Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 23.05.2013, 09:27:47
klamath klamath is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 155
Implicit Incredibil !

Acuma am descoperit asta:

http://www.youtube.com/watch?v=-aCpWY95wqY

Parca era vorba ca nu avem voie sa ne rugam cu eretici/schismatici.

CANONUL 45 apostolic (OPRIREA COMUNIUNII CU ERETICII)
Episcopul sau presbiterul sau diaconul, dacă numai s-a rugat împreună cu ereticii, să se afurisească; iar dacă le-a permis acestora să săvârșească ceva ca clerici (să săvârșească cele sfinte), să se caterisească.

Nu stiu ce sa mai zic sau sa mai cred.
Are cineva vreo explicatie?

Last edited by klamath; 23.05.2013 at 09:41:24.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 23.05.2013, 10:11:41
Marcel_Ionut's Avatar
Marcel_Ionut Marcel_Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Implicit

Citat:
În prealabil postat de klamath Vezi mesajul
Acuma am descoperit asta:

http://www.youtube.com/watch?v=-aCpWY95wqY

Parca era vorba ca nu avem voie sa ne rugam cu eretici/schismatici.

CANONUL 45 apostolic (OPRIREA COMUNIUNII CU ERETICII)
Episcopul sau presbiterul sau diaconul, dacă numai s-a rugat împreună cu ereticii, să se afurisească; iar dacă le-a permis acestora să săvârșească ceva ca clerici (să săvârșească cele sfinte), să se caterisească.

Nu stiu ce sa mai zic sau sa mai cred.
Are cineva vreo explicatie?

Bine ca ai deschis topicul, chiar ma intrebam daca Patriarhul Daniel este mason, unii zic ca da altii nu, ma lamureste si pe mine cineva?
__________________
,,Cu Dumnezeu nu-i nevoie să fii politicos; pur și simplu, varsă-ți inima ta în fața Lui."
Pr Sofronie Saharov
Reply With Quote
  #3  
Vechi 23.05.2013, 10:20:27
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marcel_Ionut Vezi mesajul
Bine ca ai deschis topicul, chiar ma intrebam daca Patriarhul Daniel este mason, unii zic ca da altii nu, ma lamureste si pe mine cineva?
Da, IPS Daniel, doar el poate.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 23.05.2013, 12:33:35
klamath klamath is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 155
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marcel_Ionut Vezi mesajul
ma intrebam daca Patriarhul Daniel este mason
Nici pana azi nu am inteles ce e cu masoneria asta. Mie mi se pare o mare tampenie ce nu exista de fapt.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 23.05.2013, 12:58:19
Marcel_Ionut's Avatar
Marcel_Ionut Marcel_Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Implicit

Citat:
În prealabil postat de klamath Vezi mesajul
Nici pana azi nu am inteles ce e cu masoneria asta. Mie mi se pare o mare tampenie ce nu exista de fapt.
Sa stii ca exista si ea lucreaza prin puteri oculte, am citit in cartea Marii initiati ai Indiei si Parintele Paisie. Parintele Paisie primise o scrisoare de la cineva de departe si ii spunea ca nu stie ce sa faca, iar el i-a raspuns ceva in genul: " Du-te, pleaca din tara masoneria vrea sa te omoare ", si stim si noi ce autoritate duhovniceasca are Parintele, vrei sa-ti caut fragmentul?
__________________
,,Cu Dumnezeu nu-i nevoie să fii politicos; pur și simplu, varsă-ți inima ta în fața Lui."
Pr Sofronie Saharov
Reply With Quote
  #6  
Vechi 23.05.2013, 13:05:33
klamath klamath is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 155
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marcel_Ionut Vezi mesajul
Sa stii ca exista si ea lucreaza prin puteri oculte, am citit in cartea Marii initiati ai Indiei si Parintele Paisie. Parintele Paisie primise o scrisoare de la cineva de departe si ii spunea ca nu stie ce sa faca, iar el i-a raspuns ceva in genul: " Du-te, pleaca din tara masoneria vrea sa te omoare ", si stim si noi ce autoritate duhovniceasca are Parintele, vrei sa-ti caut fragmentul?
Poti sa imi dai, dar eu tot nu cred in asa ceva. E o doar notiune abstracta de care se foloseste multa lume.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 23.05.2013, 13:17:57
Marcel_Ionut's Avatar
Marcel_Ionut Marcel_Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Implicit

