trebuie sa pup toate icoanele intr-o biserica?

De ce trebuie sa platesc acatiste? Cineva vorbea de zeciuiala ca e o inventie tampita a protestantilor....
De ce trebuie sa dau bani la spovada? Dar de ce nu vine preotul sa ingroape mortul fara sa ii dau bani???? si nu vorbesc de banii cu chitanta..
Deci aspecte ca acestea v-au influentat. Sa stiti ca toti avem de dat niste teste in viata. Ispitele la care suntem supusi sunt dupa natura patimilor care ne apasa mai tare, dupa care se ajunge la testari mai "de finete". Dar, pana acolo, noi ne impiedicam de pacate grosolane si iar suntem trimisi sa ne invatam lectia si nu vom putea trece nici cel mai "evident" test, daca nu apelam la mila si ajutorul lui Dumnezeu. Sunt si din aceia care, daca esueaza, vor sa abandoneze lupta, renuntand cu stiinta la a mai accepta sa reia lectia si testul in favoarea unei false linisti, a unui aparent echilibru. Gasesc ei "o solutie".
Este o greseala sa abandonezi sau sa-ti spui ca ai trecut testul, daca e atat de evident ca nu l-ai trecut sau sa gasesti o falsa solutie care sa-ti dea impresia ca n-ai nicio problema. Trebuie sa dam testele asa cum ne sunt trimise si nu avem voie sa schimbam ceva dupa bunul nostru plac. Altfel, testarea isi pierde autenticitatea si rostul ei.

Se intampla cam asa: primim testul, il parcurgem iar la sfarsit constatam singuri daca am luat nota de trecere sau am ramas repetenti. Daca l-am trecut cu bine din prima, inseamna ca ne-am invatat bine lectia. Daca il trecem dupa mai multe incercari, devenim mai caliti, mai incercati si deci mai intelepti si mai puternici. Asadar, propriile nostre slabiciuni pot deveni rampe spre dobandirea virtutilor, in focul incercarilor si al ispitelor.
Nu primim aceste testari fara o pregatire prealabila. Avand deci cunostinta despre ceea este bine sa facem, suntem supusi testului. Important este sa trecem testele si sa nu mai fie nevoie sa le repetam - adica sa dovedim pe parcurs ca am cam uitat ce am invatat.

Dvs., printre altele, v-ati poticnit de oameni (o parte, trecuti deja in lumea de dincolo), v-ati cramponat de icoane, de bani si de sfinti. Si odata cu acestea v-ati lovit si de Dumnezeu. El ingaduie sa primim testele care sunt manuite de vicleanul diavol ce se foloseste la randul lui de slabiciunile si patimile fiecaruia dintre noi. Deci suntem ispititi prin noi insine si prin ceilalti pentru a ne curata de inclinatiile rele pe care le avem in noi.
Daca ne smerim, vedem mai usor ce patimi lucreaza in noi si atunci nu vom mai fi preocupati de cele ale altor semeni iar daca vom persista in pocainta, pacatele noastre vor deveni mari in comparatie cu ale celorlalti, ajungandu-se pana acolo incat sa nu mai observam ceva rau in aproapele nostru ci doar in noi. Vom deveni constienti si de sagetile pe care le arunca diavolul spre noi ca si cum ele ar veni de fapt de la alti oameni, fara sa fie asa.

Va rog sa incercati ceva! Mergeti din nou la biserica, nu la catolici, si nu pupati nicio icoana, nu platiti niciun acatist, spovediti-va si nu lasati niciun ban preotului. Incepeti cu acestea care va sunt la indemana. Nu va mai ganditi nici la Stefan. E normal sa va poticniti, mai ales ca ati citit atatea despre el. Si daca nici in alti sfinti momentan nu credeti, adresati-va doar lui Dumnezeu. Incercati, va rog! Nu aveti nimic de pierdut. Nu faceti nimic din ce nu doriti, spovediti preotului gandurile care va macina si toate cu cate nu sunteti de acord sau v-au ridicat semne de intrebare precum si pacatele - recunoscand ca de unele poate inca nu sunteti constient. Nu renuntati dupa prima incercare de acest fel!

Trebuie sa aveti in vedere ca si dvs. gresiti si aveti pacate. Recunoasteti asta in fata lui Dumnezeu si rugati-L sa va ajute. S-ar putea ca ceea ce pare acum clar si inteles pe deplin sa fie doar o capcana si un fals echilibru. Dar dvs. trebuie sa va convingeti de asta. Doamne ajuta!

Last edited by crinrin; 31.01.2015 at 16:37:52.
Reply With Quote
  #148  
Vechi 31.01.2015, 14:08:40
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Nu trebuie să plătești nimic nimănui.
Nici măcar acatiste nu tre' să dai la biserică. Se roagă Ea pentru tine și fără acatiste.
Da' dacă o faci, o faci pentru binele tău, al celor pentru care te rogi și, nu în ultimul rând, pentru preotul care te păstorește.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #149  
Vechi 01.02.2015, 16:56:13
adascomputers adascomputers is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2015
Mesaje: 5
Implicit

De ce sa merg intr-o biserica cu care nu sunt de acord? Imi pare rau ca s-a ajuns ca Biserica sa fie un instrument de manipulare al oamenilor.

Daca biserica are obiceiuri si traditii, care din punctul meu de vedere nu sunt conforme cu Biblia, de ce m-as duce acolo?

Ma pot ruga la Dumnezeu oriunde.

V-as intreba cand a luat nastere biserica Ortodoxa, dar cea catolica?
Reply With Quote
  #150  
Vechi 01.02.2015, 17:16:20
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adascomputers Vezi mesajul
Am inteles ca ai ales biserica orotdoxa, dar de ce nu prea am inteles. Te unge pe suflet liturghia....am inteles bine?

Eu te intreb de ce trebuie sa ma rog la Sf. Stefan cel Mare si cum ma poate ajuta el?

cine e singurul mijlocitor pomenit in Biblie?

De ce trebuie sa pup toate icoanele intr-o biserica?

De ce trebuie sa platesc acatiste? Cineva vorbea de zeciuiala ca e o inventie tampita a protestantilor....
De ce trebuie sa dau bani la spovada? Dar de ce nu vine preotul sa ingroape mortul fara sa ii dau bani???? si nu vorbesc de banii cu chitanta..
Nu trebuie sa faci nici unul din lucrurile de mai sus. Nu trebuie sa faci nici din ce nu vrei. Nu trebuie nici sa te mantuiesti daca nu vrei. De aia exista libertate.

Nu trebuie sa postezi nici pe forum incercand sa provoci oamenii la discutii contradictorii. Tocmai de aceea se poate rezolva problema, prin banare.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Biblia protestanta sau Bibila ''Cornilescu'' Templier Knight Despre Sfanta Scriptura 22 13.03.2015 18:43:49
Sinod pentru reforma BC posibil?! mihaiB Biserica Romano-Catolica 8 27.09.2012 15:32:03
Casa protestanta nicolae_nicolae Biserici Protestante 51 27.06.2010 20:39:55