Citat:
În prealabil postat de klamath Vezi mesajul
Poti sa imi dai, dar eu tot nu cred in asa ceva. E o doar notiune abstracta de care se foloseste multa lume.
http://www.sfaturiortodoxe.ro/marii-...ne-masonul.htm
__________________
,,Cu Dumnezeu nu-i nevoie să fii politicos; pur și simplu, varsă-ți inima ta în fața Lui."
Pr Sofronie Saharov
Reply With Quote
  #8  
Vechi 24.05.2013, 23:31:53
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de klamath Vezi mesajul
Poti sa imi dai, dar eu tot nu cred in asa ceva. E o doar notiune abstracta de care se foloseste multa lume.
Se pare că nu e chiar o noțiune abstractă, ci o realitate foarte concretă, formată din oameni vii în carne și oase:

http://www.youtube.com/watch?v=aP8aZ8ukgGw

http://www.youtube.com/watch?v=uFz51YtPXxw

http://www.youtube.com/watch?v=x_6jTnvjBtA

Last edited by cezar_ioan; 25.05.2013 at 01:52:30.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 23.05.2013, 13:18:29
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Citat:
În prealabil postat de klamath Vezi mesajul
Nici pana azi nu am inteles ce e cu masoneria asta. Mie mi se pare o mare tampenie ce nu exista de fapt.
Daca nu ar fi existat, BOR nu ar mai fi luat atitudine in sinod si prin predici impotriva ei. Evident, vorbesc despre BOR din perioada interbelica.

Asculta ce spune acest parinte: Ierom Amfilohie Branza-Despre masonerie (fragment din Taina faradelegii in Romania)

Citeste:Studiu asupra francmasoneriei întocmit de Î.P.S. Mitropolit Dr. Nicolae al Ardealului și votat de Sfântul Sinod în ședința sa de la 11 Martie 1937
si
Mitropolitul Irineu Mihalcescu – Teologia luptatoare (la pag. 187 vorbeste despre masonerie si spune ce este)
si
Nicolae Paulescu Carte - Spitalul Coranul Talmudul Cahalul Francmasoneria

(
Parintele Irineu Mihalcescu, avea sa devina mitropolit al Moldovei. Se stie despre autor ca el insusi a fost o perioada francmason. Deci informatiile privitoare la francmasonerie pe care le gasim in aceasta lucrare provin “dinauntru” si sunt cu atat mai pretioase si mai demne de incredere. Retragandu-se apoi din francmasonerie dupa ce si-a dat seama de adevarata ei fata, si scriind impotriva ei, Mihalcescu a devenit tinta urii francmasonilor, care l-au ucis prin otravire vazand in el un tradator periculos.)

[
am dat peste acest link: http://www.masonicforum.ro/?format=html ]

Sunt sigura ca parintii nostri,intelectualii nostri si acesti ierarhi nu ar fi tipat impotriva ei daca nu ar fi existat si ar fi fost doar asa, un termen si nimic mai mult.E putin naiv sa negi in prezent ca exista.Cerceteaza inainte sa negi ceva.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 23.05.2013, 14:02:37
klamath klamath is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 155
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
Sunt sigura ca parintii nostri,intelectualii nostri si acesti ierarhi nu ar fi tipat impotriva ei daca nu ar fi existat si ar fi fost doar asa, un termen si nimic mai mult.E putin naiv sa negi in prezent ca exista.Cerceteaza inainte sa negi ceva.
Ai dreptate aici.
Reply With Quote
Răspunde